Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.588.332 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
Brakujące ogniwo między zwierzęciem i człowiekiem to właśnie my.
 Felietony i eseje » Felietony, bieżące komentarze

Coś mnie, waćpan, koło krzyża łupie
Autor tekstu:

Myślę, że sprawa (nie)sławnego krzyża spod Pałacu Prezydenckiego zaczyna być na tyle przegadana, że każdemu z wolna poczyna wychodzić bokiem. Mniemam, iż każdy chyba odetchnąłby z ulgą, gdyby ta szopka dobiegła końca, bo obecnie można i telewizji nie oglądać, radia nie słuchać, prasy nie czytać, Internetu nie włączać, a i tak zewsząd tylko o krzyżu prawią, obrońcach, manifestacjach, Prawdziwych Polakach po raz wtóry etc., etc., i tak zdaje się do usranej (za przeproszeniem albo i bez) śmierci albo dopóty chyba, dopóki sam pomnik księcia Poniatowskiego nie ożyje i do szarży nie ruszy. Toć byłoby zdarzenie (jak to ostatnio wszyscy uwielbiają modnie mówić) „bez precedensu"!

Jednak krzyżowego tematu nie tykam, ot tak, bo kaprys. Tykam, bo czasem się zdobędę, by cośkolwiek poczytać bądź choć nagranie obejrzeć i zauważyłem pewną rzecz przy tego typu społecznych hecach. A to, co ujrzałem, to kompletna mierność opozycji wobec krzyża, która tylko upewniła mnie, że jedyna godna niewiara pochodzi z racjonalizmu, myślenia, logiki i zdobywania wiedzy, a każda inna może być równie głupia i prymitywna co transparenty pokroju „precz z krzyżami, na stos z Moherami! ateiści", które pojawiły się na „Akcji Krzyż" lub choćby „ateizm jest sexy" z ubiegłorocznego krakowskiego przemarszu.

To drugie hasło wprawia mnie o tyle w zgrozę, o ile próbuje uczynić pewien pogląd „modnym". A moda jest godna pogardy, bo dąży do bezmyślnego powielenia pewnego schematu nie dlatego, że jest lepszy, a tylko dlatego, że inni go posiadają.

Tak też sądzę, że gdybym stał tam w Warszawie lub w Krakowie i ktoś by do mnie rzekł „patrz, twoi idą", to pewnie poczułbym wstyd i zażenowanie. Chyba liczyłbym na coś więcej. Na trochę więcej treści i o wiele mniej formy. I jakoś nie przekonują mnie te zachwyty, ochy i achy, że w końcu Polacy pokazali swe „bardziej europejskie oblicze". I jakoś to „zachodnie i europejskie", słodkopierdzące lico też mi nie jest w smak. Ale to moje zdanie. Ktoś powie „nie przyłożyłeś do tego palca, więc czemu krytykujesz?" i pewnie ma trochę racji. Ale to jest rzecz racjonalisty patrzeć krytycznie także „na nas", a nie tylko „na nich".

A więc patrzę na nich i na nas (a może na nich i na nich), tłoczących się pod Pałacem Prezydenckim i widzę ludzi, którzy pragną odnaleźć się w grupie i w niej poczuć siłę. A ja się grup boję. Bo grupami w krytycznych momentach rządzi instynkt stadny, a nie rozum. Dlatego chyba po prostu stanę dwa kroki dalej i poczekam. Wciąż jednak najbardziej utożsamiam się ze swoim własnym towarzystwem.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Bluźnierstwo na niedzielę – moralne kłamstwa
Rzeczywistość islamu

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (17)..   


« Felietony, bieżące komentarze   (Publikacja: 19-08-2010 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Maciej Bandur
Uczeń drugiej klasy liceum w Drawsku Pomorskim. Zainteresowania: historia średniowiecza, filozofia antyczna, literatura, języki.

 Liczba tekstów na portalu: 5  Pokaż inne teksty autora
 Poprzedni tekst autora: Człowiek się zwierza
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 533 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365