Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.567.088 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 342 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Demokrację różni od innych systemów politycznych nie psychologia rządzących, lecz mniej lub bardziej gęsta sieć kontroli społecznej nad ich poczynaniami.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2014, Marzec (38)

Nanotechnologia
Rośliny modyfikowane nanomateriałami (31-03-2014)
Rośliny spełniają wiele istotnych funkcji: są źródłem żywności i paliw, produkują tlen, którym oddychamy oraz wpływają na nasze środowisko kulturowe ze względu na walory estetyczne. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Stanach Zjednoczonych chcą sprawić, aby były one jeszcze bardziej użyteczne dla ludzi. Rozwijając dziedzinę nauki zwaną "roślinną nanobioniką" badacze wykorzystali syntetyczne nanomateriały do modyfikacji właściwości roślin. Dodatek m.in. nanorurek węglowych oraz nanocząsteczek tlenku ceru wpłynął na zwiększenie intensywności procesu fotosyntezy oraz umożliwił monitorowanie poziomu zanieczyszczenia środowiska.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/newsimage_strano-giral

..(jeszcze 5132)»

Różności
Tożsamość mieszkańców Krymu w oczach polskiej socjolożki (30-03-2014)
Znajdujący się od kilku tygodni w centrum uwagi świata Krym jest prawdziwym tyglem narodów i wyznań. Jaki wpływ ma religia na tożsamość tamtejszych Rosjan, Tatarów krymskich i Polaków? Na pytanie to stara się odpowiedzieć prof. Irena Borowik z Instytutu Socjologii UJ, autorka wydanej właśnie książki "Jak w witrażach". Podtytuł książki brzmi: "Tożsamość a religia w biografiach Tatarów Krymskich, Rosjan i Polaków na Krymie". Praca jest plonem badań terenowych prowadzonych przez autorkę przede wszystkim w latach 2008-2009. Jak opowiada badaczka, jej pierwszy pobyt naukowy na Półwyspie Krymskim sięga drugiej połowy lat 90., a ostatni raz była tam jesienią ubiegłego ..(jeszcze 6243)»

Wydarzenia
16 edycja nagród l'Oreal-UNESCO For Women in Science (30-03-2014)
Na paryskiej Sorbonie Fundacja L'Oréal i UNESCO wręczyły nagrody L'Oréal-UNESCO For Women in Science pięciu kobietom-naukowcom. Każda z nich wypracowała własną, naukową drogę, prezentuje nadzwyczajny talent i zaangażowanie oraz niezwykłą odwagę pracy w środowisku, w którym większość wciąż stanowią mężczyźni. W czasie tej samej uroczystości 15 młodych badaczek z różnych zakątków świata otrzyma stypendia naukowe. Kandydatki do nagrody L'Oréal-UNESCO for Women in Science zostały nominowane przez ponad 1000 naukowców z całego świata. Spośród nich niezależne jury, składające się z dwunastu wybitnych członków międzynarodowej społeczności naukowej, pod przewodnictwem ..(jeszcze 11996)»

Wydarzenia
MIiR: w 2015 r. powstanie centrum technologii lotniczych i kosmicznych (29-03-2014)
W przyszłym roku zostanie oddane do użytku Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych, dzięki któremu w najbliższych latach powstanie ok. 720 miejsc pracy dla naukowców - podał resort infrastruktury. Inwestycja ma kosztować prawie 50 mln zł. "Już w przyszłym roku do dyspozycji pracowników Instytutu Lotnictwa, a także pozostałych jednostek badawczo-rozwojowych z kraju i zagranicy oddane zostanie Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych (CITLiK). Jego budowa jest możliwa dzięki ok. 18,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego" - napisano w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIiR). ..(jeszcze 1127)»

Wydarzenia
Leśnicy przygotowali projekt przywracania tradycji bartniczych (29-03-2014)
Leśnicy chcą przywrócić tradycje bartnicze w puszczach północno-wschodniej Polski. Ich projekt będzie finansowany z tzw. funduszy norweskich i zakłada m.in. budowę barci, szkolenia potencjalnych bartników, tworzenie ścieżek edukacyjnych i badania naukowe. Projekt realizowany będzie wspólnie przez nadleśnictwa: Augustów (Puszcza Augustowska), Browsk (Puszcza Białowieska), Maskulińskie (Puszcza Piska) i Supraśl (Puszcza Knyszyńska), we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytetem w Białymstoku. Zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Augustów Adam Sieńko poinformował w czwartek PAP, że jest potwierdzenie przyznania ..(jeszcze 2704)»

Ekologia
Duże drapieżniki - budzący lęk strażnicy harmonii (27-03-2014)
Duże drapieżniki, takie jak lwy, wilki, pumy czy niedźwiedzie od zawsze budzą w ludziach przemożny lęk. Zasługują jednak na szczególną ochronę, gdyż stabilizują ekosystemy. Świadczy o tym przegląd wyników wielu wcześniejszych badań, opublikowany w "Science". William Ripple z Oregon State University w USA wraz z zespołem analizowali wyniki wielu wcześniejszych badań chcąc określić status, zagrożenia i znaczenie ekologiczne aż 31 dużych ssaków-drapieżników: wilków, dingo, tygrysów, dużych drapieżnych kotów, niedźwiedzi, hien, a nawet wydr. Praktycznie za każdym razem naukowcy znajdowali dowody na to, że duże drapieżniki pomagają ekosystemom ..(jeszcze 3331)»

Ekologia
Wielki powrót gatunków w Europie (27-03-2014)
W Europie przybywa bobrów, żubrów, bielików i innych gatunków ssaków i ptaków, rzadko widywanych tu jeszcze przed półwieczem - wynika z raportu "Wildlife Comeback in Europe" opublikowanego na stronie Rewilding Europe. Populacja bielika - jednego z największych ptaków drapieżnych na świecie, wyraźnie się odnowiła po kryzysie i lokalnym wymieraniu (m.in. na terenie Czech, Słowacji, Danii i Austrii), do jakiego doszło w XIX i XX w. Dzięki ochronie prawnej europejska populacja tego gatunku powiększyła się z mniej niż 2,5 tys. par w latach 70. do 9,6 tys. par w roku 2010. ..(jeszcze 7329)»

Ekologia
Ocieplenie poszło w oceaniczną toń (27-03-2014)
Przez 60 ostatnich lat wody Pacyfiku na średnich głębokościach ocieplały się 15 razy szybciej, niż w czasie naturalnych cykli ocieplenia, jakie zdarzały się w ostatnich 10 tys. lat. To potwierdza, że oceany ogrzewają się, maskując faktyczną skalę ocieplenia. Większość naukowców jest zgodna, że to aktywność człowieka i emisje gazów cieplarnianych odpowiadają za obserwowany od ponad stu lat wzrost temperatur na Ziemi. Jest jednak grupa sceptyków twierdzących, że udział człowieka w ociepleniu jest bardzo nieznaczny, a zmiany można tłumaczyć naturalnymi cyklami ziemi. Powoływali się przy tym na obserwowany w XXI w. spadek globalnego ocieplenia, kiedy średnie ..(jeszcze 3186)»

Ekologia
Masa ryb w oceanach 10 razy większa, niż sądzono (27-03-2014)
Łączna masa ryb żyjących na głębokości od 200 do 1000 m pod powierzchnią oceanów jest co najmniej dziesięć razy większa, niż sądzono - informuje "Nature Communications". Ok. tysiąc milionów ton - tyle zdaniem naukowców wynosi łączna waga ryb żyjących we wszystkich akwenach na Ziemi. Około połowę wśród nich stanowią ryby żyjące na głębokości od 200 do 1000 m pod powierzchnią oceanów. Za dnia ryby z tych obszarów trzymają się z dala od powierzchni. Podpływają do niej dopiero nocami, żeby żerować. Można powiedzieć, że biorą wówczas udział w największej masowej migracji zwierząt, jaką można zaobserwować na Ziemi. ..(jeszcze 2105)»

Ekologia
Badajcie plankton, obywatele! (27-03-2014)
Naukowcy wzywają żeglarzy, rybaków i marynarzy z całego świata do włączenia się w obywatelski program badań nad morskim fitoplanktonem - informuje serwis "BBC News/Science". Plankton to zespół organizmów żywych unoszących się w wodzie. Plankton roślinny (fitoplankton) stanowi pierwsze ogniwo łańcucha pokarmowego. W roku 2010 kanadyjscy naukowcy opublikowali artykuł sugerujący, że ilość fitoplanktonu w oceanach spadła aż o 40 proc. w porównaniu z latami 50. XX wieku. Może to mieć związek z rosnącą temperaturą wody. Tak drastyczny spadek miałby wpływ na każdy aspekt życia oceanu, a co za tym idzie - na przykład na rybołówstwo. Jednak ..(jeszcze 1860)»

Różności
Eksperci za otwartym dostępem do publikacji naukowych (27-03-2014)
Tylko ok. 35 proc. publikacji naukowych na świecie ukazuje się w otwartym dostępie. Tymczasem warto, by wszystkie były udostępniane bezpłatnie - przekonywali eksperci z różnych krajów na wtorkowym spotkaniu w Warszawie. O tym, że bezpłatny, otwarty dostęp (ang. Open Access) do publikacji naukowych przynosi wiele korzyści - zarówno naukowych, gospodarczych, jak i politycznych - przekonywał podczas konferencji "Opening Science to Meet Future Changes" podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński. Dodał, że w nauce otwarty dostęp wzmacnia współpracę badawczą, zapobiega duplikacji czy plagiatom badań, ..(jeszcze 3316)»

Ekologia
W Polsce coraz więcej lasów (25-03-2014)
  Od czasów prehistorycznych w wyniku procesów cywilizacyjnych i ekspansji człowieka obszary leśne stopniowo zmniejszały się. Znaczne przyspieszenie kurczenia się lasów (wylesianie) nastąpiło w XIX i XX wieku. Jeszcze pod koniec XVIII wieku lesistość Polski wynosiła ok. 40% (w ówczesnych granicach), ale po II wojnie światowej w 1946 roku wynosiła ona tylko 20,8%. Gospodarka leśna w latach 1946-1970, polegająca w znacznym stopniu na zalesianiu (głównie plantacjami sosnowymi) zwiększyła lesistość Polski do 28%. Zgodnie z Narodowym Programem Zwiększania Lesistości w 2050 roku lasy mają stanowić 33%. Od końca II wojny światowej obserwowany jest stały wzrost ..(jeszcze 4374)»

Wydarzenia
Warsztaty rozwijające pasje naukowe i kreatywne myślenie uczniów w Rzeszowie (23-03-2014)
Rozwój twórczego myślenia, pasji naukowych i odkrywczych oraz przedsiębiorczości - to niektóre z kursów, w jakich mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic. Zajęcia rozpoczną się 22 marca. Kursy odbywać się będą w ramach Rzeszowskiej Akademii Inspiracji (RAI), która działa przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zajęcia będą bezpłatne. Może w nich wziąć udział do 150 uczniów. "Głównym celem projektu jest pomoc dzieciom i młodzieży w rozwoju najistotniejszych kompetencji społecznych np. umiejętności pracy w grupie, kreatywnego i logicznego myślenia, twórczego ..(jeszcze 1788)»

Wydarzenia
Podsumowanie Spotkania Śląskiego Klastra NANO (22-03-2014)
W dniu 12.03.2014 w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych odbyło sie kolejne spotkanie członków Śląskiego Klastra NANO. Uczestnikami spotkania byli przede wszystkim przedstawiciele prawie trzydziestu przedsiębiorstw, wielu pracowników Uniwersytetu, jak również spora grupa studentów. Zanim doszło do wystąpienia głównego gościa, głos zabrało kilku prelegentów. Dyrektor Centrum ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką mgr Dariusz Laska mówił o tym, jak duże znaczenie wzajemny kontakt i współpraca pomiędzy środowiskiem uniwersyteckim, a obszarem przemysłu. ..(jeszcze 3078)»

Astronomia
Inżynieria kosmiczna na Uniwersytecie Zielonogórskim (21-03-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Uniwersytet Zielonogórski jako pierwsza uczelnia w kraju powołał kierunek inżynieria kosmiczna. Studia o tym profilu będą zwieńczone tytułem inżyniera - poinformowała PAP rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko. Celem powołanego w środę przez senat uczelni kierunku jest przygotowanie kadr ..(jeszcze 1933)»

Wydarzenia
Minister nauki z ambasadorem Ukrainy o współpracy uniwersyteckiej (20-03-2014)
O współpracy polskich i ukraińskich uniwersytetów oraz wspieraniu kształcenia elit dla demokratycznej Ukrainy rozmawiała we wtorek minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska z ambasadorem Ukrainy Markijanem Malskim - poinformował resort nauki. Podczas spotkania minister nauki i szkolnictwa wyższego zaprosiła ukraińskiego ministra edukacji i nauki Siergieja Kwita do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce. "Współpraca międzynarodowa opiera się także na współpracy w dziedzinie edukacji i nauki. Dziękuję za to, co robicie, za wasze wysiłki we wspieraniu ..(jeszcze 1568)»

Wydarzenia
CERN obchodzi 60-te urodziny nauki dla pokoju (19-03-2014)
W tym roku CERN obchodzi 60-ta rocznicę swojego powstania, którego naczelną ideą było propagowanie nauki dla pokoju. Uroczystości z tej okazji organizowane są zarówno w samym laboratorium pod Genewą jak i w poszczególnych krajach członkowskich. Dwa kluczowe wydarzenia to obchody 1 lipca w siedzibie UNESCO w Paryżu, gdzie 1 lipca 1953 roku 12 krajów założycielskich podpisało konwencję na temat powstania CERN, oraz 29 września w Genewie w 60-tą rocznicę ratyfikacji konwencji, oznaczającej formalne narodziny organizacji. Obecnie w skład CERN wchodzi 21 krajów, przy uczestnictwie licznych krajów pozaeuropejskich. Początki CERN sięgają późnych lat 40-tych kiedy ..(jeszcze 2146)»

Wydarzenia
O leczniczym zastosowaniu marihuany - Krakowski Tydzień Mózgu (18-03-2014)
Społeczny lęk przed marihuaną sprawia, że nie wykorzystujemy potencjału leczniczego zawartego w konopiach - podkreślił znany neurofarmakolog prof. Jerzy Vetulani w wykładzie wygłoszonym w ramach krakowskiego Tygodnia Mózgu. Zaznaczył, że stwierdzono terapeutyczne działanie marihuany w wypadku wielu schorzeń, m.in. stwardnienia rozsianego, AIDS czy jaskry. Wykład prof. Vetulaniego - w 2012 roku laureata konkursu "Popularyzator Nauki" za całokształt działalności - w największej auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego cieszył się niebywałym zainteresowaniem. W sali zabrakło krzeseł, więc wiele osób - przede wszystkim młodych ..(jeszcze 5096)»

Materiałoznawstwo
Skuteczny filtr do wody z gałązki drzewa (15-03-2014)
Kiedy skończy Ci się zapas wody pitnej podczas wycieczki kempingowej nie musisz już gorączkowo szukać najbliższego sklepu lub stacji benzynowej. Wystarczy, że znajdujesz się w pobliżu jeziora lub rzeki. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Stanach Zjednoczonych zaprezentowali proste rozwiązanie w postaci filtru z sosnowej gałęzi pozbawionej kory. Improwizowany punkt uzdatniania wody zatrzymuje bakterie, filtrując kilka litrów życiodajnego płynu dziennie.


freedigitalphotos.net

Niedobór wody pitnej jest jedną z głównych przyczyn ..(jeszcze 5458)»

Materiałoznawstwo
Rywal grafenu - związek molibdenu obecny w skałach - lepiej zbadany (14-03-2014)
Warstwy dwusiarczku molibdenu mają lepsze perspektywy na zastosowania w elektronice niż grafen. W naturze dwusiarczek molibdenu występuje jako molibdenit, krystaliczny minerał często przyjmujący postać charakterystycznych sześciokątnych płytek o srebrzystym zabarwieniu. Źródło: FUW Jednoatomowej grubości warstwy dwusiarczku molibdenu - związku występującego w wielu skałach - mogą zdeklasować grafen w zastosowaniach elektronicznych. Strukturę tę dokładniej zbadano na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.


Warstwy dwusiarczku molibdenu mają

..(jeszcze 4547)»

Technika
Amerykańsko-europeska współpraca w rozwoju kogeneracji nuklearnej (12-03-2014)
Przedstawiciele amerykańskiego stowarzyszenia NGNP Industry Alliance Ltd. (Next Generation Nuclear Plant) i europejskiej grupy roboczej NC2I (Nuclear Cogeneration Industrial Initiative) rozmawiali o wspólnym rozwijaniu i komercjalizacji technologii wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych chłodzonych gazem (HTRG), które będą wykorzystywane do jednoczesnego wytwarzania energii i ciepła procesowego (kogeneracji). Od 5 do 7 marca w Nuclear Energy Institute w Waszyngtonie trwały rozmowy o możliwej współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską w zakresie stworzenia warunków umożliwiających komercjalizację technologii HTGR i szersze wykorzystanie ..(jeszcze 5268)»

Archeologia
Skarby pustyni nubijskiej: Faras 3D w internecie (11-03-2014)
Jednemu z najbardziej spektakularnych odkryć polskiej archeologii śródziemnomorskiej - słynnej średniowiecznej katedry z Faras przebadanej pół wieku temu w Sudanie, poświęcona jest uruchomiona właśnie strona internetowa. "Projekt Faras 3D to unikatowe połączenie wiedzy archeologicznej z nowoczesnymi formami technik audiowizualnych" - przekonuje Władysław Jurkow, inicjator przedsięwzięcia. Strona internetowa jest uzupełnieniem prezentacji multimedialnej, która będzie udostępniona dla zwiedzających w Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej otwarcie w nowej odsłonie planowane jest na październik br.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/faras2.jpg"

..(jeszcze 2893)»

Archeologia
Archeolodzy znaleźli w Lubuskiem piece garncarskie sprzed ok. 3 tys. lat (11-03-2014)
Na pozostałości osady kultury łużyckiej natrafili archeolodzy podczas badań w Motylewie niedaleko Gorzowa Wlkp. Cennym znaleziskiem są dwa piece garncarskie ze znajdującymi się w nich naczyniami, których wiek szacowany jest na ok. 3 tys. lat. "Wyjątkowość tych pieców polega na znalezieniu w wypełniskach pieców kilkunastu już wypalonych naczyń" - powiedział PAP Paweł Kaźmierczak z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. Do tej pory na tym stanowisku archeolodzy zarejestrowali czterdzieści innych obiektów archeologicznych będących pozostałością pradziejowej osady, wśród których są pozostałości konstrukcji naziemnych, jamy zasobowe oraz paleniska. ..(jeszcze 1070)»

Technika
Niewykrywalne drony na wodór (11-03-2014)
Prototyp cichego i niewidzialnego dla detektorów podczerwieni drona napędzanego wodorem powstał dzięki pracom badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Politechniki Rzeszowskiej. Taki samolot mógłby znaleźć zastosowanie np. w wojsku i policji. Bezzałogowy aparat latający, który powstał w ramach polskiego projektu badawczo-rozwojowego "Napędy małej mocy do zasilania bezzałogowych aparatów latających" miał zapotrzebowanie na moc ok. 300 W. Przygotowano już prototyp urządzenia i odbyły się jego loty testowe. Jak mówi w rozmowie z PAP uczestnik projektu, dr hab. Piotr Tomczyk z Wydziału Energetyki i Paliw AGH, za projekt napędu odpowiadała ..(jeszcze 4016)»

Ekologia
Naturalny sok z kapusty zamiast syntetycznych grzybo- i bakteriobójców (11-03-2014)
Naukowcy znaleźli przepis na wyciśnięcie maksymalnej ilości soku z kapusty i wydzielenie zawartych w nim substancji grzybobójczych i bakteriobójczych. Wytworzony na bazie soku preparat może zastąpić środki chemiczne używane do ochrony roślin czy owoców. "W każdej kapuście znajdują się substancje aktywne zwane glukozynolanami. Kiedy roślina zostaje nadgryziona przez roślinożercę, albo z gleby docierają do niej zanieczyszczenia chemiczne, wtedy glukozynolany rozkładają się na dwie substancje o właściwościach grzybobójczych, bakteriobójczych i odstraszających roślinożerców. Ich skuteczność biobójcza jest porównywalna ze skutecznością syntetycznych pestycydów" ..(jeszcze 2972)»

Medycyna
Polska badaczka opracowała nową metodę prognozowania grypy (07-03-2014)
Polska badaczka dr Marta Łuksza, pracująca na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, opracowała nowy, bardziej precyzyjny model prognozowania wirusów grypy w kolejnym sezonie. Informuje o tym prestiżowy tygodnik "Nature". Odkrycie to pozwoli przygotowywać jeszcze bardziej skuteczne szczepionki przeciwko grypie sezonowej. Co roku muszą być one opracowywane na nowo, ponieważ wirusy grypy ulegają ciągłej mutacji. Czasami zdarza się jednak, że mimo stosowanych od wielu lat prognoz zaplanowane preparaty są mniej skuteczne, gdyż nie w pełni udało się je dopasować do zmieniających się patogenów grypy. Nowy model matematyczny prognozowania, opracowany ..(jeszcze 1615)»

Fizyka
Prawie 100 wykładów i doświadczeń z fizyki udostępnia na Youtube PWr (07-03-2014)
82 odcinki wykładów z fizyki i 16 eksperymentów prezentuje na swoim kanale na Youtube Politechnika Wrocławska. Uczelnia udostępniła kurs Fizyka 1, z którego korzystać mogą wszyscy zainteresowani fizyką. Materiał zrealizowała Telewizja Studencka STYK. Na cały cykl składają się 82 odcinki wykładów oraz 16 odcinków doświadczeń, omawiających szereg kluczowych zagadnień z kursu dotyczącego fizyki. Wykłady prowadzi dr hab. Ewa Popko z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr. Odcinki - trwają one po kilka czy kilkanaście minut - mają stanowić pomoc dydaktyczną dla studentów oraz kandydatów na studia na Politechnice Wrocławskiej.

..(jeszcze 887)»

Różności
Horyzonty nauki w e-książce dostępnej dla każdego (06-03-2014)
Nauka wie wszystko i zawsze ma na wszystko gotową, jednoznaczną odpowiedź - taki jej obraz wynosimy ze szkół i taki utrwalają media. Lecz prawdziwa nauka jest inna. Jaka? O tym można się przekonać z e-książki przygotowanej przez Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Terawaty mocy w impulsach laserowych, tanie pokrycia grafenowe. Świecące nanorurki i oddychające powietrzem bioogniwa. Białka walczące z nanolepkością we wnętrzach komórek, przepływy usprawniające diagnostykę medyczną i testy leków w koloniach bakterii gnieżdżących się w mikroskopijnych, kontrolowanych kroplach. Takie i dziesiątki innych tematów przedstawia elektroniczna książka przygotowana ..(jeszcze 4408)»

Ekologia
Naukowcy rozpoczynają prace nad poprawą bezpieczeństwa odbiorców wody w Europie (06-03-2014)
Rusza europejski badawczy projekt monitorowania radioaktywnych skażeń wody wodociągowej "TAWARA RTM". Od 4 do 6 marca br. grupa naukowców dyskutowała w Warszawie nad założeniami i planowaniem przebiegu poszczególnych prac. Ze strony Polski w przedsięwzięciu o wartości 3,6 mln euro zaangażowane jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) oraz firma prawnicza Wardyński i Wspólnicy sp. k.. Efektem europejskiego projektu badawczego "TAWARA RTM" (TAp WAter RAdioactivity Real Time Monitor) będzie opracowanie, wykonanie i przetestowanie nowego systemu monitorowania w czasie rzeczywistym poziomu skażeń radioaktywnych ..(jeszcze 3350)»

Wydarzenia
Studenci Politechniki Wrocławskiej wezmą udział w zawodach w USA (05-03-2014)
Politechnika Wrocławska1. Politechnika Wrocławska Studenci Politechniki Wrocławskiej wezmą udział w prestiżowych zawodach młodych konstruktorów SAE Aero Design, które pod koniec marca odbędą się w USA. Do konkursu zgłosili dwa modele samolotów - mniejszy w klasie Micro oraz większy w klasie Regular. Studenci z Zespołu JetStream Politechniki Wrocławskiej ..(jeszcze 2225)»

Wydarzenia
Projekt CHOICE pomaga zacieśniać współpracę naukową w dziedzinie ICT między Chinami a Europą (05-03-2014)
Od lat 80. XX w. Chiny przechodzą okres bezprecedensowych reform i wzrostu gospodarczego. Otworzyły swoje podwoje przed światowym handlem i międzynarodowymi porozumieniami handlowymi, dzięki czemu kraj ten zyskał status kluczowego gracza w światowej gospodarce. Sektor ICT stał się filarem chińskiej gospodarki. Praktycznie wszyscy globalni liderzy branży ICT zaczynają teraz otwierać swoje centra B+R w Chinach, które są obecnie trzecią najważniejszą zagraniczną lokalizacją inwestycji B+R na świecie. Chiny są liderem badań i technologii w rozmaitych dziedzinach - od materiałoznawstwa, przez biotechnologię i energetykę, po bezpieczeństwo informacji - i mogą stać się ważnym partnerem ..(jeszcze 2506)»

Astronomia
Polacy uczestniczą w misji sondy Rosetta (04-03-2014)
Sonda kosmiczna Rosetta, z urządzeniami opracowanymi przez Polaków, dotarła już w okolice Saturna. Lądownik Rosetty ma osiąść na pędzącej przez kosmos komecie, co zaplanowano na koniec 2014 roku - informuje Ministerstwo Gospodarki. Kometa nosi nazwę 67P/Churyumov-Gerasimenko (czyt. Czuriumow-Gierasimienko). Większość czasu spędza daleko od Słońca jako "brudna kula śniegu" - zlepek lodu i skał. Gdy zbliża się do Słońca, lotne substancje zaczynają odparowywać z jądra, wysyłając fontanny cząstek pyłu. Wokół jądra powstaje otoczka, zwana komą. Formuje się także najbardziej charakterystyczna cecha komety - warkocz. Komety to najmniej jak dotąd ..(jeszcze 2831)»

Materiałoznawstwo
Naukowcy z AGH opracowują nowatorski materiał z wykorzystaniem grafenu (04-03-2014)
Naukowcy z AGH w Krakowie opracowują nowatorski materiał z wykorzystaniem grafenu. Wynalazek umożliwi szybszy i bardziej ekologiczny przepływ prądu elektrycznego i posłuży do produkcji przewodów linii napowietrznych nowej generacji. Jak powiedział PAP kierownik projektu prof. Tadeusz Knych, zespół zamierza stworzyć materiał łącząc grafen z miedzią i z aluminium, czyli dwoma metalami tradycyjnie służącymi do przesyłu energii elektrycznej i produkcji przewodów. W wyniku połączenia grafenu z miedzią powstanie tzw. CuGRAF, a z aluminium - tzw. AlGRAF. Z materiałów tych powstaną druty, z których będzie można wykonywać przewody. Zgodnie ..(jeszcze 4540)»

Ekologia
W Warmińsko-Mazurskim pszczoły dobrze przetrwały zimę (04-03-2014)
Większość pszczelich rodzin w woj. warmińsko-mazurskim dobrze przetrwało zimę, a pszczoły-matki złożyły już jajeczka - poinformował w poniedziałek PAP prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk. "Większość pszczół już wykonało pierwsze obloty" - powiedział Zysk. Dodał, że ponieważ jeszcze nie kwitną w regionie żadne rośliny, owady te wciąż odżywiają się pokarmem zmagazynowanym na zimę. W ulach jest teraz 10-12 tys. pszczół-robotnic, latem będzie ich ok. 80 tys. w każdym ulu. Zysk powiedział, że robotnice oczyściły już ule z padłych zimą owadów (tzw. opad) - zrzuciły je do części ula zwanych dennicami.

..(jeszcze 1266)»

Wydarzenia
X Festiwal Nauki 24-30 marca 2014 (04-03-2014)
Jak chronić się przed cyberprzestępczością? Co sprawia, że w męskich oczach jedne panie są mniej atrakcyjne od drugich? Jakie cechy czynią z mężczyzn pożądanych partnerów? Kim był "człowiek złej gęby", który wojskom carskim się nie kłaniał? Jak przekonać dzieci, by polubiły matematykę? W jaki sposób odnaleźć się w Świecie Dużych Danych? Czy kabłączki, katorgi i zausznice nadal są w modzie? Uczestnicy X Festiwalu Nauki, który w dniach 24-30 marca br. odbędzie się jednocześnie w Dąbrowie Górniczej, Olkuszu, Cieszynie i Żywcu z pewnością poznają odpowiedzi na te i setki innych pytań, które nurtują ludzi ciekawych świata i nauki. W ramach wydarzenia zaplanowano ..(jeszcze 3619)»

Technika
600 km na 1 litrze czyli eko-maraton 2014 (03-03-2014)
10 studenckich drużyn z Polski będzie uczestniczyło w zawodach Shell Eco-marathon 2014. Zawodnicy, których zadaniem będzie pokonanie jak najdłuższego dystansu na jednym litrze paliwa, będą reprezentowali sześć uczelni. Najwięcej - cztery z nich - na zawody wyśle Politechnika Warszawska. Trzydziesta edycja wyścigu Shell Eco-marathon odbędzie się między 15 a 18 maja na torze ulicznym w holenderskim Rotterdamie. W zawodach wystąpi ponad 3 tys. studentów z 200 drużyn reprezentujących 27 krajów. Każdy z nich wraz ze swoją drużyną będzie starał się przejechać możliwie najdalej na 1 litrze paliwa lub proporcjonalnie 1 kilowatogodzinie w zaprojektowanym i zbudowanym ..(jeszcze 3478)»

Materiałoznawstwo
Potężne mięśnie z żyłki wędkarskiej (02-03-2014)
Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z University of Texas w Dallas odkrył, że zwykłe żyłki i nici do szycia można tanio przekształcić w bardzo silne, "sztuczne mięśnie". Odpowiednio skręcone i zwinięte włókna z polimeru o stosunkowo dużej wytrzymałości mogą zrewolucjonizować robotykę, a być może kiedyś nasze własne ciała. Najnowsze gadżety technologiczne zwykle są zwiastunem egzotycznych i drogich materiałów. Jednak nie tym razem. W tym przypadku, badacze wykorzystali m.in. stosowane powszechnie oraz dobrze poznane materiały polimerowe, a mianowicie włókna polietylenowe i poliamidowe. Określenie "sztuczne mięśnie" odnosi się tutaj do materiałów, ..(jeszcze 4978)»

Różności
Progres 3: Polsko-czesko-słowacka kooperacja uniwersytecka (01-03-2014)
Czternaście uczelni z Polski, Czech i Słowacji, skupionych w konsorcjum Progres 3, chce razem sięgać po unijne pieniądze na badania i innowacje. W poniedziałek w Opolu uczelnie powołały zespoły tematyczne, które mają razem wypracować konkretne projekty. Wśród obszarów badawczych, nad którymi powołane w poniedziałek międzyuczelniane zespoły mogłyby wspólnie pracować, i na które uczelnie zrzeszone w konsorcjum chcą pozyskiwać unijne pieniądze, wymieniano szeroko rozumianą energetykę - zwłaszcza rozpatrywaną w kontekście efektywnego, bezpiecznego i ekologicznego wykorzystywania ..(jeszcze 3144)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365