Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.207.520 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 178 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Uważam religię za dziecinną zabawkę, i twierdzę, że jedynym grzechem jest ignorancja".
 Tematy różnorodne » Na wesoło

Biblijne ciekawostki
Autor tekstu:

WIELORÓDKI NIE WSKAZANE

Pan Bóg słowami Biblii ostrzega kobiety przed wielodzietnością. Z pieśni Anny żony Elkana matki Samuela bożego proroka czy może natchnionego jasnowidza (bo to nie jest tożsame w Biblii) wynika, że " ta która ma wiele dzieci, więdnie" I Ks. Samuela 2.5

EMERYCI KOŚCIOŁA

Bogu może służyć tylko kapłan w wieku od 25 do 50 lat (IV Ks. Mojżeszowa 8.24-25) na mocy jakich to praw bożych Jego Świętobliwość, Słońce na Watykanie jeszcze na piotrowym tronie uchodzi za bożego sługę?

NIECZYSTY KIELICH

Każde naczynie otwarte, takie jak np. kielich (również mszalny) jest naczyniem w oczach Boga „nieczystym", ponieważ nie ma umocowanej doń pokrywy (IV Ks. Mojżeszowa 19.15)

Może by obecnie powrócić do praktyk biblijnych?

Od zarania dziejów kapłani okradali wiernych, czyli lud boży podobnie jak dzisiaj o czym Jahwe doskonale wiedział. Dlatego w II KsiędzeKrólewskiej mamy dowód od Boga na to kiedy (12.5-9) zalecono, aby fundusze na naprawę świątyni nie dawać do rąk kapłanom, tylko składać do specjalnej skarbonki. Jej zawartość była co jakiś czas komisyjnie przeliczana.

NIE TYLKO MSZALNA ABSTYNENCJA

Kapłanom nie wolno pić wina podczas służby liturgicznej (Księga Kapłańska 10.9), nie wolno im też brać za żony wdów i rozwódek, ani kobiet porzuconych, czyli coś w rodzaju obecnej separacji, (chyba, że w spadku po innych kapłanach) — wg Ezechiela (44.22) i w III Księdze Mojżeszowej 21. 7 i 13. Okazuje się, że Bóg przeznaczył dla nich tylko dziewice z czego powinni się chyba i obecnie cieszyć, bo wychodzi na to, że z dziewicą nie grzeszą.

NIETOPERZ — PTAK?

Biblia — zwierzęta czyste i nieczyste ( III Księga Mojżeszowa czyli kapłańska) — 11.13-19 gdzie nietoperza Bóg wstawia do rzędu ptaków. Widocznie w tym czasie Jahwe nie wiedział jeszcze, że stworzył latającego ssaka! Zresztą jaka Bogu różnica gdzie i kto lata, jeżeli nie anioł?

MIŁOŚĆ BLIŹNIEGO

W Księdze Jeremiasza (10.25) mamy biblijny a tym samym ewangeliczny przykład prośby do Boga w myśl obowiązującego już przykazania o miłości bliźniego. Prorok, przejęty tym boskim przykazaniem i nakazem, zwraca się do Boga tymi słowy: "Wylej swoją zawziętość na narody które cię nie znają i na plemiona, które nie wzywają twojego imienia, gdyż pożarły Jakuba, zniszczyły go i spustoszyły jego niwę". (Wzięte z Ks. Psalmów — 79.6-7)

ZAKAZANY TŁUSZCZ

Spożywanie przez Żydów wszelkiego rodzaju tłuszczu było początkowo objęte bezwzględnym i całkowitym zakazem (Ks. Kapłańska 3.17), ale szybko Bóg dochodzi do wniosku, że taki zakaz jest bezsensowny (że palnął głupstwo) i zmienia (ks. Kapłańska 7.23) — obejmując zakazem jedynie tłuszcz wołu, owcy i kozy i tylko ze zwierząt składanych bogu w ofierze. Później doszedł już do wniosku, że zakazem należy objąć tylko tłuszcz wołowy — i tak już pozostało. Chociaż w miarę upływu czasu i ewolucji ludzkiej myśli i sam Bóg się w tym temacie zmieniał.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Boska Ankieta
Chrystotest - probierz wiary

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (8)..   


« Na wesoło   (Publikacja: 08-07-2002 Ostatnia zmiana: 06-09-2003)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Michał Apostata
Publicysta.

 Liczba tekstów na portalu: 4  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Czego uczą na religii?
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1014 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365