Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.189.812 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 308 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wiedza bez logiki nie jest nic warta."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Palma sabalowa nieskuteczna w leczeniu dolegliwości układu moczowego (09-10-2011)

Serenoa repens, (Sabal serrulata, palma sabalowa, ang.-am. saw palmetto) jest niewielką palmą, w stanie naturalnym spotykaną na wschodzie Stanów Zjednoczonych. Owoce palmy sabalowej znajdowały niegdyś zastosowanie w praktykach leczniczych plemienia Seminole, zamieszkującego Florydę. Obecnie owoce palmy oraz uzyskiwany z nich ekstrakt znajduje zastosowanie w tzw. medycynie naturalnej jako lek poprawiający sprawność seksualną, a także w różnych dolegliwościach układu moczowego, związanych z powiększeniem gruczołu krokowego (np. w łagodnym rozroście stercza), przewlekłych bólach podbrzusza, dolegliwościach ze strony pęcherza moczowego, łysieniu, zaburzeniach hormonalnych, a nawet w przypadku nowotworów złośliwych.

Dojrzałe owoce palmy sabalowej w celach leczniczych wykorzystywane są w kilku postaciach, w tym w formie suszonych (całych lub sproszkowanych) owoców, ekstraktów, tabletek, kapsułek, naparów, itp. Przez większość przyjmujących je osób są to produkty dobrze tolerowane. Nie stwierdza się poważniejszych negatywnych efektów ubocznych związanych z ich przyjmowaniem poza łagodnymi i niegroźnymi dolegliwościami żołądkowymi.

Palma sabalowa cieszy się sporą popularnością w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie (jest również łatwo dostępna w Polsce), mimo że zgodnie ze stanowiskiem amerykańskiego Centrum Medycyny Komplementarnej i Alterantywniej (NCCAM) jej właściwości lecznicze w przypadku wcześniej wspomnianych problemów zdrowotnych nie znajdują żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych.

Na przykład, zgodnie z wynikami badań z 2006 r., sfinansowanych przez Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH), przeprowadzonych na 225 mężczyznach cierpiących z powodu łagodnego przerostu stercza, przyjmowanie nawet 320 mg ekstraktu z owoców palmy sabalowej dziennie przez rok nie przyniosło istotnej ulgi chorym w porównaniu z placebo. Nie istnieją również żadne wiarygodne doniesienia naukowe na temat wpływu preparatów z owoców palmy sabalowej na wielkość prostaty, jak również na temat ich skuteczności w leczeniu jakiejkolwiek innej choroby czy problemu zdrowotnego.

Wyniki najnowszych badań, sfinansowanych przez NIH, opublikowane na łamach Journal of the American Medical Association, wskazują, że preparaty z owoców palmy sabalowej pozostają nieskuteczne w leczeniu dolegliwości ze strony układu moczowego w przebiegu przerostu gruczołu krokowego w porównaniu z placebo, nawet mimo zwiększenia dawki do trzykrotności dawki standardowej.

W badaniach, przeprowadzonych jako podwójnie ślepa próba z kontrolowaniem efektu placebo, wzięło udział 369 mężczyzn w wieku co najmniej 45 lat, u których występowały objawy ze strony dolnych dróg moczowych, typowe w przebiegu łagodnego przerostu stercza. Osoby badane zostały losowo przedzielone do grupy, która przyjmowała preparat z palmy sabalowej w stopniowo rosnących dawkach, lub do grupy przyjmującej placebo. Mężczyźni przyjmujący tabletki z ekstraktem z palmy sabalowej na początku badań przyjmowali jedną 320 mg tabletkę dziennie. Po upływie 24 tygodni dawkę zwiększono do dwóch, a po 48 tygodniach - do trzech tabletek dziennie. Badania trwały w sumie 72 tygodnie, a więc ponad rok.

Do pomiaru nasilenia symptomów ze strony układu moczowego wykorzystano American Urological Association Symptom Index (AUASI); wykorzystano również inne wskaźniki, takie jak obecność specyficznych antygenów sterczowych czy szczytowy przepływ moczu. Od osób badanych zbierano ponadto informacje na temat funkcji seksualnych, nietrzymania moczu, jakości snu, oddawania moczu w czasie nocy (nokturia) i nasilenia innych problemów z oddawaniem moczu.

Pomiary przeprowadzano na początku badań i po upływie 72 tygodni. W tym czasie średnie wyniki w AUASI spadły z 14,4 do 12 punktów w grupie przyjmującej ekstrakt z palmy sabałowej i z 14,7 do 11,7 punktów w grupie placebo. W tym czasie średnia zmiana w wynikach AUSAI w obu grupach wyniosła 0,79 na korzyść placebo.

Palma sabalowa nie była pod żadnym względem lepsza od placebo w redukcji dolegliwości ze strony układu moczowego lub poprawie innych wskaźników jakości życia.

Naukowcy zwracają uwagę, że badania prowadzono z wykorzystaniem tylko jednego, konkretnego preparatu palmy sabalowej, a ponieważ w Stanach Zjednoczonych jest ona dostępna również pod innymi postaciami, potencjalnie zawierającymi nieznane aktywne składniki, działające w inny sposób, uzyskane wyniki nie mogą być uogólnione. Jednakże biorąc pod uwagę negatywne wyniki wcześniejszych badań nad tą rośliną, w których używano jej różnych preparatów, jest mało prawdopodobne, by również one okazały się istotnie skuteczniejsze od placebo.

Źródła: Saw Palmetto Extract No More Effective Than Placebo for Urinary Symptoms in Men (NCCAM), Herbs at a Glance - Saw Palmetto (NCCAM)

Referencje dokumentu: Barry MJ, Meleth S, Lee JY, et al. Effect of increasing doses of saw palmetto extract on lower urinary tract symptoms: a randomized trial. Journal of the American Medical Association. 2011;306(12):1344-1351.


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26236 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365