Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.173.337 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 172 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Kosmogonie, jakimi zabawiają się ludzie wykształceni, są niezmiernie złożone. Zrozumienie nawet ich zarysu wymaga ogromnej wiedzy oraz określonych nawyków myślowych. (..) Kosmogonia zawartia w Księdze Rodzaju jest wszakże tak prosta, że pojmie ją każdy kmiot. (..) Ignorantowi oferuje nieodpartą sensowność nonsensu.
« Filozofia  
Filozofia
Autor tekstu:

Lidia Beata BarejPytają mnie: po co ci to?

Strata czasu.

Przez mój umysł przebiegały podobne dręczące myśli. W tym świecie nie przeżyję jednej chwili, nawet gdybym rozmyślała wieczność. Trafiłam więc na psychologię, przekręciłam zardzewiały klucz do wrót kariery. Lecz nic za nimi nie było. Pojęłam jaka sieć skomplikowaności kryje się za duszą człowieka, że wystarczy nanometrowa zmiana w strukturze mózgu, a stanę się kimś innym.

Wittgenstein powiedział kiedyś, że świat szczęśliwego jest inny niż ten nieszczęśliwego (teza 6.43). Miał facet racje. Jest jedna rzeczywistość postrzegana na biliardy różnych sposobów. Nikt i nic tego nie zmieni.

Dlaczego filozofowie starali się ją usystematyzować? Nawet ci, którzy tworzyli filozofie systematyczne odnosili się do niej próbując rozwiązać konkretne problemy. Po co? Po nic.

Bo nie o to tutaj chodzi.

Filozofia nie dała nigdy stuprocentowej odpowiedzi. Zresztą, nie było to jej zamiarem. To tylko aspiracje poszczególnych filozofów. Jest filozofia i są filozofie. Te drugie mają największe znaczenie dla ich twórców. Nadają sens ich egzystencji.

Filozofia stale ofiarowuje nam samoświadomość. Popycha do myślenia. Popycha do intuicji. Popycha do czucia. Popycha do percepcji.

Codziennie myślę o tym, jak to jest nie być — tu — oto , czy życie jest absurdem, czy mogę projektować samą siebie, czy też z góry moje losy są zdeterminowane, czy istnieją światy możliwe i czy warto zadawać sobie te i wiele innych pytań, nigdy nie stawiając odpowiedzi?

Warto.

Kiedy patrzę w oczy mojej mamy, przepływa przeze mnie uczucie, że kiedyś odejdzie. Jest przecież byciem - ku — śmierci. Ta przerażająca myśl sprawia, że doceniam to kim jest Ona, bo w każdej sekundzie mogę ją stracić. To niewyrażalne słowami uczucie, bardziej niewysławialne niż numinosum Otta czy rzecz sama w sobie Kanta.

Filozofia pomogła mi zrozumieć, że nigdy nie będzie idealnie, chociaż platońskie idee mają się całkiem dobrze, to nie przypłyną do mojego życia. Nie łudzę się, że pokocham kogoś w pełni. Jest tylko jedna miłość absolutna, i to pojęcie zarezerwowały już sobie byty idealne. Mogłabym przysiąc, że wyprzedziły mnie w tym o kilka milisekund. W tej niefortunnej sytuacji muszę stwierdzić: jesteśmy tylko ludźmi. Ying i yang.

Filozofia sprawia, że mam odwagę w każdej chwili zastanowić się nad sensem każdego bytu wokół. Wzbogaca mnie, ale też dostarcza kompleksu niewiedzy. Nie wiem kim jestem, jednak staram się być kimś. To moja droga. Autostrada, która ma tylko barierki wjazdowe. Raz skasujesz bilet i nie ma odwrotu. Nie ma też końca. Różnica polega na tym, jak mocno wciskasz pedał gazu. Absurd, któremu pragnę nadać sens...


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Filozofia a nauka
Czym jest filozofia?

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (11)..   


« Filozofia   (Publikacja: 22-04-2008 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariola Paruzel
Studentka filozofii i psychologii na UŚ, mieszka w Imielinie (woj. śląskie).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 3  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 1  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Być sobą czyli o problemach alkoholików
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5846 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365