Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.670.607 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Jednym z najbardziej odpychających skutków ubocznych mieszania dobra moralnego z "duchowością" jest fakt, iż umożliwia to ogromnej liczbie ludzi zwykłe wałkonienie się kosztem cudzej ofiarności i pracy, ukrywane pod niewypowiedzialnie świętą (..) maską pobożności i głębi moralnej.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2014, Luty (53)

Kosmologia
Polacy wskazują na dziury w teorii o czarnych dziurach (28-02-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Istnienie zapór ogniowych - które według pewnych teorii miałyby istnieć wokół czarnych dziur - jest właściwie wykluczane przez teorię grawitacji Einsteina - uważają badacze z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie Wyniki badań profesorów Marka Abramowicza, Włodzimierza Kluźniaka ..(jeszcze 2574)»

Biologia
Przeciekające białka mogą powodować nadciśnienie (28-02-2014)
Mutacja może spowodować, że pewne białka w błonie komórkowej zaczynają przeciekać i do komórek dostaje się za dużo sodu. To prowadzić może do nadciśnienia. Mechanizmy działania pompy sodowo-potasowej zbadał doktorant z Polski. Badania pozwolą lepiej zrozumieć niektóre mechanizmy, które prowadzą do nadciśnienia. Być może w przyszłości badania te pomogą też w profilaktyce i leczeniu tej choroby. Wojciech Kopeć, polski doktorant Uniwersytetu Południowej Danii w Odense z wraz z zespołem zbadał pompę sodowo-potasową, a szczególnie jedno z białek, które ją tworzy. "Jest ono obecne we wszystkich komórkach człowieka. Jego podstawowe zadanie polega ..(jeszcze 2860)»

Archeologia
Krakowscy badacze tropią szlaki handlowe sprzed 5 tys. lat na Bliskim Wschodzie (27-02-2014)
Badania archeologiczne na stanowisku w Tel Erani w Izraelu to kluczowe przedsięwzięcie w ramach projektu Trade Routes of the Near East (TRoNE), realizowanego przez pracowników Instytutu Archeologii UJ w Krakowie. Naukowcy podsumowali pierwszy sezon prac, który odbył się w sierpniu 2013 roku. To jedyny projekt wykopaliskowy realizowany obecnie przez Polaków w Izraelu. "Naszym celem jest ustalenie przebiegu szlaków handlowych łączących Egipt z Bliskim Wschodem w okresie wczesnego brązu I, czyli w IV tysiącleciu p.n.e." - wyjaśnia PAP dr Joanna Dębowska-Ludwin, koordynatorka przedsięwzięcia.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/ekspedycjatrone.jpg"

..(jeszcze 3659)»

Archeologia
Powstały trójwymiarowe rekonstrukcje piramid Majów z Nakum (27-02-2014)
Zespół naukowców pod kierunkiem archeologów z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie wykonał trójwymiarowe rekonstrukcje starożytnych budowli badanych w Nakum w Gwatemali. Podczas poprzednich sezonów wykopaliskowych Polacy odkryli w jednej z nich m.in. niewyrabowany królewski grobowiec Majów. Trójwymiarowe rekonstrukcje wykonał współpracujący z polską misją gwatemalski architekt Breitner González, na podstawie rysunkowej i fotograficznej dokumentacji przygotowanej przez Wiesława Koszkula - jednego z kierowników prac wykopaliskowych. Kilka dodatkowych wizualizacji powstało siłami studentek Politechniki Krakowskiej - Anny Kaseji oraz Anny Kozińskiej, które w roku 2012 brały udział w ..(jeszcze 3721)»

Różności
Dlaczego lubimy popijać winem i herbatą (26-02-2014)
Istnieje ogólna zgoda co do tego, że jeśli stek - to najlepiej z dobrym winem. Zdaniem autorów publikacji w "Current Biology" cierpkość wina i tłusty posmak mięsa leżą dokładnie na przeciwnych krańcach zmysłowego spektrum. Dlatego tak dobrze się uzupełniają. Naukowcy badają nie tylko wartość dietetyczną różnych produktów spożywczych. Są i tacy, których najbardziej interesują wrażenia, jakie poszczególne pokarmy zostawiają w naszych ustach. Wyniki takich badań pozwalają w nowy sposób zdefiniować pojęcie "zbilansowanego posiłku". Tłumaczą też nasze żywieniowe nawyki - korzystne i niezbyt zdrowe. Lekko cierpkie napoje (np. wino zawierające ..(jeszcze 1752)»

Zdrowie
Czy wegetarianizm bywa uwarunkowany genetycznie? (26-02-2014)
Gen apetytu na wieprzowinę Gen, od którego zależy wrażliwość na niektóre zapachy, może odpowiadać za to, czy wieprzowina nam smakuje, czy nie - informuje pismo "PLoS ONE". Norwescy i amerykańscy naukowcy badali reakcję na próbki wieprzowiny osób z różnymi wersjami genu OR7D4, odpowiedzialnego za receptor, który pozwala wyczuwać androstenon. Związek ten występuje w mięsie knurów - niekastrowanych samców świni. Zarówno zapach, jak i smak były odczuwane jako bardziej lub mniej przyjemny zależnie od wersji genu. W badaniach wzięły udział 23 osoby, które wcześniej podzielono na dwie grupy: wrażliwych i niewrażliwych ..(jeszcze 1824)»

Materiałoznawstwo
Naukowcy wycisną energię ze Słońca w centrum CEZAMAT (26-02-2014)
Odpowiednio przetworzone światło słoneczne może być niewyczerpanym źródłem energii elektrycznej. W warszawskim Centrum Zaawansowanych Technologii i Materiałów (CEZAMAT) naukowcy będą chcieli wycisnąć ze Słońca jak najwięcej energii, zwiększając wydajność baterii słonecznych. Słońce, dzięki dokonaniom specjalistów w dziedzinie fotowoltaiki, może stać się znakomitym, niewyczerpanym źródłem energii elektrycznej. Ogniwa fotowoltaiczne absorbują promieniowanie słoneczne, a w efekcie generują energię elektryczną. "Już teraz pokrycie zaledwie 0,5 proc. powierzchni Polski ogniwami fotowoltaicznymi pozwoliłoby w całości zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną" ..(jeszcze 5095)»

Medycyna
Psychoneuroimmunologia: Beta-endorfiny w gotowości (25-02-2014)
Troskę o stan emocjonalny pacjenta onkologicznego powinno się traktować na równi z leczeniem - ocenia dr Katarzyna Kamińska. Dlatego zamierza wykazać, że istnieje bezpośrednie powiązanie pomiędzy stanem emocjonalnym pacjenta, poziomem beta-endorfin w jego organizmie, a odpowiedzią na leczenie onkologiczne. Beta-endorfiny, zwane hormonami szczęścia, mają najmocniejsze działanie spośród całej rodziny endorfin. "Ich poziom podnosi się, gdy jesteśmy szczęśliwi, uśmierzają ból, pomagają walczyć ze stresem. W sytuacji choroby oddziałują na układ odpornościowy człowieka, stymulując go do walki z chorobą" - przypomina dr n. rol. Katarzyna Kamińska z Wojskowego Instytutu ..(jeszcze 4199)»

Medycyna
Nowy antyonkogen ułatwi wykrywanie ludzi podatnych na raka skóry (24-02-2014)
Jeden z genów, odkryty w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie, wykazuje silne działanie zapobiegające rozwojowi nowotworów skóry typu nieczerniakowego. (Źródło: Instytut Nenckiego, Grzegorz Krzyżewski) #amu Ramowego Unii Europejskiej.1. Jeden z genów, odkryty w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie, wykazuje silne działanie zapobiegające rozwojowi nowotworów ..(jeszcze 4910)»

Różności
Pasieki sposobem na bezrobocie na wsi (24-02-2014)
W ciągu czterech lat powstanie ok. 3,2 tys. pasiek w całym kraju - zakłada projekt rozwoju branży pszczelarskiej, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Program ma być adresowany do absolwentów, bezrobotnych i osób z grupy 50+. Jak poinformował PAP autor projektu dr Lesław Piecuch, pomysł ma wspomóc rozwój branży pszczelarskiej i równocześnie pomóc w walce z bezrobociem wśród absolwentów. Oferta skierowana będzie także do osób z grupy 50+ i osób niepełnosprawnych. "W Polsce pszczelarstwo ma wielowiekowe tradycje. Obecnie ..(jeszcze 3508)»

Medycyna
Biodrukowanie 3D żywych tkanek (23-02-2014)
Naukowcy z Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) oraz Wyss Institute at Harvard University w Stanach Zjednoczonych dokonali istotnego kroku w kierunku drukowania trójwymiarowych, wzorzystych konstrukcji tkanek z wielu typów komórek i drobnych naczyń krwionośnych. Ich praca stanowi ważny etap w rozwoju inżynierii tkankowej. Ludzka tkanka wytworzona metodą 3D była odwzorowana tak dokładnie, że możliwe wydaje się testowanie na niej skuteczności i bezpieczeństwa leków. Być może w przyszłości uszkodzone lub chore tkanki skanowane za pomocą tomografii komputerowej będą następnie drukowane w 3D i używane do naprawy lub wymiany zużytych organów. ..(jeszcze 5421)»

Ekologia
Nowe wytyczne w zakresie zarządzania zapotrzebowaniem na wodę (22-02-2014)
Zarówno jakość, jak i ilość wody stają się coraz trudniejszym wyzwaniem w wielu częściach Europy. Zmiana klimatu, szybki wzrost ludności i urbanizacja, malejące zasoby słodkiej wody i starzejąca się infrastruktura odbijają się niekorzystnie na zaopatrzeniu w wodę. Podczas gdy liczebność naszej populacji dynamicznie się zwiększa, zasoby wody utrzymują się na stałym poziomie i są coraz bardziej zanieczyszczane. Podaż rozmija się z popytem i trend ten ma się utrzymać, bowiem szacuje się, że do roku 2025 globalne zapotrzebowanie na wodę przekroczy jej dostępność o 56%. Już ..(jeszcze 3488)»

Różności
Starodruki z Biblioteki SGH dostępne w internecie (21-02-2014)
24 dzieła z XVI i początku XVII wieku stanowiące najcenniejszy fragment kolekcji Biblioteki SGH zostały udostępnione w internecie. Wśród starodruków znajdują się prace humanistyczne, ekonomiczno-społeczne i prawnicze, jak również dzieła geograficzne, przyrodnicze, filozoficzne, albumy oraz mapy. Najstarszą pozycją wśród starodruków są komentarze wybitnego humanisty niemieckiego, teologa i reformatora Simona Grynaeusa do dzieła Arystotelesa "O świecie", które zostały wydane w 1533 r. w Bazylei. Wśród udostępnionych starodruków są m.in. wydany w 1558 r. "Traktat o handlu" - dzieło francuskiego prawnika Karola Molinaeusa, pioniera w rewidowaniu postawy o zakazie ..(jeszcze 4257)»

Materiałoznawstwo
Szkło pokryte grafenem ogrzeje szyby w wojskowym sprzęcie (21-02-2014)
Grafen naniesiony na szkło sprawia, że materiał zmienia właściwości - m.in. zaczyna przewodzić prąd. Takie rozwiązanie - przygotowywane przez polskich badaczy - przyda się w wojsku: np. do ogrzewanych szyb, które nie będą parować ani zatrzymywać kropel wody. Szkło pokryte grafenem wygląda tak samo jak zwykłe szkło. Warstwa grafenu pochłania ok. 2 proc. światła, więc gołym okiem nie sposób jej właściwie zauważyć. Dzięki grafenowemu pokryciu materiał zmienia jednak właściwości - m.in. przewodzi prąd. Działające już prototypy takich materiałów opracował warszawski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w ramach projektu OPTI-GRAF Narodowego Centrum Badań ..(jeszcze 4533)»

Medycyna
Ponad 90 proc. Polaków ma niedobory witaminy D (21-02-2014)
Ponad 90 proc. Polaków ma niedobory witaminy D, z czym wiąże się wyższe ryzyko m.in. cukrzycy, niektórych nowotworów, depresji - powiedział PAP dr Paweł Płudowski z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Dlatego nawet zdrowe osoby powinny zażywać tę witaminę. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej badań podważających stosowanie suplementów witaminowych przez osoby zdrowe. Wskazują one, że może to przynosić więcej szkód niż pożytku. Witamina D stanowi tu jednak wyjątek. "Z badań epidemiologicznych wynika, że ze względu na położenie geograficzne i klimat Polski, ponad 90 proc. populacji naszego kraju ma deficyty tej witaminy, dlatego codzienne ..(jeszcze 7970)»

Astronomia
UE rozpoczyna projekt równouprawnienia w kosmosie (20-02-2014)
Dlaczego w kosmosie jest więcej mężczyzn niż kobiet? Odpowiedź może nie być tak prosta, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Według wykorzystywanych przez NASA modeli fizjologicznych, próg akceptowalnego promieniowania kosmicznego w przypadku astronautek jest niższy niż u astronautów, co oznacza, że ich możliwości eksploracji kosmosu są bardziej ograniczone. Uznaje się, że narażenie na promieniowanie przez długi czas przebywania w dalekiej przestrzeni kosmicznej lub na powierzchni niektórych planet powoduje wzrost ryzyka zapadnięcia na nowotwór. Zgodnie z danymi NASA, ryzyko dodane zapadnięcia mężczyzny na nowotwór po trwającej 1.000 dni misji na Marsa sięga ..(jeszcze 3254)»

Różności
Badacze: wykształcenie twoich sąsiadek wpływa na to, ile masz dzieci (20-02-2014)
William-Adolphe Bourguereau, 18781. William-Adolphe Bourguereau, 1878 Liczba dzieci danej kobiety zależy bardziej od średniego poziomu wykształcenia lokalnej społeczności, w której żyje kobieta, niż od jej indywidualnego poziomu wykształcenia - twierdzą naukowcy z University College London oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyniki badań polskich ..(jeszcze 2729)»

Materiałoznawstwo
Nanosrebro: Chemicy z UJ opracowali nowatorski antybakteryjny materiał (20-02-2014)
Skarpetki z dodatkami nanosrebra i alg morskich1. Skarpetki z dodatkami nanosrebra i alg morskich Chemicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali nowatorski antybakteryjny materiał. Ma on formę białego, sypkiego proszku, który może być dodatkiem np. do tworzyw sztucznych i znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym i spożywczym. ..(jeszcze 5377)»

Wydarzenia
Porozumienie o polsko-niemieckiej współpracy w badaniach naukowych (20-02-2014)
Instytucje wspierające naukę: Narodowe Centrum Nauki oraz Niemiecka Wspólnota Badawcza (DFG) podpisały w środę w Krakowie porozumienie o współpracy, którego celem jest organizacja wspólnego konkursu na projekty badawcze z nauk humanistycznych i społecznych. W uroczystości na Zamku Królewskim na Wawelu udział wzięła, obok szefów obu instytucji, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. NCN reprezentował dyrektor prof. Andrzej Jajszczyk, a DFG - prezes prof. Peter Strohschneider. "Dzisiejsza umowa ma dla nas ogromne znaczenie, ..(jeszcze 2833)»

Fizyka
Fizyk: ważny krok USA w badaniach nad laserową syntezą termojądrową (19-02-2014)
Amerykańskim badaczom udało się uzyskać ważne wyniki w badaniach nad fuzją termojądrową. Ten wynik to krok milowy w badaniach nad opanowaniem laserowej syntezy termojądrowej dla przyszłej produkcji energii elektrycznej - komentuje dr hab. Jerzy Wołowski. "Synteza, czy też fuzja termojądrowa zachodzi we wnętrzu Słońca i innych gwiazd - mówi w rozmowie z PAP dr hab. Jerzy Wołowski, profesor w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie (IFPiLM). - To najważniejszy mechanizm produkcji energii widzialnej we Wszechświecie. To co widzimy, co emitowane jest ze Słońca i gwiazd pochodzi z energii syntezy termojądrowej." <div style="padding:1px ..(jeszcze 3629)»

Różności
Od jesieni na Uniwersytecie Cambridge program studiów polskich (19-02-2014)
Jesienią tego roku na Uniwersytecie Cambridge wystartuje nowy program studiów polskich obejmujący język, historię i kulturę polską. To pierwszy krok do utworzenia sieci studiów polskich w Wielkiej Brytanii - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Program będzie dostępny w ramach Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych. Umożliwi studiowanie języka, literatury, sztuki i szeroko rozumianej kultury Polski, z uwzględnieniem zagadnień społecznych, kulturalnych i politycznych od renesansu aż do czasów współczesnych. Program uruchomiono dzięki porozumieniu prywatnych sponsorów, w tym właśnie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która ..(jeszcze 1634)»

Materiałoznawstwo
Karbin – odmiana węgla lepsza niż grafen (19-02-2014)
Forma węgla, nazwana przez naukowców karbinem, jest mocniejsza i sztywniejsza niż jakikolwiek znany do tej pory materiał. Karbin jest około dwa razy bardziej wytrzymały niż grafen i nanorurki węglowe. Karbin (z ang. carbyne) posiada długą listę nietypowych i bardzo pożądanych właściwości, które czynią go interesującym materiałem do wielu różnych zastosowań, od nanoelektronicznych/spinowych urządzeń przeznaczonych do magazynowania wodoru, do produkcji baterii o wysokiej gęstości energii. Karbin był znany wcześniej, lecz dopiero niedawno naukowcy rozpoczęli dokładne symulacje teoretyczne. Karbin, to łańcuch atomów węgla, które są połączone ..(jeszcze 3703)»

Antropologia
Muzułmanie i chrześcijanie mogą żyć zgodnie (19-02-2014)
Wbrew utartym opiniom zdarza się, że muzułmanie i prawosławni na Bałkanach współżyją na co dzień zgodnie, podtrzymując ponadreligijne więzi sąsiedzkie czy przyjacielskie. Świadczą o tym badania prowadzone w ostatnich latach w Macedonii przez antropologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr. hab. Marcina Lubasia. Antropolog - obecnie dyrektor Instytutu Socjologii UJ - prowadził na przestrzeni 5 lat (2006-2011) badania terenowe, których tematem było współżycie różnowierców - muzułmanów i prawosławnych - w zachodniomacedońskim regionie Dolna Reka. Centrum badań była wioska Rostusze, położona nieopodal granicy z Albanią i 50 km od miasta Gostivar.

..(jeszcze 5716)»

Wydarzenia
Przyszli technicy nukleonicy rozpoczynają praktyki w NCBJ (18-02-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net W Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w ramach projektu "Szkoła z przyszłością" 41 uczniów techników z województwa mazowieckiego rozpoczęło praktyki. Pod okiem ekspertów wykonają ćwiczenia w laboratoriach instytutu oraz zwiedzą jedyny w Polsce badawczy reaktor jądrowy "Maria". To kolejny etap ..(jeszcze 2711)»

Medycyna
Skóra hodowana w laboratorium (18-02-2014)
Z myślą o osobach ciężko poparzonych lub cierpiących na trudno gojące, rozległe rany - jak w przypadku cukrzycy, uczeni i lekarze szukają materiałów, które mogłyby umożliwić szybkie i skuteczne leczenie. Polscy chemicy, biolodzy i lekarze potrafią wyhodować arkusze własnych komórek skóry pacjenta, by w przyszłości przenosić je z matrycy na ranę. Materiały wrażliwe na zmiany temperatury, czyli termoczułe polimery, mogą stanowić wyjątkowe podłoże do hodowli komórek. Powstają one w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych (CMPW) PAN w Gliwicach. "Pracujemy nad stworzeniem arkusza komórek skóry, który lekarz mógłby łatwo w całości przenieść ..(jeszcze 4275)»

Różności
Ponad milion użytkowników portalu dla nauki obywatelskiej Zooniverse (18-02-2014)
Liczba użytkowników portalu Zooniverse - platformy, w której internauci pomagają w pracy naukowcom - przekroczyła już 1 milion. Portal Zooniverse skupia obecnie 20 różnorodnych projektów naukowych, w których każdy może wesprzeć swoją pracą badania naukowe. Aby uczcić rejestrację milionowego użytkownika, portal Zooniverse udostępnił mapę, na której zaznaczeni są użytkownicy portalu z całego świata. Największe skupiska użytkowników portalu są na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a także w Europie - zwłaszcza w Niderlandach, a także w Wielkiej Brytanii. Ale i Polska nie jest na tej mapie ciemną plamą - na tle Europy wypada całkiem nieźle.

..(jeszcze 2913)»

Ekologia
Coraz więcej fok szarych w Bałtyku (16-02-2014)
Blisko 30 tys. fok szarych zaobserwowano podczas corocznego liczenia tych morskich ssaków w 2013 roku. Większość z nich, ponad 10 tys., bytuje na obszarze archipelagów wysp centralnej Szwecji - informuje Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Na obszarach morskich należących do Estonii zanotowano ponad 4,5 tys. fok szarych, na obszarach Finlandii - ponad 10 tys., a zdecydowanie najwięcej w Szwecji - blisko 14,5 tys. W sumie, podczas corocznego liczenia fok w 2013 roku, zanotowano dokładnie 29 tys. 496 osobników.


Fot. Mateusz Włodarczyk,

..(jeszcze 2170)»

Różności
PESA w gronie najbardziej przedsiębiorczych firm na świecie (16-02-2014)
Airbnb, Continental Resources, Splunk, Twitter, Uber oraz Pesa Bydgoszcz - to grupa firm nominowanych w kategorii przedsiębiorczość do ekonomicznej nagrody prestiżowego dziennika Financial Times.

Kandydatura Pesy w szóstej edycji konkursu, obejmującej swoim zasięgiem Europę, obie Ameryki, Bliski Wschód oraz rejon Azji i Pacyfiku jest sporym zaskoczeniem. Pesa to pierwsza firma z Europy Środkowo-Wschodniej, która została nominowana do nagrody "Boldness in business".

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/3ufrqe3nB-s" frameborder="0" height="281"

..(jeszcze 2928)»

Różności
ICM UW na 14. miejscu światowego rankingu Webometrics (16-02-2014)
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW zajęło 14. miejsce w światowym rankingu Webometrics najbardziej widocznych w sieci centrów badawczych. W rankingu uczelni najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski, plasując się na 274. pozycji. Ranking Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku (w styczniu i lipcu) przez CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) - Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W zestawieniach nacisk kładziony jest przede wszystkim na ..(jeszcze 2046)»

Różności
Zorganizują studia w kopalni - 320 m pod ziemią (15-02-2014)
Organizację dla studentów wykładów i ćwiczeń poświęconych turystyce industrialnej zakłada m.in. porozumienie zawarte między Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach a Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zajęcia będą się odbywały 320 m pod ziemią w kopalni Guido. Współpraca ta, jak powiedział PAP w środę rzecznik uczelni Marcin Baron, ma na celu m.in. promocję "walorów turystyki industrialnej" wśród studentów kierunku gospodarka turystyczna poprzez zorganizowanie dla nich cyklu praktycznych ćwiczeń i wykładów na terenie kopalni. "Chcemy uświadomić studentom kierunku gospodarka turystyczna, że turystyka pełni nie tylko funkcję społeczną, ale jest to także ..(jeszcze 1935)»

Różności
Polscy naukowcy coraz mniej zainteresowani karierą w USA; wolą UE (15-02-2014)
Od kiedy Polska weszła do UE, radykalnie spadło zainteresowanie polskich naukowców rozwojem kariery w USA. Wyjeżdżając do instytutów na zachodzie Europy, nie muszą starać się o wizy i pozwolenia na pracę; mogą ponadto korzystać z atrakcyjnych grantów unijnych. Do takich wniosków doszli dr Grażyna Żebrowska oraz prof. Marek Konarzewski, którzy przeanalizowali dane dotyczące emigracji polskich naukowców do USA w latach 1996-2012. Z ich analizy, którą opublikował w lutym kwartalnik "Science & Diplomacy" wydawany przez promującą naukę "American ..(jeszcze 4350)»

Wydarzenia
Współpraca Racjonalisty i serwisu Materiały Inżynierskie (15-02-2014)
Portal Racjonalista obejmuje patronat medialny oraz współpracę w zakresie nowin naukowych z serwisem popularnonaukowym Materiały Inżynierskie. Sekcja naukowa Racjonalisty ulegnie wzmocnieniu o nowe cenne źródło. Dotąd dział Nowin Naukowych Racjonalisty tworzony był w oparciu o trzy źródła: PAP Nauka w Polsce (Polska Agencja Prasowa wciąż wybija się znacznie in plus ponad krajową mediosferę), PAN i uzupełniająco CORDIS (serwis naukowy UE, ostatnio coraz bardziej podupadający). Dziś dochodzą do tego Materiały Inżynierskie.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/materialyinzynierskielog1o.png"

..(jeszcze 1117)»

Różności
Naukowcy: rybacy powinni być szkoleni nt. zatopionej broni chemicznej (15-02-2014)
Do obowiązkowych szkoleń rybaków należy dołączyć szkolenie nt. zagrożeń związanych z zatopioną bronią chemiczną - postulują uczestnicy CHEMSEA, projektu poświęconego zatopionej w Bałtyku broni chemicznej z II wojny światowej. Projekt kończy się 8 marca. Do licznych szkoleń, odbywanych obowiązkowo przez rybaków, należy dołączyć także okresowe szkolenie dotyczące zagrożenia związanego z bronią chemiczną - sugerują polscy uczestnicy międzynarodowego projektu CHEMSEA. "To pozwoli utrzymywać świadomość zagrożenia na poziomie wyższym, niż obecnie. Pomysł powstał po spotkaniach ..(jeszcze 4492)»

Wydarzenia
Nagrodzone na świecie polskie wynalazki - w "Koperniku" (14-02-2014)
Podczas uroczystego otwarcia XXI Giełdy Wynalazków Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przyznało we wtorek dziesięć dyplomów i statuetek za aktywność w promocji polskich wynalazków za granicą w 2013. Nagrody odebrali przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej, zespół Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego WAT, politechnik: poznańskiej, częstochowskiej i krakowskiej (Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej), Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Instytutu Metali Nieżelaznych, Instytutu Włókiennictwa, Instytutu Nafty i Gazu, Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych. Wręczono też 58 statuetek ministra nauki ..(jeszcze 4939)»

Ludzie nauki
Kajetan Różycki szefem Nuclear Cogeneration Industrial Initiative (14-02-2014)
Źródło: biznesalert.pl1. Źródło: biznesalert.pl Kajetan Różycki z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) został przewodniczącym organizacji Nuclear Cogeneration Industrial Initiative - Task Force (NC2I-TF). Celem NC2I-TF jest inicjowanie i koordynowanie prac nad wykorzystaniem reaktorów jądrowych m.in. do wytwarzania ciepła. NC2I-TF działa w ramach ..(jeszcze 4172)»

Technika
W Świerku ruszają badania nad nowym lepszym betonem (13-02-2014)
Eksperci Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Hydrobudowy-1 rozpoczynają prace badawcze nad unowocześnieniem betonowych osłon przed promieniowaniem jonizującym. Rozpoczynający się projekt, o wartości 3,2 mln zł, jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom firm, które m.in. będą budować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. Celem rozpoczynającego się projektu "Trwałość i skuteczność betonowych osłon przed promieniowaniem jonizującym w obiektach energetyki jądrowej" jest opracowanie nowej technologii betonu osłonowego o podwyższonej funkcjonalności. Posłuży ona ..(jeszcze 2981)»

Chemia
Kapilary zmierzą dyfuzję, pomogą skuteczniej leczyć (13-02-2014)
W Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie powstaje metoda szybkiego i taniego wyznaczania współczynników dyfuzji różnych związków chemicznych, w tym leków. Doktorantka Anna Lewandrowska przygotowuje substancję do wstrzyknięcia do kapilary. Zwój z kapilarą trzyma doktorantka Aldona Majcher. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski)1. W Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk ..(jeszcze 5827)»

Chemia
Na tropie arszeniku w Złotym Stoku (12-02-2014)
<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/zlotystokwodospad.jpg" alt="Złoty Stok - dawne miasto górnicze miasto na Dolnym Śląsku, leżące u podnóża Gór Złotych, najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. Ostatnią kopalnię (rud arsenu) zamknięto w 1961 roku. W mieście działa Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Szacuje się, że w czasie 700 lat eksploatacji z miejscowych złóż pozyskano 16 t czystego złota. W byłej kopalni największy w Europie wodospad podziemny. Działa tam również Średniowieczny Park Techniki - jedyny w Europie park, gdzie można zobaczyć ..(jeszcze 4796)»

Ekologia
Morska fauna też potrzebuje ciszy (12-02-2014)
W morzach i oceanach jest coraz głośniej, hałasują statki, echosondy, rurociągi. Dla niektórych organizmów uszkodzenie słuchu może oznaczać śmierć, uczeni tworzą więc mapę hałasu, która godzi interesy człowieka z potrzebami przyrody. Choć człowiek postrzega wody morskie jako bardzo ciche, to w rzeczywistości podwodny świat jest niezwykle głośny. Hałasują ryby, skorupiaki, fale morskie, a nawet ziarenka piasku toczone prądami przydennymi czy lodowe kry. Te odgłosy dla morskich zwierząt są jednak normą. Zagrożeniem jest natomiast poziom hałasu dostającego się do wody w wyniku działalności człowieka. "Hałas do morza zaczęliśmy wprowadzać stosunkowo ..(jeszcze 4895)»

Technika
Projekt produkcji kul do maszyn - ze złomowanych szyn (11-02-2014)
Innowacyjną technologię wykorzystania złomowanych szyn kolejowych do produkcji kul, stosowanych w różnych maszynach, opracują naukowcy Politechniki Lubelskiej. Urządzenia do produkcji kul powstaną we współpracy z dwiema firmami: SIGMA i Kuźnia Ostrowiec. "Nowe technologie produkcji będą cechować się mniejszą energochłonnością i materiałochłonnością niż metody stosowane dotychczas" - powiedział kierujący projektem prof. Zbigniew Pater z Politechniki Lubelskiej. Głównym celem prac zespołu jest opracowanie technologii walcowania kul o średnicy 60 mm, ..(jeszcze 2911)»

Różności
Polska młodzież pomaga NASA (11-02-2014)
Pięcioro młodych Polaków przebywających w Południowej Walii przyczyniło się do opracowania aplikacji dla amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) - poinformował PAP Mirco Cordeiroz z organizacji The Valleys Regional Equality Council. Krystian Kobierecki, Dariusz Dominiak, Gabriela Misaczek, Jakub Misaczek i Mateusz Misaczek testowali aplikację Space Place Prime dla systemu iOS (na iPhona, iPada oraz Apple TV2) oceniając jej mocne i słabe strony. Ich opinie okazały się na tyle znaczące, że wpłynęły także na kształt innych aplikacji, mających promować dokonania NASA oraz rozbudzać zainteresowanie nauką, technologią i matematyką. Polska grupa ..(jeszcze 1526)»

Wydarzenia
Mamy-badaczki nagrodzone (10-02-2014)
15 mam-badaczek nagrodziła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ósmej i ostatniej edycji programu "Pomost". Uczone, które wracają do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem, otrzymają w sumie blisko 4 mln zł. Program jest skierowany do rodziców, którzy wracają do pracy naukowej po przerwach związanych z opieką nad dzieckiem. Do ósmej edycji konkursu zgłoszono 113 wniosków. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 35 badaczek. Zarząd FNP wyłonił 15 laureatek, które będą prowadzić badania w dziedzinach Bio, Info, Techno. ..(jeszcze 2232)»

Astronomia
Yutu: 'Dobranoc, Ziemianie' (10-02-2014)
Chiński łazik Yutu zwany też Jadeitowym Królikiem buszujący od 14 grudnia 2013 po Księżycu przesłał na ziemię komunikat, że może nie przetrwać aktualnej księżycowej nocy (która trwa ok. dwóch tygodni, kiedy temperatura spada nawet do -233 st.C), kończąc: "Goodnight, Earth, goodnight, humanity." Zobacz cały komunikat. Łazik sprowadzony został w ramach misji o nazwie Chang'e 3 - której nazwa nawiązuje do tego, że Chiny stały się trzecim krajem, który wylądował na Księżycu, ..(jeszcze 650)»

Astronomia
Europejski turniej łazików marsjańskich w Świętokrzyskiem (08-02-2014)
Województwo świętokrzyskie będzie gospodarzem międzynarodowych zawodów konstruktorów łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014, które odbędą się we wrześniu. W poniedziałek w Podzamczu Chęcińskim podpisano umowę w tej sprawie. Dokument potwierdzający organizację europejskich zawodów w Świętokrzyskiem podpisali w poniedziałek marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz prezes Mars Society Polska Mateusz Józefowicz. Zawody zostaną zorganizowane dniach 5-7 września na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim (powiat kielecki). Jak powiedział dziennikarzom marszałek województwa Adam ..(jeszcze 4026)»

Różności
Socjolog: dziś związki intymne bardziej intensywne niż dawniej (07-02-2014)
Polacy w ciągu życia wchodzą teraz średnio w więcej związków intymnych i przeżywają więcej rozstań niż dawniej, ale takie związki są bardziej intensywne - o tym, jak zmieniają się relacje intymne Polaków opowiada w rozmowie z PAP socjolog dr Filip Schmidt. To, że partnerzy mają teraz więcej możliwości spędzania czasu sam na sam i coraz rzadziej dzielą swoje mieszkania z rodziną, wpływa na intensywność związków intymnych. Partnerzy mogą się lepiej poznać, ale też mają okazję do większej liczby konfliktów. Może to być jedno z wyjaśnień, dlaczego statystyczny Polak wchodzi w ciągu życia w większą liczbę relacji intymnych i przeżywa więcej rozstań. Mówi o ..(jeszcze 5583)»

Ewolucja
Ziemia przyszłości będzie należała do szczurów (06-02-2014)
W przyszłości szczury mogą być coraz większe i zróżnicowane. W miarę wymierania innych ssaków będą też zajmować coraz więcej nisz ekologicznych - twierdzi dr Jan Zalasiewicz z Wydziału Geologii Uniwersytetu Leicester na stronie swojej uczelni. Jeśli chodzi o szczury, najlepiej się do nich przyzwyczaić. Będziemy je bowiem widywać coraz częściej, a w miarę wymierania większych ssaków będą one pełnić coraz ważniejszą rolę w różnych ekosystemach Ziemi - sugeruje dr Zalasiewicz.

"Szczury to przykład gatunku, któremu ludzie pomogli się ..(jeszcze 3876)»

Medycyna
Polacy opracowali superczułe markery do badania ważnych enzymów (06-02-2014)
Nowatorską metodę badania enzymów rozkładających białka opracował zespół doktora Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Wyniki zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym PNAS. Dr hab. Marcin Drąg (laureat programów START oraz FOCUS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej) wraz ze swoimi doktorantami (mgr inż. Pauliną Kasperkiewicz i mgr. inż. Marcinem Porębą) opracowali nowatorską technologię badania enzymów proteolitycznych, nazwaną HyCoSuL (ang. Hybrid Combinatorial Substrate Library). Badania prowadzone były w ramach subsydium FOCUS FNP - poinformowała w wtorek Fundacja w przesłanym PAP komunikacie. Enzymy proteolityczne ..(jeszcze 3850)»

Ekologia
Zmiany klimatu sprzyjają arktycznym inwazjom roślin (04-02-2014)
Wikimedia1. Wikimedia Postępujące ocieplenie sprzyja szybszym inwazjom obcych gatunków roślin w Arktyce - wynika z badań na Islandii, prowadzonych z udziałem polskich naukowców. Postępujące ocieplenie oznacza dla flory Islandii wyraźne zmiany. Jej rodzime, arktyczne elementy będą stopniowo wypierane przez gatunki inwazyjne, lepiej dostosowane do życia ..(jeszcze 4303)»

Ekologia
Naukowcy odkryli, że na terenie Polski żyły jaguary i lamparty (03-02-2014)
Analiza wykopalisk z Jaskini Biśnik (Śląskie) pozwoliła paleozoologom z Uniwersytetu Wrocławskiego na udowodnienie, że na terenie Polski żyły jaguary, lamparty i lwy plejstoceńskie. Szczątki jaguarów i lampartów odnaleziono tam po raz pierwszy w historii. Jak powiedział PAP w czwartek dr Adrian Marciszak z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego, odkrycie śladów bytności lamparta i jaguara na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej udowadnia, że fauna i flora na terenach Polski była bogatsza niż wcześniej sądzono. "Pokutowało przekonanie, że ten obszar z powodu klimatu jest białą plamą. Tymczasem są dowody, że na terenie ..(jeszcze 1640)»

Różności
Nagroda dla Polaków za kreatywność na XIX Międzynarodowym Konkursie Rzeźby w Śniegu (03-02-2014)
Największy Międzynarodowy Festiwal Lodu i Śniegu na świecie odbywający się w Harbinie (Chiny) wyróżnił polskich artystów nagrodą "Za największą kreatywność" za śnieżną rzeźbę "Objawienie". Artysta rzeźbiarz i wykładowca ASP w Katowicach Tomasz Koclęga wraz ze swoim zespołem: Bartłomiejem Balą, Piotrem Probą oraz Jarosławem Bagińskim mieli mniej niż cztery dni na przemienienie bloku śniegu o wymiarach 4x3x3m w dzieło sztuki.

- Rzeźbienie w takim materiale, z ograniczeniem czasowym przypomina hybrydę sportu ze sztuką, niebezpieczną ..(jeszcze 2174)»

Różności
Chińscy studenci chcą się uczyć języka polskiego (03-02-2014)
Chińscy studenci chcą się uczyć języka polskiego, bo otwiera im m.in. drogę do lepszej pracy - poinformowano w piątek na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na konferencji prasowej poświęconej działającemu w Shenyang lektoratowi języka polskiego. Lektorat języka polskiego został uruchomiony w Uniwersytecie Północnowschodnim w Shenyang w październiku ubiegłego roku, a prowadzony jest przez pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego Adama Antoniewicza. W pierwszym semestrze naukę języka i kultury polskiej rozpoczęło 20 chińskich studentów, na kolejny ..(jeszcze 2935)»

Wydarzenia
Szczeciński naukowiec uhonorowany w Chinach (02-02-2014)
Geolog morza, niemiecki wykładowca z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Jan Harff został uhonorowany prestiżową nagrodą przyznawaną cudzoziemcom w Chinach. "Ta nagroda to największy zaszczyt, jaki kiedykolwiek otrzymałem. To ukoronowanie moich 20 lat współpracy z chińskimi naukowcami. Przez ten czas udało się stworzyć, dzięki zespołowi, z którym prowadzę badania i projekty naukowe, swoisty trójkąt współpracy międzynarodowej, w skład którego weszły Polska, Niemcy i Chiny" - powiedział dziennikarzom w czwartek w Szczecinie, po powrocie do Polski naukowiec.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/gorymorze10095967.jpg" alt=""

..(jeszcze 2897)»

Neuronauki
Sen oczyszcza mózg z toksyn (01-02-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Podczas snu mózg oczyszcza się z toksyn powstających podczas wytężonej pracy umysłowej - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach "Science". Sen to nadal niewyjaśniony fenomen. Dlaczego ludzie i zwierzęta zasypiają, skoro oznacza to czasową bezbronność wobec drapieżników? Obecnie przyjmuje się, że sen może ..(jeszcze 1771)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26242 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365