Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.144.405 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Artur Patek, Jan Rydel, Janusz J. Węc (red.) - Najnowsza Historia Świata tom 4 1995-2007
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Wiktor Trojan - Axis Mundi

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"... w nauce istnieje potrzeba podawania rzeczy w wątpliwość; jest bezwzględnie konieczne, jeśli w nauce ma się dokonywać postęp, żeby niepewność była podstawowym stanem ducha. Żeby dokonać postępu w rozumieniu, musimy wykazać się pokorą i pogodzić się z tym, że nie wiemy. [...] Prowadzi się badania z ciekawości, ponieważ coś jest nieznane, a nie dlatego, że zna się odpowiedź. Zbierając naukowe..
 Tematy różnorodne » PSR » Ceremonie humanistyczne

Ślub humanistyczny – FAQ [2]
Autor tekstu:

Czy w ślubach humanistycznych biorą udział tylko ateiści? Czy osoby wierzące też się zdarzają?

Śluby humanistyczne nie są bynajmniej tylko dla niewierzących (choć dla nich są najbardziej oczywiste), lecz także dla wierzących, jeśli uważają się za humanistów i w szczególności jeśli uważają, że Boga niekoniecznie muszą do małżeństwa mieszać. Oczywiście osoby głęboko wierzące będą potrzebowały związania swego związku przed Bogiem. Jednak nie wszyscy, zwłaszcza ci co bardziej indywidualistycznie nastawieni. Pierwotnie to przecież ceremonia zawierana przed wspólnotą, społeczeństwem. Poza tym jest coraz większa rzesza ludzi, którzy nie identyfikują się z żadną religią. Im pozostaje tylko ślub cywilny, a to przecież formalność a nie piękna ceremonia. Ślub cywilny nie jest substytutem dla osób potrzebujących prawdziwego świętowania swego związku.

Jeśli chodzi o śluby humanistyczne dla osób wierzących, to mamy tylko jedno oczekiwanie: osoby te nie mogą wymagać jakichkolwiek akcentów religijnych w ceremonii. Nie chcemy naszym ceremoniom nadawać charakteru antyreligijnego, ale i nie chcemy nic religijnego, naszym ideałem jest ceremonia humanistyczna areligijna.

Fot. BiermannChcieliśmy zawsze wziąć ślub pod Pomnikiem Sapera w Warszawie — jest to ważne dla nas miejsce. Niestety, nie jest to możliwe w konwencji ślubu cywilnego — dostajemy odpowiedzi, że ślub nie może się odbyć poza Urzędem. Czy w konwencji humanistycznej możliwy jest wybór miejsca zawarcia ślubu?

Tak, oczywiście, miejsce ślubu jest ograniczone jedynie wyobraźnią pary. Organizowaliśmy już śluby zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartym powietrzu.

Ile kosztuje ślub?

Nie zastanawialiśmy się nad tym jeszcze. Zależy czy zajmiemy się organizacją kompleksową ceremonii ślubu czy jedynie zapewnieniem mistrzów ceremonii do prowadzenia takich uroczystości. W Holandii ślub taki kosztuje ok. 250 euro płacone Związkowi Humanistycznemu. Ale koszt uroczystości zależy ostatecznie od fantazji pary młodej. Jeśli jednak zainteresowanym zależy przede wszystkim na stronie treściowej i na humanistycznym mistrzu ceremonii to koszt jego usługi nie będzie zapewne wysoki. W roku 2008 organizujemy je jedynie za zwrotem poniesionych przez nas kosztów.

W jaki sposób osoba dokonująca ślubu przygotowuje się do takiej ceremonii?

To zależy od tego, ile mamy czasu i czego oczekuje para. Na pewno istotna jest rozmowa, aby poznać parę młodą. Czasami jest to kilka spotkań, czasami prosimy o napisanie uzasadnienia dlaczego para jest zainteresowana akurat tą ceremonią. Jeśli to my mamy coś powiedzieć o młodych kontaktujemy się także z rodziną i przyjaciółmi, aby dowiedzieć się czegoś więcej od innych osób o parze. Później przedstawiamy młodym projekt ceremonii i razem go doszlifowujemy.

Czy ślub humanistyczny mogą wziąć osoby tej samej płci?

Za granicą tak jest. W dniu 2 sierpnia 2008 zorganizowaliśmy pierwszy ślub humanistyczny pary homoseksualnej — dwóch kobiet.

Czy nie obawia się pan, iż pozwolenie na ś.h. osób tej samej płci, wbrew istniejącemu w Polsce prawu, jest krokiem ku legalizacji takich związków?

Mam taką nadzieję.

Nie jest jednak prawda, ze związki homo są w Polsce nielegalne. To tak jakby przed 1998 powiedzieć, ze Kościół organizował śluby religijne wbrew polskiemu prawu. Niestety, osoby nie rozumiejące polskiego prawa wprowadzają innych w błąd utrzymując jakoby związki homoseksualne były nielegalne. Związki te nie są regulowane przez polskie prawo, nie są równouprawnione przez polskie prawo, ale polskie prawo bynajmniej ich nie zakazuje. Wprawdzie w prawie cywilnym — w kodeksie rodzinnym — stanowi się, że małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta podejmą odpowiednie czynności konwencjonalne, czyli na gruncie prawa cywilnego nie ma czegoś takiego jak małżeństwo osób tej samej płci, niemniej już Konstytucja RP sugeruje, że istnieje pojęcie małżeństwa inne niż związku kobiety i mężczyzny, mówi bowiem:

"Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny… znajduje się pod ochroną i opieką RP"

Praco cywilne definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, zaś Konstytucja mówi, że chroni małżeństwo rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny. Taki zabieg prawny, który jest quasi definicją legalną, stosuje się wówczas kiedy w społeczeństwie funkcjonują różne rozumienia danego terminu. Konstytucja tym samym uznaje fakt społecznego istnienia różnych pojęć małżeństwa, a pod ochronę bierze jedną z jego form. Małżeństwo homo nie jest więc objęte ochroną prawną, choć też nie jest i nielegalne.

Co ma zrobić ktoś, kto chce wziąć taki ślub — gdzie się zgłosić?

Powstała specjalna strona poświęcona ceremoniom humanistycznym, gdzie można znaleźć kontakt do nas i zarezerwować termin ceremonii w stosownym formularzu: Strona ceremonii humanistycznych

Fot. Biermann


1 2 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Ślub humanistyczny po polsku
Za ślub humanistyczny… do więzienia

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (20)..   


« Ceremonie humanistyczne   (Publikacja: 14-08-2008 Ostatnia zmiana: 27-12-2009)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 952  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 5  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Oceanix. Koreańczycy chcą zbudować pierwsze pływające miasto
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 6015 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365