Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.043.375 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 485 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Chrystus wypędził handlarzy ze świątyni. Potem handlarze zmądrzeli: przywdziali szaty kapłańskie.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Truskawki sprawdzają się w niwelowaniu wpływu alkoholu na żołądek (27-10-2011)

Paneuropejski zespół naukowców wykazał, że spożywane truskawek może działać ochronnie na żołądek uszkodzony przez alkohol, ponieważ owoce te pomagają chronić jego błonę śluzową.

Zespół, w skład którego weszli naukowcy z Hiszpanii, Serbii i Włoch, opisał w czasopiśmie PLoS One, jak przeciwutleniające właściwości truskawek mogą pomóc w udoskonaleniu metod leczenia wrzodów żołądka.

Dzięki wsparciu na kwotę 2.999.999 EUR z projektu EUBerry (Zrównoważona poprawa europejskiej produkcji, jakości i wartości odżywczej owoców w zmieniającym się środowisku: truskawki, porzeczki, jeżyny, czarne borówki i maliny), realizowanego z tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, zespół wykazał, że spożywanie wyciągu z truskawek wiąże się bezpośrednio z mniejszymi uszkodzeniami błony śluzowej żołądka.

Badania dowodzą, że dieta bogata w truskawki może pomóc w profilaktyce zaburzeń gastrycznych powiązanych z powstawaniem wolnych rodników lub innych reaktywnych form tlenu (ROS). Współautorka raportu z badań, Sara Tulipani z Uniwersytetu w Barcelonie, zauważa: "Pozytywne oddziaływanie truskawek jest nie tylko powiązane z ich właściwościami przeciwutleniającymi i wysoką zawartością związków fenolowych (antocyjanów), ale również z faktem aktywowania przez nie przeciwutleniających mechanizmów obronnych i enzymów w organizmie."

Uzyskane wyniki mają również znaczenie dla tych osób, które borykają się z problemami żołądkowymi nie mającymi związku ze spożywaniem alkoholu. Nieżyt żołądka czy zapalenie błony śluzowej żołądka może być również następstwem infekcji wirusowych lub niesterydowych leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna oraz leków stosowanych w terapii przeciwko niechlubnej bakterii żołądkowej Helicobacter pylori.

Kolejny autor raportu z badań, Maurizio Battino z Politechniki Marche we Włoszech, sugeruje że zdiagnozowani chorzy, którzy spożywają truskawki mogą "zmniejszyć uszkodzenia błony śluzowej żołądka".

Battino podkreśla również, że celem badań nie było znalezienie sposobu na złagodzenie skutków nadmiernego spożywania alkoholu, tylko odkrycie "molekuł w błonie żołądka, które chronią przed szkodliwym oddziaływaniem różnych środków".

Nadrzędnym celem projektu EUBerry, który zgromadził naukowców z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Wlk. Brytanii i Włoch, i będzie realizowany do 2014 r., jest zdobycie niezbędnej wiedzy i narzędzi do umożliwienia hodowli atrakcyjnych dla konsumentów i konkurencyjnych cenowo, świeżych owoców o wysokiej jakości odżywczej, optymalnej dla zdrowia człowieka.

Ponadto istnieje nadzieja, że paneuropejskiemu zespołowi uda się wypracować i przetestować zestaw narzędzi do podniesienia konkurencyjności europejskiej produkcji owoców i ich dostępności dla konsumentów. Platforma EUBerry zostanie opracowana i sprawdzona przy wykorzystaniu truskawek, malin i borówek jako modelowych gatunków uprawnych. Ponadto zostaną zanalizowane w kontekście porzeczek i jeżyn specyficzne punkty krytyczne powiązane z podniesieniem jakości i obniżeniem kosztów produkcji.

© Unia Europejska 2005 - 2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Alvarez-Suarez, J. M., et al. (2011) 'Strawberry Polyphenols Attenuate Ethanol-Induced Gastric Lesions in Rats by Activation of Antioxidant Enzymes and Attenuation of MDA Increase', PLoS ONE, 6(10), e25878. DOI: 10.1371/journal.pone.0025878


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26257 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365