Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.667.495 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7346 tekstów. Zajęłyby one 28991 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3328 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Bóg jest ujawnioną wewnętrzną istotą człowieka, wypowiedzianą jaźnią, religia – uroczystym odsłonięciem ukrytych skarbów człowieka, spowiedzią jego najtajniejszych myśli /.../ Religia jest dziecięcą istotą ludzkości."

Dodaj swój komentarz…
Koraszewski - Od Redakcji   1 na 1
Jedną z ambicji redakcji Racjonalisty jest pokazywanie głosów liberalnych muzułmanów. Tekst o Rosji był w Racjonaliście 17. tego Autora i gdyby Radosław Czarnecki był naprawdę zainteresowany co ten Autor myśli, to przeczytałby wcześniejsze teksty. Polemika zaczynająca się od uczonych opowieści o wahabizmie, to jakby krytykować teksty Czarneckiego zaczynając od przypomnienia mu, że Polska jest krajem katolickim. (No chyba, że Czarnecki czytał artykuły Abdulateefa Al-Mulahima i ma mu za złe jego prozachodniość,
czy wręcz proamerykańskość.) W swoich artykułach ów Saudyjczyk dość wyraźnie odpowiada na pytania p. Czarneckiego i robi to nie w liberalnej Polsce, a na łamach The Arab News, gdzie z niezrozumiałych zapewne dla p. Czarneckiego względów musi być ostrożny. Wybierając ten tekst do tłumaczenia dla naszego czytelnika uważałem, że to arabskie spojrzenie na Rosję jest z wielu punktów widzenia interesujące, w szczególności, ze strony muzułmanina promującego w swoim kraju zachodnie wartości. 
Autor: Koraszewski  Dodano: 20-06-2012
Reklama
rysiek   2 na 2
Oczywiście, znajomość poprzednich tekstów Al-Mulahima i wzięcie pod uwagę uwarunkowań, autora tekstów piszącego i mieszkającego w Arabii Saudyjskiej, usprawiedliwia jego, krytykowaną przez Pana Czarneckiego, wstrzemięźliwość w ocenie swojego kraju.
Natomiast dla mnie ważna jest zawarta w artykule Pana Czarneckiego charakterystyka Wahabizmu oraz sytuacji w Arabii Saudyjskiej i jej działań na polu szerzenia islamizmu. Dla wielu te fakty są doskonale znane, ale jest też wielu którzy bardzo starają się ich nie zauważać.
Autor: rysiek  Dodano: 20-06-2012
Jacek Tabisz
Zgadzam się z Panem Koraszewskim. Natomiast cieszę się Radku, że napisałeś o wahabizmie.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 20-06-2012
Czarnecki Radosław - Odpowiedź krytykom   4 na 4
Czytałem p.Andrzeju wszystkie teksty Saudyjczyka zamieszczone na łamach Portalu Racjonalista. Co do jego liberalizmu - można mieć różne mniemanie, ale niech będzie: na tle sytuacji w kraju Saudów jego sądy czy tezy (ukryte i podane ze zrozumiałych względów w zawoalowany sposób) można uznać za liberalne, jako promujące "wartości zachodnie". Krytykując al-Mulahima - nie jest to Moi Drodzy Krytycy atak ad-personam jak mi sugerujecie - gdyż miałem zamiar ukazać klimat społeczny Arabii Saudyjskiej, najbliższej p. Andrzeju sojuszniczki Zachodu w tym regionie świata. Bo ten klimat (eksport ideologii wahhabizmu) uważam za prawdziwe zagrożenie pokoju światowego, mniejsze nawet niż irański atom. Tak, w tym aspekcie jestem anty-zachodni, bo popieranie reżimu Saudów jest w jakimś sensie podcinaniem "gałęzi na której się siedzi" czyli nie-racjonalne .
Autor: Czarnecki Radosław  Dodano: 20-06-2012
Jacek Tabisz - Radek   1 na 1
A po części muzułmańska Turcja, należąc do NATO, nie jest bliższym sojusznikiem Zachodu? A Izrael? Też chyba jest w tym regionie świata...
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 20-06-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365