 |
Racjonalizm a wiara w Boga Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 16-12-2011 13:43 | liberawski (8 punktów) | Racjonalizm a wiara w Boga
2 na 2 | Czy racjonalizm w pewnym swoim rozumieniu wyklucza wiarę w Boga i rzeczywistość, która nie jest postrzegana zmysłami? Czy mogę być rozumnym i racjonalnym człowiekiem i jednocześnie przyjmować rzeczywistość nazywaną przez religie rzeczywistością nadprzyrodzoną? Czy jest wiara „do przyjęcia” z punktu widzenia racjonalisty i wiara „nie do przyjęcia” z punktu widzenia racjonalisty. Wydaje się, że z psychologicznego punktu widzenia na co dzień posługujemy się zarówno wiedzą jaki i wiarą a coś takiego jak absolutna pewność dotyczy tylko części naszych przekonań. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..#271 2 na 2 | Hodża (11172 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | > Staram się je usuwać humanitarnie za okno (na 3 piętro nie wlezą raczej), wiem, że są potrzebne, ale tego ładnego nie czuję nijak... Nie wiem czemu, kraby mają 8 nóg ze stawami, a nie powodują u mnie takiej reakcji.Strach można przezwyciężyć. Kup sobie w sklepie zoo jakąś mało jadowitą tarantulę, kiedyś taką widziałem - są bardzo spokojne, powiedziałbym nawet niemrawe, załóż terrarium. Po paru miesiącach będziesz spokojnie brała ją na ręce a nawet pozwolisz biegać po plecach.  P.S. Tylko nie zapomnij o zwierzęciu powiedzieć domownikom. 
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#272 2 na 2 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | Bardzo ładny, w tym ujęciu wygląda trochę jak trylobit.
Komunizm i katolicyzm mają to do siebie, że łączy je pruderia (M. Środa) |
#273 6 na 6 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | > Staram się je usuwać humanitarnie za okno (na 3 piętro nie wlezą raczej), wiem, że są potrzebne, ale tego ładnego nie czuję nijak... Nie wiem czemu, kraby mają 8 nóg ze stawami, a nie powodują u mnie takiej reakcji.Przesąd taki i/lub atawizm. No i pająki nie mają ślicznych, małych dzieci z wielkimi, załzawionymi oczętami, więc nam się nie wbudowują w psychikę jako coś z okolicy, do opieki. No i pająki w kulturze są raczej pokazywane jako główny bohater horrorów, czarny charakter. Kraby to raczej jedzenie, tańce na plaży, kolorki etc. Mają lepszą prasę 
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#274 3 na 3 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | > Bardzo ładny, w tym ujęciu wygląda trochę jak trylobit.Mnie on wygląda trochę jak jakiś Przewodniczący za zielonym stołem... 
Nie ma niczego, czego pragnąłbym bardziej niż mieć meduzę nazwaną moim nazwiskiem. (Frank Zappa) |
#275 3 na 3 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | Fakt, pająki mają okropny PR. Nie to, co koty.
Komunizm i katolicyzm mają to do siebie, że łączy je pruderia (M. Środa) |
#276 3 na 3 | Przemek J. (3008 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | Ciekawe przejście do nowego tematu, bo przecież koty mają tyle wspólnego z pająkami ile racjonalizm z religią  Koty są stanowczo przereklamowane. Tak uważam ja i mój pies, co prawda nie zgadza się z tym moja córka i jej kot, ale nasze ryby milczą na ten temat. |
#277 3 na 3 | liliac (147340 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | > No i pająki nie mają ślicznych, małych dzieciPająki mają dużo ślicznych, małych dzieci  bosque-san(*)/2009/11/domestic-spiders.html> No i pająki w kulturze są raczej pokazywane jako główny bohater horrorów, czarny charakter.Takie fantasy kiedyś czytałam, w którym wielki skakun był najlepszym przyjacielem pewnego chłopca. |
#278 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | |
#279 4 na 4 | Chlodwig (10939 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | > Koty nie mają arachnofobiiMój miał. Bał się też myszy, a gdy raz przezwyciężył strach, wystartował do gryzonia, potknął się o szczotkę i przywalił łbem w lodówkę... |
#280 3 na 3 | zupełna (2507 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | >Bał się też myszy, a gdy raz przezwyciężył strach, wystartował do gryzonia, potknął się o szczotkę i przywalił łbem w lodówkę... >Jak bym mojego Fredzisława widziała.... W ubiegłym sezonie, zaskoczony widokiem osy na podłodze usiadł na niej. Szczęściem ma brytyjską ilość sierści, na pupie też. Osa w szoku. |
Jan z Repertuaru (6 punktów) (zablokowany) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | Mój mistrz wyjaśnił mi kiedyś, że nie jestem dupowaty bo słowo "dupa" wywodzi się z języka łacińskiego; 'duplus' co znaczy 'podwójny'. A ja przecież nie jestem podwójny. Jestem liczbą pojedynczą. Tyle gramatyki i językoznawstwa wedle mistrza mego. |
#282 3 na 3 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | Nie mają. Ciągle muszę jakieś kątniki przed moimi ratować. Latem zorganizowałam na balkonie gniazdo ślicznej kątniczce i ciągle musiałam pilnować, żeby jej futrzaci mordercy nie zjedli...
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#283 1 na 1 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | > Pająki mają dużo ślicznych, małych dzieci  Ja to wiem, Ty to wiesz, ale ludzie uważają inaczej...  > Takie fantasy kiedyś czytałam, w którym wielki skakun był najlepszym przyjacielem pewnego chłopca.Było coś takiego, faktycznie..! 
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#284 1 na 1 | Przemek J. (3008 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | Najwyraźniej Twój mistrz sam jest dupa, bo nawet nie zauważył że od kilkuset lat słowo to jest w użyciu powszechnym i ma nieco odmienne znaczenie a o jego etymologii mało kto pamięta. Choć może jednak coś jest w tym duplusie. Bo niby podajesz się za homo sapiens sapiens, a samodzielnie myśleć nie umiesz, czyli takie magiczne dwa w jednym. Klasyczna dupa z Ciebie  |
#285 4 na 4 | Tomek Fiedorek (5805 punktów) | Odp: Racjonalizm a wiara w Boga | > Najwyraźniej Twój mistrz sam jest dupa, bo nawet nie zauważył że od kilkuset lat słowo to jest w użyciu powszechnym i ma nieco odmienne znaczenie a o jego etymologii mało kto pamięta.Mi te wywody rodzaj dużego jaskra przypominają. Po czem wnoszę? Ano, imć Trollius popełnił kiedyś wątek ziołem napalon i nieco te wytwory Mistrzem nasycone jego mi przypominają. A niech to, mylić się mogę i złe słowo na Jana syna Mistrza czynić poczynam, niechże ma swawola wybaczona będzie i podobieństwo czysto przypadkowe, aleć co jeśli kwiat podobny do żółtej róży rosnący między dębami na cmentarzu, "shrooms'ów" się objadł i o Mistrzu prawić nam podnietę dostał nową?  |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|