Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
163.127.082 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7324 tekstów. Zajęłyby one 28895 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Koronawirus z Wuhan to
wiele hałasu o nic
sezonowy problem
lokala epidemia
globalna epidemia
  

Oddano 148 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiemy się odnaleźć, nie umiemy współdziałać. Dlaczego ci, co chcą ukraść samochód dogadują się w minutę, a ci co chcą założyć trawnik, nie mogą dogadać się przez lata?"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biologia
Jak glon z płazem (09-08-2010)

Naukowiec z Kanady, Ryan Kerney, przedstawił na lipcowym Międzynarodowym Kongresie Morfologii Kręgowców pierwszy znany nauce przypadek fotosyntetyzującego organizmu żyjącego wewnątrz komórek kręgowca.

To, że ambystoma plamista (Ambystoma maculatum), odległa kuzynka naszych salamander (przedstawiciel "sąsiedniej" rodziny płazów), blisko współpracuje z jednokomórkowym glonem Oophila amblystomatis wiadomo było od dawna, podejrzewano natomiast, że symbioza zachodzi pomiędzy embrionami tego płaza a glonami bytującymi w galaretowatej substancji budującej - wokół ciała larwy. Zależność między organizmami miała być prosta - młode płazy dostarczałyby glonom niezbędnego im azotu, te "w zamian" wzbogacałyby otoczenie w niezbędny zwierzętom do rozwoju tlen. Okazuje się tymczasem, że sytuacja może być dużo bardziej nietypowa. Komórki glonów znaleziono także wewnątrz komórek samej larwy Ambystoma maculatum, co więcej - okazało się, że nie tylko znajdują się one tam, ale i bezpośrednio dostarczają komórkom zwierzęcym produktów fotosyntezy, czyli tlenu i węglowodanów.

Obserwacje wykonane przy pomocy elektronowego mikroskopu transmisyjnego (TEM) sugerują kolejne, wewnętrzne piętro współpracy - pomiędzy komórkami glonów a mitochondriami płaza; mitochondria, jako centra energetyczne komórek kręgowców, są zdolne do szybkiego, efektywnego wykorzystania produktów fotosyntezy.

Co ciekawe, pierwsze, same w sobie rewolucyjne obserwacje naukowca, pociągnęły za sobą kolejne. Glony udało się znaleźć również w komórkach jajowodów dorosłych płazów, gdzie formowane są galaretowate osłonki jajeczek, co pozwala podejrzewać, że tam właśnie dokonuje się transfer małych współlokatorów do jajek, podczas gdy w trakcie kolejnych etapów rozwoju, już poza organizmem samicy, wnikają one do organizmu zarodków.

Podobne związki obserwowano dotąd jedynie u bezkręgowców - w przypadku kręgowców uważano, że jest to niemożliwe ze względu na zachodzące u nich procesy odpornościowe. Obecne odkrycie może pomóc zarówno w zrozumieniu sposobów formowania się układu immunologicznego kręgowców w procesach ewolucyjnych, jak i rozwoju różnych form endosymbiozy.

[Paulina Łopatniuk]

Źródła:
Salamander's egg surprise
A solar salamander


Paulina Łopatniuk

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (3)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 24776 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365