Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.152.537 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 167 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie dalibyśmy się spalić za swoje poglądy: nie jesteśmy ich tak pewni. Ale być może za to, że mamy prawo posiadać poglądy i zmieniać je."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Łykasz witaminę? Możesz być w grupie ryzyka (18-10-2011)

Zgodnie z wynikami badań opublikowanych właśnie na łamach Journal of the American Medical Association przyjmowanie suplementów witaminy E istotnie podwyższa u mężczyzn zapadalność na raka prostaty. Odkrycia dokonano na podstawie ponownej analizy danych pochodzących z Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT), badań przeprowadzonych na ponad 35 tysiącach stosunkowo zdrowych mężczyzn w wieku co najmniej 50 lat. Badania SELECT zostały sfinansowane przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia, w tym między innymi przez Narodowy Instytut Raka oraz Narodowe Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej

Osoby badane biorące udział w badaniach SELECT zostały losowo przydzielone do jednej z czterech grup; w każdej z nich stosowano odpowiednio: codzienną dawkę selenu (200 µg ), witaminy E (400 jednostek międzynarodowych [i.u.]), selen i witaminę E, lub placebo. W pierwszym raporcie z badań znalazła się informacja o tym, że ani selen, ani witamina E, przyjmowane razem lub oddzielnie, nie chronią przed rakiem prostaty. W związku z tym w 2008 roku uczestnicy badań otrzymali zalecenie, by zaprzestać ich przyjmowania. W tym samym czasie naukowcy odnotowali, że wystąpił niewielki wzrost zapadalności na raka prostaty w grupie mężczyzn przyjmujących suplement witaminy E. Jednak zaobserwowany efekt nie był istotny statystycznie, co mogło sugerować, że jego wystąpienie było jedynie przypadkowe. Mimo to, od 2008 roku naukowcy w dalszym ciągu monitorowali stan zdrowia mężczyzn biorących udział w badaniach; aktualne wyniki badań bazują na danych uzyskanych w toku owego monitoringu.

Przy przeciętnym okresie śledzenia losów osób badanych wynoszącym 7 lat (mediana) w grupie mężczyzn przyjmujących suplementy witaminy E naukowcy zaobserwowali wzrost zapadalności na raka prostaty o 17% w porównaniu do mężczyzn przyjmujących placebo. Nie zaobserwowano natomiast wzrostu zapadalności na raka prostaty w grupie mężczyzn przyjmujących witaminę E i selen.

Naukowcy zauważają, że na podstawie posiadanych danych trudno wskazać biologiczne podłoże zwiększonej zapadalności na raka gruczołu krokowego w grupie przyjmującej witaminę E, jak również że wzrost zapadalności na raka prostaty ujawniono dopiero po dłuższym okresie monitorowania losów pacjentów. Według naukowców uzyskane wyniki sugerują, że skutki stosowania wspomnianych suplementów mogą występować jeszcze długo po zakończeniu leczenia. Zauważono również, że uzyskane wyniki uzasadniają potrzebę zachowania postawy sceptycyzmu konsumentów wobec twierdzeń o pozytywnych efektach zdrowotnych przyjmowania suplementów w sytuacji, gdy wciąż brak na to mocnych dowodów, opartych na rzetelnych badaniach klinicznych.

Źródło: NCCAM - Vitamin E Supplements Increase Incidence of Prostate Cancer, According to SELECT Study

Referencje dokumentu: Klein EA, Thompson IM Jr, Tangen CM, et al. Vitamin E and the risk of prostate cancer: the Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT). Journal of the American Medical Association. 2011;306(14):1549-1556.


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26217 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365