Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.804 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości. Ani też nie wierzę w przeżycie przez jednostkę śmierci jej ciała, chociaż słabe dusze żywią takie myśli z powodu strachu lub absurdalnego egotyzmu".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Fizyka
Źródło promieniowania synchrotronowego SESAME uruchomiło pierwszą wiązkę (15-01-2017)

Allan, Jordan, 12 stycznia 2017. Pierwsza wiązka elektronów w pionierskim centrum naukowym SESAME pojawiła się wczoraj (11.01.2017) o godz. 18:12 lokalnego czasu (UTC+3). To ważny krok w kierunku prowadzenia badań naukowych w pierwszym tego typu laboratorium na Bliskim Wschodzie. SESAME powołano do życia pod auspicjami UNESCO, a w roku 2004 stało się w pełni niezależną organizacją międzynarodową, skupiającą Bahrajn, Cypr, Egipt, Iran, Izrael, Jordan, Pakistan, Autonomię Palestyńską i Turcję. Celem organizacji jest stworzenie światowej klasy centrum naukowego dla regionu umożliwiając międzynarodową współpracę naukową.

SESAME to angielski akronim na "Promieniowanie Synchrotronowe dla Badań Naukowych i Zastosowań na Bliskim Wschodzie" jest akceleratorem wykorzystującym promieniowanie synchrotronowe krążących elektronów do wielorakich badań własności materii. Eksperymenty na SESAME będą prowadzić badania od medycyny i biologii, poprzez inżynierię materiałową, fizykę i chemię, ochronę zdrowia ekologię aż po rolnictwo i archeologię

"To wielki dzień dla SESAME," powiedział Przewodniczący Rady SESAME, profesor Sir Chris Levellyn-Smith. "To hołd dla umiejętności i oddania naukowców i rządzących w regionie, którzy niestrudzenie pracowali na rzecz urzeczywistnienie współpracy naukowej na Bliskim Wschodzie i sąsiadujących regionach."

Z podobną misją stworzono ponad 60 lat temu, w powaśnionej, powojennej Europie laboratorium CERN, które w krótkim czasie urosło do rangi światowego lidera i platformy współpracy dla naukowców z całego świata.

Podobne urządzenie istnieje również w Polsce i rozpocznie regularne działanie w tym roku. SOLARIS, czyli Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego znajduje się na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Źródło: CERN


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26242 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365