Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
161.197.464 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7320 tekstów. Zajęłyby one 28875 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy jesteś zadowolony/a z życia?
Tak
Nie
Nie wiem
  

Oddano 1985 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Dechrystianizacja Europy nie mogła mieć miejsca (...) przede wszystkim dlatego, że nigdy nie dokonała się jej chrystianizacja."
Komentarze do strony Czwarta filozofia

Dodaj swój komentarz…
Stanisław Marek Nowak - Starożytny komunizm
"...nie ma przykładu państwa z tym systemem ekonomicznym, które odniosło znaczący, a przede wszystkim długotrwały, sukces"

Myślę, że państwo takie jednak było: starożytny Egipt (myślę o Starym i Średnim Państwie; Nowe ewoluowało w stronę feudalizmu i niewolnicwa). Oczywiście nikt wtedy o środkach produkcji nic nie mówił, jednak te były w całości państwowe.
Autor: Stanisław Marek Nowak  Dodano: 16-01-2013
Reklama
Jacek Tabisz - polemiki   1 na 1
Właśnie zostałem zaproszony do polemiki autora trzeciej filozofii, a teraz Pan napisał czwartą filozofię. Ja jestem bardzo sceptyczny wobec większości działów współczesnej filozofii. W pana artykule pojawiła się rzecz, którą też uznałem za istotną, ale nie miałem czasu do niej nawiązać. Ma pan całkowitą rację, że komunizm nie może być prawdą, albo nieprawdą, tak samo jak kapitalizm etc. To są conajwyżej modele relacji społecznych na poziomie państwa, które zdaniem ich zwolenników, miałyby prowadzić do więlszego dobrostanu większej ilości ludzi, do wzmocnienia postępu, wrażenia równości, albo wolności poszczególnych obywateli. Też zdziwiło mnie użycie komunizmu jako przykładu na prawdy i nieprawdy... Nawet wolność, równość, postęp to też nie są żadne prawdy, choć stanowią dla wielu z nas pożądane cele społeczne (choć wolność zazwyczaj bywa sprzeczna z równością). Co co tego, że filozofia postmodernistyczna może prowadzić do pełnego solipsyzmu, w pełni się zgadzam. Na przykład teleskop rentgenowski pokazuje, że są możliwe obiektywne narzędzia badawcze, wykraczające poza nasze subiektywne perspektywy. Takie same narzędzia służą też do badania ludzkiego ciała, w tym umysłu, w tym świadomości, w tym sposobu myślenia.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 16-01-2013
Żmudzki - O. Żmudzki do pp. Neuhoffa i Tabisza
1. Ciekawe jak poruszenie problematyki prawdy sprowokowało polemiki na temat komunizmu. A przecież sztandarową manipulacją propagandową ( prawda nr 3) było nazwanie pisma wychodzącego w Moskwie "Prawdą", a efekt ten był wzmacniany "Komsomolską Prawdą".
2. Pan Neuhoff zdaje się nie zauważa, że komunizm był ideologią wymyśloną ( widzimisię Marksa i Engelsa!), natomiast kapitalizmu nikt nie wymyślał, sam się wyłonił jako nadbudowa rewolucji przemysłowej. Dowodem na to jest fakt, że każdy z krajów, który realizuje jego formułę, robi to na swój zaadaptowany do miejscowych warunków, sposób. Tymczasem centrale komunistycznego ruchu narzucały odgórnie modele komunistycznych gospodarek - z fatalnym skutkiem!
3. Co do postmodernistycznego solipsyzmu, to moje rozważania o trzeciej
filozofii zmierzają do opierania tej dziedziny na odniesieniach do nauk
ścisłych, w tym jak najbardziej także na wynikach badań teleskopu
rentgenowskiego. Postulował to Rorty, którego opinię przytoczyłem, skąd
więc posądzenia jego i mnie o "subiektywne perspektywy"? Przecież cały
pomysł trzeciej filozofii polega na oderwaniu się od subiektywizmu i formułowanie rozwiązań i odpowiedzi w oparciu fakty, które może weryfikować nauka!
Autor: Żmudzki  Dodano: 24-01-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365