Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
193.501.919 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 233 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nie jest tak, że za pomocą rozsądnych argumentów można przekonać tych, którzy żywią nierozsądne przekonania. Ci bowiem trzymają się swoich przekonań kurczowo, bo niczego innego nie mają.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Polska inżynieria powierzchni dotarła na powierzchnię komety (12-11-2014)
W nadchodzących dniach lądownik Philae europejskiej misji Rosetta podejmie pierwsze w historii ludzkości badania geologiczne na powierzchni komety. W podłoże wbije się penetrator MUPUS, skonstruowany specjalnie do prac w mikrograwitacji. Wyjątkowe parametry mechaniczne elementów penetratora, gwarantujące jego działanie w ekstremalnych warunkach panujących na komecie, osiągnięto dzięki metodzie inżynierii powierzchni opracowanej na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko osiadł lądownik Philae europejskiej misji Rosetta. Uwieńczona sukcesem operacja oznacza, że już wkrótce zostaną podjęte ..(jeszcze 5027)»

Telewizja swobodnego puntu widzenia (07-10-2014)
Widz zawodów sportowych będzie mógł stać się reżyserem ujęć jak z "Matriksa" - objeżdżać bokserski ring wirtualną kamerą i oglądać wydarzenie z różnych stron. Takie możliwości daje telewizja swobodnego punktu widzenia, nad którą pracują badacze z Poznania. W klasycznej już scenie z filmu "Matrix" bohaterka wykonuje skok i zastyga w locie - kamera w tym czasie okrąża postać, a widz może obejrzeć tę scenę z różnych stron - tak, jakby oglądał rzeźbę. Badacze pracują nad tym, aby podobne efekty można było uzyskać podczas transmisji sportowych. Być może w przyszłości widz będzie mógł więc zatrzymać walkę zapaśników w momencie rzutu lub walkę bokserską w chwili uderzenia ..(jeszcze 3442)»

Pierwszy kompozytowy most w Polsce (03-10-2014)
Pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie innowacyjny most z materiałów kompozytowych powstaje w miejscowości Błażowa pod Rzeszowem. Projekt Com-bridge realizuje konsorcjum kierowane przez Mostostal Warszawa S.A. z udziałem Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i firmy Promost Consulting z Rzeszowa. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej przeznaczyło na ten cel 5 mln 150 tys. złotych. "Zastosowanie materiałów kompozytowych powoduje, że konstrukcje są lżejsze oraz ..(jeszcze 4126)»

Polacy współtwórcami systemu MODES (25-08-2014)
Z pomocą polskich naukowców międzynarodowa grupa fizyków wybudowała prototyp ruchomego modułowego systemu wykrywania materiałów radioaktywnych i jądrowych o specjalnym znaczeniu - MODES SNM. Badacze z NCBJ odpowiadali za badania nad innowacyjnym układem detektorów wykorzystujących sprężony gaz. Projekt MODES SNM o wartości 3,3 mln euro (dofinansowany środkami Unii Europejskiej w wysokości 2,4 mln euro) dobiega końca. Prototyp innowacyjnego urządzenia służącego do wykrywania materiałów radioaktywnych i jądrowych o specjalnym znaczeniu (Special Nuclear Materials) został pomyślnie przetestowany w największych węzłach przeładunkowych. Specjalny samochód dostawczy, ..(jeszcze 4090)»

Porozmawiajmy z Sarmatą (08-08-2014)
Sarmata to system komputerowy, który rozpoznaje polskie słowa. Większość podobnych technologii jest opartych na języku angielskim. Konstruktorzy z AGH "nauczyli" swój system rozpoznawać tysiąc polskich komend. Tym samym otworzyli Polakom możliwość głosowego komunikowania się z urządzeniami cyfrowymi. Pierwsze wdrożenia nastąpią w telekomunikacji. Dzięki aplikacji do obsługi tzw. interfejsu głosowego użytkownicy systemu będą mogli wydawać swojemu telefonowi, tabletowi czy komputerowi polecenie, zamiast używać myszy czy ekranu dotykowego. Firmy telekomunikacyjne, które zdecydują się na zakup systemu Sarmata, nie będą musiały zatrudniać telefonistów. Wystarczy, ..(jeszcze 4974)»

Roboty zapylające to nie konkurencja dla pszczół (04-08-2014)
Roboty zapylające nie zastąpią pszczół. Mogą jednak rozwiązać wiele problemów, jakie pojawiają się przy namnażaniu nasion i uprawach hodowlanych. Zapotrzebowanie na automatyzację zapylania pojawia się w rolnictwie wielu krajów, a polscy naukowcy już szykują rewolucyjne rozwiązania. Zespół z Politechniki Warszawskiej zbudował zminiaturyzowane roboty, które będą potrafiły zlokalizować kwiaty, dotrzeć do nich - dojechać lub dolecieć - i wykonać zadania, jakie dotąd spełniały tylko owady.


Pszczoła oblepiona pyłkiem na kwiatostanie mniszka lekarskiego.

..(jeszcze 6361)»

Polski system wizualizacji, pomoże nam "wyjść z siebie" (22-07-2014)
Pozwala widzieć więcej i dalej niż własnymi oczami, "wyjść z własnego ciała" i oglądać świat z perspektywy innej osoby. Systemem wizualizacji skonstruowanym przez polskich wynalazców zainteresował się Facebook, oferujący współpracę przy wdrożeniu technologii. "Opracowaliśmy system wykorzystujący okulary do zmiany sposobu odczuwania rzeczywistości. Po ich założeniu ma się uczucie, że wychodzi się z własnego ciała i widzi więcej" - mówi PAP poznański wynalazca, konstruktor okularów Bartosz Barłowski. Pierwsze testy wykazały, że okulary pozwalają zobaczyć z tyłu własną sylwetkę i dostrzec co najmniej dwa - trzy razy większy obszar niż zwykłymi oczami. ..(jeszcze 4484)»

Robotyka militarna silną stroną polskich konstruktorów (03-07-2014)
"W niczym nie ustępujemy w myśli technicznej związanej z robotyzacją i automatyzacją innym ośrodkom na świecie. Polskie roboty uczestniczą w programach europejskich, polskie firmy zaopatrują nie tylko naszą armię w najlepsze technologie" - uważa rektor Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk. Podczas warsztatów i zawodów robotów militarnych M-ELROB 2014 w Warszawie prof. Mierczyk mówił, że roboty nie tylko dokonują rozpoznania terenu, podejmują ładunki wybuchowe i niebezpieczne przedmioty na polu walki. Wchodzą też do użycia coraz szerzej, są wykorzystywane nie tylko w armii, ale i przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ..(jeszcze 4132)»

W Bydgoszczy otwarto Laboratorium Badań Struktur Wielkogabarytowych (23-06-2014)
Laboratorium Badań Struktur Wielkogabarytowych otwarto w środę na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane we współpracy z fabryką Pesa, produkującą tramwaje, lokomotywy i całe pociągi. Zainstalowane urządzenia pozwalają na badania wytrzymałościowe dużych podzespołów maszyn i pojazdów, które poddawane są działaniu sił dynamicznych. Mogą to być m.in. podzespoły produkowanych w Pesie tramwajów i taboru kolejowego. Zasadniczymi elementami stanowiska badań elementów wielkogabarytowych jest zaprojektowana i wykonana przez Pesę konstrukcja nośna, na której zamontowano siłowniki. ..(jeszcze 2374)»

Wskaźniki na opakowaniach pokażą zepsute pożywienie (07-06-2014)
Zmieniające barwy, "inteligentne" wskaźniki zaprezentowane przez naukowców z Chin pod kierunkiem Chao Zhanga z Peking University poinformują konsumentów, czy mleko w kartonie nie skwaśniało i czy fasolka szparagowa w puszce się nie zepsuła. Znaczniki doklejane do opakowania, umożliwią kontrolę nawet bez otwierania pojemnika. Mogą być również wykorzystane do ustalenia przydatności leków i innych, łatwo psujących się produktów spożywczych. Ponad 90% produktów rynkowych, a w szczególności artykułom w branży spożywczej potrzebne są opakowania. Przemysł opakowaniowy rozwija ..(jeszcze 4195)»

Innowacyjne napylanie magnetronowe włóknin ochronnych (04-06-2014)
Polacy opracowali innowację na skalę światową w tworzeniu barierowych materiałów ochronnych. Uczeni z konsorcjum pod kierunkiem Instytutu Włókiennictwa w Łodzi po raz pierwszy zastosowali technikę napylania magnetronowego do nanoszenia cienkich powłok metalicznych na włókniny. Włókniny napylane magnetronowo mogą służyć jako tapety, okładziny lub parawany chroniące przed polami elektromagnetycznymi wytwarzanymi przez urządzenia. "Opracowane w instytucie materiały są innowacyjne na skalę światową. Po raz pierwszy zastosowaliśmy technikę napylania magnetronowego do nanoszenia cienkich powłok metalicznych na włókniny. Tę technologię wykorzystano głównie do ..(jeszcze 3044)»

Polski czołg-kameleon (03-06-2014)
Polacy jako pierwsi na świecie przygotowują system, który niczym kameleon zmieni kolor obiektów obserwowanych gołym okiem, np. czołgu czy stanowiska dowodzenia. W przyszłości może sprawić, że i żołnierski mundur zmieni kolor przystosowując go do otoczenia. Obecnie w wojsku najczęściej wykorzystywany jest tzw. kamuflaż pasywny. Polega on na pokryciu obiektu farbą w kilku kolorach. "My chcieliśmy zrobić krok dalej i zrobić urządzenie, dzięki któremu np. kontener przewożony z miejsca na miejsce sam będzie przyjmował barwę otoczenia, szaty roślinnej, w której się znajduje" - wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Adam Januszko z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej ..(jeszcze 3537)»

Ultraszybkie fotodetektory grafenowe (01-06-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Nowej generacji ultraszybkie detektory podczerwieni oparte na grafenie opracowują Politechniki Warszawska i Łódzka wraz z firmą Vigo System S.A. W zależności od uzyskanych parametrów będą one mogły znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach technologii militarnej, kosmicznej czy typowo komercyjnej, wszędzie tam, gdzie wymagana ..(jeszcze 5946)»

Maszynę "do badania czasu" zyskał Państwowy Instytut Geologiczny (31-05-2014)
Superczułą mikrosondę jonową do badania czasu geologicznego zyskał Państwowy Instytutu Geologiczny. To czwarte tego typu urządzenie na świecie, które podpowie gdzie szukać nowych złóż surowców i pomoże oszacować zmiany temperatury w dziejach Ziemi. Mikrosonda SHRIMP IIe/MC jest nabytkiem najnowszego laboratorium PIG - Pracowni Mikrosondy Jonowej. "To prawdziwy rolls-royce geologii" - podkreślił rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) Mirosław Rutkowski w przesłanym PAP komunikacie.


Mikrosonda jonowa

..(jeszcze 4858)»

Kolej transandyjska - nietypowe finansowanie i polska myśl techniczna (13-05-2014)
W XIX wieku powstała najwyżej położona linia kolejowa. Nad najnowocześniejszymi wówczas rozwiązaniami technologicznymi pracował polski inżynier Ernest Malinowski. Peru mogło sobie pozwolić na tę inwestycję m.in. dzięki wykorzystaniu ptasiego guana. Urodzony w 1818 r. Malinowski był jednym z najmłodszych uczestników Wielkiej Emigracji z roku 1831. Właściwie nazywał się - nieco na modłę hiszpańską - Adam Stanisław Hipolit Ernest Nepomucen Malinowski. W Paryżu ukończył prestiżową Ecole Polytechnique oraz Ecole des Ponts et Chaussees, która uważana była wówczas za najlepszą na świecie uczelnię inżynierską. Choć dostał pracę we francuskim rządowym Korpusie Dróg ..(jeszcze 6034)»

Krakowski Buzz ułatwi podróże niepełnosprawnym (07-05-2014)
Jest mały, lekki, elektryczny i można go używać wyłącznie przy użyciu rąk. Buzz - samochód dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, skonstruowali studenci Politechniki Krakowskiej. Dzięki niemu osoba niepełnosprawna, zamiast przesiadać się z wózka do auta, może wjechać wprost do samochodu. Mały, elektryczny pojazd przeznaczony dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich skonstruowali magistranci z Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej: Jerzy Pajerski, Filip Przybylski, Dawid Żmuda i Jarosław Rusek, pod kierunkiem opiekuna naukowego prof. Witolda Grzegożka.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/buzzkrakowski

..(jeszcze 2589)»

Kompleksowy System do Radioterapii Śródoperacyjnej powstaje w Świerku (29-04-2014)
Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Wielkopolskie Centrum Onkologii (WCO), UJP Hitec Systems S.A. i Jarosław Kołcun rozpoczynają prace nad innowacyjnym, Kompleksowym Systemem do Radioterapii Śródoperacyjnej INTRA-DOSE. Polscy naukowcy rozpoczynają prace nad innowacyjnym, Kompleksowym Systemem do Radioterapii Śródoperacyjnej. W ramach projektu, realizowanego przez fizyków z NCBJ, lekarzy i fizyków medycznych z WCO oraz partnerów przemysłowych (UJP Hitec Systems S.A. i Jarosław Kołcun), powstanie nowoczesne, dopasowane do potrzeb klinicznych urządzenie.

..(jeszcze 9499)»

Językowe sterowanie (27-04-2014)
Dzięki sterowaniu językiem można poradzić sobie z elektronicznymi gadżetami nawet mając zajęte ręce i nogi - informuje "New Scientist". Zespół naukowców z uniwersytetu w Osace opracował urządzenie, które poprzez policzek wyczuwa nacisk języka. Zainstalowany wewnątrz hełmu, umożliwia na przykład motocyklistom czy narciarzom kontrolowanie ich osobistych urządzeń elektronicznych w rodzaju odtwarzacza mp3 czy smartfona. Prototyp wyposażony w 64 czujniki przymocowano do policzków sześciu ochotników. Polecono im wykonywać pięć czynności - przeciąganie językiem w prawo lewo, do góry, do dołu oraz "klikniecie" mocnym pchnięciem. Na 300 podjętych ..(jeszcze 628)»

Wodór w grafenowym baku (23-04-2014)
Grafenowe zbiorniki na paliwo wodorowe pozwolą pojazdom przemierzyć kraj od Tatr do Bałtyku na jednym baku. Nadadzą się też do zasilania statków kosmicznych. Ambitny cel wymaga długiej drogi. Naukową podróż finansuje z programu Graf-Tech Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt prowadzi prof. Piotr Kula z Politechniki Łódzkiej, a jego zespół wspiera partner przemysłowy Seco/Warwick - spółka notowana na warszawskiej giełdzie. Prace zespołu prof. Piotra Kuli są przełomowe w skali światowej, bowiem pozwolą w przyszłości pozwoli wykorzystywać w motoryzacji wodór zamiast ropy. To cel, do jakiego zmierzają prace. Grafen wytwarzany w zespole ..(jeszcze 6370)»

Kuloodporny garnitur wysadzany diamentami (16-04-2014)
Opracowany przez szwajcarską firmę SuitArt, garnitur o nazwie "Diamond Armor" jest prawdziwą zbroją. Wykonany z włókien UHMWPE ubiór jest niezwykle wytrzymały. Cena kuloodpornego, wysadzanego diamentami stroju z systemem chłodzenia szacowana jest na około 3,2 mln dolarów, co czyni go najdroższym na świecie garniturem szytym na miarę. Atrakcyjnie i stylowo wykonany kombinezon stanowi niekonwencjonalne połączenie luksusu, technologii i sztuki. Ze względu na swoje niecodzienne właściwości, diamentowy pancerz jest owocem współpracy wielu przedsiębiorstw. Pracownicy szwalni SuitArt, w której powstają garnitury są tylko i aż odpowiedzialni za ideę projektu, dobór ..(jeszcze 4653)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26095 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365