Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.566.872 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 342 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Każdy, kto chce być chrześcijaninem, powinien wyłupić oczy własnemu rozumowi.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2013, Maj (6)

Technika
Energooszczędny system grzewczo-wentylacyjny testowany w Polsce (31-05-2013)
Europa stoi w obliczu rosnących cen ropy i gazu oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw energii. Sektor budowlany jest odpowiedzialny za 35-40% całkowitego jej zużycia na starym kontynencie. Według Raportu Komisji Europejskiej z 2008 roku o Energii i Środowisku, do sytuacji takiej doszło po piętnastu latach ciągłego wzrostu zużycia energii i elektryczności w sektorze mieszkaniowym i biurowym. Biorąc pod uwagę, że procesy ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń pochłaniają więcej niż 60% ogólnego zużycia energii w budynkach, jej oszczędność w tym obszarze będzie jednym z bardzo ważnych celów polityki energetycznej UE. <table ..(jeszcze 5954)»

Ekologia
Kluczowa rola projektu unijnego w zwiększaniu bezpieczeństwa energii jądrowej (31-05-2013)
Podjęto już imponujące kroki w celu zapewnienia jak najściślejszych środków zapobiegania wypadkom w europejskich elektrowniach jądrowych (EJ). Mimo to wypadki nadal mogą się zdarzyć. Finansowana ze środków unijnych sieć pomaga Europie pełnić rolę lidera w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego. Następstwa wypadków we wrażliwych środowiskach, takich jak elektrownia jądrowa, mogą być niszczycielskie: stopienie rdzenia, uszkodzenie elektrowni i w konsekwencji przedostanie się materiałów radioaktywnych do środowiska. Wypadek w elektrowni jądrowej Fukushima ..(jeszcze 3580)»

Technika
Przyrząd z CBK PAN bada plazmę wokół stacji kosmicznej (28-05-2013)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się w skomplikowanym środowisku, kształtowanym przez pola magnetyczne Ziemi i Słońca. Na zewnątrz stacji właśnie rozpoczął pracę analizator z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dane z przyrządu pomogą ustalić, jak zmieniające się pole elektromagnetyczne wpływa na stację, jej mieszkańców i prowadzone przez nich eksperymenty oraz ułatwi diagnozowanie stanu pogody kosmicznej. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/cbk130425b_fot01s.jpg" alt="Moment rozkładania anteny analizatora częstotliwości radiowych RFA na zewnątrz ..(jeszcze 4695)»

Genetyka
Transgeniczna mysz gotowa do walki z otyłością – i nie tylko (28-05-2013)
Zmodyfikowane genetycznie myszy, badane w jednym z nowych laboratoriów Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego w Warszawie, już wkrótce pomogą naukowcom lepiej zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za zaburzenia czynności metabolicznych prowadzące do otyłości. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/nencki130424b_fot01s.jpg" alt="Dr Witold Konopka ze zmodyfikowanymi genetycznie myszami, u których można wyłączyć gen Dicer. Zwierzęta wyhodowano w Pracowni Modeli Zwierzęcych Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. (Źródło: Instytut Nenckiego, Grzegorz ..(jeszcze 6103)»

Medycyna
Nie tylko rak. Co po szczepieniach przeciwko HPV w Australii? (20-05-2013)
W roku 2007 Australia wprowadziła program bezpłatnych szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt w wieku 12-13 lat. Do programu wybrano szczepionkę czterowalentną, która poza typami 16 i 18 wirusa odpowiedzialnymi za większość przypadków raka szyjki macicy (jak również innych nowotworów złośliwych ze spektrum działalności HPV - np. raka odbytu, sromu, prącia czy części raków gardła) chroni także przed HPV 6 i 11 przyczyniającymi się chociażby do powstawania kłykcin kończystych zwanych też brodawkami płciowymi (wiąże się je z tymi konkretnymi typami wirusa w ponad 90% przypadków). O ile wiedza o udziale wirusów brodawczaka w patogenezie raka ..(jeszcze 5272)»

Wydarzenia
Sumienie aptekarzy sponsorowane przez NCN (04-05-2013)
O sprzeciwie sumienia farmaceutów - tak brzmi tytuł projektu realizowanego przez teologów za publiczne pieniądze przyznane przez Narodowe Centrum Nauki. Kierownik projektu: Małgorzata Prusak, mgr farmacji, mgr teologii, doktorantka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pracuje w aptece Opiekun naukowy: Ks. Marian Machinek, profesor wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, specjalizuje się w teologii moralnej szczególnie z zakresu bioetyki. Tytuł projektu: Aspekty teologiczne, etyczne i prawne sprzeciwu sumienia farmaceutów Opis projektu: ..(jeszcze 4120)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365