Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
178.689.721 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 2017 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Hasło "Jan Paweł II" jest w Polsce tym, czym hasło "przecena" w marketach. Jedno i drugie zapewnia frekwencję.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Genetyka
Białystok/ Uniwersytet będzie prowadził badania nad ludzkim genomem (11-10-2015)

Wspólne z Amerykanami badania nad ludzkim genomem będzie prowadził Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - poinformowano w piątek w Białymstoku podczas centralnej inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych, połączonej z 65-leciem tamtejszego Uniwersytetu Medycznego.

W uroczystościach w Operze i Filharmonii Podlaskiej wzięli m.in. udział rektorzy uczelni medycznych oraz minister zdrowia prof. Marian Zembala.

Minister zdrowia mówił, że siłą medycyny akademickiej jest nauka tworzona z partnerami rozpoznawalnymi za granicą i publikowanie osiągnięć. Podkreślał, że "największą inspiracją" lekarzy jest chory, bo dzięki wykorzystaniu nowoczesnych możliwości lekarze zaczynają szukać rozwiązań. Zaznaczył, że rolą ministra jest mobilizowanie naukowców w aktywności, gdyż "bierność oznacza mniej wyleczonych chorych".


Gregory Podgorniak, Wikimedia

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Jacek Nikliński powiedział, że współpraca międzynarodowa jest "kluczem do sukcesu na świecie", dlatego uczelnia angażuje się w wiele tego typu przedsięwzięć. Jednym z nich będą w najbliższych miesiącach badania - wspólne z uniwersytetem medycznym na Florydzie - nad ludzkim genomem. W styczniu ma zostać zorganizowana konferencja założycielska poświęcona badaniom nad sekwencjonowaniem genomu.

Rzecznik białostockiego Uniwersytetu Medycznego prof. Lech Czyczewski powiedział PAP, że trwają badania pilotażowe (krew do badań oddało na razie 15 osób, w ramach całego projektu przebadanych będzie ok. 10 tys. osób). Projekt pod nazwą "Badania całkowite genomu ludzkiego" finansuje uniwersytet z Florydy. "To jest bardzo przełomowy projekt. Niezwykle kosztowny. Ma za zadanie przebadanie genomu populacji Podlasia. Wszelkiego rodzaju badania idą w tej chwili w kierunku połączenia informacji, które możemy otrzymać z całego genomu ludzkiego, z chorobami" - mówi Chyczewski. Tłumaczy, że porównanie całego genomu zdrowego człowieka ze szczegółową wiedzą o genomie chorego daje informacje o skłonnościach do zachorowania.

Takich skomplikowanych genetycznych analiz statystycznych dokonują komputery. Wkrótce na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zostanie oddane do użytku nowoczesne centrum obliczeniowe - tzw. Europejskie Centrum Bioinformatyczne. Powstał budynek - z odpowiednim zapleczem - trwa instalacja komputerów o olbrzymich mocach obliczeniowych, które będą służyć do tych analiz.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). W ramach KNOW wspólnie z wieloma instytucjami m.in. z Olsztyna i Białegostoku będzie prowadził projekt "Strateg Med", m.in. z wykorzystaniem najnowocześniejszego urządzenia PET/MRi do skanowania ludzkiego ciała łączącego tomografię pozytonową i rezonans magnetyczny. Wszystko ma służyć tzw. medycynie spersonalizowanej, czyli dopasowaniu metod leczenia do konkretnego chorego.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku kształci studentów na 14 kierunkach na trzech wydziałach. Wszystkie mają najwyższe kategorie naukowe. Działają m.in. doktoranckie studia w języku angielskim. Uczelnia zatrudnia 761 pracowników naukowych, z czego 129 to profesorowie, a 134 to doktorzy habilitowani.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25506 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365