Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.130.178 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7354 tekstów. Zajęłyby one 29010 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4061 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Humanizm - to wiara we własne siły, to wiara w skuteczność opartego na nauce zbiorowego działania ludzkiego".
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2013, Maj (6)

Technika
Energooszczędny system grzewczo-wentylacyjny testowany w Polsce (31-05-2013)
Europa stoi w obliczu rosnących cen ropy i gazu oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw energii. Sektor budowlany jest odpowiedzialny za 35-40% całkowitego jej zużycia na starym kontynencie. Według Raportu Komisji Europejskiej z 2008 roku o Energii i Środowisku, do sytuacji takiej doszło po piętnastu latach ciągłego wzrostu zużycia energii i elektryczności w sektorze mieszkaniowym i biurowym. Biorąc pod uwagę, że procesy ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń pochłaniają więcej niż 60% ogólnego zużycia energii w budynkach, jej oszczędność w tym obszarze będzie jednym z bardzo ważnych celów polityki energetycznej UE. <table ..(jeszcze 5954)»

Ekologia
Kluczowa rola projektu unijnego w zwiększaniu bezpieczeństwa energii jądrowej (31-05-2013)
Podjęto już imponujące kroki w celu zapewnienia jak najściślejszych środków zapobiegania wypadkom w europejskich elektrowniach jądrowych (EJ). Mimo to wypadki nadal mogą się zdarzyć. Finansowana ze środków unijnych sieć pomaga Europie pełnić rolę lidera w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego. Następstwa wypadków we wrażliwych środowiskach, takich jak elektrownia jądrowa, mogą być niszczycielskie: stopienie rdzenia, uszkodzenie elektrowni i w konsekwencji przedostanie się materiałów radioaktywnych do środowiska. Wypadek w elektrowni jądrowej Fukushima ..(jeszcze 3580)»

Technika
Przyrząd z CBK PAN bada plazmę wokół stacji kosmicznej (28-05-2013)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się w skomplikowanym środowisku, kształtowanym przez pola magnetyczne Ziemi i Słońca. Na zewnątrz stacji właśnie rozpoczął pracę analizator z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dane z przyrządu pomogą ustalić, jak zmieniające się pole elektromagnetyczne wpływa na stację, jej mieszkańców i prowadzone przez nich eksperymenty oraz ułatwi diagnozowanie stanu pogody kosmicznej. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/cbk130425b_fot01s.jpg" alt="Moment rozkładania anteny analizatora częstotliwości radiowych RFA na zewnątrz ..(jeszcze 4695)»

Genetyka
Transgeniczna mysz gotowa do walki z otyłością – i nie tylko (28-05-2013)
Zmodyfikowane genetycznie myszy, badane w jednym z nowych laboratoriów Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego w Warszawie, już wkrótce pomogą naukowcom lepiej zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za zaburzenia czynności metabolicznych prowadzące do otyłości. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/nencki130424b_fot01s.jpg" alt="Dr Witold Konopka ze zmodyfikowanymi genetycznie myszami, u których można wyłączyć gen Dicer. Zwierzęta wyhodowano w Pracowni Modeli Zwierzęcych Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. (Źródło: Instytut Nenckiego, Grzegorz ..(jeszcze 6103)»

Medycyna
Nie tylko rak. Co po szczepieniach przeciwko HPV w Australii? (20-05-2013)
W roku 2007 Australia wprowadziła program bezpłatnych szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt w wieku 12-13 lat. Do programu wybrano szczepionkę czterowalentną, która poza typami 16 i 18 wirusa odpowiedzialnymi za większość przypadków raka szyjki macicy (jak również innych nowotworów złośliwych ze spektrum działalności HPV - np. raka odbytu, sromu, prącia czy części raków gardła) chroni także przed HPV 6 i 11 przyczyniającymi się chociażby do powstawania kłykcin kończystych zwanych też brodawkami płciowymi (wiąże się je z tymi konkretnymi typami wirusa w ponad 90% przypadków). O ile wiedza o udziale wirusów brodawczaka w patogenezie raka ..(jeszcze 5272)»

Wydarzenia
Sumienie aptekarzy sponsorowane przez NCN (04-05-2013)
O sprzeciwie sumienia farmaceutów - tak brzmi tytuł projektu realizowanego przez teologów za publiczne pieniądze przyznane przez Narodowe Centrum Nauki. Kierownik projektu: Małgorzata Prusak, mgr farmacji, mgr teologii, doktorantka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pracuje w aptece Opiekun naukowy: Ks. Marian Machinek, profesor wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, specjalizuje się w teologii moralnej szczególnie z zakresu bioetyki. Tytuł projektu: Aspekty teologiczne, etyczne i prawne sprzeciwu sumienia farmaceutów Opis projektu: ..(jeszcze 4120)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25755 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365