Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.820.911 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 727 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Napatrzył się i wciąż nie mógł zrozumieć - co za fatum wisi nad tym nieszczęsnym krajem, co za przekleństwo, że jeśli nawet pojawiał się tu ktoś porządny, to albo zaraz znikał nie wiedzieć gdzie, albo po fakcie okazywał się zupełnie inny i tak czy owak do wyboru zostawali tylko kretyni i złodzieje, świnie i dupy wołowe, cynicy i nieudacznicy - i proszę, wybieraj, chciałeś wolności, chciałeś demokracji..

Wpisz swój komentarz do wiadomości
Jacholek - albedo
"Już teraz pokrycie zaledwie 0,5 proc. powierzchni Polski ogniwami fotowoltaicznymi pozwoliłoby w całości zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną". Czyli to kwadrat o boku zaledwie ok 40 km. Pytanie jaki byłby koszt tego rodzaju instalacji, w porównaniu np z kosztem budowy elektrowni jądrowych. Czy byłoby to wystarczające do zaspokojenia zwiększonej konsumpcji energii elektrycznej w okresie zimowego słabszego nasłonecznienia ? A jaki mogłoby to mieć wpływ na tzw albedo Ziemi gdyby jej taki procent pokryć ogniwami fotowoltaicznymi ?
Autor: Jacholek  Dodano: 26-02-2014
Reklama
cmos - @Jacholek
Te 0,5% jest raczej mocno naciągnięte - policzyłem kiedyś podobną wartość dla Niemiec ( nrdblog.cmosnet(*)ulicach-a-czemu-nie-na-slonce/ )i wyszło 3% powierzchni kraju. Ale obliczenie z artykułu na 100% polegało na podzieleniu rocznego zapotrzebowania na energię przez ilość energii realnie dostarczanej rocznie przez jednostkę powierzchni ogniwa (100 kWh/m2/rok). Tymczasem realnie istniejące instalacje zajmują dwa razy tyle powierzchni niż potrzeba na same ogniwa i dają 50kWh/m2/rok. Czyli jesteśmy przy 1%. Poza tym obliczenie nie uwzględnia, że nie ma ŻADNEGO sposobu na zmagazynowanie energii produkowanej przez te ogniwa nawet żeby po słonecznym dniu na noc wystarczyło. I to powoduje, że elektrownia słoneczna w naszej strefie klimatycznej jest tylko ciekawostką. A nawet jakby metoda była, to ona nie byłaby bezstratna. No i najważniejsze: taka elektrownia jest ABSOLUTNIE NIEOPŁACALNA, w Niemczech się je robi tylko po to, żeby dotację wziąć - bo w cenach rynkowych metr kwadrat terenu daje prąd tylko za 4,25 EUR (słownie: cztery euro i dwadzieścia pięć centów) rocznie.
Autor: cmos  Dodano: 27-02-2014
Wróć do wiadomości..

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365