Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.008.821 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 407 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Jest prawdą, że kult cierpienia, wyrosły z neoplatońskich korzeni chrześcijaństwa, był przez wieki organem nieskończenie i bezwstydnie przez rządców Kościoła używanym do usprawiedliwiania krzywdy i ucisku, i że służył bez miary układom uprzywilejowanym w ich trosce o utrwalenie swojego przywileju.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Nagrodzone na świecie polskie wynalazki - w "Koperniku" (14-02-2014)

Podczas uroczystego otwarcia XXI Giełdy Wynalazków Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przyznało we wtorek dziesięć dyplomów i statuetek za aktywność w promocji polskich wynalazków za granicą w 2013. Nagrody odebrali przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej, zespół Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego WAT, politechnik: poznańskiej, częstochowskiej i krakowskiej (Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej), Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Instytutu Metali Nieżelaznych, Instytutu Włókiennictwa, Instytutu Nafty i Gazu, Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych.

Wręczono też 58 statuetek ministra nauki za Grand Prix oraz złote medale z wyróżnieniem, zdobyte na ubiegłorocznych targach wynalazczości. "Mamy tu do czynienia z creme de la creme najbardziej innowacyjnej części naszego społeczeństwa - od studentów, uczniów, przez doktorantów, pracowników nauki, profesorów, inżynierów" - podkreślał Jacek Guliński z ministerstwa nauki podczas wręczania dyplomów. Dodał, że nagrodzeni wynalazcy "potrafią myśleć trochę inaczej, niż pozostali".


Symulator lotniczy samolotu PZL M28 Skytruck zaprezentowany podczas XXI Giełdy Wynalazków w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański

Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którzy opracowali sposób wytwarzania wyrobów z wieprzowiny o kontrolowanej alergenności. Ich metoda produkcji nie wymaga dodatku białek, izolatów i koncentratów sojowych. Nagrodzono też twórców przenośnego laboratorium do ujawniania śladów daktyloskopijnych. Rozwiązanie Instytutu Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX" może usprawnić prace policji kryminalnej.

Zagraniczne trofea zdobyli również inżynierowie z Politechniki Łódzkiej, autorzy ARchiwum - systemu prezentacji eksponatów w muzeach, który wykorzystuje tzw. rzeczywistość rozszerzoną. Zdaniem wynalazców ten system, który daje możliwość interakcji, pozwala lepiej przekazywać informacje dotyczące eksponatów i rozwiązuje problem "eksponatu za szybą".


Urządzenie do zmęczeniowego badania stentów i innych elementów sprężystych opracowane w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej zaprezentowane podczas XXI Giełdy Wynalazków. Fot. PAP/Leszek Szymański

Opracowana w Zespole Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju i w Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu-Zdroju "latarka dla niewidomych" to urządzenie, które pomaga niewidomym orientować się w pomieszczeniach. Odległość od przeszkód sygnalizuje sygnałami dźwiękowymi.

Kolejny wynalazek - manipulator czyli sterowane ręcznie ramię robota, zaprojektował Łukasz Szczeciński z IV kl. technikum. Jego urządzenie może pełnić funkcję górnych kończyn człowieka i dokładnie odwzorowuje ruchy operatora. Na razie manipulator sprawdził się podczas lutowania elektronicznych elementów i bardzo małych mikroprocesorów.


Przemysław Wolnicki prezentuje wspomagacz ręki, urządzenie zwiększające pewność uchwytu ludzkiej dłoni i siły jej uścisku podczas XXI Giełdy Wynalazków w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański

"Zdolność kreowania nowych produktów i rozwiązań technologicznych wpływa na rozwój gospodarczy naszego kraju. Polska myśl naukowo techniczna jest na tym polu znana i doceniana na całym świecie" - podkreślił podczas uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan. Zastrzegł przy tym, że oprócz opracowania nowatorskiego rozwiązania, niezbędne jest jego wdrożenie i udostępnienie na rynku. "To zaś wymaga ścisłej współpracy pomiędzy sferą nauki i biznesu" - dodał.

Jego zdaniem giełda wynalazków nagrodzonych na światowych wystawach stanowi "idealne miejsce na integrację środowisk związanych z rozwojem i inspirowaniem wynalazczości w Polsce - ze środowiskiem przedsiębiorców. Umożliwia nawiązanie nowych kontaktów i współpracy pomiędzy wynalazcami a inwestorami".

Wręczenie dyplomów i statuetek, jak co roku, inaugurowało XXI Giełdę Polskich Wynalazków Nagrodzonych w 2013 r. na Światowych Targach i Wystawach Wynalazczości. W środę 12 lutego wystawa w centrum konferencyjnym warszawskiego Centrum Nauki Kopernik będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Rozwiązania przedstawiono w formie prototypów, modeli, fotografii, prezentacji multimedialnej, ulotek, tablic informacyjnych, folderów. Wszystkie prezentowane tam innowacje nagradzano na światowych targach i wystawach wynalazków, m.in. na targach w Paryżu, Brukseli, Norymberdze, Seulu, Tajpej, Makau, Pradze, Sewastopolu, Kuala Lumpur, USA, Rumunii, Turcji oraz Chorwacji.

Wystawa ma promować osiągnięcia i międzynarodowe sukcesy jednostek sfery nauki, innowacyjnych podmiotów gospodarczych oraz indywidualnych wynalazców i zwiększać zainteresowanie przedsiębiorców polskimi rozwiązaniami naukowo-technicznymi czy produktami innowacyjnymi.

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz firma Eurobusiness-Haller. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

PAP - Nauka w Polsce


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26245 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365