Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.142.826 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3597 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Duma homo sapiens jest określeniem na wyrost, albowiem człowiek - istota namiętna - lubi sięgać po rozum dopiero po wypróbowaniu innych możliwości.
Komentarze do strony Sodoma i Gomora

Dodaj swój komentarz…
Malgorzata Koraszewska   7 na 7
Dziękuję za znakomity, wstrząsający tekst.
Autor: Malgorzata Koraszewska  Dodano: 25-04-2012
Reklama
Astrowy - Pedofilia kleru  -5 na 7
Sodoma i Gomora zostały zniszczone za pedofilie kleru.
Trzeba dokładnie czytac, a nie łykac co kapłani serwuja.
Autor: Astrowy  Dodano: 25-04-2012
Kamil Kłosiński   10 na 10
Fantastyczny tekst.Na pewno nie spodoba się zaglądającym tu od czasu do czasu katolikom i innym apologetom wierzeń,nawet tym liberalnym,gdyż ich bóg jest przedstawiony (moim zdaniem słusznie)jako wyimaginowana,ale niezwykle groźna idea ewentualnie byt,który odrazę budzić musi jeszcze większą.O jedno tylko się martwię-czy zawsze prawdziwe jest zdanie z epilogu,że "ten, kto gra Bogiem na szachownicy świata, przegrywa".Być może, jeżeli horyzont czasowy rozciągniemy na tysiące lat,to może tak,ale w dostrzegalnej dla nas sferze dziesięcioleci-czy na pewno?
Autor: Kamil Kłosiński  Dodano: 25-04-2012
hazy   7 na 7
Ciekawy tekst. Zauważyłem jedną rzecz, mogę się mylić, ale retoryka biskupów hiszpańskich przed wojną domową jest podobna do dzisiejszej retoryki biskupów polskich. Ktoś jeszcze to zauważył?
Autor: hazy  Dodano: 25-04-2012
Jacek Chudziński   3 na 3
Świetny, pouczający tekst. Znakomita pointa.
Uczmy się zatem czerpać z historii wiedzę. Tylko tak możemy uszanować Ofiary tych tragedii. Nie spłycajmy przyczyn. Poszukujmy i ukazujmy źródło tego zła które jest wciąż tak bliskie.
Autor: Jacek Chudziński  Dodano: 25-04-2012
Czesław Szymoniak - @Astrowy
Sodoma i Gomora zostały zniszczone za pedofilie kleru.


Znaczy sie, dobrze sie stało sprawiedliwie, słusznie, zbawiennie i milosiernie?
No tak,  pedofilia kleru. Wszyscy powinnismy się zatem bać reakcji sprawiedliwego i miłosiernego.
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 25-04-2012
dobromeg - @Autor   5 na 5
Dziekuje za znakomity tekst, za lekcje historii i przypomnienie, dlaczego nawet niewinna z pozoru modlitewka do Najwyzszego, moze stac sie kolkiem w machinie wojennej tych, ktorzy z cala swiadomoscia i cynizmem chca uzyc religie jako bron masowej zaglady.
Wstrzasajaca i przerazajaca jest mysl, ze ludzka inteligencja w wiekszej mierze wykorzystywana jest do mordowania niz budowania. Blyskotliwy narod Zydowski wymyslil byt, ktory w zamierzeniach mial im pomoc w trudnych czasach podleglosci, ale obrocil sie przeciwko nim samym, i nieoczekiwanie wyewoluowal w potwora mogacego zagrozic egzystencji wszystkich ludzi na ziemi, nie tylko jego tworcom. Byc moze jednak ten potwor jest czescia nas samych, Homo Sapiens, i w takiej czy innej formie musial sie kiedys ujawinic jako ciemna strona naszej podswiadomosci.
Mysle, ze tylko racjonalne podejscie do historii, nas samych, oraz tych wszystkich historycznych ponurych wydarzen, zrozumienie na czym polega ta nasza ciemna strona, moga nas uratowac od samozaglady, gdy znow komus "bog" zacznie dyktowac jak mamy zyc, aby nie rozzloscic "kreatora".
Autor: dobromeg  Dodano: 25-04-2012
Agnieszka Kaleta - Wieluń   1 na 1
Teraz już zawsze gdy pomyślę "Guernica", przyjdzie mi na myśl "Wieluń". Dobra lekcja historii. Słyszałam kiedyś pogląd, że my, ludzie, nie uczymy się na własnych błędach i że z pogromów, zagład, ludobójstw, czystek nie potrafimy wyciągnąć wniosków na przyszłość, które uchronią nas przed uwikłaniem się w ciąg zdarzeń prowadzących do tak zwanych ostatecznych rozwiązań.
Autor: Agnieszka Kaleta  Dodano: 25-04-2012
Legion - Do Astrowy   2 na 2
Ty chyba masz niezwykły dar czytania między wierszami bo ja pamiętam, że SiG zniszczono, bo uprawiano tam zoofilię i stosunki jednopłciowe. Ale nie pamiętam, by tam było coś o klerze, a nawet o kapłanach wogóle, a tym bardziej nie wydaje mi się rozsądne, by Jahwe zniszczył całe dwa miasta, z powodu samych kapłanów.
Autor: Legion  Dodano: 25-04-2012
Dominik Gajewski - kataklizmy w mitach   3 na 3
Widziałem niedawno program w którym przypuszcza się iż mit o walce Zeusa z tytanami, głazy lecące z wulkanu łatwo mogły być interpretowane jako ciskane przez tytanów w tej bitwie, a wyładowania  w chmurze znad wulkanu jako "odpowiedz Zeusa". okazuje się że w okolicach w których miało dojść do tej mitycznej walki są ślady takowego kataklizmu i tak to co widzieli nieliczni obrosło w mit przekazywany późniejszym pokoleniom jako starcie bogów.
Autor: Dominik Gajewski  Dodano: 25-04-2012
virtuozo - jedna strona medalu  -1 na 3
Należy pamiętać, iż wszystkie podane w artykule przykłady zbombardowanych miast(a także nieuwzględnione, jak na przykład Coventry czy inne miasta brytyjskie które były przedmiotem ataków Luftwaffe podczas Bitwy o Anglię) bledną - jeżeli chodzi o skalę bombardowń i straty ludności cywilnej - w porównaniu z nalotami - rzeczywiście dywanowymi - na miasta niemieckie(uderzenie w ludność cuywilną) dokonywane przez lotnictwo brytyjskie i amerykańskie (na przykład Hamburg w 1943 r. czy Drezio w 1945) gdzie straty ludności cywlilnej szły w dziesiątki tysięcy ludzi, czy też miasta japońskie(Tokio 1945) gdzie straty szły w setki tysięcy ludzi. W kontekscie tym warto także wpsomnieć o tym, iż państwa osi nie zdecydowały się użyć broni masowej zagłady, podczas gdy USA zrobiły to pod sam koniec wojny(gdy jej użycie nie było potrzebne) powodując koszmar i cierpienie setek tysięcy ludzi.
Słowem, autor przedstawił jedną stronę medalu - zapominając o drugiej - popadając w skrajny i nieprofesjonalny subiektywizm.
Autor: virtuozo  Dodano: 26-04-2012
virtuozo - inne założenie  -1 na 5
"Gdyby tak się nieszczęśliwe złożyło, że na Izrael spadłyby skądś głowice jądrowe większość mieszkańców tego padołu — a większość jest wierząca — najprawdopodobniej uznałaby to za manifestację woli Boga".
Dlaczego robi Pan takie i tylko takie założenie? Uwzględniwszy fakt, że Izrael jest w posiadaniu kilkuset głowic jądrowych, za nic ma prawo międzynarodowe, nie jest stroną układu o nierozprzestrzenianiu broni jadrowej, jest przeciwny utworzeniu w regionie strefy bezatomowej, prowadzi obecnie agresywną politykę zastraszania i podżegania do wojny przeciw Iranowi, równie dobrze można zakładać, iż to izraelskie głowice jądrowe będą spadac w regionie, a religijni Żydzi(Haredim) zinterpretują ten fakt w kategoriach starotestamentowych(manifestacja woli boga niszczącego wspolczesnych Amelekitów), w których znajomości jest Pan tak biegły. Ostatnio Gunther Grass wypowiedział się na ten temat. Czytał Pan jego wiersz?
Autor: virtuozo  Dodano: 26-04-2012
virtuozo - niepiękne sugestie  -1 na 3
"Wśród pierwszych celów niemieckich lotników znalazła się też synagoga; kolegium pijarów w centrum miasta pozostało nietknięte".
I nic dziwnego, od dawna było oczywistym w Wieluniu, że Pijarzy to germańska V kolumna, a każdy Pijar tamtejszy to uzbrojony po zęby niemiecki dywersant. Poprzez wpisy jak ten zacytowany kursywą, przemyca Pan w sposób - użyjmy eufemizmu - niepiękny dosyć podłe treści.
Autor: virtuozo  Dodano: 26-04-2012
romanis - virtuozo-troll katolicki???   3 na 3
należałoby sięgnąć głębiej do historii, kto dał przykład Hitlerowi jak "znaczyć" Żydów i jak zamykać ich w gettach (chociażby rzymskich!)
Autor: romanis  Dodano: 26-04-2012
Ejek   6 na 6
Doskonały tekst. Mordowanie ludzi to zbrodnia. I nie ważne czy czyni to Bóg, czy inny zbrodniarz. Katolicy mają zbyt wiele wyjątków do tego swego siódmego przykazania
Autor: Ejek  Dodano: 26-04-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365