Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.143.144 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3597 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Jałmużna przynosi ulgę temu, kto ją daje, a wyrządza zło temu, kto ją otrzymuje.

Dodaj swój komentarz…
Kacperek - Powrót z gwiazd
Już Stasiu Lem stwierdził, ze technologia jest zmienną niezależną. Trudno się z nim nie zgodzić - i nic nie zaradzimy temu, że się będziemy czuć jak Hal Bregg na Terminalu. Tylko że z Adaptu nikt tam na nas nie czeka.
Autor: Kacperek  Dodano: 03-02-2013
Reklama
grzmot   4 na 4
Tekst można łatwo streścić: możliwości zmiany wyglądu się poszerzają, będzie Sodoma, Gomora i koniec świata. Doda ma tatuaż, nadciąga kataklizm. Na pewnym znanym portalu aukcyjnym można kupić sobie ogon - w kategorii Erotyka, z korkiem analnym, w kilku różnych odmianach, ale jeszcze sam nie merda - to oznacza pewnie upadek moralności.  Majowie nadal wydłużają sobie czaszki, mimo, że kalendarz im się skończył. I to wszystko jest NIENATURALNE!

Wydaje mi się, że autora bolą cudze tatuaże, ogony, może nawet kolczyki i kolorowe szaliki. Może nawet obrażają jego uczucia, kto wie? Może najlepiej by było, gdybyśmy byli wszyscy identycznymi klonami, z takimi samymi oczami, uszami i mózgami, ubranymi w szare worki? Gdybyśmy dzielili wszystko po równo, zarządzani przez zunifikowaną partię ludową, prawda? Jedna rasa, jeden szalik, jedna myśl.
Autor: grzmot  Dodano: 03-02-2013
Pokładełko - Odn. grzmot   1 na 1
Rany:) To będzie mój jedyny komentarz w tej kwestii. Tekst jest rozbudowany na pewnym pomyśle, koncepcji wstępnej i po prostu przedstawiam w nim swoje refleksje poparte faktami z różnych dziedzin. I już. Nic mnie nie boli. Autorzy książek kucharskich nie sugerują upadku sztuki kulinarnej w narodzie, tak jak opracowania o kulturach prekolumbijskich Nowego Świata nie propagują katastrofizmu. Natomiast o ogonach na portalach erotycznych i korkach analnych nawet nie wspomniałem, doceniam jednak rozeznanie adwersarza w tej kwestii. W wolnej chwili sprawdzę:)

PS. To pisałem ja, autor:)
Autor: Pokładełko  Dodano: 03-02-2013
Hotbit - Mitologizacja przeszłości   2 na 2
Tekst byłby dość ciekawym 'wypełniaczem' popołudnia, jednak stronniczym i moralizatorskim podejściem Autor to zepsuł.

>Sądzę jednak, że przywrócenie norm etycznych
Norm której etyki? Niestety, ale samych definicji etyk jest dziesiątki.

>kiedyś normą był ogół, a nie margines" — stwierdził Bogdan Smoleń w programie „Na chorobowym". Nie wiem, czy już wówczas dostrzegał niepokojące symptomy społeczne...

Tak, tak, dawniej to ludzi grzeczni i mili byli... A pan Smoleń jest tutaj autorytetem. Ta demonizacja współczesności jest chyba w szczególności przypadłością środowiska nauczycielskiego. DAWNIEJ zabawa wiejska nie wiązała się z mordobiciem jako wręcz elementem koniecznym.  DAWNIEJ ludzie z pewnością lepiej i podobniej wyglądali, pokaleczeni chorobami, wypadkami i torturami. DAWNIEJ wesela nie kończyły się bitwą na sztachety a czasem noże i siekiery.

Pod innym artykułem komentujący narzekał, że jego pradziadek pracował 60 h tygodniowo i on też musi tyle pracować, i gdzie tu postęp? Zapomniał tylko, że jego pradziadek:
miał:
-  wychodek za stodołą, temp w zimie -10C
-  1 garnitur i 1 odświętne buty na całe życie
nie miał:
- gazu
- lodówki
- pralki
- telewizora
- komórek

Mitologizacja przeszłości ;)
Autor: Hotbit  Dodano: 03-02-2013
Anna Salman - Ogon a sprawa polska   3 na 3
Ludzie zawsze chcieli się wyróżniać. Modyfikowali ciała (czasem wręcz deformowali), wykorzystywali ozdoby, czy stroje. W jednej z książek A. Fiedlera były zdjęcia ludzi z  opiłowanymi i pomalowanymi na czarno zębami - uważali, że białe zęby wyglądają jak psie, czyli brzydko. Takie obowiązywały od wieków standardy estetyczne w tej kulturze.
Mogę wzruszyć ramionami lub nawet parsknąć śmiechem na widok kogoś "udziwnionego", ale sprzeciwałabym się wszelkim próbom unifikacji. A już normy etyczne, czy estetyczne są silnie związane z danym środowiskiem, więc wszelka próba regulacji "globalnej" powinna być traktowana, jak zamach na lokalną kulturę.
Wreszcie - czy doczepiony ogon jest brzydszy, niż wygolone łby polskiej szlachty (sarmatów)? Nie mówiąc już o wielkich brzuszyskach. Przecież na niektóre portrety patrzeć się nie da.
Ale artykuł fajny. 
Autor: Anna Salman  Dodano: 03-02-2013
Stylion   1 na 1
W obecnych czasach kiedy demokracja daje nam wieksza, choc i tak ograniczana do pewnego stopnia, wolnosc musimy sie pogodzic, ze niektorzy przedstawiciele kupy miesa pod nazwa Homo sapiens sapiens swoja tworcza wyobraznie kieruja i beda kierowac na wlasne cialo, wlasnie dlatego, ze czuja sie zagubieni wsrod szarych mundurkach. Mysle, ze jest to naturalny odruch w czasach kiedy zdominowuje nas cyfryzacja zycia. Ci ludzie ida o krok naprzod czy w tyl, nie wazne. Chca zamanifestowac, ze oto ja, ja tu jestem, jestem odrebnym indywiduum majacym wlasne zdanie. Czasy Star trek'a, Wojen gwiezdnych nieodwolanie sie zblizaja. Na dzikim zachodzie fashion to styl zycia. Wielu wystarczy krawat i biala koszula a inni potrzebuja do szczescia jeden rog na czole, ot i cala bajka. Dopoki nikt nikogo tym nie zabije jest okey.  
Autor: Stylion  Dodano: 04-02-2013
ratus   3 na 3
Dlaczego wywala się otwarte drzwi? Od dawna wiadomo, że aby osiągnąć sukces prokreacyjny, trzeba zdobyć partnerkę/partnera. Do tego pomocne jest wyróżnianie się w stadzie. Jak już nie można urodą, intelektem, zaradnościa czy bogactwem, to przynajmniej tatuażem, rogiem na czole czy ogonem.
"Nihil novi sub sole!"
Artykuł ciekawy, autor wyłożył swój punkt widzenia, jego prawo.
Autor: ratus  Dodano: 04-02-2013
darekpiotrek   1 na 1
Do autora tekstu. Zacznę od negatywu. -Zupełnie niepotrzebne, niesprawiedliwe i przykre słowa o pani Dodzie.  Pomijając kwestię pani Dody, tekst fany, pomimo że nie w stu procentach, nie zgadzam się a Pana stanowiskiem. Pozdrawiam
Autor: darekpiotrek  Dodano: 05-02-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365