 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 29-08-2011 12:19 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | System prodemograficzny
7 na 7 | Witam! Wątek powstał jako kontynuacja rozmowy z mbieleckim. Od problemów aborcyjnych przeszliśmy do kwestii, jak dbać o przyrost naturalny. W końcu głupio rozmawiać o aborcji, gdy dla dorosłych ludzi nie ma pracy, nie mówiąc o tym, że nie ma pieniędzy na domy dziecka, czy dożywianie biedniejszych. Jeśli chcemy zachęcać do rodzenia dzieci, to powinny one przychodzić na świat, w którym godnie będą mogły żyć i gdzie będzie dla nich miejsce. Padła pierwsza propozycja, jak zachęcić do robienia i wychowywania dzieci: Podatek dochodowy zależny od dochodu liczonego na członka rodziny. Zapraszam do dyskusji, czy warto coś zmieniać w kierunku prodemograficznym. Może nie warto? Jeśli warto, to co należałoby zrobić.
Pozdrawiam | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej..#136 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: System prodemograficzny | To ja trochę wypośrodkuję 
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
| coreless (16088 punktów) | Odp: System prodemograficzny | > Tylko ten na 100% nie wygra, kto nie ryzykuje.Tylko co jest tu rzeczywiście wygraną, a co ryzykiem? 
Transluminacja czaszki często daje wyniki fałszywie ujemne. |
| lukaszewicz (5674 punktów) | Odp: System prodemograficzny |
> W Szwecji (o ile coś się nie zmieniło) urlop jest dzielony pomiędzy rodziców dowolnie z zastrzeżeniem jedynie, iż żadne z nich nie wykorzysta mniej niż 8 tygodni (z 480 potencjalnych dni). To trochę zmienia podejście pracodawcy do planów prokreacyjnych pracowników płci dowolnej IMHO.Nie wpływa natomiast na plany prokreacyjne potencjalnych rodziców. pl.wikipedia.org/wiki/Demografia_Szwecji |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: System prodemograficzny | > >Nie posuwam się do teorii, że to spisek na wolność kobiet> Ja wbrew pozorom też nie. Podejrzewam raczej koncepcje typu "prawa naturalnego", "naturalnej, zdrowej rodziny" itp. Może nawet intencje były dobre (jak najlepsza opieka nad dzieckiem itp.), ale wśród efektów jest ograniczenie wolności kobiet i nieuchronne konsekwencje dla rynku pracy.Dobrymi intencjami piekło jest wypróbowane  Wydaje mi się że uważasz że jak się napisze w ustawie że wszyscy są piękni młodzi i zdolni to tak będzie. Świat nie był nie jest i nie będzie sprawiedliwy. Moim zdaniem najlepiej rodzinę zostawić i jej nie ruszać , a ludzie sami się dogadają kto będzie rodzić i kiedy korzystać z urlopów macierzyńskich. Wystarczy tylko zapewnić im dobre warunki ekonomiczne i tu jest ogromne pole do popisu 
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: System prodemograficzny |
> Ja w tej sytuacji nie zrozumiałabym podatku pogłównego, o którym do upadu opowiada JK-M. Bo wtedy ja płaciłabym dwa podatki, a rodzice z piątką dzieci siedem podatków... Prorodzinne i prodemograficzne to już by całkiem nie było. To już lepszy jest ten dochodowy. Problemem jest tylko jego dystrybucja przez urzędy państwowe.pogłówny to najprostszy podatek i oczywiste jest że jak ktoś ma 5 dzieci to państwo ma im zapewnić taką samą opiekę jak każdemu innemu i dlatego się go płaci od wszystkich. Ideą tego podaku jest jego nieuciążliwość - włąśnie między innymi dlatego że nie potrzeba armii urzędnikó do jego obsługi. Podejrzewam że byłby najbardziej prorodzinny, ale obecnie niemozliwy do wprowadzenia ze względu na strasznie rozbudowany aparat państwowy. Każde odurzędniczenie państwa i zostawienie kasy w rękach społeczeństwa (zresztą w znacznaj mierze będących rodzicami) będzie dobrym krokiem prorodzinnym.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
Jarek B. (426 punktów) (zablokowany) | Odp: System prodemograficzny | > Tylko ten na 100% nie wygra, kto nie ryzykuje.Świat zachodu przy obecnej mentalności inny nie będzie i przyrost naturalny się nie będzie podnosić co w przyszłości przełoży się na mniejszą liczbę pracowników - ergo stopa życiowa, w pierwszym rzędzie ludzi starszych, nieuchronnie będzie spadać. Zachód "eksperymentuje" na żywej tkance społeczeństwa od dziesięcioleci i w tym jest problem. W ramach dzisiejszego pluralizmu na pytanie czy kobieta powinna urodzić niechciane dziecko lub też dziecko zagrażające jej zdrowiu odpowiedzią jest najczęściej podkreślenie wyboru kobiety. Odpowiedź świata zachodniego w większości jest taka by legalizować aborcję kosztem większego przyrostu naturalnego. Przykład drugi czy lepiej aby rodziły się dzieci w rodzinach materialnie zubożałych czy też należałoby najpierw zapewnić takim rodzinom "godny byt" ? W obu tych przykładach ważniejszym od narodzin dziecka okazuje się być pluralizm oraz komfort życia. Nie ma fizycznej możliwości powiększenia przyrostu naturalnego w społeczeństwie, które po prostu tego nie chce. Fajnie jest mówić, że powinny się rodzić dzieci chciane, ale problem w tym, że ludzie zachodu tych dzieci w ogóle chcą coraz mniej. Nie ma szans na zachodzie o wyższy wzrost narodzin tak długo jak dominują pluralistyczne poglądy wymieszane z socjalnym podejściem do gospodarki. |
#142 2 na 2 | liliac (147340 punktów) | Odp: System prodemograficzny | > Dobrymi intencjami piekło jest wypróbowaneMniej więcej to dałam do zrozumienia, jak sądziłam. > Wydaje mi się że uważasz że jak się napisze w ustawie że wszyscy są piękni młodzi i zdolni to tak będzie.A to dlaczego ci się wydaje? > ludzie sami się dogadają kto będzie rodzić i kiedy korzystać z urlopów macierzyńskichA co ja sugerowałam? |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: System prodemograficzny | > Czy to w takim razie znaczy, że równość wobec prawa nie istnieje i jest tylko jakimś mitem?wobec prawa boskiego nie  , każdego innego tak
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: System prodemograficzny | moim zdaniem przeceniasz obyczajowość a nie doceniasz ekonomii
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: System prodemograficzny | > >jak zachęcić do robienia i wychowywania dzieci...> Kwestia terminologiczna: czy dzieci się robi?a nie słyszałeś o Pinokiu ?
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#146 6 na 6 | liliac (147340 punktów) | Odp: System prodemograficzny | > Nie wpływa natomiast na plany prokreacyjne potencjalnych rodziców.> pl.wikipedia.org/wiki/Demografia_SzwecjiMnie w sumie bardziej niż trendy demograficzne interesuje, by nikt nie próbował mi "robić pod górkę" w życiu i zareagowałam tu raczej na zdanie "więcej kobiet mogłoby skupić się tylko na wychowywaniu dzieci". Innymi słowy - inni w tym wątku forumowicze myślą, jak by podnieść dzietność, a ja pilnuję, by ich rozwiązania nie godziły w moje interesy. |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: System prodemograficzny | > >Gdybym szedł Twoim torem myślenia bym powiedział, że płacenie różnych kwotowo podatków jest niesprawiedliwe, bo jeden ma mniej do zapłacenia, drugi więcej.> Jakim torem myślenia? To zwykłe proste pytanie. Mnie osobiście wydaje się, że płacenie różnych kwot podatków jest niesprawiedliwe. Podatek powinien być liniowy. Moim zdaniem równość wobec prawa jest wtedy, kiedy każdy płaci tyle samo od zarobionej złotówki.Jak jest liniowy to nie ma równości prawa bo każdy płaci inną kwotę - co z równością nie ma nic wspólnego.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#148 3 na 3 | liliac (147340 punktów) | Odp: System prodemograficzny | > W ramach dzisiejszego pluralizmu na pytanie czy kobieta powinna urodzić niechciane dziecko lub też dziecko zagrażające jej zdrowiu odpowiedzią jest najczęściej podkreślenie wyboru kobiety.Hmmm. Wolałbyś świat, w którym wola kobiety nie ma znaczenia? |
#149 3 na 3 | liliac (147340 punktów) | Odp: System prodemograficzny | > Jak jest liniowy to nie ma równości prawa bo każdy płaci inną kwotę - co z równością nie ma nic wspólnego.Każdy płaci jednakowy odsetek. Nie wierzę, byś nie był w stanie tego zrozumieć. |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: System prodemograficzny | > >... jak zachęcić do robienia i wychowywania dzieci...> Pomiędzy: jak zachęcić do robienia i wychowywania, powinno być jeszcze, jak zachęcić do rodzenia?> Do "robienia" zachęcać zbytnio nie trzeba, wychowywanie - obejmuje poruszane wcześniej aspekty ekonomiczne i socjalne: stabilna praca, dochód gwarantujący utrzymanie rodziny, zabezpieczenia socjalne w wypadku utraty pracy/dochodu, żłobki, przedszkola, ulgi dla rodzin z dziećmi, itp.> Poza tym, jest jeszcze jeden problem dotyczący ilości dzieci: trzeba je urodzić. A nasza opieka medyczna i szpitale pozostawiają wiele do życzenia.> Współczesna, statystyczna kobieta, coraz lepiej wykształcona, mająca coraz większe możliwości, coraz rzadziej będzie decydować się na: 9 miesięcy ciąży (tortura wstępna) + poród (tortura właściwa) + ekstra dodatki (czyszczonko na żywca, zszywanko, itp.) + połóg + przewijanie, karmienie, przewijanie, karmienie...> Zapewnienie cywilizowanych warunków do przechodzenia ciąży a przede wszystkim, do porodu, to też jeden z czynników zachęcających do posiadania dzieci.> Faktycznie jest to wysiłek wieloletni obciążający kobietę, a przy braku partnera bardzo obciążający. Swiat się zmienił. Facet już nie musi w takim stopniu pilnować bezpieczeństwa kobiet (wojen coraz mniej) Kobieta poświęca się nauce i karierze niż szukaniu dobrego partnera i tak się to toczy. Myślę że z 50-100 lat jeszcze się pomęczymy zanim zostanie wymyślony inkubator i dopiero wtedy zacznie się prawdziwa wojna płci.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|