MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #149
Nakład: 32951 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2010-12-15 do 2010-12-31

Spis treści:

Dla czytelników Racjonalisty, dla naszych forumowiczów oraz publicystów i innych współpracowników - podziękowania za to, że byliście w 2010 z nami, że włożyliście swoje cegiełki do naszej racjonalnej konstrukcji, a także życzenia wielu rozumnych wzlotów w 2011 - niech moc będzie z Wami! Obiecujemy, że w nowym roku dołożymy wszelkich starań, aby Racjonalista był jeszcze lepszy i ciekawszy.
 

Rok 2010 był dla Racjonalisty pod wieloma względami szczególny. Przede wszystkim minęła 10 rocznica od założenia serwisu. Przez te dziesięć lat różne aspekty dominowały w różnych okresach: antyklerykalny, krytyczno-religioznawczy, ateistyczno-wolnomyślicielski, organizacyjny, sceptyczno-popularnonaukowy, poza tym można by wyróżnić kilka pomniejszych motywów przewodnich jakie w okresie minionych dziesięciu lat dominowały w Racjonaliście. Z całą więc pewnością można powiedzieć, że Racjonalista nie jest zjawiskiem statycznym: zmienia się, ewoluuje, rozwija. Przy czym zmiany te w ograniczonym jedynie zakresie mają charakter planowy: w dużej mierze zależą od ludzi, jacy angażują się w portal. Prawdopodobnie tak będzie i w przyszłości: Racjonalista jest dynamiczną niespodzianką, która stymuluje do myślenia i poszukiwania, która prowokuje, ale i pozwala wzmocnić własne przekonania oraz poszerzyć posiadaną wiedzę. Dla tysięcy stałych czytelników portal jest ważnym zapleczem intelektualnym oraz miejscem przyjemnego i twórczego spędzania czasu. Z Waszych listów wiemy, że Racjonalista zmienia wiele ludzi, wielu pozwala wytrwać w niekorzystnym otoczeniu. Racjonalista kształtuje więc postawy społeczne.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do funkcjonowania portalu - poprzez własne publikacje, tłumaczenia, dyskusje, komentarze, darowizny, zakupy w sklepiku Racjonalisty oraz oczywiście - poprzez promowanie na zewnątrz naszych publikacji i samego portalu.

Poniżej trochę danych, które w pewnej mierze pokażą i podsumują rok 2010 w Racjonaliście.

W świeżo minionym roku opublikowaliśmy 626 artykułów i łącznie mamy ich już 6168. W okresie tym zostawiliście 13,2 tys. komentarzy pod naszymi tekstami (łącznie: 62,7 tys.). Przeciętna długość naszego tekstu to 3,8 strony a4. Zasób naszych treści powiększył się o 2 tys. stron a4 i wynosi obecnie 23,6 tys. Wśród tych ponad sześciuset nowych artykułów najwięcej Waszego zainteresowania zdobyły następujące teksty:

 1. PZ Myers: Po pierwsze nie szkodzić? (380 "wykopów")
 2. PZ Myers: Wielkanocne świętokradztwo - najgłupsza historia
 3. Wiesław Jaszczyński: Katastrofa pod Smoleńskiem bez sentymentów
 4. Maciej Twardowski: Noworoczne przepowiednie
 5. Richard Dawkins: Ratzinger jest wrogiem ludzkości (183 polecenia fb)
 6. Richard Dawkins: Papież powinien stanąć przed sądem (85 poleceń fb)
 7. Andrzej Koraszewski: Dramat
 8. Mariusz Agnosiewicz: Avatar: transhumanizm, wirtualna rzeczywistość i racjonalizm
 9. Agnieszka Zakrzewicz: Kara miesiączki
 10. Richard Dawkins: Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji

W 2010 teksty Racjonalisty po raz pierwszy ukazywały się w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej oraz Focusie (jako główny tekst numeru, online tylko fragment, całość: w kioskach). Poza tym linkowano do nas z brytyjskiego Guardiana.

W 2010 dołączyło do nas 111 nowych autorów. Łącznie publikowało u nas już 1159 osób.

W czerwcu zamknęliśmy serwis informacyjny, nowiny naukowe oraz ciekawostki. Nowiny naukowe reaktywowaliśmy już w lipcu w nowej formule. Od tego czasu opublikowaliśmy 141 nowin naukowych. Szczególne podziękowania należą się tutaj Cadenowi O. Reless, który jest kołem zamachowym naszych nowin naukowych.

Licznik odwiedzin przekroczył 53,66 mln, notując w 2010 r. 10,66 mln wizyt. Z kolei licznik z Google Analytics wskazuje na 5,3 mln wizyt w Racjonaliście w 2010 r. Wskazuje nadto liczbę 3 mln unikalnych użytkowników, którzy w 2010 r. wygenerowali 15,3 mln odsłon. W porównaniu do 2009 r., wzrosła nam liczba stałych czytelników (przyjmując za takich wszystkich, którzy odwiedzili nas powyżej 50 razy). Ile było takich osób?
2009: 622 tys.
2010: 674 tys.

Mamy aktualnie 32,9 tys. subskrybentów/prenumeratorów. W 2010 przybyło 4,5 tys. nowych.

W 2010 r. wydaliśmy 7 nowych książek. Przygotowaliśmy ponadto wolnomyślicielskie koszulki, kubki i naklejki. Poza własną działalnością wydawniczo-projektową, patronowaliśmy publikacjom zaprzyjaźnionych wydawnictw (Najwspanialsze widowisko świata Dawkinsa z CiSu oraz Niezbędnik ateisty Szumlewicza z Czarnej Owcy).

Lista bestsellerów Racjonalisty z 2010:

 1. Richard Dawkins: Najwspanialsze widowisko
 2. Nietzsche: Antychryst
 3. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 4. Rybka Darwina
 5. Kalendarz Racjonalisty 2011
 6. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 7. Koszulka ateisty
 8. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski: od alchemii do racjonalizmu
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta

Na forum Racjonalisty ukształtowało się nowe kolegium moderatorskie, które tworzą Alicja Duda, Meretseger, liliac oraz sceptymucha. Na forum pojawiło się w minionym roku ok. 3,3 tys. nowych wątków dyskusyjnych i 95 tys. wypowiedzi w nich (łącznie 381 tys.). Średnia liczba wypowiedzi w wątku: 27. Średnia liczba uczestników wątku: 10.

Od sierpnia 2009 r. obecni jesteśmy w Facebooku, gdzie mamy tętniącą życiem stronę, która skupia aktualnie 7,3 tys. osób (na początku 2010 było zaledwie 1,4 tys.). Publikujemy tam racjonalistyczne drobnostki i bieżące informacje o działalności portalu.

Czytaj całość: nasze osiągnięcia, inicjatywy, interwencje, sprawozdania, plany:

10 lat Racjonalisty

 Nowe teksty
 

Dzieci kultury nienawiści - Abd Al-Hamid Al-Ansari (31-12-2010)

W artykule zatytułowanym "Dzieci kultury nienawiści i jej ofiary" katarski liberał, dr Abd Al-Hamid Al-Ansari, zareagował na morderczy atak Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie, w którym zginęły dziesiątki niewinnych cywilów. Zastanawia się on dlaczego iraccy chrześcijanie napotykają terroryzm, prześladowania i dyskryminację, skoro islam naucza tolerancji wobec mniejszości nie-muzułmańskich.
Czytaj...

 

Do czego potrzebujemy kruchych rodzin? - Caden O. Reless (31-12-2010)

"Krucha rodzina" brzmi naprawdę dobrze, prawda? Może nie tak dobrze, jak "skrzywdzeni i poniżeni", "bezbronne ofiary systemu" albo "zgnębieni przez los", ale w każdym razie dużo lepiej niż pospolite "pary z dzieckiem, ale bez ślubu, które łatwo się rozpadają, z marnym wykształceniem i równie marnymi perspektywami na rynku pracy". Po prostu bardziej medialnie i w ogóle bardziej.
Czytaj...

 

Krytyczne myślenie i afrykańska tożsamość - Leo Igwe (31-12-2010)

Kiedykolwiek ujawniam absurdy oskarżeń o czary czy absurdy prześladowań rzekomych czarowników lub czarownic, wielu wzywa mnie abym porzucił mentalność oyibo (białego człowieka). Tak jakby krytyczne myślenie charakteryzowało wyłącznie kulturę białych ludzi, zaś mistyczne myślenie było zarezerwowane dla czarnych Afrykanów.
Czytaj...

 

Społeczne eksperymenty - Lech Ostasz (30-12-2010)

Dzisiejsza cywilizacja bywa trudna do zniesienia, ale na przykład ta z XVII wieku, z XIX lub nawet z pierwszych dekad XX wieku była, dla przeciętnego człowieka, gorsza. W gruncie rzeczy - dla celów reformatorskich - najwięcej możemy chyba spodziewać się po lekkiej modyfikacji kultury Zachodu, która zdążyła opracować wiele pozytywnych reguł i praw. Mam na myśli kulturę Zachodu dzisiejszą, nie wczorajszą. Kultura europejska, po upowszechnieniu się w niej demokracji, pluralizmu i praw człowieka (choć nie wszystkie prawa człowieka są dobrze sformułowane), jest dziś najlepszą spośród kultur funkcjonujących na dużą skalę. Tym niemniej kultura Zachodu ma jeszcze niemało stron nieznośnych, na które nie należy przymykać oka.
Czytaj...

 

Denis Dutton (1944-2010) - Jerzy Luty (30-12-2010)

W Christchurch w Nowej Zelandii, w wieku 66 lat, zmarł Denis Dutton. Denis Dutton był profesorem filozofii sztuki, krytykiem i publicystą, związanym z Uniwersytetem Canterbury w Nowej Zelandii, gdzie w latach 2008-2010 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filozofii. Był też redaktorem naczelnym założonego w 1976 r. pisma Philosophy and Literature (od 1983 The Johns Hopkins University Press).
Czytaj...

 

Płeć a rozmnażanie - Grzegorz Świątoniowski (30-12-2010)

Wydaje się, że mężczyźni i kobiety nie mają żadnych wątpliwości do czego właściwie służy płeć przeciwna. Gdy jednak pytanie to postawić biologom (którzy - jak powszechnie wiadomo - są istotami bezpłciowymi) można wprawić ich w niejakie zakłopotanie. Nie znaczy to oczywiście, że biolodzy negują powszechnie przyjęte i akceptowane cele istnienia kobiet (zmywanie, pranie i gotowanie) oraz mężczyzn (jedzenie, picie i spanie), zobligowani jednak swoją profesją zajmują się tym, co wiąże się w sposób najbliższy - czyli bezpośredni - z ideą płciowości.
Czytaj...

 

W naukowym czasopiśmie ośmioletnie dzieci publikują badanie dotyczące trzmieli - Ed Yong (30-12-2010)

"Odkryliśmy również, że nauka jest fajna i zabawna, ponieważ robisz coś, czego nikt przed tobą jeszcze nie robił". Konkluzja ta pochodzi z nowego tekstu opublikowanego w naukowym czasopiśmie. Jeżeli ton tej wypowiedzi brzmi niezwykle to, dlatego, że jej zbiorowym autorem są dzieci ze szkoły podstawowej Blackawton Primary w Devon, w Anglii.
Czytaj...

 

Mój bohater Stirlitz - Joanna Rutkowska (30-12-2010)

Z kroniki narodowo-wyzwoleńczej. Standartenfurer SS Max Otto von Stierlitz (właściwie Wsiewołod Władimirowicz Władimirow) 44 lata - pułkownik radzieckiego wywiadu, uwiódł niespełna 30-letnią Polkę (właściwie co jej przyszło do głowy). Pierwszym mgnieniem przykuł ją do fotela. Co miała robić? Przy nim Kloss to chłoptaś, hulaka z przypadku. Natomiast Stirlitz...
Czytaj...

 

Deformacje demokracji w myśli Friedricha Augusta von Hayeka - Patrycja Walter (29-12-2010)

Przewaga demokracji nad innymi ustrojami bierze się z silnych niezależnych instytucji państwowych kształtowanych od czasów Johna Locke'a i Charlesa de Montesquieu. Jednocześnie mechanizmy demokratyczne charakteryzuje dynamika, która z jednej strony sprzyja rozwojowi instytucji demokratycznych, z drugiej może prowadzić do nadużyć i zachwiania proporcji pomiędzy poszczególnymi władzami, słowem: do deformacji demokracji. Niebezpieczeństwa czyhające na demokrację tkwią zatem w niej samej.
Czytaj...

 

Czy każdy może być ateistą? - Wojciech Terlecki (29-12-2010)

Jak głęboko tkwi w nas uwarunkowanie deistyczne, świadczy to, że jest dominującym sposobem postrzegania rzeczywistości wśród mieszkańców naszego globu. Dla rzeszy osób świat i życie bez boga traci swój cel. Nie ma dla nas żadnego planu, nie ma wytłumaczenia dla istnienia świata i nie ma żadnego powodu by mierzyć się z przeciwnościami życia.
Czytaj...

 

Dokąd zmierza (chrześcijański) świat? - Andrzej Koraszewski (28-12-2010)

Z wszystkich możliwych badań wynika, że mieszkańcy Ameryki są najbardziej religijnym społeczeństwem spośród społeczeństw najbardziej rozwiniętych. Jest to zadziwiający fenomen, ponieważ poza Stanami Zjednoczonymi mamy stałą korelację mówiącą, że im wyższe dochody i wyższe wykształcenie, tym niższe zaufanie do mitów religijnych. Według różnych badań 90 procent Amerykanów wierzy w Boga, a ponad 70 procent, nie ma najmniejszych wątpliwości w jego istnienie. Ale czy jest tak na pewno?
Czytaj...

 

Mój chasydzki problem - John Diamond (27-12-2010)

Niedawno zepsuł się komputer mojego ojca. Była to starodawna maszyna. Przeszukiwałem pisma komputerowe, aż znalazłem miejsce, gdzie obiecywali naprawić każdy komputer, niezależnie od jego wieku. Sklep znajdował się we wschodnim Londynie i przy głównym biurku siedział stosunkowo młody człowiek z pejsami, w obramowanym futrem kapeluszu.
Czytaj...

 

O występowaniu z Kościoła - Robert Prochowicz (27-12-2010)

Nie ma też w polskim prawie przepisów regulujących sposób (procedurę) wstępowania lub występowania ze związków religijnych - ustawodawca pozostawia to do zdefiniowania samym związkom wyznaniowym. O ile jest czymś naturalnym, że to związek wyznaniowy ustala kogo i na jakich zasadach przyjmuje w szeregi swych członków, to pozostawienie takiej dowolności w kwestii opuszczania tego związku może prowadzić (i prowadzi) do nadużyć.
Czytaj...

 

Bóg ognia przychodzi po ogień - Maria Szulska-Stęplowska (26-12-2010)

Wiek, w rozumieniu ilości przeżytych lat, to dla jednych chluba a dla innych udręka. Młodość kojarzy nam się z szaleństwem, emocjami i irracjonalnością. Starość natomiast jest owej młodości rozrachunkiem i kojarzyć nam się będzie głównie z mądrością. Prawda to niepodważalna, ale... czy słyszeli państwo powiedzenie "stary a głupi"? Wszak ludowym go nazwać nie można ale ogólnie znanym i owszem. Znakiem tego nie każda starość bywa mądrością.
Czytaj...

 

Idealny wiek - Qanta Ahmed (26-12-2010)

Zeszłej wiosny dostałam list od saudyjskiego ojca. Jego 12-letnia córka przyszła ze szkoły i mimochodem wspomniała, że jej nauczyciel pochwala zamachy samobójcze oraz że islam je sankcjonuje. Było to w związku z Palestyńczykami. Jej ojciec napisał:"Zawsze myślałem, że dobry rodzic musi dać swojemu dziecku dobre wykształcenie. Teraz zdaję sobie sprawę z tego, że muszę chronić moje dziecko przed nim!"
Czytaj...

 

Autobiografia Marka Twaina - Andrzej Koraszewski (26-12-2010)

Przez kilka dni siedziałem w fotelu przytłoczony ciężarem pierwszego tomu Autobiografii Marka Twaina. Książka wyszła dokładnie w sto lat po tym jak pogłoski o śmierci Marka Twaina okazały się być całkowicie nieprzesadzone. Wydawca Autobiografii Marka Twaina nie mógł wiedzieć, czy książka będzie ekonomicznym sukcesem, czy niewypałem. W listopadzie ukazał się pierwszy tom i jest na liście bestsellerów.
Czytaj...

 

W święta czuję się jak gej - (25-12-2010)

- W święta czuję się jak gej - mówi Kamil. Dziwne wyznanie. Jego mieszkanie wygląda jak spełnione marzenie o idealnym Bożym Narodzeniu. - Nie zrozum mnie źle, nie mam nic przeciwko gejom - zastrzega. - Współczuję szczególnie tym, którzy żyją w strachu przed coming outem. Dlaczego? Bo świetnie ich rozumiem. Mam podobny problem. Tylko mój coming out dotyczy czegoś zupełnie innego.
Czytaj...

 

Zagadka grobu Jezusa – narodziny mitu - Marcin Dolecki (25-12-2010)

Możliwe jest, iż Jezus nie umarł lecz jedynie stracił przytomność po ukrzyżowaniu, natomiast później, po umieszczeniu go w grobie, ocknął się i wyszedł z niego. Możliwa jest również inna wersja wydarzeń, mianowicie, iż po śmierci Jezusa na krzyżu, jego ciało zostało zabrane w nocy z miejsca pochowania przez kogoś z członków jego rodziny albo fanatycznego ucznia lub uczniów. Możliwe są również inne hipotezy.
Czytaj...

 

Małpie Gender Studies - Maciej Twardowski (24-12-2010)

Na łamach renomowanego "Current Biology" ukazał się tekst, z którego płyną wnioski pozwalające wymierzyć mocny cios w same podstawy radykalnych odłamów Gender Studies. W dogmat mówiący o czysto społecznej naturze płci. W trakcie badań - cytując R.W. Wranghama - po raz pierwszy w historii zanotowano u młodych zwierząt podział ról ze względu na płeć w trakcie zabawy. Co więcej - badacze uznali zjawisko za posiadające w przeważającej mierze biologiczne podstawy.
Czytaj...

 

Nowe geny powstają szybko - Jerry Coyne (24-12-2010)

Jaką rolę w ewolucji odgrywa pojawienie się nowych genów w przeciwieństwie do zwykłych zmian w starych genach? Z dwóch powodów to pytanie nabrało ostatnio znaczenia. Pierwszy dotyczy kontrowersji naukowej. Niektórzy naukowcy utrzymują, że najważniejsze zmiany ewolucyjne, przynajmniej jeśli chodzi o zmiany w planie ciała, wymagają zmian w sekwencjach regulatorowych. Druga kontrowersja jest religijna.
Czytaj...

 

Wesołych Świąt - Marcin Kruk (23-12-2010)

Koleżanka spojrzała na mnie wzrokiem świeżo zagryzionej sarny. Przekazywała dzieciom słowo boże i właśnie wróciła z klasy. Pokój nauczycielski tętnił inercją. Odnosiło się wrażenie, że to wszystko przerastało wszystko i wszyscy wszystkiego mają dość. Jak zwykle we wtorki odczuwałem poważny deficyt sensu istnienia. We wtorki trzecią lekcję w IIIb miałem po koleżance, która przekazywała słowo boże, i wtedy uświadamiałem sobie, że nie tylko kwanty potrafią być w dwóch różnych miejscach równocześnie.
Czytaj...

 

Dziwna rzecz zdarzyła się w drodze do końca świata - Dan Gardner (22-12-2010)

To był kolejny fatalny rok. Gospodarka ledwie się snuje. Bezrobocie jest wysokie. Dług rośnie bez przerwy. Grecja, Irlandia i dziesiątki innych krajów wiszą nad przepaścią. Pakistan zalała powódź. Na Haiti jest cholera. Zanim skoczysz z mostu, chcę zabrać cię do innej epoki, kiedy sprawy wyglądały równie ponuro. Potem pokażę ci, co stało się między wtedy a teraz. Nastrój znacznie ci się poprawi.
Czytaj...

 

O końskości niektórych okularów filozofii - Jerzy Drewnowski (22-12-2010)

Że filozofia, jak końskie okulary, zawęża horyzonty na wielu polach, nie wypada mówić człowiekowi dobrze wychowanemu. Że jest tak jednak rzeczywiście, przykładów mamy tyle, iż mogą być materiałem do setek prac doktorskich: filozoficzne obrazy tak zwanej natury ludzkiej, zawężone do granic bałamuctwa, unaoczniają tę prawidłowość w sposób szczególnie wyrazisty.
Czytaj...

 

Racjonalizm - ponowoczesność - humanizm - Radosław S. Czarnecki (21-12-2010)

Sens i racjonalność ludzkich dociekań istnieją w świecie realnie, niezależnie od ludzkich usiłowań wyrażenia ich słowami. Z pozycji czysto subiektywnych, sposobem dochodzenia do jądra każdego problemu czy zagadnienia stała się dla postmodernistów tzw. dekonstrukcja. Jest to proces odsłaniania kolejnych warstw i założeń. Ważnym jest w niej jedynie znaczenie uzyskane w umyśle interpretatora, egzegety czy komentatora danej myśli, tezy, tekstu bądź idei.
Czytaj...

 

Boże Narodzenie – Droga do ognia piekielnego - Andrzej Koraszewski (21-12-2010)

Nie mogę się doczekać na świąteczne życzenia papieża. Chwilowo rajcują mnie szopki. Nie umiem sobie uświadomić, czy kiedykolwiek bożonarodzeniowa szopka wzbudzała we mnie inne uczucia niż wrażenie, że patrzę na ... szopkę. Tymczasem wieści z Watykanu zdają się być szopką z nieco innego wymiaru.
Czytaj...

 

Tarantula św. Pawła - Mariusz Agnosiewicz (21-12-2010)

Tarantyzm nie da się sprowadzić do zjawiska czysto epidemiczno-chorobowego, do nerwicy chrześcijańskiej, nawet jeśli leży ona u jego podłoża. Nie był bowiem całkowicie spontanicznym i bezładnym szałem tanecznym, ale posiadał wyraźne formy strukturalne. O jego luźnym związku z faktycznymi ukąszeniami świadczy często cykliczny, coroczny nawrót objawów "ukąszeniowych", które trzeba regularnie było egzorcyzmować muzycznie.
Czytaj...

 

Martin Gaskell nie został wyrzucony - PZ Myers (20-12-2010)

Zapisy pokazują, że to, o czym ludzie dyskutowali, nie dotyczyło wyłącznie jego religii, ale sposobu, w jaki religia wpływała na jego pracę jako naukowca i efektu zatrudnienia kogoś z tak dwuznacznymi poglądami w stanie, który już próbuje przezwyciężyć wstyd związany goszczeniem Muzeum Kreacjonizmu. Są to ważne wątpliwości. Jest również faktem, że gdy zatrudniamy kogoś, chcemy mieć człowieka, którego umiejętności możemy respektować jako koledzy, a Gaskell nie był tutaj w najlepszej pozycji.
Czytaj...

 

Wokół Kosidowskiego - Jan Rura (20-12-2010)

W 1963 roku ukazała się w Polsce książka Zenona Kosidowskiego Opowieści biblijne, a wkrótce potem tegoż Opowieści Ewangelistów. Moje pokolenie było wtedy w końcowej fazie studiów lub na początku pracy zawodowej. Tematyka tych książek utrafiła w zainteresowania wielu z nas, była często przedmiotem naszych dyskusji. Sposób stawiania pytań był podobny do naszego, nie odczuwaliśmy ani z góry założonych tez antyreligijnych autora, ani też napastliwości.
Czytaj...

 

Koniec pewnej ogoniastej opowieści - Caden O. Reless (19-12-2010)

Pentagon opowiedział się za uchyleniem zasady "don't ask, don' tell", dyskryminującej w armii homoseksualistów, ponieważ oceniono, że w żaden sposób nie odbije się to negatywnie na gotowości bojowej amerykańskich sił zbrojnych. Amerykańskie siły zbrojne już dwukrotnie w historii przechodziły podobne zmiany - po raz pierwszy, gdy zaczęli w nich służyć Afroamerykanie, po raz drugi - gdy do służby wojskowej zaczęto przyjmować kobiety.
Czytaj...

 

Nowe reguły: są pewne rzeczy, których nie wolno ci już dłużej nie mówić - PZ Myers (19-12-2010)

Przykro mi, koledzy ateiści, ale jeśli sądziliście, że siedząc cicho, bez hałasu, jakoś wam się uda, to jesteście skazani. Sytuacja jest gorsza niż tylko to, że jacyś niemądrzy wierzący wpadają w szał, ponieważ koszmarnie wojowniczy, agresywni, wstrętni ateiści wywieszają hasła z czymś tak obraźliwym i ohydnym jak "możesz być dobry bez boga" - myśleliście, że po prostu unikając konfrontacji z ludźmi o tak wyostrzonym poczuciu przestępstwa unikniecie ich uwagi i potępienia?
Czytaj...

 

Zabić innego - (19-12-2010)

Aasia Bibi jest pakistańską chrześcijanką i matką pięciorga dzieci. Została skazana przez sąd pakistański na śmierć za popełnienie aktu bluźnierstwa przeciwko Prorokowi Mahometowi. Wyrok śmierci został wydany zgodnie z paragrafem 295 Pakistańskiego Kodeksu Karnego. Nie tylko członkowie mniejszości chrześcijańskiej i hinduskiej, ale także muzułmanie Ahmadi, są regularnie oskarżani przez islamskich duchownych w Pakistanie o popełnianie aktów bluźnierstwa po prostu na mocy swojej domniemanej niewiary, że Prorok Mahomet jest ostatnim prorokiem Boga.
Czytaj...

 

Karalne rozsypywanie prochów, czyli o absurdach polskiego prawa - Maciej Twardowski (18-12-2010)

W czerwcu 2009 biskupi przedstawili dokument "Obrzędy pogrzebu związane z kremacją zwłok". Znajdujemy w nim potwierdzenie, że Kościół zaleca zachowanie dotychczasowego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Dopuszczając możliwość kremacji zwłok, jeśli "jeśli nie została dokonana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej, a zwłaszcza jeśli nie podważa wiary w zmartwychwstanie ciała." Rozsypywania prochów nie przewiduje. Czy zatem nowelizacja ustawy spotka się zatem ze sprzeciwem ze strony Kościoła?
Czytaj...

 

Opowieści o wojnie terroru z Izraelem - Michael J. Totten (18-12-2010)

Wydawnictwo Encounter Books opublikowało niedawno wstrząsającą książkę włoskiego dziennikarza Giulio Meottiego A New Shoah: The Untold Story of Israel's Victims of Terrorism. Na początek pomyślałem, że tytuł może jest przesadny. W Szoah - nazistowskim Holocauście - zginęło o całe rzędy wielkości więcej ludzi niż z rąk terrorystów w Izraelu, ale to nie o to chodzi. To, co jest wspólne dla izraelskich ofiar terroryzmu i ofiar nazistowskiego ludobójstwa, to fakt, że byli to Żydzi zamordowani za to, że byli Żydami.
Czytaj...

 

Genom kultury - Andrzej Koraszewski (18-12-2010)

Podobnie jak skamieliny opowiadają nam o historii życia na ziemi, słowo pisane w książkach opowiada o historii ludzkości. Słowa opowiadają historię, nie tylko poprzez zdania, które tworzą, ale i poprzez to, jak często się pojawiają. Odkrycie tej opowieści nie jest łatwe - musisz przekształcić te książki w digitalny zapis tak, aby tekst mógł być analizowany i porównywany. Co więcej, musi to objąć miliony książek.
Czytaj...

 

Boskie ingerencje w losy świata - Maciej Kroniewicz (17-12-2010)

Przy okazji tragedii, która wydarzyła się w czasie ostatniej Love Parade duchowni byli mniej wstrzemięźliwi w wyjaśnianiu boskich działań. Austriacki biskup Andreas Laun określił udział w imprezie "buntem przeciwko Stworzeniu i przeciwko Boskiemu porządkowi" oraz zasugerował, że śmierć była karą Bożą. W tym przypadku teizm funkcjonuje o wiele bardziej otwarcie. Co do osób lecących samolotem na uroczystości katyńskie przygważdżająca większość heretykami nazwana raczej być nie mogła stąd takie lawirowanie słowami i nacisk na ludzką stronę nieszczęścia.
Czytaj...

 

Poszukiwanie muzułmańskiej tożsamości - Qanta Ahmed (17-12-2010)

Wielu brytyjskich muzułmanów pierwszego i drugiego pokolenia odrzuca swoje dziedzictwo etniczne i ramy kulturowe na rzecz perwersyjnego, przesadzonego, narcystycznego współczucia dla świata, którego częścią nigdy nie będą. Jednym wyjaśnieniem tego jest to, co psycholodzy określają jako teoria opanowywania trwogi.
Czytaj...

 

Boudry i in. o nieredukowalnej złożoności - Jerry Coyne (17-12-2010)

Najnowszy numer "Quarterly Review of Biology", który publikuje artykuł Michaela Behego o ewolucji mikrobowej w laboratorium, publikuje także ostrą krytykę koncepcji Behego o "nieredukowalnej złożoności", napisaną przez grupę belgijskich filozofów pod przewodnictwem Maartena Boudry'ego.
Czytaj...

 

Wszechmoc i wszechwiedza - Jerzy Neuhoff (17-12-2010)

Od materii nie da się uciec. Nikt nie zajmuje się np. anatomią, fizjologią czy neurologią duchów, anatomią Pegaza i Hydry ani jadłospisem Cerbera. Mało tego, próby takie potraktowano by w najlepszym razie jako nieszkodliwe fiksacje, a w poważniejszych przypadkach ich autorem zajęliby się balneolodzy, neurolodzy lub psychiatrzy. Wszyscy oni doszliby do zgodnego wniosku, że w organizmie tego autora jest czegoś nadmiar lub czegoś brakuje, czyli wróciliby do materii.
Czytaj...

 

Ignostycyzm, czyli postawa godna człowieka racjonalnego - Bernard Korzeniewski (17-12-2010)

Podejmujący teologiczne dyskusje z religią, czy też jedynie traktujący ją za punkt odniesienia dla wyrażania swoich poglądów, wpadają nieświadomie w pułapkę zastawioną przez jej wyznawców, a szczególnie przez hierarchię Kościoła. Wchodzący w jakiekolwiek spory z treścią wierzeń chcąc nie chcąc nobilitują wiarę.
Czytaj...

 

Fenomen? - Oliwia Kalinowska (16-12-2010)

W średniowieczu Watykan przeżywał renesans: ludzie wierzyli w Boga, bali się go niemiłosiernie, księża byli głupi, ale dziesięcinę ściągać umieli, Watykan się bogacił, a fajerwerków dodawały spektakularne procesy sądowe prowadzone przez co inteligentniejszych zakonników. W XVII wieku gwałtowne zainteresowanie nauką stało się poważnym zagrożeniem dla Kościoła. Odkrywano nowe prawa, które wcześniej kościół miał monopol dowolnie nazywać "cudami"
Czytaj...

 

Ciemna strona oksytocyny – coś więcej niż tylko hormon miłości - Ed Yong (16-12-2010)

Istnieje środek chemiczny, który może nieznacznie zmienić twoje wspomnienia z dzieciństwa dotyczące własnej matki. U niektórych ludzi, rysuje on mamy w lepszym świetle, sprawiając, że pamiętane są, jako bliższe i bardziej opiekuńcze. U innych, oksytocyna ma mroczniejszy wpływ, sprawiając, że mamy wydają się być mniej opiekuńcze i bardziej odległe.
Czytaj...

 

Świeckość jest drogą wyjścia z kryzysu braku racjonalności - (15-12-2010)

Poszukiwanie sygnałów świadczących o możliwości zmiany postaw społecznych w świecie arabskim może być zajęciem deprymującym. Nie oznacza to, że takich sygnałów nie ma, ani tego, że ludzie kontestujący islamski fundamentalizm religijny mieszkają wyłącznie na Zachodzie. Interesujące są zarówno głosy nawołujące do zmian, jak i media, które je przekazują.
Czytaj...

 

Od nauk Jezusa do nauki katolickiej – horror catholicus - Marcin Dolecki (15-12-2010)

Katolicy czytają Biblię wierząc, iż zawiera ona spisane słowo Boga, które interpretują zgodnie ze swoją doktryną - w ten sposób bowiem większość z nich została wychowana od dzieciństwa. Czytanie Nowego Testamentu w pozycji klęczącej nie jest jednak ani rozsądne, ani zbyt wygodne.
Czytaj...

 

Komplementarna zagadka - Lucjan Ferus (15-12-2010)

Kościół wypowiedział się ustami abp Gianfranco Ravasiego, że "teoria Darwina jest zbieżna z wiarą chrześcijańską", oraz, że "ewolucja biologiczna i wiara chrześcijańska są komplementarne". Religijna prawda (broń Boże nie teoria!) mówi, że na początku, zaraz po boskim akcie kreacji, wszystkie stworzenia były doskonałe, a najbardziej z nich doskonały był człowiek. Dopiero po jego upadku, który zaowocował grzechem pierworodnym, wszystko zaczęło ulegać stopniowej degradacji, gdyż grzech ów skaził całe boże stworzenie, dosłownie całą ziemię.
Czytaj...

 
Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Fizyk - wniosek
Punkty użytkowników
Zmiana ustawień domyślnych - powiadomienia o ocenie
Religie:
Religijność - szukanie ochrony?
Biblijny potop
Kłamczuch dla Jesusa
Ciekawski: Czy warto czekać ze ślubem do seksu?
Naukowcy: warto czekać z seksem do ślubu.
Wypowiedż prymasa Michalika
Święta rodzina
Ważność daty urodzenia.
Operacja Chusta
Ingres nowego biskupa polowego
Różaniec assistance
Prośba o ściągawkę
OJCIEC -kto to dla katolików??
Wiara bez podwalin
Czyżby krytycy fałszowania ewangelii się mylili?
Filozofia i światopogląd:
O znaczeniu naszych czynów
Rzeczy ostateczne czyli eschatologia
Szczęście i rozum
Przypadek i konieczność
Chrześcijańskie korzenie
Trochę kultury!
Rola przypadku w akcie stworzenia
Matematyczny Wszechświat HIPOTEZA
Czy należy wychowywać do wolności?
Co to za koncepcja Boga
Fenomenologia
Irracjonalne bywa racjonalne...?
Der Mensch ist, was er ißt.
Kwestia zasady przyczynowości
Locke i jego teoria poznania.
Filozofia kiedyś i dziś.
Kościół i antyklerykalizm:
Czy jest dobra strona kościoła??
chamstwo Terlikowskiego
Cyberniebo
Dogmat o nieomylności Papieża
Kłopoty pewnego księdza
Prawo do aborcji (terapeutycznej) prawem człowieka!
Nauka:
Kłopot z ateizmem...znowu
Proste zadanko z prawdopodobieństwa
Coś dla Fizyków na Nowy Rok
Niepewność w kwestii wiarygodności
Materia, Energia, Pola, ...
obiekty na skymap
Miłość, czym jest?
Nowa Teoria Implikacji (algebra Kubusia) Premiera
zadanie z rachunku prawdopodobieństwa
Pytanie o książkę (genetyka)
edukacja sześciolatków? Co o niej sądzicie?
Społeczeństwo i kraj:
Ankieta
Polacy bogatsi o 19%
"Trzech Króli" vs. "Lewiatan"
trzech króli
Paradoks
Afera Orlikowa ?
Pani Zosiu...
Wartości chrześcijańskie w statucie szkoły publicznej?
Święta w firmie i ateista
narkotyki
Parytety
Biznes w Polsce
Białoruś
Cios - prosto w Boga!
Zespół budzący uśmiech
Kochanym dzieciom - kulig
Prezydentowi. Takie tam skojarzenia. Bardzo luźne. Historyczne
Domy dziecka etc. - Czyli jak są wychowywane w nich dzieci?
"Pała" za "Profesora"
Jako i my odpuszczamy?
Nie taki diabeł straszny, jak go malują
Kultura:
Mój mały pomysł na wigilię
Suka - pod choinkę!
ABC Racjonalisty:
Racjonalne kalendarium świąt.
przepowiednie
Życie inne niż wszystkie.
Jeszcze raz. Racjonalizm,a prawa naturalne.
Czy istnieje polski Richard Dawkins?
Święta vs. Święta Bożego Narodzenia
Jak przekonać
katolicyzm tak wygląda?
Gospodarka i ekonomia:
Wyspa Rozbitków
"Oszczędne Państwo"
O wszystkim i o niczym:
Kosmita?
Ateistyczny opłatek
Rewolucja na pokaz?
Nowy Rok Będzie Kobietą
RP czy PR?
Świąteczne zabobony
Źródła
jestem tu nowy
WHITE SEXY POWER!
Zrób sobie (ewentualnie) choinkę
Nowa broń przeciwko talibom: afgańskie kobiety
Co było przed wielkim wybuchem??
Halal
Absurd, ale piękny
Prawo i obowiązek zrozumienia
Czego pragną kobiety

Strona główna Forum

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.