Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.658.071 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 617 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"To co się bez dowodu podaje, to bez dowodu można odrzucić"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biologia
Jak węch i zapach żywności wpływają na zaloty muszki owocówki (22-10-2011)

Uwalnianie feromonów płciowych pomaga organizmom zwabić partnerów do parzenia się, dostarczając informacji na temat gatunku i płci oraz tego, na ile receptywny jest potencjalny partner na zaloty. Nowe badania europejskie pokazują, że samce Drosophila melanogaster, pospolitej muszki owocówki, wykazują i kontrolują typowe zachowania reprodukcyjne w stosunku do samic dzięki czynnikowi transkrypcji o nazwie fruM (ang. Fruitless). Odkrycia wskazują, że receptor węchowy zapachów pochodzących z żywności stymuluje zaloty samców muszki Drosophila. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature, zostały dofinansowane z projektu OLFPERCEPT (Podstawy neuronalne percepcji węchowej drozofili), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) dla początkujących naukowców o wartości 1,75 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

Naukowcy z Centre des Sciences du Goût et de l'Alimentation (CNRS/Université de Bourgogne/INRA), we współpracy z kolegami ze Szwajcarii i Wlk. Brytanii, zaobserwowali, że zapach żywności działa jak afrodyzjak na drozofile. Ich zdaniem samce muszki wykorzystują woń wydzielaną przez zjadany przez nie owoc do pobudzania swojego apetytu seksualnego.

Kwas fenylooctowy, molekuła powiązana z zapachami pochodzącymi z żywności, występujący w owocach, kwiatach i miodzie, łączy się ze specyficznym receptorem molekuł zapachowych (IR84a), który znajduje się na czułkach samców muszki owocówki. Wykrycie zapachu przez ten konkretny receptor powoduje skuteczną aktywację około 30 swoistych neuronów, uruchamiając tym samym określony obwód neuronalny, który doprowadza do wzmożonego pobudzenia seksualnego samca muszki.

"Nasze wyniki sugerują model, w którym IR84a kojarzy obecność żywności z aktywacją układu zalotów fruM muszki owocówki" - czytamy w artykule. "Odkrycia te ujawniają niezwykłe, niemniej skuteczne rozwiązanie ewolucyjne polegające na koordynowaniu wyboru miejsca karmienia i składania jaj z zachowaniami reprodukcyjnymi za pośrednictwem specyficznej ścieżki sensorycznej."

Receptor IR84a utrzymuje stałą aktywność neuronów sensorycznych, niezależnie od obecności zapachu. To utrzymuje samce muszki w "gotowości", aby zwabić samicę.

Naukowcy wyjaśniają, że im bardziej partner jest "wyperfumowany", tym staje się atrakcyjniejszy. To prowadzi do stymulacji pobudzenia seksualnego owadów. Zespół potwierdził odkrycia poprzez genetyczne usunięcie ekspresji receptora, który obniża aktywność seksualną samców (zarówno z udziałem "perfum", jak i bez).

Naukowcy dodają, że ten mechanizm percepcji węchowej odgrywa kluczową rolę dla gatunku muszek owocówek w szerszym sensie. Należy zauważyć, że to potomstwo w szczególności korzysta z parzenia się dorosłych w pobliżu źródeł pożywienia. Dalsze badania mogą doprowadzić do odkrycia podobnych mechanizmów u innych gatunków.

© Unia Europejska 2005 - 2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Grosjean, Y. et al. 'An olfactory receptor for food-derived odours promotes male courtship in Drosophila'. Nature. DOI: 10.1038/nature10428.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26275 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365