Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.132.322 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3588 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Spychanie oświaty i nauki polskiej na boczny tor oznacza nie tylko zapaść gospodarczą, ale przede wszystkim śmierć intelektualną społeczeństwa"

Dodaj swój komentarz…
Arminius - palma olejowa
"Natomiast na wyspach Borneo, Jawie i Sumatrze, ogromne koncerny przyciągają zarobkiem na terenach po byłych plantacjach holenderskich (głównie uprawa ziół na leki europejskie, herbaty, cukru, wanilii, cynamonu i kawy)".

W chwili obecnej uprawy te są stopniowo usuwane w cień, przybierającą formę monokultury uprawą - na masową skalę - palmy olejowej, mającą - także - swój bardzo niepokojący wymiar ekologiczny(zawłaszczanie pod jej uprawę terenów dziewiczych, często metodą wypalania dżungli - co prowadzi do bardzo poważnego zanieczyszczania powietrza w całym regionie)
Autor: Arminius  Dodano: 16-04-2014
Reklama
Arminius - Megalopolis a Nowa Anglia
"Zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych jest zaludnione w trzech aglomeracjach równomiernie od siebie oddalonych, wschodnie to głównie obszar „Nowej Anglii", dopiero Floryda znów ma liczniejszą populację".

Nowa Anglia to region historyczny w USA na który składają się nastepujące stany: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut. Autor pisząc o zaludnieniu wschodniego wybrzeża USA miał na myśli zapewne tzw. Megalopolis (BosWash - Boston - Waszyngton), który owszem na północy sięga Bostonu w Nowej Anglii ale dalej biegnie na południe przez Nowy Jork, Filadelfię, Baltimore, do stolicy USA, które to miasta leżą poza obszarem Nowej Anglii. Wniosek z tego taki, iz większa część Megalopolis (zamieszkane przez 50 mln ludzi) znajduje się poza Nową Anglią. Megalopolis (supermiasto) to fascynujace zjawisko urbanistyczne, w zasadzie jedyne w swoim rodzaju w skali globalnej i szkoda trochę, iż autor poświęcił mu tylko pół zdania.
Autor: Arminius  Dodano: 16-04-2014
Arminius - megaprzyśpieszenie
"a ok. 3 tyś. p.n.e. liczba ludzi wynosiła już 30 mln osób, aby w 1 r. n.e. wzrosnąć do około 330 mln osób".
Około roku 1000 - nego nadal było to ok 350 mln, a więc przez całe milenium nie było przyrostu. 900 lat później - u progu I wojny - żyło już ok. 1,35 mld ludzi - a więc nastąpił w ciągu 900 lat przyrost czterokrotny. Aby znów nastąpił przyrost ponad czterokrotny - w istocie pięciokrotny - tym razem wystarczył już jeden wiek, gdyż w tej chwili jest nas ok. 7.16 mld. Owo ogromne przyspieszenie tempa przyrostu ludności (katastrofalnej z punktu widzenia przyrody) jest świetną ilustracją zmian jakie w XIX i XX w zaszły w medycynie, higienie i odżywianiu się.

"Interesujące, że drugim kontynentem pod względem liczby ludności mieszkającej w miastach jest Australia, której współczynnik wynosi 86%, zbliżając się do Europejskiej średniej 87%, Europy Zachodniej 93%". W skali globalnej jest to w chwili obecnej 50 %, z prognoża 60 - 65 % za 20 - 30 lat. Tak wielce ekspandująca w skali globalnej urbanizacja jest chyba najciekawszym i najbardziej brzemiennym w skutki fenomenem z zakresu demografii.
Autor: Arminius  Dodano: 16-04-2014
Lengyel - Skąd miasta?   2 na 2
Dawne uzasadnienie powstania miast jako skutku rolnictwa nie daje się już dziś utrzymać, ale hipoteza rybołówstwa też jakoś nie pasuje - jako zbyt jednoczynnikowa. Stawiałbym raczej na przejście jarmarków w stan chroniczny.
Autor: Lengyel  Dodano: 16-04-2014
Hotbit - patrzecie...
Są dwa sposoby pisania książek (i artykułów):

1) Patrzcie jaki jestem mądry
2) Patrzcie jakie to proste

Polscy autorzy często proponują ten pierwszy sposób. Wystarczy wziąć polski i brytyjski lub amerykański podręcznik do ręki i porównać.

Jak widzę śródtytuł:
''Egzegeza natury obecnego....''
to się zastanawiam - dla kogo autor napisał ten artykuł? A mi się odniechcewa czytać.

Egzegeza rozmieszczenia ludności w jednym zdaniu: w obszarach, w których występują od długiego czasu dogodne warunki środowiskowe (pogoda, dostęp do wody itp) oraz łatwy dostęp do żywności są gęsto zaludnione, zaś obszary pustynne i niesprzyjąjące życiu bezludne.
Autor: Hotbit  Dodano: 17-04-2014
bobobo - ortografia(autor,Arminius)
Chłopaki. Ortografia!!!Nie kontynent Azjatycki,tylko kontynent azjatycki, nie ma przyśpieszenia tylko jest przyspieszenie, a skrót od tysiąc to nie tyś. tylko tys.
Autor: bobobo  Dodano: 18-04-2014
klaio - @bobobo ortografia   1 na 1
Ja jako religiant nie zgadzam się z ateistyczną wykładnią słowa "przyspieszenie." Jest słowo "śpieszyć się" i "spieszyć" - np. w zdaniu "kawalerzystom rozkazano spieszyć się", (a nie "śpieszyć się") tj. zsiąść z koni i walczyć jak piechurzy. -)
Autor: klaio  Dodano: 18-04-2014
bobobo
Nie mam słownika, ale może ktoś sprawdzi?To przyspieszenie , bo teraz to sam zwątpiłem.
Autor: bobobo  Dodano: 18-04-2014
Arminius - bobobo - rozważania
Uwaga komentatora klaio jest słuszna. Obie formy są dopuszczalne ale bardziej poprawna jest - w danym kontekscie -  "śpieszyć" ze względu na drugie znaczenie słowa "spieszyć".
Podaję link do rozważan na temat:
www.polszczyzna(*)spieszyc-czy-spieszyc,445.html
Autor: Arminius  Dodano: 18-04-2014
Hotbit - a = dv/dt
Pojęcie i słowo przyspieszenie jest ściśle zdefiniowane (jako pochodna prędkości po czasie) i często używane w fizyce w formie pisanej przez s więc pozostałbym przy tej pisowni.

Dzieci polskie mieszkające w Krakowie jadą w autobusie, a dzieci polskie mieszkające w Londynie na autobusie. Język logiczny nie jest i czasem szybko ewoluuje. Zostawmy więc przyspieszenie jako formę zalecaną. Kijem Wisły nie zawróci.

PS. Powinniśmy raczej o zaludnieniu Ziemi tutaj dyskutować aniżeli formie słowa przyspieszenie. Niewątpliwie autor włożył dużo pracy w przygotowanie artykułu. Aż tak nieciekawy?
Autor: Hotbit  Dodano: 18-04-2014
bobobo
Ciekawe,ciekawe
Autor: bobobo  Dodano: 19-04-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365