Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.580.723 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Religia to mentalny wyrostek robaczkowy, przestarzały, ale jeszcze nie obumarły (często w stanie zapalnym).
 Filozofia » Filozofia społeczna

Dlaczego postmodernizm odrzuca kulturę zachodnią
Autor tekstu: Jordan Peterson

Postmodernizm odrzuca totalnie strukturę kultury zachodniej. Według nich, to co widzimy w zachodniej kulturze jest konsekwencją zdominowanego przez mężczyzn, opresyjnego, dbającego o swoją prywatę społeczeństwa.

W tym, jak zbudowaliśmy nasze społeczeństwa nie brak wad, i jak porównamy je do jakiejkolwiek hipotetycznej utopii, to jest ono kompletną ruiną, ale porównując je do reszty świata i innych społeczeństw istniejących na przestrzeni historii ludzkości, radzimy sobie cholernie dobrze i powinniśmy się z tego cieszyć, że żyjemy w takim społeczeństwie. Społeczność czarnych w USA jest osiemnastą najbogatszą społecznością, osiemnastym najbogatszym narodem na planecie. To nie oznacza, że nie ma czegoś takiego, jak ubóstwo względne, ubóstwo względne ma znaczenie i jest ważnym politycznym i ekonomicznym problemem, oraz takim, z którym bardzo ciężko sobie poradzić. Ale bogactwo bezwzględne też ma znaczenie i zachodnie społeczeństwa są absolutnie wybitne w swojej umiejętności generowania i dystrybucji bogactwa.

Postmoderniści tymczasem uważają kulturę zachodnią za fallogocentryczną. To zbitka od fallus oraz logos. Logos jest rdzeniem dla logiki. Postmoderniści nie wierzą w logikę. Uważają, że logika jest częścią procesu, którym patriarchalne instytucje Zachodu kontynuują i usprawiedliwiają swoją dominację. Nie wierzą w dialog. Słowem z którego wywodzi się „dialog" jest również logos. Nie wierzą, że ludzie dobrej woli mogą dojść do konsensusu poprzez wymianę pomysłów. Wierzą, że taka koncepcja jest częścią filozoficznej podbudowy praktyk kultury dominującej. Nie pozwalają więc mówić na uczelniach ludziom z którymi się nie zgadzają, bo nie zgadzają się z tym, by w ogóle pozwalać ludziom mówić.

Nie wierzą w jednostkowość, indywidualność. Wierzą, że skoro nie masz indywidualnej tożsamości, to twoja fundamentalna tożsamość jest wychowywana przez grupę. A to oznacza, że jesteś jednym z okazów swojej rasy, albo okazem swojej płci, albo swojej płci kulturowej albo swojego pochodzenia etnicznego, albo wreszcie okazem czegokolwiek do czego możesz zostać zakwalifikowany, by móc przedstawić cię w pozycji ofiary. O to bowiem chodzi w tej grze, która jest postmarksistowską sztuczką żonglerską.

Lewica oferuje młodym ludziom prawa, wy możecie im zaoferować wolność słowa i odpowiedzialność. Młodzi ludzie spragnieni są kogoś, kto dostarczy im poczucia odpowiedzialności i powie „patrz, tutaj jest coś, za co warto żyć człowieku". Wiecie, można znaleźć sens życia w wolności, ale wolność jest chaotyczna. Wolność nie jest czymś, co czyni ludzi szczęśliwymi, to jest coś, co wpędza ludzi w kłopoty, czyni ich zmartwionymi, bo wolność rozszerza twoje możliwości wyboru i to czyni cię nerwowym i niepewnym. Odpowiedzialność per se jest tym, co daje życiu sens, prawdziwy sens w obliczu cierpienia. Nie jest idealna, ale nie ma niczego innego, co dałoby się z nią porównać. To jest jak spuścizna wielkiej tradycji.

Obejrzyj całość (polskie napisy):

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (75)..   


« Filozofia społeczna   (Publikacja: 14-10-2018 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    MS Word
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 10233 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365