Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.669.875 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Filozofia nie ma żadnego celu poza prawdą. Wiara nie szuka niczego poza posłuszeństwem i pobożnością".
 Felietony i eseje » Felietony, bieżące komentarze

Święto Narodowe Trzeciego Maja i wstyd
Autor tekstu:

Niedziela, 3 maja, u mnie w Holandii zwykły dzień, tylko większość sklepów jest zamknięta, co odróżnia ten dzień od innych. Ale w Polsce 3 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, świętem państwowym, rocznicą uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji z 1791 roku. Polska konstytucja jest historycznie druga zaraz po tej z USA z 1787 roku. Niby ważny dzień, mamy co świętować, ale otwierając dzisiaj przeglądarkę Google, która zawsze informuje nas swoją grafiką o ważnych wydarzeniach, rocznicach czy nawet pierwszym dniu wiosny, zauważamy, że o dzisiejszym ważnym dniu z historii Polski i Europy — milczy!Jestem Polką i mimo że nie mieszkam w kraju, nie zapomniałam o ważnych dla niego dniach. Niestety nie wyjechałam z Polski z ciekawości. To podczas studiów miałam czas na podróżowanie i poznawanie nowych miejsc, miałam też nadzieję, że po ich skończeniu będę mogła realizować swoje marzenia w Polsce. Stało się niestety inaczej. To obcy kraj daje mi szanse rozwoju i spełniania marzeń.

Mam wrażenie, że rządzących Polską mało interesuje fakt, że młodzi ludzie kończący państwowe studia wyjeżdżają za granicę i wolą tam wykonywać pracę poniżej swoich kwalifikacji, niż pracować w Polsce… Może wydaje im się, że skoro jesteśmy za granicą, to nie będzie nas interesowało co się dzieje w kraju? W tym kraju wychowaliśmy się, spędziliśmy najlepsze lata, młodość, studia. Są tam nasze rodziny i przyjaciele, pozostawione marzenia...

Jest to smutne, że „polskie" portale informacyjne z tak ogromną ignorancją podchodzą do naszej historii i tradycji. Cała Polska żyje narodzinami drugiego „royal baby", sobotnią walką bokserską czy też kolejnym „przypadkowym" śmiertelnym postrzeleniem człowieka przez policję. Smutne jest to, że dzisiejsi nastolatkowie czerpią informacje wyłącznie z internetu i to dzięki niemu wiedzą, co się dzieje na świecie. Skoro żałoba narodowa potrafi spowodować zmianę szaty graficznej witryn internetowych, to czy święto narodowe jest mniej istotne? Jedyne słowo, jakie mi się nasuwa od wczoraj to: WSTYD — te wszystkie pseudoinformacyjne portale powinny wstydzić się za to, jakie informacje stawiają na pierwszym miejscu, a jakie pomijają...

To media mają ogromny wpływ na kształtowanie obecnej rzeczywistości, mocno ją naginając czasami. Nie chcę takiej Polski, w której ważniejszym newsem jest powiększenie się rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii i gala bokserska w USA. Niczego nie wnoszą w nasze życie te informacje. Smutne jest to, że mój dziadek walczył o Polskę na wojnie, został zesłany na Syberię i stracił zdrowie (zmarł w zeszłym roku w wieku 95 lat) — bo nie walczył o taką Polskę. Polskę, w której media tworzą rzeczywistość po swojemu.

Wczorajszy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą zostały tak samo potraktowane przez internetowe portale informacyjne oraz wyszukiwarkę Google… Szkoda, że według poniższych portali ten dzień nie różni się od innych. Wstyd.Obrazy powyższych stron www zostały wykonane dnia 3.05.2015 roku.

*

Postscriptum od redakcji: Święto Narodowe Trzeciego Maja może być uznane za najważniejsze ze wszystkich świąt państwowych i narodowych Polski z jednego zasadniczego względu — jest jedynym, które spina najgłębsze polskie tradycje polityczne, jedyne, które sięga dawnej Rzeczypospolitej. Pozostałe święta państwowe lub narodowe dotyczą jedynie XX w. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uznano za święto już 5 maja 1791. Co więcej, w roku 2007 także i Litwa uznała uchwalenie tej konstytucji za swoje święto narodowe.

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (9)..   


« Felietony, bieżące komentarze   (Publikacja: 03-05-2015 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Agnieszka Staniul
Polka mieszkająca w Waalwijk (Holandia)

 Liczba tekstów na portalu: 2  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Prawdziwy koszt naszych ubrań
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 9842 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365