Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.609.565 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium".
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2011, Październik (45)

Technika
Smartfony jako narzędzia do badania ludzkich zachowań (31-10-2011)
Naukowcy wykorzystują innowacyjne narzędzia do prowadzania testów psychologicznych szybciej niż miało to miejsce w przeszłości. Zdaniem ekspertów liczba użytkowników smartfonów na świecie osiągnie 1 miliard przed końcem 2013 r. Obecnie międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał technologię smartfonów do zbadania procesów umysłowych zaangażowanych w ludzkie zapamiętywanie, myślenie, mówienie i rozwiązywanie problemów. Zaprezentowane w magazynie PLoS ONE wyniki pokazują, jak te niewielkie narzędzia mogą radykalnie zmienić badania kognitywistyczne. Badanie było po części finansowane przez projekt O-CODE ("Łamanie kodu ortograficznego"), który otrzymał dotację Europejskiej Rady ..(jeszcze 3091)»

Astronomia
Astronomowie lokalizują zaginionego bliźniaka Plutona (31-10-2011)
Po raz pierwszy zespół astronomów skutecznie przeprowadził dokładne pomiary średnicy odległej planety karłowatej Eris poprzez uchwycenie jej, kiedy przesunęła się na tle gwiazdy. Obserwacji dokonano za pomocą teleskopów mieszczących się w chilijskim obserwatorium La Silla Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Wskazują one, że Eris jest niemal identycznych rozmiarów co Pluton, kładąc tym samym kres twierdzeniom naukowców, jakoby Eris była o 25% od Plutona większa. Członkowie zespołu, pochodzący z Argentyny, Belgii, Brazylii, Chile, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Niemiec, Zjednoczonego Królestwa i Włoch, wyjaśniają w nowym badaniu opublikowanym w magazynie ..(jeszcze 3877)»

Zdrowie
Zaczynamy rozumieć, jak działa jogurt! (28-10-2011)
sc.huChoć może nasza babcia niekoniecznie wpychała w nas litry jogurtu czy kwaśnego mleka, to na pewno dziś trudno nie kojarzyć tych przetworów z lepszym trawieniem, wyższą odpornością i innymi korzyściami zdrowotnymi. Wszystko to za sprawą bakterii znajdujących się w tego rodzaju żywności, tak zwanym probiotykom. Choć trudno było zaprzeczyć ich zbawiennemu wpływowi na nasze zdrowie, naukowcy nie rozumieli mechanizmu ich działania. Jedną z głównych przeszkód do poznania tego była niesłychana złożoność naszej wewnętrznej mikroflory. W dzisiejszym "Science Translational ..(jeszcze 2891)»

Medycyna
Nanostruktury węglowe ułatwią wykrycie choroby Parkinsona (28-10-2011)
Zdj. Grzegorz Krzyżewski1. Zdj. Grzegorz KrzyżewskiNiedobór dopaminy jest oznaką ciężkich chorób układu nerwowego. Badania stężenia dopaminy, które w płynach fizjologicznych zazwyczaj i tak jest bardzo małe, są drogie i wymagają specjalistycznej aparatury, niedostępnej w gabinetach lekarskich. Sytuacja może się zmienić dzięki wynalazkowi z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. ..(jeszcze 6016)»

Nauki o Ziemi
THAIS – Geofizycy zbudują wirtualne centra badawcze (28-10-2011)
W ramach projektu THAIS powstaną wirtualne centra badawcze dla grup naukowych zajmujących się sejsmologią wzbudzaną i indukowaną. Nowatorska inicjatywa, zapoczątkowana przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, umożliwi naukowcom rozrzuconym po całym świecie współpracę z efektywnością zbliżoną do uzyskiwanej w bezpośrednich kontaktach. W Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (IGF PAN) opracowano założenia ogólnoświatowej inicjatywy Teamwork for Hazard Estimation for Induced Seismicity - THAIS. Główna idea THAIS polega na uruchomieniu od kilku ..(jeszcze 4759)»

Biologia
Model teoretyczny wskazuje na wpływ szumu na segmentację (27-10-2011)
Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie geny kontrolują powstawanie periodycznych struktur w zarodkach, tylko proste zjawiska fizyczno-chemiczne. To spostrzeżenie poczynione w toku nowych badań prowadzonych we Francji i w Polsce, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Europhysics Letters. Naukowcy zaprezentowali model teoretyczny, który pogłębia wiedzę na temat oddziaływania szumów wewnętrznych i termodynamicznych systemu na proces segmentacji. Odkrycia, jak twierdzą naukowcy, przeczą intuicji w kontekście początkowych spostrzeżeń. Naukowcy z Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) i Uniwersytetu im. Pierre'a i Marie Curie, współpracujący z ..(jeszcze 3334)»

Zdrowie
Truskawki sprawdzają się w niwelowaniu wpływu alkoholu na żołądek (27-10-2011)
Paneuropejski zespół naukowców wykazał, że spożywane truskawek może działać ochronnie na żołądek uszkodzony przez alkohol, ponieważ owoce te pomagają chronić jego błonę śluzową. Zespół, w skład którego weszli naukowcy z Hiszpanii, Serbii i Włoch, opisał w czasopiśmie PLoS One, jak przeciwutleniające właściwości truskawek mogą pomóc w udoskonaleniu metod leczenia wrzodów żołądka. Dzięki wsparciu na kwotę 2.999.999 EUR z projektu EUBerry (Zrównoważona poprawa europejskiej produkcji, jakości i wartości odżywczej owoców w zmieniającym ..(jeszcze 3301)»

Psychologia
Czy można uogólniać wyniki badań prowadzonych na studentach? (27-10-2011)
Wprowadzenie Niewystarczająca dostępność osób badanych jest odwieczną bolączką towarzyszącą naukom społecznym i w naukom o zachowaniu. Psychologowie niemal od początku powstania w XIX w. psychologii jako nauki empirycznej zmagają się z tym problemem. Próbuje się tę przeszkodę pokonywać na wiele sposobów, między innymi rozbudowując aparat służący obróbce statystycznej wyników badań prowadzonych na małych grupach, nadal jednak nieodpowiedni dobór próby jest jednym z największych niedostatków wielu badań naukowych w psychologii. Przez jakiś czas wydawało się, że wspomniany problem da się jakoś rozwiązać poprzez badanie ochotników, ..(jeszcze 11061)»

Psychologia
Zmienność IQ w okresie młodzieńczym (27-10-2011)
Okres młodzieńczy to wiele zmian rozwojowych, hormonalnych i stresów. Ale to nie wszystko. Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Wlk. Brytanii pokazują, jak iloraz inteligencji (IQ), wynik uzyskiwany na podstawie jednego z kilku różnych znormalizowanych testów do oceny inteligencji, może ulegać znaczącemu wzrostowi lub spadkowi w czasie dojrzewania. Zmiany te są powiązane ze zmianami w strukturze mózgu człowieka. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Nature, mogą mieć znaczenie w kontekście testów i podziału dzieci na grupy w procesie edukacji szkolnej. W większości ludzie są przekonani, że zdolności intelektualne są stałym czynnikiem w ciągu naszego życia. ..(jeszcze 4521)»

Zdrowie
Joga nie lepsza niż inne ćwiczenia rozciągające (26-10-2011)
Zgodnie z wynikami najnowszych badań w redukcji bólu i innych dolegliwości lędźwiowej okolicy pleców (lumbago) joga okazała się wprawdzie bardziej skuteczna niż podręcznik pacjenta, jednak wcale nie lepsza niż zwykłe regularne ćwiczenia rozciągające, czyli stretching. Wcześniejsze badania, przeprowadzone na mniejszej grupie, sugerowały, że joga może przynosić pewną ulgę osobom cierpiącym z powodu przewlekłego bólu pleców, powszechnie występującej dolegliwości, na którą jak dotąd nie opracowano skutecznego remedium. Wyniki badań sfinansowanych przez amerykańskie Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM) opublikowano w Archives of Internal Medicine. ..(jeszcze 2867)»

Fizyka
Egzotyczne stany topologiczne materii (26-10-2011)
Naukowcy z Austrii przedstawili nowe pomysły na projektowanie egzotycznych, tak zwanych "topologicznych stanów materii" w kwantowo-mechanicznych układach wielociałowych. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature Physics, zostały dofinansowane z unijnych projektów NAME-QUAM (Nanoprojektowanie atomowej i molekularnej materii kwantowej) i AQUTE (Atomowe technologie kwantowe). Obydwa projekty uzyskały wsparcie odpowiednio na kwotę 2,09 mln EUR i 5,3 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR). Naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku powiązali koncepcje optyki kwantowej i fizyki materii skondensowanej, ..(jeszcze 2805)»

Technika
Biologiczne komputery nie tak odległe (24-10-2011)
Naukowcom udało się zbudować pewne podstawowe komponenty urządzeń cyfrowych z bakterii jelitowych i kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA). Osiągnięcie to może doprowadzić do powstania mikroskopijnych komputerów biologicznych. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications zespół z Imperial College London w Wlk. Brytanii wyjaśnia, w jaki sposób powstały zaawansowane, biologiczne "bramki logiczne" - przetwarzające informacje w komputerach i mikroprocesorach - z nieszkodliwych bakterii zasiedlających jelita człowieka i DNA. Te najnowsze badania opierają się na wcześniejszych pracach, które jedynie wykazały, że biologiczne bramki ..(jeszcze 2732)»

Biologia
Jak węch i zapach żywności wpływają na zaloty muszki owocówki (22-10-2011)
Uwalnianie feromonów płciowych pomaga organizmom zwabić partnerów do parzenia się, dostarczając informacji na temat gatunku i płci oraz tego, na ile receptywny jest potencjalny partner na zaloty. Nowe badania europejskie pokazują, że samce Drosophila melanogaster, pospolitej muszki owocówki, wykazują i kontrolują typowe zachowania reprodukcyjne w stosunku do samic dzięki czynnikowi transkrypcji o nazwie fruM (ang. Fruitless). Odkrycia wskazują, że receptor węchowy zapachów pochodzących z żywności stymuluje zaloty samców muszki Drosophila. Badania, których wyniki zaprezentowano ..(jeszcze 2792)»

Astronomia
Droga Mleczna - niezbyt przyjazna sąsiadka? (22-10-2011)
Francuscy naukowcy po raz pierwszy odkryli, że intensywne światło ultrafioletowe (UV) wyemitowane przez gwiazdy Drogi Mlecznej w trakcie ich powstawania rozproszyło gaz w sąsiadujących galaktykach i odebrało im zdolność do utworzenia gwiazd. Naukowcy Pierre Ocvirk i Dominique Aubert z Observatoire Astronomique de Strasbourg we Francji, współpracujący nad trzyletnim projektem LIDAU (Jasne i ciemne wieki wszechświata), który ma dostarczyć więcej danych o ewolucji wszechświata, wyjaśniają w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, ..(jeszcze 3064)»

Fizyka
Naukowcy odkryli nowe zastosowanie starego, dobrego lejka - skupianie światła! (20-10-2011)
Wszyscy wiemy, jak przydatny może być lejek przy przelewaniu płynu do np. butelki, a teraz międzynarodowy zespół naukowców wykazał, że ten sam lejek jest również pomocny w efektywnym skupianiu światła. Aczkolwiek lejków używanych przez naukowców nie znajdziecie w kuchni, ponieważ aby skupiać światło muszą być około 10.000 razy mniejsze od tych dobrze nam znanych. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Photonics naukowcy z Korei Południowej, Niemiec, i USA wyjaśniają, że udało im się skupić energię impulsów podczerwieni za pomocą nanolejka i wykorzystać tak skupioną energię do wygenerowania błysków skrajnego nadfioletu (EUV). ..(jeszcze 2301)»

Technika
Laserowe źródło jonów wytworzy półprzewodniki nowej generacji (20-10-2011)
Do implantowania jonów, czyli ich "wbijania" w powierzchnię materiału, zwykle stosuje się konwencjonalne akceleratory. Laserowe źródła jonów są prostsze, tańsze i bardziej uniwersalne. Emitowane z nich jony mają jednak różne energie i zwykle towarzyszą im zanieczyszczenia. W Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie zbudowano źródło laserowe z unikalnym układem przyspieszania jonów do wybranej energii, który jednocześnie eliminuje zanieczyszczenia. Urządzenie wykorzystano do produkcji próbek półprzewodnika nowej generacji: warstwy krzemionki z uformowanymi nanokryształami ..(jeszcze 4497)»

Medycyna
Łykasz witaminę? Możesz być w grupie ryzyka (18-10-2011)
Zgodnie z wynikami badań opublikowanych właśnie na łamach Journal of the American Medical Association przyjmowanie suplementów witaminy E istotnie podwyższa u mężczyzn zapadalność na raka prostaty. Odkrycia dokonano na podstawie ponownej analizy danych pochodzących z Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT), badań przeprowadzonych na ponad 35 tysiącach stosunkowo zdrowych mężczyzn w wieku co najmniej 50 lat. Badania SELECT zostały sfinansowane przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia, w tym między innymi przez Narodowy Instytut Raka oraz Narodowe Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej Osoby badane biorące udział w badaniach ..(jeszcze 2649)»

Ludzie nauki
Zmarł dyrektor Muzeum Ziemi i przyjaciel wolnej myśli (18-10-2011)
12 października zmarł nagle prof. Krzysztof Jakubowski - geolog, muzeolog, popularyzator nauki, długoletni dyrektor Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk (1974-2009). Zastępca przewodniczącego VII Wydziału PAN. Członek wielu komitetów i rad naukowych, m.in. Komitetu Nauk Geologicznych PAN, Komitetu Planeta Ziemia PAN, Komitetu Ochrony Przyrody PAN, Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN. Członek prezydium Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM). Członek wielu rad muzealnych. Autor kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych ..(jeszcze 972)»

Różności
The Scientist jednak da radę! (18-10-2011)
Zaledwie kilka dni temu poinformowaliśmy z wielką przykrością o upadku respektowanego czasopisma naukowego "The Scientist". Otóż teraz informujemy z radością, że czasopismo jest z powrotem na rynku i będzie w dalszym ciągu donosić o najwybitniejszych osiągnięciach w naukach biologicznych i medycznych. Jak donosi sam "The Scientist", październik był niezwykle emocjonującym jak i dość wyczerpującym miesiącem dla redakcji czasopisma. Świętowanie 25 rocznicy powstania, później ogłoszenie bankructwa i zamkniecie działalności. Po ogłoszeniu tej ostatniej informacji, Bob ..(jeszcze 925)»

Genetyka
Rekonstrukcja genomu rozwiązuje zagadkę czarnej śmierci (17-10-2011)
Naukowcy z Kanady, Niemiec i USA zrekonstruowali genom pradawnej pałeczki dżumy, bakterii odpowiedzialnej za niechlubną czarną śmierć - niszczycielską pandemię, której szczytowy okres przypadł w Europie na połowę XIV w. Wyniki tych przełomowych badań, zaprezentowane w czasopiśmie Nature, mogą pomóc w rzuceniu światła na mechanizmy ewolucji patogenu i jego adaptacji w kierunku nowych i powracających infekcji. Naukowcy mogą wykorzystać te nowe informacje do pogłębienia swojej wiedzy o współczesnych chorobach zakaźnych. W toku badań, prowadzonych ..(jeszcze 3339)»

Zdrowie
Alkohol i przemoc w mediach - co sądzą o tym dzieci i młodzież? (15-10-2011)
Naukowcy ze Szwecji i Wlk. Brytanii biorą udział w unikalnym projekcie finansowanym ze środków unijnych, który zajmuje się analizą fikcyjnych prezentacji medialnych, w których pojawia się alkohol i przemoc z nim związana. Celem jest poznanie kultury picia młodzieży. Projekt pt. "Alcopop Tv Culture" został dofinansowany z programu Daphne III Komisji Europejskiej, którego głównym celem jest zapobieganie przemocy i eliminowanie jej, zwłaszcza tej o charakterze fizycznym, seksualnym i psychologicznym wobec dzieci, młodzieży i kobiet. Programy Daphne znajdujące się obecnie w trzeciej fazie, obejmujące lata 2007 - 2013, stawiają sobie również ..(jeszcze 3819)»

Psychologia
Recydywa wśród przestępców z zaburzeniami psychicznymi – wyniki badań szwedzkich (15-10-2011)
Wprowadzenie Fenomen choroby psychicznej, wzbudzający z jednej strony lęk, a z drugiej - fascynację, zawsze silnie oddziaływał na wyobraźnię. W przeszłości szaleństwo niejednokrotnie traktowano jako oznakę geniuszu, ale i moralnej degeneracji. Również współcześnie na temat osób z zaburzeniami psychicznymi funkcjonuje wiele, często szkodliwych i krzywdzących, stereotypów. Są one podsycane i jednocześnie eksploatowane przez popkulturę i środki masowego przekazu, wpływające na percepcję osób z chorobą psychiczną przez masowego odbiorcę. Tymczasem populacja osób z zaburzeniami psychicznymi (nawet tymi o najcięższym przebiegu), podobnie ..(jeszcze 9430)»

Astronomia
Ogólnodostępna sieć obserwacji astronomicznych (15-10-2011)
Europejczycy wspierają wysiłki na rzecz zapewnienia swobodnego dostępu do danych naukowych i możliwości badawczych za pośrednictwem wirtualnej społeczności. Najnowszym przedsięwzięciem mającym zapewnić postęp w tym zakresie jest projekt GLORIA (Globalne, inteligentne układy teleskopów robotycznych na rzecz e-nauki), który otrzymał 2,5 mln EUR z tematu "Infrastruktury badawcze" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Jaki jest plan? Zapewnić do 2014 r. dostęp do sukcesywnie zwiększanej liczby teleskopów robotycznych poprzez środowisko Web 2.0 na czterech kontynentach. Projekt GLORIA stanie się obywatelską siecią ..(jeszcze 3002)»

Różności
Upadek "The Scientist" (14-10-2011)
Kryzys ekonomiczny dotyka przedsiębiorców, zwykłych podatników, niestety nie omija też wydawnictw naukowych. Straciliśmy kolejne źródło informacji ze świata nauki - amerykański "The Scientist" wstrzymał w zeszłym tygodniu swój nakład. Wieści te zostały ogłoszone tuż po tym, jak czasopismo świętowało 25 rocznicę istnienia specjalnym wydaniem swojego numeru. "The Scientist" rozpoczął swoja działalność jako dwutygodnik w 1986 roku dzięki Eugene Garfieldowi, założycielowi the Institute for Scientific Information (ISI, teraz Thomson Reuters). ..(jeszcze 1187)»

Astronomia
Atmosfera marsjańska zawiera przesyconą parę wodną (14-10-2011)
Europejscy kosmologowie pracujący pod kierunkiem Laboratoire Atmosphères, Milieux, Observations Spatiales (LATMOS) we Francji odkryli, że atmosfera Marsa zawiera parę wodną w stanie przesyconym. Wyniki zaprezentowane w czasopiśmie Science pomogą pogłębić wiedzę naukowców na temat obiegu wody na Czerwonej Planecie i zmian w jej atmosferze. Para wodna na naszej planecie zwykle kondensuje się, zwłaszcza kiedy temperatura spada poniżej punktu rosy. Astronomowie twierdzą, że nasycona atmosfera jest skutkiem niezdolności tejże do utrzymywania wilgotności ..(jeszcze 3255)»

Antropologia
Naukowcy odsłaniają tajemnicę pierwszych eksploratorów (12-10-2011)
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że autochtoniczni Australijczycy wywodzą się bezpośrednio z wczesnej ekspansji człowieka w Azji, która miała miejsce 70.000 lat temu. Odbyło się to co najmniej 24.000 lat przed ruchami populacji, które dały początek dzisiejszym Europejczykom i Azjatom. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Science, rzucają nowe światło na prehistorię naszego gatunku i oferują pierwsze spojrzenie na genom autochtonicznego Australijczyka. Naukowcy z Australii, Chin, Danii, Estonii, Francji, Holandii, Japonii, Kanady, Niemiec, ..(jeszcze 3279)»

Psychologia
Makijaż, czyli rozszerzony fenotyp (12-10-2011)
Wprowadzenie Wrażenie wywierane w ciągu kilku pierwszych sekund przez czyjąś twarz powstaje odruchowo, a jego długotrwałe skutki są trudne do przezwyciężenia, istotnie wpływając na procesy podejmowania decyzji. Dzieje się tak, ponieważ wygląd uruchamia nieuzasadnione wnioskowanie o innych cechach osoby, mimo braku ku temu obiektywnych przesłanek. Wyniki licznych badań naukowych wskazują między innymi, że osoby o atrakcyjniejszym wyglądzie twarzy mogą w życiu liczyć na wypłatę różnorakich "premii za wygląd", co na przykład oznacza, że mają większe szanse na znalezienie zatrudnienia lub zawodowy awans. Przeciętnie zarabiają również ..(jeszcze 9043)»

Biologia
Skąd sukces oceanicznych bakterii? (11-10-2011)
Nowe badania przeprowadzone w Szwecji pokazują, że w oceanie zamieszkują bakterie, które odnoszą największy sukces na naszej planecie. Badania dofinansowane z projektu GENOME EVOLUTION (Śledzenie ewolucji genomów alfa-proteobakterii), który otrzymał wewnątrzeuropejskie stypendium Marie Curie (EIF) o wartości 166.500 EUR z budżetu Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE, przynoszą nowe informacje o powodach sukcesu bakterii należących do grupy SAR11, jak również testują pewne powszechnie przyjęte teorie. Wyniki badań opublikowane w dwóch artykułach w czasopismach Molecular Biology and Evolution oraz PLoS ONE, wskazują na rzadkiego i nieznanego krewniaka mitochondriów - "energetyzera" ..(jeszcze 3441)»

Biologia
Wirusy zadomowiły się w surowych ściekach (10-10-2011)
Wirusy czają się w najbardziej tajemniczych przestrzeniach, a nasza planeta gości ich całe mnóstwo, bowiem do tej pory zidentyfikowano około 3.000. Niemniej naukowcom nie udało się zbyt dużo dowiedzieć o wielkości i cechach świata wirusów ani o różnorodności ich genomu. Skupiając się bez reszty na ustaleniu różnorodności i charakterystyki wirusów, zespół naukowców z Hiszpanii i USA opracował nowe techniki identyfikacji nowych wirusów w wyjątkowych miejscach na świecie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie mBio. Brak pogłębionej wiedzy ..(jeszcze 3073)»

Genetyka
Naukowcy powiązali mutację z dziedziczną narkolepsją (10-10-2011)
Europejski zespół naukowców zidentyfikował mutację, która wywołuje narkolepsję w dużej rodzinie dotkniętej tym rzadkim schorzeniem. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie American Journal of Human Genetics, dostarczają nowych informacji na temat genetyki dziedzicznej narkolepsji i innych, złożonych chorób neuropsychiatrycznych. Narkolepsja to rzadka choroba charakteryzująca się częstymi i niekontrolowanymi napadami snu w nieodpowiednim czasie i miejscu. Naukowcy twierdzą, że osoby cierpiące na to schorzenie mogą również borykać się z "katapleksją" ..(jeszcze 3131)»

Neuronauki
Mózg cierpiących na depresję rozłącza "obwód nienawiści" (10-10-2011)
Wyniki nowych badań finansowanych ze środków unijnych wskazują na mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się uczucia nienawiści u osób o skłonnościach depresyjnych, bowiem schorzenie to oddziałuje na tę część mózgu, która zawiaduje emocjami. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Molecular Psychiatry zespół naukowców z Chin i Wlk. Brytanii wyjaśnia, jak mózg osób cierpiących na depresję często rozłącza "obwód nienawiści", co oznacza po prostu, że nie łączy ze sobą punktów potrzebnych do wystąpienia reakcji nienawiści. Wykorzystując ..(jeszcze 4015)»

Medycyna
Palma sabalowa nieskuteczna w leczeniu dolegliwości układu moczowego (09-10-2011)
Serenoa repens, (Sabal serrulata, palma sabalowa, ang.-am. saw palmetto) jest niewielką palmą, w stanie naturalnym spotykaną na wschodzie Stanów Zjednoczonych. Owoce palmy sabalowej znajdowały niegdyś zastosowanie w praktykach leczniczych plemienia Seminole, zamieszkującego Florydę. Obecnie owoce palmy oraz uzyskiwany z nich ekstrakt znajduje zastosowanie w tzw. medycynie naturalnej jako lek poprawiający sprawność seksualną, a także w różnych dolegliwościach układu moczowego, związanych z powiększeniem gruczołu krokowego (np. w łagodnym rozroście stercza), przewlekłych bólach podbrzusza, dolegliwościach ..(jeszcze 4777)»

Medycyna
Powiązanie między zdrowym starzeniem się a chorobami neurozwyrodnieniowymi (07-10-2011)
Międzynarodowy zespół naukowców, częściowo dofinansowywany ze środków unijnych, ujawnił nowe informacje wskazujące na powiązanie zdrowego starzenia się z chorobami neurozwyrodnieniowymi, w tym z chorobą Alzheimera. Badania zostały częściowe wsparte w ramach projektu CLIP (Mapowanie funkcjonalnych interakcji białko-RNA (kwas rybonukleinowy) na potrzeby identyfikacji nowych celów terapii opartej na oligonukleotydach), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) dla początkujących naukowców o wartości 900.000 EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego ..(jeszcze 4279)»

Wydarzenia
Podzwonne dla Jobsa (07-10-2011)
W dniu 5 pażdziernika 2011 swiat technologii pożegnał wizjonera. Współzałożyciel firmy Apple, Steve Jobs, w wieku 56 lat przegrał swoją długą walkę z rzadką formą raka trzustki. Były dyrektor naczelny amerykańskiej spółki komputerowej cierpiał na tę chorobę od 2004 roku, a w 2009 przeszedł przeszczep wątroby. Od stycznia był na zwolnieniu lekarskim, po czym w sierpniu zrezygnował ze stanowiska. Jobs, który zostawił żonę Laurene i czwórkę dzieci, w latach 70. ubiegłego stulecia wraz ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, Stevem Wozniakiem, założył firmę Apple i pozostawał u jej steru, kiedy to firma rozkwitała, by stać się wielomilionowym ..(jeszcze 2661)»

Medycyna
Sport to nie zawsze zdrowie (07-10-2011)
Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Saragossie swoimi najnowszymi badaniami udowadniają, że sport nie zawsze oznacza zdrowie, zwłaszcza uprawiany wyczynowo w zbyt młodym wieku. I wcale nie chodzi tym razem o brytyjskich ośmiolatków boksujących się w klatkach, ale o całkiem niewinne - jak mogłoby się zdawać - kolarstwo. Wyniki badań zostały opublikowane online w PLoS ONE w dniu 30 września 2011. "Jazda na rowerze - zauważają naukowcy - jest uważana za sport sprzyjający zdrowiu, ponieważ poprawia kondycję fizyczną i zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony - na okres dojrzewania przypada faza rozwojowa ważna ze względu na nabywanie ..(jeszcze 3500)»

Biologia
Superszybkie mięśnie nietoperzy (06-10-2011)
Echolokacja to najlepsze narzędzie nietoperza, które pomaga mu w nawigacji i polowaniu na ofiary. Odbijanie się fal dźwiękowych umożliwia nietoperzom wierne odwzorowywanie otoczenia w całkowitych ciemnościach. Duńsko-amerykański zespół naukowców rzuca nowe światło na to, dlaczego nietoperze posiadają właśnie takie możliwości. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science pokazują, że kluczem do tych umiejętności są "superszybkie" mięśnie. Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii i Uniwersytetu Pensylwanii w USA wykazali, że mięśnie te potrafią kurczyć się około 100 razy szybciej niż typowe mięśnie szkieletowe. Są również 20 razy szybsze od najszybszych ..(jeszcze 4364)»

Nauki o Ziemi
Długie okresy zimna powodują większą utratę ozonu (06-10-2011)
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że warstwa ozonowa Arktyki uległa jeszcze większemu uszczupleniu w tym roku. Badania prowadzone pod kierunkiem NASA, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Nature, pokazują że wyjątkowo przedłużający się okres niezwykle niskich temperatur w stratosferze w okresie zimowo-wiosennym wywołał dalsze zubożenie warstwy ozonowej. Warstwa ozonowa stratosfery, która znajduje się na wysokości około 15 - 35 kilometrów chroni Ziemię i występujące na niej formy życia przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi Słońca poprzez ..(jeszcze 3659)»

Technika
Kryptonowy silnik plazmowy dla sond kosmicznych (05-10-2011)
Elektryczne napędy plazmowe typu Halla to przyszłość astronautyki. Już dziś są poważną konkurencją dla klasycznych silników rakietowych, zwłaszcza jako napędy manewrowe do zmian orientacji satelitów i ich orbit oraz jako marszowe w sondach dalekiego zasięgu. Silniki te mają jednak istotną wadę: gazem roboczym jest w nich trudno dostępny i drogi ksenon. Korzystając z doświadczeń z akceleratorami ciągłych strumieni plazmy, zespół naukowców i inżynierów z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie zbudował silnik ..(jeszcze 5324)»

Różności
Wypalane piętna czy mikroukłady? Zapytajmy źrebaki! (04-10-2011)
Jak wiele innych odmian żywego inwentarza, także i źrebaki są od dawna oznaczane za pomocą wypalonego piętna. Dziś, kiedy ta praktyka stała się kontrowersyjna z punktu widzenia dobrostanu zwierząt, jedni sugerują, iż implanty z mikroukładami są bardziej humanitarne, a drudzy bronią tradycji. A co myślą o tym same źrebaki? To pytanie postawił sobie austriacko-niemiecki zespół naukowców, którzy podjęli się sprawdzenia, w jaki sposób obie te metody wpływają na źrebaki. Prace prowadzono w Instytucie Nauki o Koniach Graf Lehndorff, wspólnej jednostce badawczej ..(jeszcze 3804)»

Ewolucja
Na tropie ewolucyjnego pochodzenia kręgowców szczękowych (04-10-2011)
Biologowie przyznają, że pojawienie się pełnych szczęk odgrywa zasadniczą rolę w historii naszej ewolucji, niemniej do tej pory nie byli w stanie udowodnić tego na podstawie skamielin. Międzynarodowy zespół naukowców sugeruje, że reorganizacja mózgu i organów czuciowych może rzucić światło na sukces ewolucyjny kręgowców (zwierząt z kręgosłupem). W trakcie badań, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature, przyjrzano się bliżej mózgowi skamieniałej, bezszczękowej ryby liczącej 400 mln lat, która jest ewolucyjnym łącznikiem między współczesnymi kręgowcami bezszczękowymi a szczękowymi. Prace zostały dofinansowane z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Naukowcy ..(jeszcze 3443)»

Antropologia
Kryzys – nieunikniony etap w ewolucji rozwarstwionych społeczeństw? (02-10-2011)
W ciągu ostatnich lat obserwuje się narastanie społecznych i ekonomicznych nierówności zarówno między warstwami społecznymi funkcjonującymi wewnątrz społeczeństw, jak i między społeczeństwami różnych krajów. Przejawia się to między innymi zanikiem tzw. klasy średniej i zwiększaniem się przepaści w poziomie dochodów, wielkości zgromadzonego majątku i dostępie do różnego rodzaju zasobów między grupą ludzi najbogatszych a resztą populacji. Poszczególne kraje różnią się jednak natężeniem społecznych i ekonomicznych kontrastów, a dane historyczne wskazują, że silna stratyfikacja społeczna nie jest nieodzowną cechą w pełni funkcjonalnych systemów społecznych. ..(jeszcze 6535)»

Medycyna
Jak inhibicja białka opóźnia przerzuty do kości (02-10-2011)
Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można opóźnić przerzuty nowotworu do kości. Podczas ostatniego Europejskiego multidyscyplinarnego kongresu na temat chorób nowotworowych 2011 w Sztokholmie, prof. Stéphane Oudard z Wydziału Onkologii Szpitala im. Georges'a Pompidou we Francji podkreślił, że inhibicja białka biorącego udział w metabolizmie kości ma kluczowe znaczenie dla opóźnienia przerzutów nowotworu do kości, występujących często przy jednej z form raka prostaty. Prof. Oudard podkreślił, że przeprowadzone przez jego zespół badanie dotyczące działania przeciwciała monoklonalnego o nazwie denosumab (XGEVA TM) jest pierwszą zakrojoną na dużą skalę ..(jeszcze 3934)»

Cybernetyka i robotyka
Człowiek czy komputer? To zależy od sędziego (01-10-2011)
Odtrąbione niedawno domniemane zdanie Testu Turinga przez pewien program konwersacyjny, który w opinii ponad 50% jego użytkowników skutecznie podszywa się pod człowieka, mogło wzbudzać w krytycznie nastawionym odbiorcy informacji medialnych mieszane uczucia. Czy rozmowa prowadzona za pomocą językowych klisz, zdań wyrwanych z kontekstu, najczęściej niemających nic wspólnego z mozolnie rozwijanym i raz po raz rwącym się wątkiem, może sprawiać wrażenie wytworu zdrowego ludzkiego umysłu? Takiej możliwości nie można wykluczyć. Do pomyślenia są przecież nie tylko sytuacje, w których może dojść do wzięcia niezłego robota za człowieka, ale nawet takie, w których ..(jeszcze 6762)»

Astronomia
Na Wenus bez zmian (01-10-2011)
Wenus znana jest z nieprzyjaznego klimatu, a według nowego badania zespołu naukowców z Belgii, Niemiec i USA, opublikowanego w czasopiśmie Icarus, w przewidywalnej przyszłości nic się pod tym względem nie powinno zmienić. Powierzchnia Wenus gotuje się w temperaturze średnio 464 stopni Celsjusza pod dusznym kocem chmur kwasu siarkowego i miażdżącą atmosferą o ciśnieniu ponad 90-krotnie wyższym niż na Ziemi. Naukowcy przekonują, że stan ten nie zmieni się. Jeden z autorów badania, dr Tim Livengood z Narodowego Centrum Edukacji ..(jeszcze 4474)»

Nauki o Ziemi
Naukowcy przyglądają się ewolucji naszej planety (01-10-2011)
Pokazując, w jaki sposób słona woda i gazy przedostają się z atmosfery do wnętrza Ziemi, międzynarodowy zespół badawczy otworzył ponownie debatę nad procesami ewolucji planety. Swoim artykułem w Nature Geoscience zespół naukowców z Włoch i Australii otworzył na nowo wielowiekową debatę na temat tego, w jaki sposób Ziemia ewoluowała ze stanu prymitywnego, kiedy to była pokryta oceanem płynnej skały, w planetę, jaką znamy dzisiaj, ze skorupą złożoną z płyt tektonicznych, oceanami i atmosferą. Główny autor badania dr Mark Kendrick ..(jeszcze 3021)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365