Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
193.400.543 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 211 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Książki są lekarstwem dla umysłu."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
W Kaliszu otwarto Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych (19-10-2014)

Badania na rzecz przemysłu lotniczego i precyzyjnego prowadzić będzie otwarte w piątek w Kaliszu (Wielkopolskie) Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych. Centrum utworzone zostało przy tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (PWSZ).

Obiekt rozpocznie regularną pracę badawczą na początku przyszłego roku. Projekt prowadzony był od lipca 2012 roku, jego całkowita wartość wyniosła 25 mln zł. Ponad 18,7 mln zł pochodziło ze środków unijnych. Według rzecznika prasowego PWSZ Piotra Michalaka, Centrum przyczyni się do rozwoju technologiczno-naukowego w subregionie kalisko-ostrowskim.

"Centrum stanowić będzie naukową kotwicę dla przemysłu lotniczego i precyzyjnego, skupionego w regionie w ramach Wielkopolskiego Klastra Lotniczego, którego uczelnia także jest członkiem" - powiedział PAP Michalak.

Jak dodał, placówka świadczyć będzie też usługi laboratoryjne na zlecenia zakładów produkujących części, które przed dopuszczeniem do eksploatacji wymagają testów najwyższej jakości i precyzji. Mogą to być np. elementy silników odrzutowych.


freedigitalphotos.net

"Na wyposażeniu Centrum jest sprzęt najwyższej klasy, w większości sprowadzony z zagranicy. To pierwszy w regionie tak zaawansowany zespół laboratoriów. Wachlarz pomiarów możliwych do wykonania tutaj wykracza daleko poza możliwości uczelni akademickich, nawet najlepszych politechnik" - zaznaczył.

W ramach inwestycji wybudowano trzypoziomowy obiekt o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. mkw. W skład Centrum wchodzą trzy laboratoria: dokładności geometrycznej kół zębatych, badań wytrzymałościowych kół zębatych oraz badań materiałowych kół zębatych.

Rzeczniczka marszałka województwa wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke podkreśliła, że nowa inwestycja to odpowiedź na płynące z rynku pracy sygnały o braku wykształconej kadry inżynierskiej.

"Dzięki nowym procesom kształcenia w Centrum, absolwentów PWSZ scharakteryzować będzie można jako wysoko wykształconą kadrę z bogatą wiedzą teoretyczną oraz praktyczną. Ich wiedzę i umiejętności będzie można wykorzystać w branżach związanych z produkcją m.in. kół zębatych i przekładni zębatych, elementów dla przemysłu lotniczego, pojazdów i elementów dla przemysłu samochodowego oraz maszyn i urządzeń technologicznych" - podała Parzyńska-Paschke.

Utworzenie Centrum Dydaktycznego Badań Kół Zębatych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Kaliszu to indywidualny projekt kluczowy realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26092 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365