Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.597.849 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
 Tematy różnorodne » PSR » Oświadczenia, apele

List do Minister Edukacji Narodowej w obronie uczniów

Kraków, dnia 10 grudnia 2009 roku

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
ul. Koszykowa 24/1
00-553 Warszawa

Do Pani Minister Katarzyny Hall
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Al. J. Ch. Szucha 25
00-580 Warszawa
listem poleconym

Szanowna Pani Minister

Obserwując wypowiedzi osób publicznych w kwestii petycji trojga uczniów XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, wzywającej do usunięcia krzyży z klas szkolnych, zauważyliśmy z zaniepokojeniem, że nie wyraziła Pani swojego stanowiska w tej sprawie. Tymczasem — sądząc po rozgłosie medialnym — jest to sprawa istotna dla szerokiej rzeszy obywateli.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów w pełni popiera postulaty zawarte w petycji wystosowanej do Dyrektora Liceum przez Zuzannę Niemier, Arkadiusza Szadurskiego i Tomasza Chabinkę. Jesteśmy pełni uznania dla ich odwagi obywatelskiej i świadomości przysługujących każdemu praw gwarantowanych Konstytucją i ustawami.

Symbole krzyża, które są tak licznie obecne w publicznych placówkach edukacyjnych nie są, jak by wielu chciało, symbolem miłości, dobra i piękna, a wyłącznie narzędziem nachalnej indoktrynacji. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów nie może zachować się biernie w przypadku tak jawnych działań Kościoła Katolickiego i jego wyznawców, mających na celu zawłaszczenie wszystkich obszarów życia publicznego. Sprzeciw wobec takich działań jest w społeczeństwie coraz większy i będzie rósł w miarę postępującej laicyzacji kraju. Organy władzy publicznej nie mogą dłużej udawać, że problem nie istnieje.

Szczególnie bulwersująco zabrzmiały publicznie wypowiedziane, pozbawione znamion elementarnej kultury, słowa byłego Ministra Edukacji Narodowej, obecnie europosła, prof. Ryszarda Legutki, który w rozmowie z „Gazetą Wyborczą" nazwał petycję uczniów XIV LO we Wrocławiu jako „nic innego jak robienie chytrej, cynicznej ideologicznej zadymy przez troje rozwydrzonych i rozpuszczonych przez rodziców smarkaczy. Nie może być tak, że oni ustawiają na baczność całą szkołę! Czy naprawdę w klasie maturalnej nie ma już nic innego do roboty?".

Mamy świadomość, że Pani Minister nie odpowiada za zachowania swoich poprzedników. Jednakże liczymy, iż jako osoba firmująca swoim nazwiskiem polską edukację, odniesie się Pani do tych i podobnych, skandalicznych wypowiedzi, stając w obronie młodych ludzi, obrażanych za to, że odważyli się upomnieć o swoje konstytucyjne prawa, wbrew ideologicznym eksperymentom, ważniejszym dla niektórych od równego i podmiotowego traktowania wszystkich obywateli.

Z poważaniem,
dr Małgorzata Leśniak
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Czy ateizm jest nowym fundamentalizmem?
Pismo do Prokuratora Generalnego ws. tzw. cudu w Sokółce

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (2)..   


« Oświadczenia, apele   (Publikacja: 10-12-2009 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 7003 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365