Racjonalista - Strona głównaDo treści
Racjonalizm a wiara w Boga

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
16-12-2011 13:43liberawski (8 punktów)Racjonalizm a wiara w Boga
Ocena 2 na 2
Czy racjonalizm w pewnym swoim rozumieniu wyklucza wiarę w Boga i rzeczywistość, która nie jest postrzegana zmysłami? Czy mogę być rozumnym i racjonalnym człowiekiem i jednocześnie przyjmować rzeczywistość nazywaną przez religie rzeczywistością nadprzyrodzoną? Czy jest wiara „do przyjęcia” z punktu widzenia racjonalisty i wiara „nie do przyjęcia” z punktu widzenia racjonalisty. Wydaje się, że z psychologicznego punktu widzenia na co dzień posługujemy się zarówno wiedzą jaki i wiarą a coś takiego jak absolutna pewność dotyczy tylko części naszych przekonań.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..
#271
19-01-2012 21:07
 Ocena 2 na 2
Hodża (11172 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Ania...
>Staram się je usuwać humanitarnie za okno (na 3 piętro nie wlezą raczej), wiem, że są potrzebne, ale tego ładnego nie czuję nijak... Nie wiem czemu, kraby mają 8 nóg ze stawami, a nie powodują u mnie takiej reakcji.

Strach można przezwyciężyć. Kup sobie w sklepie zoo jakąś mało jadowitą tarantulę, kiedyś taką widziałem - są bardzo spokojne, powiedziałbym nawet niemrawe, załóż terrarium. Po paru miesiącach będziesz spokojnie brała ją na ręce a nawet pozwolisz biegać po plecach.

P.S. Tylko nie zapomnij o zwierzęciu powiedzieć domownikom.



Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.

#272
20-01-2012 08:35
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi liliac
Bardzo ładny, w tym ujęciu wygląda trochę jak trylobit.

Komunizm i katolicyzm mają to do siebie, że łączy je pruderia (M. Środa)

#273
20-01-2012 09:54
 Ocena 6 na 6
Elka I Ponura (7473 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Ania...
>Staram się je usuwać humanitarnie za okno (na 3 piętro nie wlezą raczej), wiem, że są potrzebne, ale tego ładnego nie czuję nijak... Nie wiem czemu, kraby mają 8 nóg ze stawami, a nie powodują u mnie takiej reakcji.

Przesąd taki i/lub atawizm. No i pająki nie mają ślicznych, małych dzieci z wielkimi, załzawionymi oczętami, więc nam się nie wbudowują w psychikę jako coś z okolicy, do opieki.

No i pająki w kulturze są raczej pokazywane jako główny bohater horrorów, czarny charakter. Kraby to raczej jedzenie, tańce na plaży, kolorki etc. Mają lepszą prasę


Atheism is a non-prophet organization.
George Carlin

#274
20-01-2012 10:07
 Ocena 3 na 3
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Meretseger
>Bardzo ładny, w tym ujęciu wygląda trochę jak trylobit.

Mnie on wygląda trochę jak jakiś Przewodniczący za zielonym stołem...


Nie ma niczego, czego pragnąłbym bardziej niż mieć meduzę nazwaną moim nazwiskiem. (Frank Zappa)

#275
20-01-2012 10:37
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Elka I Ponura
Fakt, pająki mają okropny PR. Nie to, co koty.

Komunizm i katolicyzm mają to do siebie, że łączy je pruderia (M. Środa)

#276
20-01-2012 10:49
 Ocena 3 na 3
Przemek J. (3008 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Meretseger
Ciekawe przejście do nowego tematu, bo przecież koty mają tyle wspólnego z pająkami ile racjonalizm z religią

Koty są stanowczo przereklamowane. Tak uważam ja i mój pies, co prawda nie zgadza się z tym moja córka i jej kot, ale nasze ryby milczą na ten temat.

#277
20-01-2012 14:12
 Ocena 3 na 3
liliac (147340 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Elka I Ponura
>No i pająki nie mają ślicznych, małych dzieci

Pająki mają dużo ślicznych, małych dzieci

bosque-san(*)/2009/11/domestic-spiders.html

>No i pająki w kulturze są raczej pokazywane jako główny bohater horrorów, czarny charakter.

Takie fantasy kiedyś czytałam, w którym wielki skakun był najlepszym przyjacielem pewnego chłopca.

#278
20-01-2012 14:34
 Ocena 4 na 4
Meretseger (61860 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Przemek J.
Koty nie mają arachnofobii www.youtub(*)?v=0E5AWo5wf4Y&feature=related

Komunizm i katolicyzm mają to do siebie, że łączy je pruderia (M. Środa)

#279
20-01-2012 14:50
 Ocena 4 na 4
Chlodwig (10939 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Meretseger
>Koty nie mają arachnofobii

Mój miał.
Bał się też myszy, a gdy raz przezwyciężył strach, wystartował do gryzonia, potknął się o szczotkę i przywalił łbem w lodówkę...

#280
20-01-2012 16:21
 Ocena 3 na 3
zupełna (2507 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Chlodwig
>Bał się też myszy, a gdy raz przezwyciężył strach, wystartował do gryzonia, potknął się o szczotkę i przywalił łbem w lodówkę...
>

Jak bym mojego Fredzisława widziała....
W ubiegłym sezonie, zaskoczony widokiem osy na podłodze usiadł na niej. Szczęściem ma brytyjską ilość sierści, na pupie też. Osa w szoku.

Jan z Repertuaru (6 punktów)
(zablokowany)
Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi zupełna
Mój mistrz wyjaśnił mi kiedyś, że nie jestem dupowaty bo słowo "dupa" wywodzi się z języka łacińskiego; 'duplus' co znaczy 'podwójny'. A ja przecież nie jestem podwójny. Jestem liczbą pojedynczą. Tyle gramatyki i językoznawstwa wedle mistrza mego.

#282
20-01-2012 17:03
 Ocena 3 na 3
Elka I Ponura (7473 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Meretseger
Nie mają. Ciągle muszę jakieś kątniki przed moimi ratować. Latem zorganizowałam na balkonie gniazdo ślicznej kątniczce i ciągle musiałam pilnować, żeby jej futrzaci mordercy nie zjedli...


Atheism is a non-prophet organization.
George Carlin

#283
20-01-2012 17:04
 Ocena 1 na 1
Elka I Ponura (7473 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi liliac
>Pająki mają dużo ślicznych, małych dzieci
Ja to wiem, Ty to wiesz, ale ludzie uważają inaczej...

>Takie fantasy kiedyś czytałam, w którym wielki skakun był najlepszym przyjacielem pewnego chłopca.
Było coś takiego, faktycznie..!


Atheism is a non-prophet organization.
George Carlin

#284
20-01-2012 22:03
 Ocena 1 na 1
Przemek J. (3008 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Jan z Repertuaru
Najwyraźniej Twój mistrz sam jest dupa, bo nawet nie zauważył że od kilkuset lat słowo to jest w użyciu powszechnym i ma nieco odmienne znaczenie a o jego etymologii mało kto pamięta.

Choć może jednak coś jest w tym duplusie. Bo niby podajesz się za homo sapiens sapiens, a samodzielnie myśleć nie umiesz, czyli takie magiczne dwa w jednym. Klasyczna dupa z Ciebie

#285
21-01-2012 03:39
 Ocena 4 na 4
Tomek Fiedorek (5805 punktów)Odp: Racjonalizm a wiara w Boga
W odpowiedzi Przemek J.
>Najwyraźniej Twój mistrz sam jest dupa, bo nawet nie zauważył że od kilkuset lat słowo to jest w użyciu powszechnym i ma nieco odmienne znaczenie a o jego etymologii mało kto pamięta.
Mi te wywody rodzaj dużego jaskra przypominają. Po czem wnoszę? Ano, imć Trollius popełnił kiedyś wątek ziołem napalon i nieco te wytwory Mistrzem nasycone jego mi przypominają. A niech to, mylić się mogę i złe słowo na Jana syna Mistrza czynić poczynam, niechże ma swawola wybaczona będzie i podobieństwo czysto przypadkowe, aleć co jeśli kwiat podobny do żółtej róży rosnący między dębami na cmentarzu, "shrooms'ów" się objadł i o Mistrzu prawić nam podnietę dostał nową?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365