Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
187.308.333 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7363 tekstów. Zajęłyby one 29029 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5321 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Cieszę się, gdy ktoś jest blisko Boga, ale lękam się, gdy staje się zbyt pewnym siebie rzecznikiem Pana Boga wobec innych.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
CERN obchodzi 60-te urodziny nauki dla pokoju (19-03-2014)

W tym roku CERN obchodzi 60-ta rocznicę swojego powstania, którego naczelną ideą było propagowanie nauki dla pokoju. Uroczystości z tej okazji organizowane są zarówno w samym laboratorium pod Genewą jak i w poszczególnych krajach członkowskich. Dwa kluczowe wydarzenia to obchody 1 lipca w siedzibie UNESCO w Paryżu, gdzie 1 lipca 1953 roku 12 krajów założycielskich podpisało konwencję na temat powstania CERN, oraz 29 września w Genewie w 60-tą rocznicę ratyfikacji konwencji, oznaczającej formalne narodziny organizacji. Obecnie w skład CERN wchodzi 21 krajów, przy uczestnictwie licznych krajów pozaeuropejskich.

Początki CERN sięgają późnych lat 40-tych kiedy z pożogi wojny wyłaniała się podzielona wówczas Europa. Niewielka grupa wizjonerów po obu stronach Atlantyku, zarówno naukowców jak i polityków, dostrzegła w badaniach podstawowych środek do odbudowy pokojowej współpracy w tej części świata. To właśnie te idee doprowadziły do powstania CERN 29 września 1954 roku, któremu powierzono podwójne zadanie prowadzenia badań naukowych na najwyższym światowym poziomie oraz pojednania zwaśnionych narodów.

Uroczystości w Paryżu i Genewie będą stanowić przegląd osiągnięć naukowych laboratorium CERN oraz roli jaką odegrało w promowaniu pokojowej współpracy międzynarodowej w Europie i świecie. Na wydarzenia w pozostałych krajach członkowskich składać się będą wystawy, wykłady popularnonaukowe, etc. Szczegóły można znaleźć na stronie 60-tych Urodzin CERN (www.cern.ch/cern60).

"CERN jest świetlanym przykładem tego co można osiągnąć gdy ludzie różnych naradowości i kultur realizują wspólne cele,"powiedział dyrektor generalny CERN Rolf Reuer. "Tworząc konwencję CERN w 1953 roku, założyciele CERN zarysowali nowatorski i unikalny model dla naukowej i technologicznej doskonałości. Łącząc naukowców z całego świata CERN dowodzi, że nauka jednoczy narody i przyczynia się do lepszego świata."

"Naukowa i technologiczna doskonałość CERN została potwierdzona między innymi przez Wielki Zderzacz Hadronów (ang. LHC) i niedawne odkrycie bozonu Higgsa, dlatego z okazji 60-tych urodzin zdecydowaliśmy się zaakcentować mniej wymierną ale równie istotną rolę Organizacji w promowaniu pokoju,"powiedziała Przewodnicząca Rady CERN, Agnieszka Zalewska. "Zgodnie z duchem swojej konwencji, CERN zawsze był otwarty, goszcząc naukowców ze wszystkich zakątków świata. Stąd, obecnie w CERN harmonijnie współpracują naukowcy ponad stu narodowości."

[CERN, tłum. Paweł Brückman de Renstrom]

Polskie obchody 60-tych urodzin CERN odbyły się 8 lutego w Centrum Kopernik w Warszawie.


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25893 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365