Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
167.918.470 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7335 tekstów. Zajęłyby one 28952 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 832 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Rozszerzenie zakresu swobodnych decyzji osób niewierzących w odniesieniu do ich własnego życia nie jest żadnym uszczupleniem zakresu swobodnych decyzji wyznawców takiej czy innej religii w odniesieniu do ich życia.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Genetyka
Znaczenie genów dla wagi ciała i skuteczności diet (31-07-2010)

Dlaczego niektórzy zdają się nabierać na wadze przechodząc zaledwie obok restauracji, podczas gdy inni zachowują świetną figurę niezależnie od tego, jakimi świństwami się karmią? Z pewną pomocą w zrozumieniu tego zjawiska przychodzą muszki owocowe. Drosophila melanogaster, bo tak nazywają ten gatunek naukowcy (tłumacząc z greckiego, oznacza to "czarnobrzucha miłośniczka rosy"), jest lubianym przez genetyków organizmem modelowym. Autorzy komentowanego artykułu dokonali szczegółowej analizy cech związanych z metabolizmem u grup muszek na 4 różnych dietach (zbilansowana, niskokaloryczna, wysokocukrowa i wysokotłuszczowa). Dzięki użyciu 146 odmiennych genetycznie szczepów muszek możliwe było dość precyzyjne określenie jaki wpływ na te cechy mają czynniki takie jak rodzaj diety, podłoże genetyczne oraz interakcja genotyp x dieta. Okazało się, że interakcja genotyp x dieta wyjaśnia 12%, sam genotyp 19%, zaś sama dieta zaledwie 2% zmienności w zakresie wagi u muszek. Autorzy zaobserwowali, że muchy z niektórych linii genetycznych były wysoce podatne na zmiany w wadze w zależności od tego, czym były karmione, podczas gdy inne szczepy zachowywały te samą wagę przy wszystkich rodzajach pokarmu. Odnosząc te wyniki do nas samych, przeciętnych zjadaczy chleba, badanie sugeruje, że podczas gdy dana zmiana nawyków żywieniowych może wywrzeć znaczny wpływ na wagę ciała u niektórych ludzi, u innych nie doprowadzi do żadnych rezultatów.

Biznes polegający na genotypowaniu DNA u indywidualnych klientów rozwija się już w Stanach Zjednoczonych (tzw. direct-to-consumer genotyping, zajmują się tym firmy takie jak 23andMe, Navigenics czy deCODEme). Chociaż przy obecnym stanie wiedzy interpretacja informacji genetycznych pojedynczej osoby w świetle związków z cechami złożonymi jest bardzo ograniczona, to wyobrażalne są scenariusze, w których za 10-20 lat możliwe będzie skomponowanie optymalnej diety w oparciu o nasz osobisty genotyp.

[Marek Brandys]

Komentowany artykuł: Genotype-by-Diet Interactions Drive Metabolic Phenotype Variation in Drosophila melanogaster. Reed LK, Williams S, Springston M, Brown J, Freeman K, Desroches CE, Sokolowski MB, Gibson G. Genetics. 2010 Jul;185(3). PMID: 20385784


Marek Brandys

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25138 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365