Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
173.673.164 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1769 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Uodpornione na rozterki moralne i światopoglądowe, znające jeden tylko autorytet z jego Jedyną Prawdą, odizolowane od kulturowych wpływów świata zewnętrznego, zamykane w parafiach i w dusznych, wielodzietnych „prawdziwie katolickich” rodzinach, pokolenie to — dla którego prawa dziś ustanawiane nabiorą już patyny tradycji — prawdopodobnie pozwoli się doprowadzić na tym..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Podsumowanie Spotkania Śląskiego Klastra NANO (22-03-2014)

W dniu 12.03.2014 w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych odbyło sie kolejne spotkanie członków Śląskiego Klastra NANO. Uczestnikami spotkania byli przede wszystkim przedstawiciele prawie trzydziestu przedsiębiorstw, wielu pracowników Uniwersytetu, jak również spora grupa studentów. Zanim doszło do wystąpienia głównego gościa, głos zabrało kilku prelegentów. Dyrektor Centrum ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką mgr Dariusz Laska mówił o tym, jak duże znaczenie wzajemny kontakt i współpraca pomiędzy środowiskiem uniwersyteckim, a obszarem przemysłu. Mgr Marta Margiel reprezentująca ŚMCEiB i Fundację EDU-RES przedstawiła prezentację dotyczącą potencjału badawczo-naukowego i rozwoju współpracy B+R.

Dr inż. Jarosław Piekarski z Krajowego Punkt Kontaktowego ds. Programów Badawczych opowiedział o szansach dla przedsiębiorstw wynikających z wdrożenia nowego projektu europejskiego Horyzont 2020 "Szanse dla przedsiębiorstw w Horyzont 2020".

Pani dr Olga Koper w swojej prezentacji pt. Od laboratorium do przemysłu - przykład komercjalizacji nanotechnologii w USA opowiedziała o swojej pracy w zakresie transferu technologii, o tworzeniu innowacyjnych przedsiębiorstw oraz o wielu projektach wspierających ich powstawanie i funkcjonowanie w Stanach Zjednoczonych. Podkreśliła, że przepaść, która jeszcze niedawno dzieliła nasze i zachodnie podejście do innowacji wydaje się znacznie mniejsza niż by się wydawało i wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Prezentacja podsumowująca roczne działania Śląskiego Klastra NANO, którą poprowadził prezes Fundacji NANONET, dr inż. Adam Szatkowski, była istotnym punktem spotkania po której członkowie Klastra mieli okazję przeprowadzić ciekawą dyskusje na temat nanotechnologii i wspólnych możliwości rozwoju w tym obszarze. Przebieg dyskusji wyraźnie wskazuje, że organizacja takich spotkań osób reprezentujących środowiska biznesowe i naukowe są niezbędnym elementem prowadzącym do postępu gospodarki i mamy nadzieję, że przedsiębiorcy coraz liczniej i chętniej będą nimi zainteresowani. Z naszej strony zamierzamy regularnie organizować branżowe spotkania networkingowe. Najbliższe będzie przeznaczone dla spółek działających w obszarze branży budowlanej.

Przy okazji warto wspomnieć, że Śląski Klaster w rok po powstaniu skupia 45 firm, w tym 11 organizacji wsparcia biznesu i jednostek naukowych. W ciągu roku działalności odbyło się 6 spotkań członków Klastra (4 bezpośrednio związane z Klastrem, oraz 2 projektowe), 38 spotkań pomiędzy firmami Klastra, uczelniami i jednostkami badawczo-rozwojowymi, czego efektem było nawiązanie licznych kontaktów pomiędzy firmami.

Ponadto, dzięki tym spotkaniom przygotowanych zostało:
- 1 projekt Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych)
- 4 projekty INNOTECH
- 15 projektów PBS (Program Badań Stosowanych)
- 3 projekty 1.4 ("Wsparcie projektów celowych")
- 2 zdobyte projekty bezpośrednio skierowane do wszystkich członków Klastra.
- "Wzmocnienie potencjału firm w Śląskim Klastrze NANO"
- FORSZT (program wymiany stażowej)

Dzięki działaniu Klastra powstały 2 firmy współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Kwota dofinansowania dla tych dwóch spółek to ponad 1,4 mln pln.

Celem dalszego rozwoju, w chwili obecnej koordynatorzy Klastra prowadzą rozmowy z kilkoma międzynarodowymi stowarzyszeniami i klastrami w celu nawiązania szerszej współpracy.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365