Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.683.090 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"...powiem o kimś, że umie myśleć naukowo, kiedy potrafi myśli swe formułować jasno, wyrażać jasno, kiedy uznaje i wypowiada tylko te przekonania, które uzasadnić potrafi, kiedy i od siebie, i od drugich z nałogu już wymaga, żeby uzasadniali to, co głoszą, kiedy potrafi ocenić logiczną wartość rozumowań, które napotka, kiedy skutkiem tego nie pyta, kto mówi, ale pyta, co kto mówi i jak to uzasadnia,..
Komentarze do strony Wschodnie mrzonki

Dodaj swój komentarz…
Ulderico - Włochy też podzielili?   1 na 1
Fiu, fiu! Aż trzy nowe republiki we Włoszech. A to ci heca! ;)
I jakie Węgry rozrośnięte, oczywiście kosztem Rumunii. Powinno to dać Rumunom, jak sądzę, trochę do myślenia...
Autor: Ulderico  Dodano: 22-06-2014
Reklama
Krzysztof Sykta
Pamiętaj że Orban podpisał z Putinem kontrakt na energię atomową i jako jedyny nie wypowiadał się w obronie Majdanu. Może czekają go prezenty...
Autor: Krzysztof Sykta  Dodano: 22-06-2014
Ulderico - @ K. Sykta   3 na 3
Na razie, jak widzę, Orban dostał od Putina w prezencie śmieszną mapkę, przez którą Węgry mogą mieć spore problemy ze swoimi partnerami w UE i sojusznikami w NATO.
Autor: Ulderico  Dodano: 22-06-2014
Arminius - tempus edax rerum   2 na 2
"...skoro nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy traktują nas jak wrogów a mniejszości polskie są litwinizowane, ukrainizowane i rusyfikowane, a w spisach powszechnych obecność Polaków zaniża się co najmniej o połowę jeśli nie więcej".

One nie tyle są "litwinizowane", itd, co same się litwinizują, itd.
Przed wojną drugą wybitny ukraiński geograf i geopolityk Wołodymyr Kubijowicz, autor fundamentalnych i cennych prac z zakresu geografii ludności Ukrainy, znany był z jednej istotnej wady. Nie uwzględniał wynarodowiającego działania czynnika czasu na daną grupę narodową przebywającą w obcym, etnicznym żywiole.
Polaków wpełni świadomych swojej tożsamości narodowej jest "na wschodzie" mało. Jest tam natomiast mnóstwo osób w dużym stopniu już wynarodowionych, u których jakieś elementy polskości się zachowały. Ale jeżeli ich uznamy za Polaków, bez żadnego przymiotnika - to wtedy my powielimy ów błąd Kubijowicza.
Autor: Arminius  Dodano: 22-06-2014
Arminius - nie do jednego worka   1 na 1
"O ile okolice Wołynia i Lwów przy bestialskim wsparciu ze strony UPA zostały oczyszczone z elementu polskiego.",

Wołynia nie w tym zakresie nie mozna zestawiać z Małopolską Wschodnią. Rzecz jasna i tam w 1944 r. doszło do czystek etnicznych i kampanii UPA przeciwko Polakom, tym niemniej działo się to na znacznie mniejszą skalę. A już we Lwowie do żadnych etnicznych rzezi Polaków nie dochodziło, ze względu na liczebność żywiołu polskiego w tym mieście. Tym niemniej jednak trudno jest Lwów zestawiać z Wrocławiem ("Jeszcze w XIX wieku Kijów, Lwów czy Wilno było polskimi miastami, tak jak Gdańsk czy Wrocław były wtedy całkowicie niemieckie. Czasy się zmieniły. Obecnie nikt w Pradze, Mińsku czy Wilnie nie zapłacze, jeśli Polska upadnie...), gdyż w 1939 r. w przededniu wybuchu wojny Polacy stanowile we Lwowie tylko ok. 50 % jego populacji. Pozostali to byli Żydzi oraz Ukraińcy, poczuwający się do całkowitekj odrębności od elementu polskiego. Tymczasem we Wrocławiu w 1939 r. Niemcy i totalnie zgermanizowani Żydzi stanowili zdecydowaną większość tego miasta. Na marginesie, po co w tym kontekscie jest przywołana Praga?
Autor: Arminius  Dodano: 22-06-2014
Czesław Szymoniak   3 na 3
Te mapki, to jakby zaproszenie konfliktów narodowościowych. Czy nas ludzi niczego nie uczy historia? Historia pokazuje, że tłumy cieszą się dwa razy, pierwszy raz  kiedy wojna wybucha i drugi raz kiedy wreszcie kończy się jej koszmar. Jeśli ma być zachowany pokój to mniejszości narodowe, etniczne, religijne mogą i powinny się asymilować, wtapiać nie separować.
Jeszcze rok temu wydawało się że pokój w tej części świata jest nam dany na całe pokolenia...?
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 22-06-2014
Arminius - weryfikacja prognoz   3 na 5
"Już w 2009 roku Limes przepowiadał rozpad Ukrainy na trzy części".

I widzimy rozgrywające się na naszych oczach wypadki "na wschodzie", które zasadniczo różnią się od tej prognozy. Bo cała "Ukraina Środkowa" (12 obwodów), która miała tworzyć Unię z Rosją" jest coraz bardziej antyrosyjska, panuje tam spokój, podporządkowanie władzom kijowskim, staje się ona z każdym dniem bastionem ukraińskiego patriotyzmu, o czym swiadczy fakt, iż wygrał tam w cuglach Poroszenko eksploatując ukraińską ideę narodową i zapowiadając twarde stanowisko względem separatystów. Co więcej, identyczna sytuacja panuje w 3 (charkowski, zaporoski, dniepropietrowski) z 5 obwodów które w myśl tej prognozy miały być inkorporowane do Rosji, a sytuacja w donieckim i ługańskim wcale jeszcze nie jest przesądzona.
Autor: Arminius  Dodano: 22-06-2014
Brzostowski   6 na 6
Polski nie było na mapie od 2 wieków, nielicząc okresu międzywojnia. Polska jako kraj i Polacy jako naród, jesli tylko odzyskają niepodległość, działają dość sprawnie, wbrew ogólnie rozpowszechnianym poglądom i mimo wielu problemów.

Polska w 2014 roku to najlepsza Polska od 2 wieków. Mimo, że jesteśmy średniakiem światowym pod względem ludności i powierzchni (33,70 miejsce), wypadamy w różnych rankingach "siły" na 20-30 miejscu, jesteśmy 22 gospodarką, 18 siłą mililtarną. Jeśli nie będzie wojny to za 30 lat,przesumiemy się w tych rankingach o kilka pozycji, stając się jedną z największych gospodarek w Europie i jednym z najważniejszych krajów. Już dzisiaj odgrywamy coraz większe znaczenie.

Nie następuje wynaradawianie na wschodzie, to bzdura. Na wschodzie Polski, wbrew i pomimo napieć politycznych kwitnie współpraca NGO, samorządów, uniwersytetów, itd... W Białymstoku co 10 auto ma białoruskie numery, w Suwałkach litewskie, w Wilnie polskie, w Grodnie polskie itd...

Polskiej i europejskiej ekspansji na wschód się nie zatrzyma. Putin próbuje, ale nic mu nie wyjdzie, wszyscy którzy mogą od Rosji, spieprzą od niej.

Polska będzie regionalnym mocarstwem,bo to naturalne nasze miejsce , wiedzą o tym Rosjanie, którzy wbrew temu co się plecie, uważają Polskę za ważny kraj w Europie.
Autor: Brzostowski  Dodano: 22-06-2014
Poltiser - @Brzostowski - ma Pan rację! jest..   6 na 6
nieźle!
W opisywanych "pobożnych życzeniach" przyjaciół Moskali, niezależnie od ich fantazyjnych podstaw, wyraźnie widać jaką pozycję oni chcieliby nam przydzielić. Plany na dalszą i bliższą przyszłość zawsze uwzględniają mniej lub bardziej "optymistyczne" warianty wydarzeń. Mimo to są to bardziej życzenia i "wróżenie z fusów" niż rzetelna analiza sytuacji.
W tym szaleństwie jest metoda, bo świadomość sytuacji obecnej jest za mała... Ludzi zafascynowanych dezinformacją dużo. Ich motywacje różnorodne. Partie polityczne w naszym Kraju nie mają gotowego planu na najbliższe dziesięciolecie... Politycy zwalczają się bez sensu i bez nadziei na kompromis. Konieczna jest wizja. Oportunizm, nawet popularny jak w PO, nie wystarczy. W międzyczasie antyspołeczne i pozaprawne akcje Kościoła powodują, że przy słabnącej pozycji politycznego Centrum, fanatycy dominują ulice, media, sądy, szkoły i urzędy... czy potrafi on jednocześnie odegrać rolę katalizatora władzy, czy tradycyjnie będzie Kościół służył tym co obiecają i dadzą najwięcej?
Czas się obudzić.
Autor: Poltiser  Dodano: 23-06-2014
kraken  -1 na 5
Do "Arminius"..."Poroszenko wygral w cuglach"??? A JAKA byla frekwencja wyborcza??? Pilnie szukalem jakiejkowiek wzmianki na ten temat..DAREMNIE!!! Fakt,dostal iles tam procent glosow,ale..procent jest liczba NIEMIANOWANA!!! Z JAKIEJ calosci dostal ten procent????ILU "chochlow" wogole glosowalo w tych "wyborach"-miedzy dzuma,a cholera???JAKI procent ludnosci poszedl do urn??? Na TEN temat ..BRAK DANYCH,wiec rodzi sie uzasadnione pytanie..CZY te "wybory" sa wogole wazne????A ty koles piejesz z zachwytu,o poparciu ,i to GREMIALNYM,dla tego zlodzieja i przekretasa..troche wyhamuj.."poziwiom-uwidim"..jak mawiali starozytni Slowianie
Autor: kraken  Dodano: 25-06-2014
Arminius - pilnie podrzucam - kraken   2 na 4
A JAKA byla frekwencja wyborcza??? Pilnie szukalem jakiejkowiek wzmianki na ten temat
 
Kiepski żart nie jest tynfa wart. Przecież Pan nie żyje w innej galaktyce, tylko na planecie Ziemia i jak świadczy pański komentarz, ma Pan dostęp do internetu. Było multum informacji na temat wyników wyborów. Podaję poniżej jeden - pierwszy lepszy - link do materiałów na temat. Proszę sobie kliknąć na mapkę zatytułowaną "Turnout by region". Chociaż nie wiem czy będzie to miało jakiekolwiek znaczenie dla kogoś kto o Ukraińcach mówi "chochły".
 
 
en.wikipedia.or(*)an_presidential_election,_2014
Autor: Arminius  Dodano: 25-06-2014
kraken - Z KOGO ty Arminius chcesz durnia..  -3 na 3
Wyglada na to,iz NE rozumiesz elementarnych pojec z jezyka potocznego,i arytmetyki!! Pytalem o FREKWECJE!!! A NIE o procent oddanych glosow na tego ZLODZIEJA!!! NIE rozumiesz pojecia "procent"??? Wiec wyjasniam-jest to liczba NIEMIANOWANA,okrelajaca stosunek CZESCI DO CALOSCI,czyli jezeli podzielisz jablko na pol,to kazda polowka bedzie 50% CALEGO jablka,jezeli teraz te polowki podzielisz jeszcze na pol, to kazda bedzie 25% calego jablka,ale 50% polowki..PONIAL????Jesli NIE PONIMAJESZ,wiec inaczej...ILU Ukraincow sposrod 45 milionow ludnosci wzielo udzial w tych "fyborach"???? Zakladajac,iz prawo glosu ma jakies 2/3 ludnosci(dorosli),to daje 30 milionow uprawnionych....ILU z tych 30 mln wzielo udzial w tej FARSIE????
Autor: kraken  Dodano: 25-06-2014
Czesław Szymoniak - Brzostowski   1 na 3
"Polskiej i europejskiej ekspansji na wschód się nie zatrzyma. Putin
próbuje, ale nic mu nie wyjdzie, wszyscy którzy mogą od Rosji, spieprzą
od niej.

Polska będzie regionalnym mocarstwem,bo to naturalne
nasze miejsce , wiedzą o tym Rosjanie, którzy wbrew temu co się plecie,
uważają Polskę za ważny kraj w Europie.
"

Toś Pan trochę pojechał nutą megalomańską...chciałbym wskazać na to że Rosjanie kochają Putina i jego działania a rosyjskojęzyczni mieszkańcy tamtych regionów chętnie kierują sie na "saksy" do wielkich rosyjskich miast...
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 25-06-2014
Mano - kraken
Z 35.500.913 zarejestrowanych wyborców w wyborach wzięło udział 18.019.456 wyborców. To znaczy, frekwencja wyniosła 50,76 %.


Obłasti Donieck i Luhańsk są w tych cyfrach nie uwzględnione, gdyż wybory tam się nie odbyły.
Autor: Mano  Dodano: 25-06-2014
Arminius - kraken - ze zrozumieniem   2 na 2
"Wyglada na to,iz NE rozumiesz elementarnych pojec z jezyka potocznego,i arytmetyki!! Pytalem o FREKWECJE!!!"
W moim poście ustosunkowałem się do Pana prośby i podałem link do hasła w Wikipedii, ze wskazaniem "Proszę sobie kliknąć na mapkę zatytułowaną Turnout by region". Jeżeli uczyniłby to Pan, pokazałaby się Panu duża mapa z ogólną frekwencją w skali Ukrainy oraz w poszczególnych regionach. "Turnout by region" znaczy "frekwencja z rozbiciem na regiony". Tym samym uzyskałby Pan szczegółowe dane dot. frekwencji, tak bardzo Pana intrygujące.
Czy Pan w swym zacietrzewieniu i ksenofobicznym rozpasaniu zatraca zdolność czytania ze zrozumieniem?
Autor: Arminius  Dodano: 26-06-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365