Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
193.412.231 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 216 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wiara w wiarę w Boga sprawia, że ludzie nie są gotowi potwierdzić czegoś, co jest oczywiste - tego mianowicie, że większość tradycyjnych opowieści o Bogu nie jest bardziej wiarygodna niż opowieści o Świętym Mikołaju i Wonder Man.
 Społeczeństwo » Homoseksualizm

Homoseksualizm w Grecji starożytnej [2]
Autor tekstu:

Od czasów rozmów platońskich minęły tysiąclecia, ewoluowały stosunki społeczne, ewoluowały ludzkie poglądy. Wywodząca się z religijnych nakazów homofobia osiągnęła w Europie swoje apogeum podczas II wojny światowej.

Powstające obozy koncentracyjne i obozy zagłady nie oszczędziły nikogo. Wśród grup społecznych dotkniętych wzmożonymi prześladowaniami byli ludzie o odmiennej orientacji seksualnej -  w obozach koncentracyjnych chodzili z wyszytymi na pasiakach różowymi trójkątami. W ich papierach tuż przy nazwisku znajdowała się adnotacja - „R.u." [Ruckehr unerwunscht] — powrót niewskazany. Byli skazane na śmierć. [ 9 ].  Homoseksualiści byli rejestrowani, w państwowych rejestrach, w 1937 roku było 4000 nazwisk, suma ta urosła do 42 000 w roku 1942.

Eksterminacja homoseksualistów rozpoczęła się 30 czerwca 1934 — wówczas miał miejsce tzw. „pucz Rohma". Skąd taka nienawiść hitlerowskich Niemiec do homoseksualistów — otóż byli uważani za bezproduktywnych dla państwa — nie płodzili dzieci — czyli nie zasilali państwa nowymi oddziałami żołnierzy, przyczyniali się do spadku urodzin i pośrednio do upadku Rzeszy. By móc zrozumieć ten sposób myślenia trzeba pamiętać, że głównym punktem propagandy niemieckiej była rodzina — stereotyp matki Niemki, rodzącej dzieci i mężczyzny walczącego o wielkość Niemiec. Homoseksualiści nie mieścili się w tym programie ze swoją „ antyrodzinną" skłonnością, która jak twierdzili ówcześni psychiatrzy była wyłącznie skłonnością nabytą, a więc możliwą do wyleczenia. Problem zdaniem tych ideologów polegał na tym, że nie tylko istniały jednostki o skłonnościach homoseksualnych, ale również zarażały swoją skłonnością zdrowych obywateli zdolnych do płodzenia potomstwa. Od roku 1941 rozpoczyna się szeroko zakrojona akcja eksterminacji homoseksualistów — czystka rozpoczyna się od szeregów NSDAP i SS karą jest śmierć. Homoseksualizm schodzi do podziemi — zanika wszelka jawność owej odmienności. Pojawia się anonimowe donosicielstwo, które ucina kontakty seksualne gejów i lesbijek. Himmler żądał przeprowadzenia ewidencji osób o skłonnościach homoseksualnych jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Już sam fakt, iż mężczyzna nie był żonaty stawał się powodem do zadenuncjowania przez jakiegoś wroga czy tylko niezadowolonego sąsiada. Nawet mężczyźni żonaci, lecz nie posiadający potomstwa stawali się przedmiotem inwigilacji...

Homoseksualiści internowani do obozów koncentracyjnych z uwagi na orientację seksualną byli wykorzystywani seksualnie zarówno przez współwięźniów jak i niejednokrotnie przez strażników. Równocześnie wszelkie przejawy wsparcia dla współtowarzyszy natychmiast były podciągane pod zachowania homoseksualne i karane śmiercią.

Homoseksualiści byli też traktowani jako „króliki doświadczalne" w laboratoriach niemieckich naukowców badających tę skłonność. Podawano im duże dawki testosteronu, co zdaniem nazistowskich naukowców miało wywołać pociąg do mężczyzn i wzrost seksualnej atrakcyjności osób płci przeciwnej. Nie trzeba dodawać, że eksperymenty te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. 

Kobiety w faszystowskich Niemczech nie były poddawane takiej inwigilacji, bo ich „przypadłości" nie traktowano poważnie. W każdej chwili mogły zostać one „uleczone" i zostać matkami. Ich orientacja seksualna nie mogła stać się aż takim zagrożeniem dla świętej polityki rodzinej Niemiec faszystowskich.

Jeśli przeniesiemy się w inne, znacznie bardziej oddalone od Europy miejsce — do Indii, zobaczymy, iż powszechnie przyjęte tam kanony moralne życia prywatnego od czasów napisania Kama Sutry — podręcznika miłości uległy zmianie. Pruderyjne życie Hindusów nie dopuszcza współcześnie nawet używania terminu „orgazm". Rodzina jest wartością centralną, ale homoseksualizm, chociaż na ogół się o nim nie mówi, jest silnie obecny.   Częstym zjawiskiem jest również męska prostytucja, która nie jest tak droga jak ta uprawiana przez kobiety. Męska prostytutka zaczyna wcześnie a wiek lat 16 na uprawianie takiego zawodu może sugerować już pewne zaawansowanie w zawodzie.

Ranjan jest męską prostytutką, ma lat 16, uprawia swój „biznes" niedaleko dworca kolejowego w centrum Madrasu. Robi to, odkąd w wieku 13 lat uciekł z domu przed nadużywającym przemocy ojcem. Twierdzi, że lubi swoją „pracę", bo może dobrze zarobić, chociaż czasami klienci bywają gwałtowni. Oszczędza pieniądze, aby zainwestować w jakiś mały interes. Nie nazywa siebie homoseksualistą, chociaż seks sprawia mu przyjemność. To tylko praca. [ 10 ]

Większość tych męskich prostytutek, podobnie jak w przypadku prostytucji kobiet, to ofiary biedy, z reguły terroryzowane przez stręczycieli. 

Islam jest kierowcą auto — rikszy w Punie, mieszka w jednym ze slumsów na przedmieściach. Jest żonaty, ma czwórkę dzieci. Twierdzi, że czasami musi po prostu wyjść i znaleźć mężczyznę, aby uprawiać z nim seks, chociaż jest szczęśliwy ze swoją żoną. Robi to mniej więcej raz na dwa miesiące i czuje, że nie ma kontroli nad swoim pragnieniem. Mężczyzn znajduje w wielu punktach kontaktowych w mieście. Nie nazywa siebie homoseksualistą; słowa „gej" nie rozumie, bo nie zna angielskiego. Nie widzi też nic złego w tym, co robi, po prostu się zabawia. Uważa, że terminy „ homoseksualista" i „ biseksualista" nie odnoszą się do niego, gdyż ma żonę i dzieci. Pamięta swe pierwsze doświadczenie seksualne z wujkiem, w rodzinnej wiosce. Miał wtedy 12 lat. [ 11 ]

Swoboda seksualna, która charakteryzowała niegdyś Indie dawno zanikła, a współczesne społeczeństwo cechuje pruderyjność, niezmiennie tępiąca  jakiekolwiek oznaki odmienności. Jednak tu, podobnie jak w każdym innym społeczeństwie, pewien procent ludności ma skłonności homoseksualne, gdyż decyduje o tym biologia. 

Czy warto zatem wracać do doświadczeń z greckiej przeszłości? Dziś wiemy znacznie więcej o naturze człowieka i coraz częściej patrzymy na homoseksualizm nie jako na zboczenie, a raczej jak na wrodzoną skłonność, która nie wymaga potępienia. Starożytna Grecja pokazuje, że homoseksualizm może być akceptowaną częścią życia społecznego, a jego pochwała nie musi prowadzić do załamania się społeczeństwa. Tłumienie tych skłonności wydaje się społecznie znacznie groźniejsze od ich akceptacji.  Tolerancja dla par homoseksualnych w zachodnim świecie stopniowo rośnie, a przypomnienie powszechnej akceptacji dla homoseksualizmu w starożytnej Grecji nie jest już prowokacją również na polskim uniwersytecie. 

Bibliografia:

1.Platon,Uczta,Dialogi Tom II, przeł. Witwicki Wł., Wydawnictwo ANTYK, Kęty 1999 r.
2.Platon, Fajdros, Dialogi Tom II, przeł. Witwicki Wł., Wydawnictwo ANTYK, Kęty 1999 r.
3.Aristotle, Nicomachean Ethics, translated by Apostle H. G, The Peripatetic Press, Grinnell, Iowa 1984
4.Fijałkowski P., W kręgu miłośników i lubych, Racjonalista, www. racjonalista.pl 
5.Krukow P., Krótka historia homocaustu, źródło: Internet, portal: Racjonalista, www. racjonalista.pl
6. Fijałkowski P., Anachrasis. Wygnany w niepamieć, Racjonalista, www. racjonalista.pl
7.Paulusjan, Europejski archipelag homofobii, źródło: Internet, portal: Racjonalista, www. racjonalista.pl
8.Vijn — Boska Ilona Homoseksualizm w nazistowskich Niemczech, źródło Internet, portal: Racjonalista, www. racjonalista.pl
9.Zaroff R., O homoseksualizmie, źródło: Internet, portal: Racjonalista, www. racjonalista.pl
10.Orłowski K., Czy w Indiach są geje?, źródło: Internet, www. kobiety — kobietom. com


1 2 
 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (22)..   


 Przypisy:
[ 9 ] Paweł Krukow, Krótka historia homocaustu, źródło: internet, www. Racjonalista.pl
[ 10 ] Orłowski K., Czy w Indiach są geje?, źródło: Internet, www. Media. wp.pl
[ 11 ] Tamże, www. media.wp.pl

« Homoseksualizm   (Publikacja: 03-04-2012 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Anna Macha – Aslanidou
Doktor filozofii. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie również obroniła pracę doktorską.

 Liczba tekstów na portalu: 10  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Książę Machiavellego – władca bezwzględny w działaniu
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 7914 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365