Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
177.223.907 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 1411 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Niall Ferguson - Cywilizacja. Zachód i reszta świata
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Porządnymi ludźmi nazywa się zazwyczaj tych ludzi, którzy postępują tak jak wszyscy inni.

Dodaj swój komentarz…
Arminius - Alaska - dobry interes   2 na 2
Teza o złym interesie jaki USA zrobiły na zakupie Alaski brzmi jak kiepski żart. Był to wyśmienity interes, pod każdym, a na pewno pod większością względów. W kalkulacjach ekonomicznych ( do których podane są linki) rozczarowujących swoim poziomem, nie uwzględniono wartości przyrodniczej Alaski ( w obecnych czasach to coraz bardziej liczący się faktor), wartości drewna, które można stamtąd pozyskać, wartości ryb które wyłowiono i ciągle się wyławia u jej wybrzeży, wartości fok, których miliony zabito u jej wybrzeży ( zwłaszcza na Wyspach Pribyłowa). Poza tym argument, iż zyski ze złota trafiły do rąk prywatnych jest wątpliwej jakości. Bo przecież jeżeli te zyski trafiły do rąk obywateli amerykańskich - a tak było w większości wypadków - to póxniej znaczna ich część weszla w krwiobieg ekonomii USA. Podsumowując, zakup Alaski był dla USA dobrym interesem, a suma wyłożona na jej nabycie zwróciła się wielokrotnie, nawet z uwzględnieniem inflacji.
Autor: Arminius  Dodano: 30-09-2014
Reklama
Arminius - rozbiory USA i odwieczny wróg   2 na 2
"Gdy w wigilię wybuchu wojny secesyjnej, europejscy monarchowie wysyłali swe armie do Ameryki, przygotowując się do podziału USA, Lincoln zwrócił się o pomoc do odwiecznego wroga europejskich domów panujących — Rosji. Wysłał ambasadora do cara Aleksandra II z prośbą o pomoc. 
W przeddzień wybuchu wojny secesyjnej nie było wśród monarchów europejskich planu rozbiorów USA. Poszczególne kraje sympatyzowały z jedną lub drugą stroną konfliktu ale stąd jeszcze daleko do twierdzenia, że "europejscy monarchowie wysyłali swe armie Ameryki". Już prędzej tego typu sytuacja - dokładnie w tym samym czasie - miala miejsce w sąsiednim Meksyku, z którym związal swe ambicje arcyksiąże Maksymilian popierany przez Napoleona III - do czasu tragicznego końca w Queretaro. Nazwanie Rosji "odwiecznym wrogiem europejskich domów panujacych" jest nadużyciem. Rosja rywalizowała z nimi ale była także ich wsparciem - w ramach ładu ustalonego po Kongresie Wiedeńskim. Przypomnieć chociazby należy - w tym kontekscie - interwencję na Węgrzech w 1849 r. w ramach udzielania pomocy monarchii habsburgskiej.
Autor: Arminius  Dodano: 30-09-2014
Arminius - generalizacje i legendy miejskie   1 na 1
1. "Ten przyjął list, i nieśpiecznie ważąc go w dłoni, powiedział: „Przed otwarciem koperty i zapoznaniem się z treścią, chcę oświadczyć: zgadzam się na wszystkie zawarte w nim żądania…"
2. "Ale we wrześniu 1863 roku rosyjska flota ruszyła na Nowy Jork, a w październiku przybyła do San Francisco. Przybyli, gdy Południe odnosiło sukcesy, lecz wzbudziło konsternację w stolicach europejskich spekulantów i dali Lincolnowi czas na odwrócenie sytuacji na froncie. Koszt operacji wyniósł 7 milionów $. Lincoln pokrył to płacąc za formalnie należącą do Rosji Alaskę".
Winny jest autor książki, autor opracowania albo tłumacz. W każdym razie finalny skutek jest taki, iż tekst sprawia wrażenie niechlujnego oraz tchnącego sensacjonalizmem. Co do pierwszego cytatu, jego treść sprawia wrażenie legendy miejskiej i dobrze byłoby ją należycie zweryfikować. Jeżeli chodzi o drugi, w bardzo krótkim ustępie zawarty jest ogromny wsad merytoryczny, przy czym stopień generalizacji zdarzeń jest tak duży, iż czyni ową wypowiedż wielce niezrozumiałą i tym samym mało wartościową.
Autor: Arminius  Dodano: 30-09-2014
Poltiser - Paranoja i spiski...   1 na 1
Przekonanie, że rządzi nami bliżej nieokreślona grupa bankierów i knuje, to jak zasłona dymna, przeszkadza widzieć prawdziwe spiski i złodziei z krwi i kości... Obawiam się ze większość teorii spiskowych wymyślono zwyczajnie dla odwrócenia uwagi. A bandzior najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja!".
W podobnych sytuacjach przypomina mi się zawsze smutna historia trybuna o nazwisku Grakchus, którego oskarżono o spisek monarchistyczny!
... ludzie których interesów bronił, pomogli zamachowcom, reszta to kurz historii i trwająca do dziś dobra passa rzymskiej arystokracji.
...
Co do strony merytorycznej artykułu krytyka Arminiusa punktuje główne potknięcia autora. Dziękuję.
Pozdrowienia.
Autor: Poltiser  Dodano: 04-10-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365