Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.416.505 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 217 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Mam nadzieję, że po roku 2000 będziemy wychowywać nasze dzieci w wierze w ludzkie możliwości, a nie w Boga".
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2010, Lipiec (23)

Zdrowie
Alkohol etylowy - fakty i mity (31-07-2010)
Ażeby nie było tak beztrosko. W temacie wpływu alkoholu etylowego na stan naszego zdrowia przez wiele lat narosło sporo mitów. Co z faktami? Wyniki badań naukowych wskazują między innymi na związek pomiędzy konsumpcją alkoholu, a ryzykiem wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu, choroby będącej jedną z głównych przyczyn długotrwałej niesprawności, i co tu dużo mówić, również i zgonu. Ostatnio obowiązujące teorie mówią, że regularne spożywanie dużej ilości alkoholu istotnie zwiększa ryzyko zachorowania, podczas gdy małe lub nawet średnie ilości wypijanego alkoholu działają protekcyjnie, chroniąc nas, konsumentów przed wystąpieniem udaru. Wyniki badań opublikowanych w jednym z ..(jeszcze 1685)»

Zdrowie
Wojna domowa (31-07-2010)
Wyniki badań naukowych ujawniają, że dzieci rodziców pełniących służbę wojskową na terenach objętych działaniami wojennymi ponoszą w związku z tym wymierne koszty psychiczne. Wojny prowadzone w Iraku i w Afganistanie odcisnęły i nadal odciskają swoje piętno na życiu wielu Amerykanów. Te konflikty dotykają nie tylko milionów osób - mężczyzn i kobiet - służących w wojsku w rejonach prowadzonych operacji wojennych, ale wpływają również na ich rodziny pozostające w domach. Jak ocenia Marine Corps Times nawet ponad dwa miliony dzieci w Stanach Zjednoczonych dotyczy problem powołania do służby wojskowej co najmniej jednego z rodziców. Media koncentrują się głównie ..(jeszcze 3807)»

Genetyka
Znaczenie genów dla wagi ciała i skuteczności diet (31-07-2010)
Dlaczego niektórzy zdają się nabierać na wadze przechodząc zaledwie obok restauracji, podczas gdy inni zachowują świetną figurę niezależnie od tego, jakimi świństwami się karmią? Z pewną pomocą w zrozumieniu tego zjawiska przychodzą muszki owocowe. Drosophila melanogaster, bo tak nazywają ten gatunek naukowcy (tłumacząc z greckiego, oznacza to "czarnobrzucha miłośniczka rosy"), jest lubianym przez genetyków organizmem modelowym. Autorzy komentowanego artykułu dokonali szczegółowej analizy cech związanych z metabolizmem u grup muszek na 4 różnych dietach (zbilansowana, niskokaloryczna, wysokocukrowa i wysokotłuszczowa). Dzięki użyciu 146 odmiennych genetycznie szczepów muszek ..(jeszcze 1599)»

Medycyna
Komórki rakowe versus komórki zdrowe: walka na śmierć i życie (31-07-2010)
We wczesnych stadiach nowotworu komórki rakowe przechodzą szybkie i niekontrolowane podziały komórkowe i atakują otaczające tkanki. Nie do końca rozumiemy, jak nowotwóry dokonują tej inwazji. Niedawne badanie wykazało, że komórki rakowe muszek owocowych skłaniają sąsiadujące komórki do samozniszczenia, i wypełniają wolne miejsca. Proces ten nazywa się wspólzawodnictwem komórek. Yoichiro Tamori i jego współpracownicy dostarcza dowodu na to, że taka wojna rozgrywa się również w nowotworach ssaków, i odkrywa, co daje przewagę komórkom rakowym. Nowotwory powstają, kiedy komórki przechodzą proces transformacji, podczas którego zaczynają mnożyć się w sposób niekontrolowany. ..(jeszcze 4478)»

Neuronauki
Neuroobrazowanie pomocne w przewidywaniu efektów terapii (30-07-2010)
We współczesnej psychiatrii coraz więcej mówi się o potrzebie dostosowania farmakoterapii do potrzeb indywidualnego pacjenta. Być może będzie to możliwe między innymi dzięki szerszemu zastosowaniu technik neuroobrazowania w diagnostyce. Tak przynajmniej sugerują wyniki badań klinicznych przedstawionych na łamach Neuropsychopharmacology (2010 Jun; 35(7):1413-4) oraz omawianych szeroko na stronie internetowej amerykańskiego National Institute of Mental Health. Badania dotyczyły zastosowania eksperymentalnej metody leczenia głębokiej depresji za pomocą ketaminy - substancji, która u niektórych osób może powodować niemal natychmiastowe ustąpienie symptomów. Badanie ..(jeszcze 5257)»

Antropologia
Zmysł dotyku a pierwsze wrażenie (29-07-2010)
Zgodnie z wynikami badań naukowych cechy fizyczne tego, co dotykasz, mogą znacząco wpływać na percepcję zupełnie niepowiązanych z tym wydarzeń, sytuacji, przedmiotów i osób. Na przykład trzymanie ciężkich przedmiotów może sprawić, że kandydat o pracę zostanie oceniony jako bardziej poważny; trzymanie szorstkich przedmiotów powoduje, że osoba na zdjęciu jest oceniana jako trudna w relacjach społecznych, a twarde przedmioty mogą wpływać na większą sztywność w negocjacjach. Od najwcześniejszego dzieciństwa używamy swoich dłoni do poznawania otoczenia i do budowania interakcji z otoczeniem. Nawet zanim jesteśmy zdolni do efektywnego wykorzystywania ..(jeszcze 3632)»

Różności
„Żaden człowiek nie jest wyspą” - Relacje społeczne podnoszą szanse na przeżycie (29-07-2010)
Badanie wykonane pod auspicjami Uniwersytetu Brigham Young w Provo (Utah, Stany Zjednoczone) identyfikuje brak relacji społecznych jako czynnik istotnie wpływający na ryzyko zgonu. Meta-analiza* 148 badań podłużnych (uwzględniająca w sumie 308 tys. uczestników) wykazała, że uśredniony iloraz szans (z ang. odds ratio) wynosi 1.50 (95% przedziały ufności 1.42 do 1.59), co można odczytywać jako 50-procentowy wzrost szans na przeżycie w przypadku posiadania rozbudowanych kontaktów społecznych. W meta-analizie wzięto pod uwagę badania wykorzystujące zróżnicowane miary kontaktów społecznych, poczynając od tego czy ktoś mieszka samotnie czy z kimś, a kończąc na rozbudowanych ..(jeszcze 1367)»

Genetyka
Aktywność fizyczna zmniejsza wpływ wariantów genu FTO na współczynnik BMI (28-07-2010)
Związek pomiędzy polimorfizmami genu FTO (fat mass and obesity associated gene) a wskaźnikiem BMI (body-mass index, waga w kg dzielona przez kwadrat wzrostu w metrach), obwodem talii czy otyłością został wielokrotnie potwierdzony w zróżnicowanych populacjach (1). Grupa badawcza Ruth Loos raportuje kolejną replikację tego związku na imponującej próbce badawczej składającej się z ponad 20 tysięcy przedstawicieli ogólnej populacji (z tzw. EPIC cohort). Badanie asocjacyjne SNPa rs1121980 (polimorfizm pojedynczego nukleotydu) wykazało, że wraz z każdym dodatkowym allelem BMI jest większe średnio o 0.31 kg/m2. Co ciekawsze, okazało się, że związek ..(jeszcze 2329)»

Medycyna
Krótsze telomery sprzyjają nowotworom (26-07-2010)
Wyniki pierwszych prospektywnych badań populacyjnych oceniających związek długości telomerów z zapadalnością na choroby nowotworowe opublikowano w JAMA (The Journal of the American Medical Association). Telomery to kompleksy nukleoproteinowe (połączenie białek z kwasami nukleinowymi) zabezpieczające końcówki chromosomów przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Ich długość z każdym podziałem komórki ulega zmniejszeniu, co uważa się za jeden z istotniejszych mechanizmów w procesie starzenia się. Związki długości telomerów z onkogenezą były postulowane już wielokrotnie, jednak dotąd nie przeprowadzano ..(jeszcze 1461)»

Neuronauki
Zalety posiadania dużej głowy (26-07-2010)
Nawet najtęższym umysłom nigdy nie przyszło na myśl, że pomimo bezsprzecznie niewielkich walorów estetycznych, ludzie o dużych głowach mają lepiej. Lepiej zdrowotnie, a konkretnie pro-zdrowotnie. W jednym z czerwcowych numerów Neurology opublikowano doniesienie na temat zależności pomiędzy obwodem głowy, a ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera (AD). Robert Perneczky razem ze swoimi współpracownikami wykazał, że osoby z obwodem głowy powyżej >56cm charakteryzowały się mniejszym postępem zaburzeń procesów kognitywnych w przebiegu AD, w porównaniu do chorych o obwodach głów mniejszych lub równych 56cm. Badaniem objęto 270 pacjentów z rozpoznaną AD, u których poza badaniami oceniającymi ..(jeszcze 1321)»

Neuronauki
Rola jąder podkorowych w uczeniu się (25-07-2010)
U ludzi takie proste czynności, jak choćby rzucanie piłką, pisanie na klawiaturze, czy jakakolwiek inna aktywność fizyczna wymagają sprawnej koordynacji bardzo licznych ruchów mięśni, których aktywność musi w dodatku zostać zorganizowana w pewien uporządkowany ciąg, sekwencję. Naukowcom z NIH oraz portugalskiego Instytutu Gulbenkiana w badaniach prowadzonych na myszach laboratoryjnych udało się zidentyfikować aktywność mózgu odpowiedzialną za generowanie sygnałów do rozpoczęcia i zakończenia nowo nabytych sekwencji ruchów. Wyniki badań są dostępne online w lipcowym wydaniu Nature. Te interesujące doniesienia badawcze mogą przyczynić się do lepszego poznania neurofizjologicznego ..(jeszcze 3706)»

Antropologia
Długowieczność w XXI wieku (24-07-2010)
W ciągu ostatniego stulecia oczekiwana długość życia ludzkiego niemal się podwoiła. Przedstawiciele nauk społecznych badają wpływ starzenia się zarówno na życie jednostek, jak i funkcjonowanie całych społeczeństw. Goers: Dr Laura Carstensen założyła Stanfordzkie Centrum Długowieczności. Od ponad 20 lat jej działalność naukowa jest finansowana przez  Narodowy Instytut ds. Starzenia się (NIA). Ostatnio występowała w ramach cyklu Wykładów im. Matyldy White Riley, które odbywały się na terenie głównego campusu Narodowych Instytutów Zdrowia. Carstensen: Właśnie w związku z tym, że średnia oczekiwana długość życia uległa w ciągu ostatniego stulecia ..(jeszcze 4416)»

Medycyna
Znaczenie witaminy D w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych (24-07-2010)
Uff  jak gorąco.. Pogoda jaka jest każdy widzi. Czy możemy mimo wszystko nieco łaskawiej spojrzeć na wysokie temperatury i wszechobecne słońce? W najnowszym Archives of Neurology przedstawiono wystarczająco dobre dowody na zmianę naszych poglądów i pełną akceptację upalnego lata. Knekt i wsp. zajęli się związkiem pomiędzy stężeniem witaminy D, a ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona. W tym celu przeprowadzono badanie prospektywne w grupie 3173 Finów. Kryterium włączenia do grupy było wykluczenie objawów choroby Parkinsona. Podczas pierwszej wizyty przeprowadzano ankietę socjoekonomiczną, uwzględniającą miedzy innymi wiek, płeć, stan cywilny, stopień wykształcenia, ..(jeszcze 1809)»

Różności
Polacy najbardziej nielubianymi sąsiadami Niemiec (23-07-2010)

Jak podaje portal Yahoo, Polacy są na najbardziej nielubianą nacją ze wszystkich sasiadów Niemiec. Wśród ankietowanych, aż 33% badanych podaje niechęć do wschodnich sasiadów, paradoksalnie nielubiani jeteśmy nie w landach bezpośrednio sąsiadujących z Polską, lecz w odległym Baden-Wüttenberg. Najwiekszą sympatią darzeni są Austriacy oraz Holendrzy i Francuzi. W opisie badania nie podano, dlaczego Polacy wypadli najgorzej oraz to czy badano grupę istotną statystycznie.

[Źródło: http://de.reisen.yahoo.com/reisen_deutsche_nachbarn.html] Dodał(a): Morizt

Ekologia
Pasożyty zmniejszają ryzyko wymarcia gatunku w niestabilnych metapopulacjach (23-07-2010)
Struktura przestrzenna rozdrobnionego krajobrazu może zwiększyć trwałość regionalnej populacji poprzez promowanie lokalnego "efektu ratunku". W małych, wrażliwych populacjach, gdzie przypadek czy losowe zdarzenia pomiędzy osobnikami mogą mieć nieproporcjonalnie duże efekty na interakcje gatunków, lokalne procesy są szczególnie ważne. W każdym razie, istniejąca teoria opisuje tylko zwykle dynamikę metapopulacji w skali regionalnej, zaniedbując rolę dynamiki populacji wielogatunkowych w środowisku. Dzięki analizie różnych skal przestrzennych James C. Bull i Michael B. Bonsall określili ilościowo interakcje pomiędzy regularnością lokalnej populacji, regionalnym ..(jeszcze 677)»

Neuronauki
Rola substancji białej i mózgowe podłoże procesu uczenia się (22-07-2010)
Mózg zbudowany jest z dwóch rodzajów tkanki: istoty szarej i istoty białej. Naukowcy związani z różnymi dziedzinami neuronauk i zajmujący się problematyką uczenia się i pamięci koncentrowali dotychczas swoją uwagę głównie na roli synaps między neuronami (znajdującymi się w istocie szarej) i w związku z tym przeważnie ignorowali znaczenie tkanki glejowej oraz włókien nerwowych (składających się na istotę białą mózgu) w przebiegu procesów uczenia się i zapamiętywania.
Wyniki badań finansowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (NICHD) wskazują, że istota biała odgrywa ważniejszą rolę w uczeniu się, niż wcześniej sądzono.

Hamidi: Dr Douglas ..(jeszcze 4617)»

Medycyna
Tajemnica „choroby jedwabnego szlaku” rozwiązana (20-07-2010)
Badaczom udało się zidentyfikować kilka odcinków genetycznych związanych z występowaniem choroby Behçeta. To bolesne i niebezpieczne dla życia schorzenie występuje głównie wśród ludności, która wywodzi swoje pochodzenie z obszarów położonych wzdłuż jedwabnego szlaku - starożytnej drogi handlowej, która rozciągała się od Europy po Daleki Wschód. Symptomy choroby Behçeta opisał prawdopodobnie już ponad 2000 lat temu słynny lekarz starożytnej Grecji - Hipokrates, ale jej obecna nazwa wywodzi się od nazwiska tureckiego lekarza, przez którego w 1937 r. została po raz pierwszy sklasyfikowana. Schorzenie charakteryzuje się bolesnym owrzodzeniem, które ..(jeszcze 3442)»

Ekologia
Redukcja emisji gazów cieplarnianych możliwa dzięki intensyfikacji rolnictwa? (19-07-2010)
Wysiłki podejmowane na rzecz złagodzenia rozmiarów obserwowanych zmian klimatycznych sprzyjają poszukiwaniom opłacalnych sposobów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Choć rolnictwo jest słusznie postrzegane jako źródło znacznych emisji gazów cieplarnianych, to inwestycje w jego rozwój rzadko są rozpatrywane również jako efektywna strategia ich ograniczania. Tymczasem wyniki przeprowadzonych analiz sugerują, że dynamiczny rozwój rolnictwa w latach 1961-2005, kiedy emisja gazów cieplarnianych wzrosła,  związana choćby z takimi czynnikami, jak produkcja i stosowanie nawozów, całkowity efekt wyższej produkcji rolniczej pozwolił ograniczyć emisję o ponad 161 gigaton węgla (GtC) (590 ..(jeszcze 1430)»

Medycyna
Narodowy Instytut Zdrowia USA pracuje nad uniwersalną szczepionką przeciw grypie (18-07-2010)
W swoim oficjalnym komunikacie amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (National Institute of Health) podaje, że prowadzone są intensywne prace badawcze nad opracowaniem uniwersalnej szczepionki zapewniającej skuteczną ochronę przeciwko różnym odmianom grypy. Tego rodzaju szczepionka zapewniałaby odporność na niemal wszelkie odmiany wirusa na całe dziesięciolecia. Aktualne szczepionki grypy nie prowadzą do powstania w organizmie takich ogólnie neutralizujących przeciwciał i muszą być opracowywane od nowa praktycznie co roku, tak, by optymalnie dopasować wchodzące w ich skład szczepy wirusa do tych, które mogą zaatakować w danym sezonie. Efektywna uniwersalna ..(jeszcze 1211)»

Biologia
Zespół z SGGW odkrył pamięć i system nerwowy u roślin (18-07-2010)
Polski zespół naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odkrył, że rośliny mogą "myśleć i pamiętać". Wyniki badań opublikowano w prestiżowym piśmie z zakresu biologii komoi "The Plant Cell". Zespół prof. Stanisława Karpińskiego z Laboratorium Fizjonomiki i Modelowania Biotechnologicznego Roślin SGGW odkrył, że systemowa odpowiedź na stres nadmiaru światła (ang. SAA) jest regulowana przez foto-elektro-fizjologiczne sygnały (ang. PEPS), oraz zmiany w niefotochemicznym wygaszaniu (ang. NPQ) nadmiaru energii wzbudzenia i metabolizmie reaktywnych form tlenu. Naukowcy odkryli również związany z tymi zmianami, mechanizm ..(jeszcze 3222)»

Genetyka
Gen odpowiedzialny za produkcję ludzkich plemników ma 600 milionów lat (18-07-2010)
Gen odpowiedzialny za produkcję plemników (nazywany Boule) jest dokładnie taki sam u różnych zwierząt, począwszy od insektów do ssaków. "Jest to wyraźna informacja, że nasza zdolność produkowania plemników jest bardzo stara i prawdopodobnie datuje się na początek rozwoju świata zwierzęcego, czyli 600 milionów lat temu - powiedział Eugene Xu, który jest profesorem położnictwa i ginekologii w Klinice Medycznej Feinberga w Chicago. Xu odkrył ten gen u człowieka w 2001 roku. W trakcie dalszych badań Eugene Xu i jego zespół odkryli, że ten gen jest obecny w różnych liniach ewolucyjnych u ssaków, ryb, robaków, insektów i morskich bezkręgowców. Poszukując materiału ..(jeszcze 720)»

Medycyna
Leki stosowane w leczeniu ADHD nie powodują niższego wzrostu u dzieci (18-07-2010)
Jak wykazują wyniki dziesięcioletnich badań podłużnych opublikowanych w czerwcu 2010 r. na łamach The Journal of Pediatrics, nie odnotowano istotnych związków między ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) oraz stosowanym w tym zaburzeniu leczeniem farmakologicznym a występowaniem niższego wzrostu u dzieci. Wcześniej pojawiały się doniesienia, że niektóre leki z grupy psychostymulantów aplikowane w celu redukcji symptomów ADHD mogą skutkować niższym wzrostem i mniejszą wagą ciała u pacjentów w wieku rozwojowym, gdyż jednym z ubocznych efektów ich przyjmowania jest zmniejszone łaknienie. Zespół badawczy przeprowadził wieloletnie obserwacje ..(jeszcze 963)»

Medycyna
Stymulowanie szczurzych wąsów zapobiega skutkom udaru (18-07-2010)
Udar niedokrwienny jest spowodowany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Jego skutkiem może być paraliż części ciała, zaburzenia pracy mózgu lub nawet śmierć. Naukowcy z University of California wykazali, że aby zapobiec skutkom udaru niedokrwiennego u szczurów, wystarczy przez cztery minuty ciągnąć je za wąsy, w ciągu dwóch godzin od wystąpienia udaru. Drażnienie wibrysów stymuluje zagrożoną udarem część mózgu. Wówczas inne tętnice mózgowe rozszerzają się, i krew znajduje inną drogę do zagrożonej części mózgu. U szczurów ta metoda okazała się skuteczna w 100% przypadków. Konieczne są dalsze badania, by sprawdzić, czy głaskanie osób ..(jeszcze 498)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26222 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365