Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.160.574 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3605 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Ludzkość ma rozwijać się sama przez się, nie zaś przez królów, księży i szlachtę!"
Komentarze do strony Religia jako mowa nienawiści

Dodaj swój komentarz…
brzezińska43   5 na 5
 U podstaw mowy nienawiści religii leży przekaz, uznający ich wyjątkowość i jedyną słuszność. Uzupełnieniem są "zakony i ustawy", które obowiązują wiernych, jeśli pragną być wyznawcami określonego kultu. Niczego więcej nie potrzeba, by czynić wszystkie religie antyhumanitarnymi, uniemożliwiającymi ludziom porozumienie i współżycie w pokoju. Immanentną cechą religii jest powodowanie konfliktów między ludźmi i każda z nich w inny sposób nie może być wyzyskana, bo jest prawdą jedyną i objawioną. Samo obstawanie przy swojej racji jest konfliktogenne a wymuszanie przestrzegania religijnych nakazów i zakazów rodzi przemoc. Unaocznienie tego nie jest jednak proste, bo zasięg indoktrynacji religijnej wyklucza zauważenie tych jej cech. To wymusza podjęcie takich działań, które mając za zadanie eliminacji religii, winny unikać ataku frontalnego, a skupić się na jednostkowym, kolejnym eliminowaniu nieszczęsnych "zakonów i ustaw"( to określenia biblijne). To doprowadzi do zniweczenia sensu każdej z wiar - czego sobie i innym szczerze życzę.
Autor: brzezińska43  Dodano: 18-06-2012
Reklama
Kaśka Melissa Silmarien   2 na 2
Czasem myślę, że by doczekać się normalności musimy zwyczajnie zaczekać aż powoli wymrą ci, którzy nakręcają tą spiralę nienawiści. Ci co uważają siebie samych za osoby właściwe do pouczania innych jak mają żyć i w co wierzyć zapomnieli, że są tylko sługami swoich bogów. Słuchając ich wypowiedzi odnosi się wrażenie, że pycha dawno wzięła górę nad pokorą i postawili się oni na równi ze swoimi bogami. Wierni tylko utwierdzają ich w tej postawie, bo przecież kapłan to osoba święta i nietykalna, nie można mu złego słowa powiedzieć. Nawet pokazując palcem ich obłudę wierni nie chcą tego dostrzec, bo są do tego właśnie wytresowani. Spuścić oczy, podkulić ogon i milczeć. Podobno bóg dał wszystkim wolną wolę. Jakim prawem w takim razie religie odmawiają nam skorzystania z tejże wolnej woli, kiedy chcielibyśmy na przykład poprosić rodzinę o miłosierne uwolnienie od cierpienia? "Daję ci wolną wolę, ale nie będziesz miał bogów cudzych przede mną"... śmiech na sali...
Autor: Kaśka Melissa Silmarien  Dodano: 18-06-2012
RX500 - brzezińska43   3 na 3
Tutaj dobra racjonalna krytyka religii, jej kanonów i mechanizmów powodujących konflikty. Prawie bym się podpisał. Ale w porównaniu z wypowiedzią z poprzedniego artykułu dot. duchowości Wschodu, jakoś zalatuje schizofrenią.
"...współżycie różnych religii, które zaowocowało powstaniem niezliczonych zabytków, wielu idei, których nie muszę akceptować, ale winienem szanować. Ludzi oceniam nie przez pryzmat wyznawanej wiary, czy ateizmu a obserwując ich postępowanie. Różnorodność, nawet jeśli to różnorodność religii nie jest sama w sobie złem."
To w końcu dobra ta religia czy zła? Dobrze, że jest ich duzo czy źle? Wyznawanie jej ma wpływ na człowieka i jego uczynki czy nie? 
Autor: RX500  Dodano: 19-06-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365