Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.038.395 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 654 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Jedynie dokładne i głębokie poznanie przyrody może rozproszyć lęk i mroki (..) trwoga przytłacza ludzi dlatego, że widzą wiele zjawisk na ziemi i w niebie, a nie mogą żadną miarą dojrzeć ich przyczyn.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2015, Październik (9)

Technika
Dezorientacja – tajemniczy parametr (18-10-2015)
Nie jest łatwo wyhodować kryształ potrzebny do produkcji diod laserowych. Polacy to pionierzy w tej dziedzinie gospodarki, na niektóre badania firma TopGaN otrzymuje pieniądze publiczne. Jeden z grantów ma określić optymalną dezorientację podłoży azotku galu i węglika krzemu. Czym jest ów tajemniczy parametr i jakie ma znaczenie w produkcji przyrządów elektronicznych i optoelektronicznych? "Każdy przyrząd elektroniczny składa się z trzech części - podłoża, dalej z cienkich warstw kryształów, które nazywamy epitaksjalnymi, a w końcu z processingu. Grant na temat dezorientacji dotyczy szczególnego problemu. Przedmiotem badań jest tu podłoże, którego używa się ..(jeszcze 4601)»

Wydarzenia
Ekonomiczny Nobel dla Angusa Deatona (17-10-2015)
Szkocki ekonomista Angus Deaton został tegorocznym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych - ogłosiła w poniedziałek w Sztokholmie Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Wyróżniono go za "analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu". "By opracować politykę promującą dobrobyt i redukującą ubóstwo, musimy najpierw zrozumieć indywidualne wybory konsumpcyjne" - wskazano w uzasadnieniu, podkreślając, że Deaton bardziej niż ktokolwiek inny przyczynił się do tego zrozumienia.


Fot. PAP/EPA/ MAJA SUSLIN

Deaton zajmuje się m.in. ..(jeszcze 1426)»

Różności
Czy w Polsce powstanie fabryka laserów? (16-10-2015)
Laser jest mniejszy od drobinki piasku. Pasek laserowy ma 2-3 mikrony szerokości i pół milimetra długości. To cud natury, że z tak małego przyrządu można wydobyć kilka watów światła. Żeby wyprodukować laser potrzeba kilkudziesięciu operacji technologicznych. Polacy to potrafią, ale prace odbywają się w skali laboratoryjnej. Większa produkcja wymaga inwestycji i wybudowania fabryki diod laserowych.


Matryca laserowa. Fot. TopGaN, IWC PAN

Mogłaby ona zaspokajać potrzeby w zakresie produkcji projektorów laserowych o doskonałej ..(jeszcze 5657)»

Ludzie nauki
Polska badaczka uhonorowana za wkład w rozwój chemii kwantowej i fizyki molekularnej (15-10-2015)
Dr hab. Katarzynę Pernal z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej uhonorowano Medalem International Academy of Quantum Molecular Science (IAQMS) za wybitny wkład do rozwoju metod chemii kwantowej i fizyki molekularnej. Medal jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w tej dziedzinie. "IAQMS przyznawany jest corocznie od 1967 r. jednej osobie na świecie i stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie chemii kwantowej i teoretycznej" - informuje rzecznik prasowy Politechniki Łódzkiej, dr inż. Ewa Chojnacka.


Na zdjęciu dr hab. Katarzyna Pernal.

..(jeszcze 1684)»

Ekologia
Niezbędny jak sęp. W dodatku historycznie zasłużony (11-10-2015)
Dla naszych przodków i wymarłych krewnych sylwetka sępa na niebie zwiastowała posiłek. Dziś ptakom tym grozi wymarcie, głównie z winy człowieka. Relacje ludzi i sępów, obejmujące ponad 2,5 mln lat ewolucyjnej historii, podsumowali naukowcy z Polski, Wielkiej Brytanii i Argentyny w piśmie "Anthrozoös". Nie są miłe jak pandy czy koale, ale nie mniej zasługują na ochronę: ze względu na ważną rolę, jaką pełnią w środowisku, i na historyczny dług, jaki zaciągnął wobec nich rodzaj Homo - zauważają w nowej publikacji prof. Frederico Morelli z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Anna Maria Kubicka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu ..(jeszcze 5425)»

Genetyka
Białystok/ Uniwersytet będzie prowadził badania nad ludzkim genomem (11-10-2015)
Wspólne z Amerykanami badania nad ludzkim genomem będzie prowadził Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - poinformowano w piątek w Białymstoku podczas centralnej inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych, połączonej z 65-leciem tamtejszego Uniwersytetu Medycznego. W uroczystościach w Operze i Filharmonii Podlaskiej wzięli m.in. udział rektorzy uczelni medycznych oraz minister zdrowia prof. Marian Zembala. Minister zdrowia mówił, że siłą medycyny akademickiej jest nauka tworzona z partnerami rozpoznawalnymi za granicą i publikowanie osiągnięć. Podkreślał, że "największą inspiracją" lekarzy jest chory, bo dzięki wykorzystaniu nowoczesnych ..(jeszcze 2897)»

Informatyka
Po raz jedenasty przyznano nagrodę im. Witolda Lipskiego dla wybitnych młodych polskich informatyków (08-10-2015)
Laureatem nagrody w roku 2015 został dr Michał Pilipczuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawową dziedziną badań Michała jest algorytmika parametryzowana, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmów grafowych, kernelizacji oraz zastosowań strukturalnej teorii grafów. Podczas swojej dotychczasowej pracy, Michał napisał ponad pięćdziesiąt artykułów naukowych z ponad czterdziestoma różnymi współautorami, z których wiele było prezentowanych na najbardziej prestiżowych konferencjach z informatyki teoretycznej. Nagroda im. Witolda Lipskiego przyznawana jest corocznie, a jej dotychczasowi ..(jeszcze 159)»

Astronomia
NASA ogłosiła odkrycie niebieskiego nieba oraz zamarzniętej wody na Plutonie! (08-10-2015)
Nowe zdjęcia pochodzą z sondy New Horizons. Fotografie pokazują, że na tej karłowatej planecie występują niebieskie mgły, a miejscowo także lodowe powierzchnie. - To niesamowite! - powiedział w czwartek Alan Stern z Instytutu Badawczego SwRI, kierownik misji New Horizons - sondy kosmicznej NASA. - Ten świat żyje.

Pluton to planeta karłowata, najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 roku Pluton oficjalnie był uznawany za dziewiątą planetę Układu ..(jeszcze 1244)»

Różności
Świnka morska na obiad, czyli tabu na talerzu... (03-10-2015)
Na mięso ze świnki morskiej - jadane w Ameryce Południowej - popatrzymy raczej z niechęcią. Popularne w Azji potrawy z psa są dla nas wręcz barbarzyństwem. Kulinarne tabu w dużej mierze kształtują nasz jadłospis. Możliwe, że wkrótce będziemy musieli przełamać niektóre z nich i sięgnąć po larwy, termity czy chrabąszcze. Już teraz robakami żywi się 1/3 ludzkości, bo są tanie w hodowli i bogate w białko. Choć dziś może nam się to wydawać nieco zaskakujące, to wielu mitologiach idealny świat, był światem bez jedzenia. Aby żyć, nie trzeba było jeść. Niejedzenie pozwalało uniknąć konieczności - objętej bardzo silnym tabu - konieczności wydalania. Z tego powodu jedzenie ..(jeszcze 5322)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26281 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365