Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
193.384.307 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 211 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Brakujące ogniwo między zwierzęciem i człowiekiem to właśnie my.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Jowisz i Wenus cyklicznie zmieniają orbitę i klimat Ziemi (20-05-2018)
Główne zmiany klimatu Ziemi zależą od okresowych zmian krążenia Ziemi wokół Słońca. Wiemy, że ostatnie pięć głównych okresów geologicznych: trias, jura, kreda, kenozoik oraz zlodowacenie czwartorzędowo-plejstoceńskie zaistniały wskutek tzw. cykli Milankowicza. Cykle te to okresowe zmiany parametrów orbity ziemskiej: zmiana ekscentryczności co 100 tys. lat, zmiana nachylenia ekliptyki co 41 tys. lat oraz zmiana precesji co 21 tys. lat (zob. też: rok platoński: 25,8 tys. lat). Wszystkie te cykle mają kluczowy wpływ na życie roślin i zwierząt oraz na ścieżki ..(jeszcze 1984)»

Archeolodzy w poszukiwaniu kosmitów (27-12-2014)
Badacze najstarszych dziejów człowieka zaangażowali się w poszukiwania obcych. Nie sprowokował ich do tego Erich von Daeniken, sugerujący, że początki cywilizacji ludzkiej zawdzięczamy przybyszom z innych planet, ale... astronomowie. Szaleństwo? Archeologia to metoda. Metoda, którą można wykorzystać zarówno w czasie prac terenowych, jak również podczas analiz gabinetowych. Tak naprawdę jej spektrum działania jest bardzo szerokie. Co najważniejsze, nie zamyka się tylko w badaniach nad najdawniejszą przeszłością człowieka, ale też tą całkiem bliską. Natomiast amerykańska perspektywa jest jeszcze bardziej śmiała - zdaniem niektórych, archeologia może być całkiem ..(jeszcze 4578)»

Polacy wskazują na dziury w teorii o czarnych dziurach (28-02-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Istnienie zapór ogniowych - które według pewnych teorii miałyby istnieć wokół czarnych dziur - jest właściwie wykluczane przez teorię grawitacji Einsteina - uważają badacze z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie Wyniki badań profesorów Marka Abramowicza, Włodzimierza Kluźniaka ..(jeszcze 2574)»

Rozbłyski gamma pomagają w odkryciu składu odległych galaktyk (04-11-2011)
Kosmologowie badający skład bardzo odległych galaktyk odkryli dwie galaktyki w młodym wszechświecie, które posiadają więcej ciężkich pierwiastków chemicznych niż Słońce. Międzynarodowy zespół, pracujący pod kierunkiem Instytutu Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka w Niemczech, wykorzystał w badaniach krótkie, ale olśniewające światło odległych rozbłysków gamma. Zdaniem astronomów być może mamy tu do czynienia z fuzją dwóch galaktyk. Tego typu wydarzenia we wczesnym wszechświecie mogą pomóc w powstaniu nowych gwiazd i być zapalnikiem rozbłysków gamma. Rozbłyski są związane z wyjątkowo dynamicznymi eksplozjami obserwowanymi w odległych galaktykach i są najjaśniejszymi ..(jeszcze 4220)»

Teleskop Einsteina - projekt nowego detektora fal grawitacyjnych (21-05-2011)
Dnia 20 maja 2011 r. europejscy naukowcy zaprezentowali nową infrastrukturę badawczą, która zapewni Europie czołowe miejsce w najbardziej obiecujących przedsięwzięciach związanych z dążeniami człowieka do poznania pochodzenia wszechświata. Naukowcy zjednoczeni w wysiłkach na rzecz wykrycia owych zmarszczek czasu i przestrzeni zaprezentują swoje prace w Europejskim Obserwatorium Grawitacyjnym (EGO) w Pizie, Włochy. "Po trzech latach badań, w które zaangażowało się ponad 200 naukowców z Europy i ze świata, mamy przyjemność zaprezentować projekt Teleskopu Einsteina, który otwiera drogę do odsłonięcia ukrytej strony wszechświata" - powiedział Harald Lück, zastępca ..(jeszcze 3515)»

Voyagery wkraczają w przestrzeń międzygwiezdną (29-04-2011)
Ponad 30 lat od wystrzelenia, sondy Voyager opuszczają Układ Słoneczny. Wciąż działają, i codziennie wiązką radiową wysyłają wiadomość, która brzmi: "Spodziewaj się niespodziewanego". Przygoda zaczęła się pod koniec 1970, kiedy sondy skorzystały z rzadkiej konfiguracji planet zewnętrznych dla bezprecedensowego Grand Tour. Voyager 1 odwiedził Jowisza i Saturna, podczas gdy Voyager 2 przeleciał obok Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. (Voyager 2 wciąż jest jedyną sondą, która odwiedziła Urana i Neptuna). Lista odkryć Voyagerów obejmuje odkrycie wulkanów na księżycu Jowisza Io; dowody na ocean pod lodowatą powierzchnią Europy; wskazówki na opady deszczu ..(jeszcze 474)»

"Maszyna czasu" ESA daje nowy wgląd w przeszłość (14-01-2011)
W ramach pierwszych danych udostępnionych 11 stycznia przez misję Planck Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pokazano w najdrobniejszych szczegółach tysiące nigdy wcześniej nie oglądanych pyłowych kokonów, w których tworzą się gwiazdy. Wśród wielu zaprezentowanych wyników znaleźli się jeszcze inni aktorzy kosmicznej sceny, np. jedne z najbardziej masywnych skupisk galaktyk, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. "Wszystkie te nowe wyniki stanowią istotne elementy układanki, która może dać nam pełny obraz ewolucji zarówno naszego własnego kosmicznego podwórka - galaktyki Drogi Mlecznej, w której żyjemy - jak i początków całego Wszechświata" - podkreśla dr David Parker, ..(jeszcze 4259)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26092 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365