Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.904.726 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Musiała już minąć pierwsza pięciolatka po upadku komunizmu. Toczyły się wielkie spory o to czy zwycięstwo było klęską, czy klęska zwycięstwem. Tak wiele trzeba było zmienić, żeby kolejna generacja wybrańców mogła robić to co poprzednie – żyć kosztem najsłabszych w głębokim przekonaniu, że ich utrzymują? Kiedy nie dało się już dłużej być uczciwym i dobrym komunistą, trzeba było zacząć być..

Dodaj swój komentarz…
Arminius - Komuniści versus anarchiści   1 na 3
"komuniści w wielu kwestiach zgadzają się z anarchistami oraz zazwyczaj darzą ich sympatią, wszak nawet Marks czerpał z pomysłów dziewiętnastowiecznych anarchistów, np. w koncepcji obumierania państwa, zatem bez większego oporu można skojarzyć twórców „socjalizmu naukowego" z anarchistami, więc również z komunistami, tutaj z kolei można postawić równość ze Stalinem, a co do bestialskiego charakteru rządów Stalina nikt nie ma wątpliwości. Reasumując:anarchia, to zło…"
Na płaszczyźnie teoretycznej i owszem może to wyglądać tak jak Pan napisał. W praktyce jednak komuniści - ci komuniści, którzy mieli okazję wcielać w życie swoje idee - postrzegali anarchistów w kategoriach niebezpiecznego wroga. Świadczy o tym chociażby stosunek bolszewików do Machnowszczyzny, czy też stosunek komunistów hiszpańskich - wspieranych przez komunistów stalinowskich - do anarchistycznego ruchu, który tak mocno zaznaczył się w okresie wojny domowej w Hiszpanii. W pewnym momencie zdławienie tego nurtu okazaywało się byc ważniejszym, niż walka z puczem frankistowskim.
Fakt ten w zasadzie przemawia na korzyść anarchizmu - co bynajmniej nie oznacza, iż sam anarchizm jest bez skazy - o czym świadczą chociażby ekscesy zwolenników batki Machno.
Autor: Arminius  Dodano: 31-03-2015
Reklama
Arminius - Jezus - anarchista  0 na 2
"... była teza (a jeśli udało mi się przekonać — fakt), że nauczanie Jezusa Chrystusa w żadnym wypadku nie jest sprzeczne z anarchią w przedstawionym tu ujęciu". Zgadzam się z Panem, iż na poziomie teorii w nauczaniu Jezusa jest sporo wątków anarchizujących. Jednakże problem w tym, iż w chwili przekuwania owej teorii - stworzonej przez Jezusa - w religię (Paweł i szereg jego następców- proces trwający kilkaset lat) pojawiła się konieczność stopniowego odchodzenia od ideii anarchistycznych poprzez stosowną reinterpretację tekstów ewangelicznych. Rzecz w tym, iż anarchizm jest pięknym postulatem na poziomie teorii- w praktyce zaczyna mocno zgrzytać, jest utopią ze względu na takie a nie inne przymioty ludzkiego charakteru oraz działające - także wśród ludzi - mechanizmy Darwinizmu. Upraszczając problem można powiedzieć, iż w anarchizmie jednostka prędzej czy poźniej dokonuje nadużycia wolności- co prowadzi ją prostą drogą do konfliktu z zasadami chrześcijaństwa, zwłaszcza z zasadą miłosierdzia. Stąd konieczność pojawienia się czynnika ograniczającego i reglamentującego wolność- czyli np. państwa. Anarchizm bardzo łatwo przechodzi w egoizm, a ten jest na kolizyjnym kursie z chrześijańskim postulatem altruizmu.
Autor: Arminius  Dodano: 31-03-2015
lumbago  0 na 2
"anarchia nie oznacza chaosu, ani też anarchiści nie pragną stworzyć
chaosu ani nieporządku. Zamiast tego pragną zbudować społeczeństwo
oparte na wolności osobistej."

To niestety oksymoron.
Albo społeczeństwo, albo wolność osobista, wybór należy do ciebie.
Autor: lumbago  Dodano: 31-03-2015
awatar098  0 na 2
W Polsce nie przejdzie żaden oddolny ruch obywatelski.Już nad tym czuwa nasza władza.Były 2 takie ruchy- PPS Ikonowicza i Samoobrona Leppera.Ikonowicz siedział w więzieniu, a Leppera zabili.Tak wygląda polska "demokracja".
Autor: awatar098  Dodano: 01-04-2015
Ryszard Byrka - Anarchizm kłóci się z patriarchalizmem.  0 na 2
 To nie natura ludzka jest egoistyczna (bo jesteśmy, w dużej mierze, podobni do szympansów bonobo), lecz jej patriarchalna deformacja. Chrześcijaństwo, nawołując do miłości, poczyniło duży krok w reformowaniu patriarchalizmu, ułatwiając odejście od niewolnictwa, ale nie zdobyło się na świadome powiązanie empatii z jej biologicznym, erotycznym źródłem, przez co nie naruszyło podstaw patriarchalizmu i jego głównych instytucji: państwa i rodziny.

Abyśmy mogli swobodnie i w miarę optymalnie się rozwijać (w grupach, które nazwałbym szkołami z miłością, by uwypuklić cel i formę działania, stanowiących kontynuację naturalnego stada), bez konieczności zewnętrznego pilnowania sztywnych reguł, potrzeba i wystarcza przywrócenia naturalnego poziomu empatii. Jest to silnie związane z odbudową roli kobiet, a w szczególności z zaprzestaniem zbrodniczego, patriarchalnego procederu blokowania ich rozwoju, przez pozbawianie ich stymulującej prostaglandyny F2alfa, w młodości.

Jeśli chodzi o chrześcijaństwo, to, albo przyswoi ono sobie, występującą w przedpatriarchalnych wierzeniach, afirmację erotyki, jako czynnika budującego więź grupową, oraz wspierającego nasz rozwój, i porzuci patriarchalne dogmaty, albo wraz z tym patriarchalnym systemem zawali się, jak sądzę.
Autor: Ryszard Byrka  Dodano: 01-04-2015
andrzej1234 - Rozdzielenie
część komentujących nie dostrzegło kilku rzeczy, które są również obecne w tym tekście
1. "anarchia - społeczeństwo" to niekoniecznie oksymoron, wszystko zależy od zdefiniowania (przede wszystkim "społeczeństwo" jest niejednoznacznie definiowane w socjologii), choć bezpieczniej jest tu użyć słowa "zbiorowość" lub "zbiorowość społeczna"
2. nauczanie chrystusa nie wprowadza patriarchalizmu do instytucji państwowej (tradycja, późniejsze losy kościoła i pozostałe czynniki, to inna sprawa), judaizm wprowadza go o wiele wcześniej we wszystkie sfery życia, chrystus nie ingeruje w politykę
Autor: andrzej1234  Dodano: 01-04-2015

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365