Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.539.974 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7342 tekstów. Zajęłyby one 28978 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3254 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Polski inteligent jest wyjątkowym konformistą. Owszem, uwielbia mieć własne zdanie, ale pod warunkiem, że jest to zdanie podzielane przez wszystkich innych. Z przejęciem powtarza więc obiegowe banały i nawet nie przyjdzie mu do głowy, aby zadać jakieś pytanie. Uwielbia chodzić w nogę, być w masie, po słusznej stronie i śpiewać w chórze.

Dodaj swój komentarz…
Arminius - olkuscy gwarkowie   5 na 5
Tak więc o ile Czechy stanęły na srebrze, Węgry — na złocie. Polska mogła dołączyć jako trzeci partner dzięki temu, że stanęła na największej kopalni soli, która wówczas nie była przyprawą, lecz konserwantem zwanym „białym złotem".
W tym kontekście koniecznie należy wspomnieć o olkuskich kopalniach srebra i ołowiu, które wespół z żupami solnymi Wieliczki, Bochni jak równiez tzw. żupami ruskimi (wysięki wód wysoce zmineralizowanych w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie Rusi Czerwoenj, z których pozyskiwano sól; np. w rejonie Starej Soli koło Sambora czy też Lacka koło Dobromila) stanowiły zaplecze gospodarcze monarchii kazimierowkskiej i późniejszych też. Od 14 wieku koplanie olkuskie przeżywały dynamiczny rozwój, który osiągnąl swój szczyt w 16 wieku.
Dokładnie rzecz ujmując nie tylko Kremnica była wielkim ośrodkiem wydobycia złota i srebra na terenie Górnych Węgier. Siedem miast wokół Bańskiej Bystrzycy (i wespół z nią) tworzyło tzw. heptapolitana - związek siedmiu miast górniczych. Dzisiaj szczególnie Bańska Szczawnica jest godna polecenia, ze względu na piękne położenia i nagromadzenie różnorakich zabytków. Od lat 90 - tych jest na światowej lisćie zabytków kultury UNESCO.
Autor: Arminius  Dodano: 20-12-2013
Reklama
Poltiser - Znakomity tekst.   1 na 1
Dziękuję za przypomnienie naszych racjonalnych tradycji i wyeksponowanie nowoczesności myślenia elit tamtego czasu. Przydałoby się nieco więcej wierności tej właśnie tradycji... budowania potęgi poprzez rozwój gospodarczy i porozumienia dobrosąsiedzkie.
Autor: Poltiser  Dodano: 20-12-2013
Arminius - Słowacja czy Górne Węgry?
"W XIV wieku Węgro-Słowacja, Czechy i Polska zjednoczyły Środkową Europę..."
"Biorąc pod uwagę dzisiejsze podziały polityczne, członkiem tej Unii była również Słowacja: wszak Kremnica leży w dzisiejszej środkowej Słowacji, zwanej podówczas Górnymi Węgrami". Geograficznie rzecz biorąc dzisiejsze terytorium Słowacji mieści się na tym obszarze, o ktorym Pan pisze. Ale należy pamiętać, iż 14 - wieczni Słowacy, to była ludność pochodzenia słowiańskiego, znajdująca sie pod bardzo silną presją madziaryzacyjną i germanizacyjną od południa i pod pewną zauważalną presją ze strony żywiołu polskiego od północy (Spisz , Orawa). Element ten (słowacki) był absolutnie bezpodmiotowy - w sensie istnienia jakiejkolwiek tożsamości narodowej czy też państwowej. Był to etniczny substrat.  Przypomnieć należy w tym kontekście, iż w Polsce, właśnie za Kazimierza Wielkiego narodziła się koncpecja Corona Regni Poloniae - fenomen wielki i bardzo istotny. Słowacy podmiotowość uzyskali dopiero w 19w., dzięki takim postaciom jak Kollar czy Stur na fali przebudzenia narodowego (pokłosie Romantyzmu) która przewalała się wówczas przez  Europę Środkowo - Wschodnią. W mym odczuciu - z tego właśnie względu - Słowację z tych rozważań należy wykluczyć.

Autor: Arminius  Dodano: 20-12-2013
Krzysztof Sykta - re  0 na 2
Jak zwykle świetny tekst!

1. Węgro-Słowacja to taka chimera jak Polsko-Śląsk czy Węgro-Słowacjo-Siedmiogród ;) Jeszcze w XIX w. "wielu Słowaków uważało się za „słowiański szczep węgierski” i ich celem
było jedynie uzyskanie szerszej autonomii w węgierskiej części
Austro-Węgier" a obecne tereny Słowacji obejmują również etniczne tereny północnych Węgier przydzielone Słowakom ze względów strategicznych po I WS

2. Kwestia kopalni srebra pokazuje JAK kiedyś tworzono kapitał. Przekładając model dzisiejszy na średniowiecze kopalnia srebra znajdowałaby się w prywatnych rękach a właściciele kopalni tworzyliby pieniądz "pożyczając" sztabki i monety władcy na kredyt...

3. Unia Środkowo-Europejska to cel, do którego należałoby dążyć, ale który nigdy nie powstanie. Integracja rynków o różnych poziomach rozwoju gospodarczego prowadzi zawsze do drenażu i opanowaniu rynków słabszych. Tak wygląda obecnie Grecja, tak wygląda Polska. Wchodzę do sklepu i jedyne co widzę na półkach to niemiecka chemia i słodycze oraz włoskie warzywa. Z polskiego koszyka zostały mięsa, ryby i smalec, bo nawet marchewka pochodzi z Włoch a ziemniaki z Izraela (wiem, klimat śródziemnomorski robi swoje... ) Ile osób wie, że Biedronka jest portugalska a np. Nivea należy do Beiersdorf AG?
Autor: Krzysztof Sykta  Dodano: 20-12-2013
Arminius - Wyszechrad czy Lubeka?   1 na 3
Wydaje mi się, iż pański artykuł - uwzględniwszy materię jaką zawiera - winien być raczej zatytułowany: "Unia wyszechradzko - krakowska jako próba współpracy reginalnej w Europie - Środkowo - Wschodniej" (czy też podobnie). Próba - raczej nieudana.
Natomiast jeżeli chciałby Pan pisać o pierwowzorze Unii, to ma Pan w tym samym czasie i nawet w - jakimś sensie (przynajmniej częściowo) - w tym samym miejscu, absolutnie wyjątkowy fenomen w postaci Hanzy. To jest mocny pierwowzór Unii Europejskiej!!! Ta sama polityka handlowa (i nie tylko handlowa) uzgadniana na specjalnych walnych zjazdach, partykularne procedury, specjalne prawo, specjalny język urzędowy(jakiś dialekt niemiecki), własne miary i wagi, nawet bita własna moneta oraz (w okresie apogeum) własne siły zbrojne (zaciężne) które w imieniu Hanzy prowadzą wojny. Czy to czegoś Panu nie przypomina??? Jakże skromnie w porównaniu z tym fenomenem prezentuje się koncept wyszechradzko - krakowski? Moim zdaniem przegrywa z kretesem.
Autor: Arminius  Dodano: 20-12-2013
Lengyel - Sekret
Ciekawe, co też myślała sobie owa Litwinka, majstrując figury tak wzruszająco podobne do Kolosów Memnona?
Autor: Lengyel  Dodano: 20-12-2013
Forsycjo - Pierwowzór?
Pierwowzór? Nie sądzę. Protoplastka? Tym bardziej nie. Co najwyżej z dawna zapomniana poprzedniczka...
Autor: Forsycjo  Dodano: 21-12-2013
Edzio - @Lengyel
Fakt to przypomina rzeźby faraonów-jakaś unia polsko-egipska czy co?:)
Autor: Edzio  Dodano: 22-12-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365