Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.214.381 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 418 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno – piękno chłodne i surowe, podobne do piękna rzeźby."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Joga nie lepsza niż inne ćwiczenia rozciągające (26-10-2011)

Zgodnie z wynikami najnowszych badań w redukcji bólu i innych dolegliwości lędźwiowej okolicy pleców (lumbago) joga okazała się wprawdzie bardziej skuteczna niż podręcznik pacjenta, jednak wcale nie lepsza niż zwykłe regularne ćwiczenia rozciągające, czyli stretching. Wcześniejsze badania, przeprowadzone na mniejszej grupie, sugerowały, że joga może przynosić pewną ulgę osobom cierpiącym z powodu przewlekłego bólu pleców, powszechnie występującej dolegliwości, na którą jak dotąd nie opracowano skutecznego remedium. Wyniki badań sfinansowanych przez amerykańskie Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM) opublikowano w Archives of Internal Medicine.

Naukowcy przydzielili w sposób losowy 228 dorosłych osób, uskarżających się na bóle okolicy lędźwiowej pleców, do trzech grup: osoby badane z pierwszej grupy przez 12 tygodni uczęszczały na zajęcia z jogi (zajęcia koncentrowały się na przyjmowaniu odpowiednich pozycji ciała, ćwiczeniach oddechowych i osiąganiu stanu głębokiej relaksacji); uczestnicy z kolejnej grupy uprawiali zwykłe ćwiczenia rozciągające (stretching), a jeszcze inni korzystali tylko ze specjalnego podręcznika pacjenta.

Osoby badane uprawiające jogę i stretching otrzymały ponadto materiały i płyty CD (joga) lub DVD (stretching) z zaleceniem uprawiania ćwiczeń przez 20 minut w te dni, w które nie odbywały się zajęcia. W podręczniku pacjenta zawarte były z kolei podstawowe informacje na temat przyczyn bólu pleców, a także wskazówki dotyczące zalecanych zmian w stylu życia i sposobów radzenia sobie w sytuacji zaostrzenia dolegliwości.

Nasilenie symptomów było oceniane na podstawie wywiadów telefonicznych, przeprowadzanych w 6, 12 i 26 tygodni po rozpoczęciu badań.

Po dwunastu tygodniach u osób badanych ćwiczących jogę odnotowano złagodzenie dokuczliwych objawów w stopniu znacznie przewyższającym poprawę odnotowaną w grupie stosującej tylko podręcznik pacjenta. Przewaga ta utrzymywała się również po 26 tygodniach trwania badań. Jednakże, niezależnie od czasu trwania badań, joga nie okazała się pod tym względem lepsza niż zwykłe ćwiczenia rozciągające.

Bazując na uzyskanych wynikach, naukowcy przypuszczają, że osiągnięcie podobnych efektów stosowania obu rodzajów ćwiczeń wynika przede wszystkim z rozciągania i wzmocnienia siły mięśni, a nie z żadnych nadzwyczajnych ("duchowych") właściwości jogi. Naukowcy zauważają przy tym, że uprawianie jogi jest stosunkowo bezpieczne. Wnioskują stąd, że aktywność fizyczna, która polega na rozciąganiu mięśni, czy to poprzez praktykowanie jogi, czy też poprzez uprawianie bardziej konwencjonalnych ćwiczeń, przynosi pewną ulgę przy dolegliwościach bólowych dolnej części pleców o umiarkowanym nasileniu. Natomiast niezbędne są dalsze badania w celu oceny przydatności wymienionych metod leczenia w przypadku pacjentów doświadczających poważniejszych dolegliwości bólowych.

Źródło: NCCAM - For Low-Back Pain, Yoga More Effective Than Self-Care But Not Stretching

Referencje dokumentu: Sherman KJ, Cherkin DC, Wellman RD, et al. A randomized trial comparing yoga, stretching, and a self-care book for chronic low back pain. Archives of Internal Medicine. October 24, 2011. [Epub ahead of print].


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (3)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26245 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365