 |
Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-01-2021 23:53 | Paolo Monstro (6146 punktów) | Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS?
11 na 11 | Wg urzędu stanu cywilnego w 2020 roku, w Polsce zmarło o 82tys ludzi więcej niż wynosi średnia za lata 2016-2019. To w przeliczeniu na głowę 2gie najgorsze miejsce (po Bułgarii) w grupie 30 porównywanych krajów Europy. Te osoby nie są uznane za zmarłych z powodu COVIDa, ale system służby zdrowia z jakiegoś powodu nie uratował tych ludzi, mimo iż w latach bez COVIDa radził sobie lepiej. Statystyka nie wskaże niczego dokładnie, ale na tak dużym zbiorze skok o 82tys bez sytuacji wojny czy innej katastrofy, w sytuacji zmniejszonego nawet ruchu turystycznego wydaje się dobrą miarą efektu pandemii. Nie prezentuję tej grafiki by krytykować bądź chwalić sprawność polskiego rządu w okresie pandemii, bo te liczby bez dodatkowych analiz nie pokazują niczego o rządzie. Te liczby są jednak ilustracją propagandy PiS/Zjednoczonej Prawicy, która ma i miała miejsce w okresie pandemii. Partia: polski rząd, prezydent, urzędnicy powiązani z partią i członkowie partii krytykowali 'kraje Europy Zachodniej' na każdym kroku wychwalając swoje osiągniecia. Szczególnie dostało się Szwecji, którą Szumowski (podówczas minister zdrowia) oskarżył o 'eutanazję' już w kwietniu 2020. W czerwcu i lipcu odtrąbiliśmy sukces i powstrzymanie pandemii a nasz premier regularnie pozował do zdjęć na konferencjach z wykresami opartymi na .... stronie internetowej worldmeters.  Sam fakt, że Polski rząd podejmuje decyzje w oparciu o dane ze strony internetowej, bez zbadania czy liczby są porównywalne, bez głębszej analizy, jest już samo w sobie dowodem nieprofesjonalizmu a nie sukcesu. Mineło 9 miesięcy od rozpoczęcia propagandy jak to Polska radzi sobie najlepiej na świecie a 'zachód' tonie nieudolnie naśladując Polskę i dzisiaj mamy liczby, nie ze strony internetowej, ale porównywalne dane z Eurostatu, które pokazują, że Szwecja czy Niemcy, których pouczaliśmy mają ponad 3x mniejszą śmiertelność. Oczywiście na koniec pandemii sytuacja może wyglądać przeciwnie. Jednak już teraz widać, że propaganda była kompromitacją bo wyśmiewani przez nas na starcie, są w stanie, w pewnym momencie, prześcignąć nas o 3 okrążenia. Mam w związku z tym pytanie do wszystkich tych, którzy już w kwietniu, czyli na samym początku maratonu, analizowali, porównywali, zachłystywali się propagandą PiS ekstytowali się 'osiągnięciami' i w czambuł potępiali Niemców czy Szwedów: Nie głupio Wam? Ci zabijający staruszków, źli, cywilizacja śmierci ... w tych liczbach, którymi się szczyciliśmy wyglądają znacznie lepiej. Wyłączyli światła po konferencji, zdjęli plakaty a nam zostało 82tys trupów więcej ....choć tymi liczbami trupów oskarżaliśmy całą Europę.
Bajeczka w TVP nikogo nie ożywi, nie zaczaruje służby zdrowia, ani nikogo nie nakarmi poza partią może?
Pozdrawiam Paolo Monstro | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej..| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | > Cytat:Google informuje o wielkim sukcesie. Firma stworzyła najmocniejszy jak do tej pory komputer kwantowy, znacznie lepszy od poprzedników. W 3 minuty i 20 sekund dokonał tylu obliczeń, ile najpotężniejszy superkomputer mógłby dokonać w ciągu 10 tysięcy lat. > No to jest ten komputer kwantowy czy go nie ma? Po co w tym kontekście mówić o superkomputerach skoro to wolny kalkulator w obliczu komputerów kawntowych? Niech zgadnę. Superkomputery są, oparte na ewolucji układów naturalnych, bo jak widać Natura jest matematycznie dokładna, stąd zresztą matamatyka jawi się w naszych umysłach, ale programiści nie panują nad nimi? Za każdym razem wychodzi im inny wynik? Bo działa efekt dźwigni i okazuje się, że nie panujemy nad układami odpowiednio małymi i odpowiednio dużymi?  No i co ci po zdarzaniach przebiegających 100.000 niż w konwencjonalnych komputerach skoro są dla ciebie nieprzewidywalne? Niby układ powinien zmienić swoje stany w określonym kierunku ale za każdym razem pojawia się czynnik, który czyni tę ewolucję losowa, czynnik nad którym nie panujesz jak choćby niewielkie zaburzenie w polu magnetycznym wywołane falą kosmiczną. Nie zapanujesz nad układami odpowiednio małymi, odpowiednio szybkimi, odpowiednim dużymi, odpowiednio wolnymi, nie ma takiej opcji, nie ma się czym przejmować. Wpierw musiałbyś pojąć tysiące czynników mających wpływ, o których teraz żaden z ludzi pojęcia nie ma. Komputery kwantowe będą totalnie niestabilne a zatem czytaj nieużyteczne. Ich każdy wynik obliczeń będzie inny. |
| Paolo Monstro (6146 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | Jeszcze jedno zdanie dodam, które może pozwoli Ci nabrać dystansu do BTC. Stworzenie komputera kwantowego, mimo potężnego potencjału dla ludzkości, narobi też dużo problemów. W tym mi. Wiele osób na tym świecie dałoby wiele by komputer kwantowy nie powstał, jednak koledzy fizycy nie zwracają na to uwagi i wciąż próbują. Trzeba to brać pod uwagę, że im się uda. Dla przykładu z innej dziedziny jak wiąże się teoria z implementacją: ok 20 lat temu byłem na konferencji w jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie. Pewna Pani naukowiec przekonywała, że interpretacja języka naturalnego, nawet z tekstu jest mżonką. Pokazywałą wiele przesłanek ku temu i była przekonująca. Sztuczna inteligencja wtedy byla bardzo dobrze rozbudowaną nauką - było wiele spójnych teorii - problem był z implementacją (za mało mocy obliczeniowej, za mało pamięci itd ...) nie dało się tego użyć do mowy. Podobnie jak w przypadku komputera kwantowego - coż znaczy teoria bez implementacji. 10mln programistów Cię wyśmieje. Minęło 20 lat i interpretacja mowy działa w każdym telefonie komórkowym (i to nie od dzisiaj). Microsoft oferuje systemy videokonferencji z tłumaczeniem w czasie rzeczywistym i działa to naprawdę dobrze. Gdybym był tłumaczem powiedziałbym, że to bzdura i wymysły i, że 10mln tłumaczy nie może się mylić, ale gdybym był racjonalnym tłumaczem i miał wiek 30 lat, to bym się zastanawiał co będę robił za 10-15 lat. Lubimy czy nie - jeśli coś jest trudne do skonstruowania to zawsze się pojawi ktoś kto o tym nie wie i to zrobi. Pozdrawiam Paolo Monstro |
| Paolo Monstro (6146 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? |
> Komputery kwantowe będą totalnie niestabilne a zatem czytaj nieużyteczne. Ich każdy wynik obliczeń będzie inny.> Nie wiem co to znaczy totalnie niestabilny? Każde narzędzie ma wady, ale do osiągnięcia celu wystarczy, że jest dostatecznie dobre. Jeśli komputer kwantowy będzie w ciągu 100 mln strzałów w stanie znaleźć klucz prywatny do Twojego bitcoina to jest dostatecznie dobry. Pozdrawiam Paolo Monstro |
#514 1 na 1 | Paweł_P (417 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | Twoje tezy są oczywiscie zasadne. Ja odniosłem się jedynie do faktu nadumieralności w Polsce ( która jest skutkiem niedofinansowania i fatalnego zarządzania służbą zdrowia). |
#515 3 na 3 | Paolo Monstro (6146 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | Myślę, że jest to ciekawe podsumowanie TVPiS, gdyby ktoś to puścił w 2014 roku wszyscy uznaliby to za żart fakty.tvn2(*)ewizji-publicznej,1048910.htmlDowiadujemy się z TVP ciekawych 'informacji' i jeszcze ciekawszych 'wniosków', których nie powstydziliby się najbardziej 'racjonalnie' myślący forumowicze na racjonalista.pl: Cytat:Bojówki proaborcyjne nakręcają przemoc! Cytat:Gdyby Tusk i Komorowski sprzedali lasy to teraz rząd nie mógłby zakazać wejścia do nich w celu ratowania społeczeństwa Wyborcy PiS - BRAVO! Dzięki Wam cofnęliśmy się do propagandy za Bieruta. Dzieki Wam rząd PiS może nas 'ratować' przed życiem w dobrze zarządzanym kraju a w zamian za to dostajemy bajeczkę w TVPiS. Pozdrawiam Paolo Monstro |
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | > Nie wiem co to znaczyWyjaśnię ci bo robisz sobie jaja z nauki i to jeszcze w niezrozumiałym dla mnie celu. Twoje opowieści o komputerach kwantowych mają być rzekomym zaprzeczeniem dla istnienia: 1. Kryptografii pl.m.wikip(*)ryptografia_klucza_publicznego2. Funkcji jednokierunkowych pl.m.wikipedia.org/wiki/Funkcja_jednokierunkowa3. Implikacji pl.m.wikipedia.org/wiki/Implikacja_logicznana czym są zbudowane kryptowaluty. Twierdzisz, że fizycy są już tuż tuż urządzenia materii w taki sposób, że jej działanie będzie implikacja odwrotną. Matematycy nie zdefiniowali nawet implikacji odwrotnej ale fizycy są już tuż tuż jej urządzenia. To są Paolo naprawdę straszne brednie! Ty twierdzisz, że jeżeli ja potrafię wyimplikować istnienie chmur z deszczu to twoje komputery kwantowe wyimplikują występowanie deszczu lub jego brak z samego faktu istnienia chmur. Ty twierdzisz o istnieniu ISTNIENIU IMPLIKACJI ODWROTNEJ. Skoro tak twierdzisz to pokaż mi jej definicję! Wpisuję pojęcie implikacji odwrotnej i co znajduję? Tylko własne kilkuletnie dywagacje o niej z Kubusiem. Żaden z matematyków nigdy nie wyjaśnił tego jeszcze co ma rzekomo zagrozić kryptowalutom a ty twierdzisz, że tuż tuż. Idiotyzm, bzdura i brednia. Przekonamy się o tym my wszyscy, którzy sfrajerujemy się nie wydaniem wszystkich oszczędności na zakup 1 BTC za 175.000 PLN w sytuacji kiedy ten będzie zaraz warty €100.000. Jest do zarobienia fortuna za NIC! |
| 0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C (858 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? |
> Przekonamy się o tym my wszyscy, którzy sfrajerujemy się nie wydaniem wszystkich oszczędności na zakup 1 BTC za 175.000 PLN w sytuacji kiedy ten będzie zaraz warty €100.000.www.youtube.com/watch?v=nJeddv1QbeQ. |
| 0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C (858 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | > >>>Twierdzenia tej firmy (zresztą niepoparte dowodami) to zbiór nonsensów> >>Mylisz się, idea komputera kwantowego to nie jest nonsens tylko ugruntowana od lat teoria. Istnieja juz implementacje tej teorii - komputery kwantowe z pojedynczymi qbitami.> >To jest teoria bazująca na błędnych lub (w najlepszym wypadku) niedowiedzionych założeniach.> Teoria naukowa jest teorią gdy jest spójna. Ten warunek jest spełniony w przypadku komputera kwantowego.> To o czym Ty mówisz to kwestia czy ta teoria jest implementowalna?> To jest informacja z 2019 roku:> Cytat:Google informuje o wielkim sukcesie. Firma stworzyła najmocniejszy jak do tej pory komputer kwantowy, znacznie lepszy od poprzedników. W 3 minuty i 20 sekund dokonał tylu obliczeń, ile najpotężniejszy superkomputer mógłby dokonać w ciągu 10 tysięcy lat. > Tyle że Google przesadziło o co najmniej 150 MLN %. IBM był w stanie rozwiązać ten sam problem na komputerze klasycznym w niespełna 2.5 dnia. Dlaczego Goolgle na dowód swoich możliwości nie rozłoży np. klucza RSA1024 ? Skoro są tak szybcy, nie powinien to być dla nich najmniejszy problem. > >>Jeśli ta firma znalazła szybki algorytm kwantowy na odnalezienie zbioru agrumentów funkcji hashującej użytej w BTC to nawet bez łamania kryptografii (czyli nierozróżnialnej kradzieży) już znanym algorytmem Shora - oznacza koniec BTC. Kopanie BTC opiera się bowiem na trudności odwracania funckji jednokierunkowej (facet z komputerem kwantowym wykopie wszystko w 1 dzień).> >Szukasz dziury w całym. Nawet gdyby komputery kwantowe jakimś cudem działały, co stoi na przeszkodzie wprowadzenia dodatkowego warunku odpornego na ataki kwantowe np. bazującego na jakimś problemie NP-zupełnym ? Przykładowo dane z poprzedniego bloku kodują układ wielowymiarowych równań wielomianowych i kolejny blok musi zawierać jego rozwiązanie.> Nie rozumiem o czym mówisz. Jakkolwiek całkowite przebudowanie BTC jest możliwe to mówmy wtedy nie o BTC ale o nowej krytpowalucie działające w inny sposób -włączając w to jej 'kopanie'. Co wprost wskazuje, że BTC (to co mamy dzisiaj)zniknęłoby - nawet jeśli ktoś ze względów marketingowych używałby tej samej nazwy.BTC to nie tylko kod. BTC to przede wszystkim społeczność podzielająca podobne wartości, z których wynika chęć stworzenia w pełni uczciwego, zdecentralizowanego i transparentnego systemu pieniężnego, niezależnego od państwa i jakiejkolwiek władzy centralnej. Jeżeli pojawi się taka konieczność, społeczność jednogłośnie wprowadzi zmiany zapewniające pełną odporność na ataki kwantowe, zachowując przy tym ciągłość z dotychczasowym blockchainem. Zresztą BTC wielokrotnie przechodziło duże zmiany. Aktualizacja SegWit (zaimplementowana, aby przygotować BTC pod możliwość implementacji drugiej warstwy "Lightning Network" co jest związane z problem skalowalności) całkowicie zmieniła strukturę bloku. Po prostu w wyniku nowego konsensusu walidatory w sieci od bloku numer 481824 sprawdzają blockchain według nowych reguł wprowadzonych przez SegWita, a wcześniejsze bloki są walidowane po staremu. Miejsca tego typu zmian w blockchainie są wprost zdefiniowane w kodzie walidatora, co odzwierciedla ewolucje zmian konsensusu w czasie: Cytat: consensus.BIP34Height = 227931; consensus.BIP34Hash = uint256S("0x000000000000024b89b42a942fe0d9fea3bb44ab7bd1b19115dd6a759c0808b8"); consensus.BIP65Height = 388381; // 000000000000000004c2b624ed5d7756c508d90fd0da2c7c679febfa6c4735f0 consensus.BIP66Height = 363725; // 00000000000000000379eaa19dce8c9b722d46ae6a57c2f1a988119488b50931 consensus.CSVHeight = 419328; // 000000000000000004a1b34462cb8aeebd5799177f7a29cf28f2d1961716b5b5 consensus.SegwitHeight = 481824; // 0000000000000000001c8018d9cb3b742ef25114f27563e3fc4a1902167f9893 consensus.MinBIP9WarningHeight = 483840; // segwit activation height + miner confirmation window
"bitcoin-master/scr/chainparams.cpp"
> >>>Jednak na razie nie należy się tym przejmować, ponieważ skuteczne komputery kwantowe to wciąż bajki dla dzieci.> >>Powiedz to IBM (który już lata temu udostępnił stronę do programowania na komputer kwantowy)> >Co niczego nie dowodzi, ponieważ jest to zapewne środowisko do programowania symulowanego komputera kwantowego, a prawdziwego nikt nie widział.> Nie wiem jak wygląda to w przypadku IBM ale z tego co wiem komputery kwantowe są konstruowane (patrz przykład z Google). Problemem jest ich stabilność i korekcja błędów - nie działają dostatecznie dobrze.Z naukowego punktu widzenia sprawa jest otwarta i nie piszę tu o problemach praktycznych / technicznych typu błędy czy zakłócenia wynikające z dekoherencji. Piszę o alternatywnej teorii wyjaśniającej przewidywania mechaniki kwantowej, która u podstaw jest w pełni klasyczna (deterministyczna i lokalna), przez co pozbawiona cech w oparciu o które komputery kwantowe miałyby zdobyć przewagę. Wspominany w mojej poprzedniej wypowiedzi Gerard 't Hooft założył kiedyś wątek na physics.stackexchange.com, w którym opisał tego typu podejście do QM: physics.st(*)iss-some-simple-quantum-modelsOdpowiedział mu Peter Shor ze stwierdzeniem, że jeśli to prawda komputery kwantowe prawdopodobnie nie będą mogły zrobić nic więcej niż klasyczne (obliczenia kwantowe na dużą skalę nie będą możliwe z przyczyn fundamentalnych). . |
#519 1 na 1 | Paweł_P (417 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | > Wprawdzie nie jestem wyznawcą propagandy PiS-u (nota bene jest słaba) ale Szwecja de facto dokonała eutanazji na swoich wiekowych obywatelachProszę o dane statystyczne o umieralnośći w Szwecji w 2020r. |
| 0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C (858 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | > > Cytat:Google informuje o wielkim sukcesie. Firma stworzyła najmocniejszy jak do tej pory komputer kwantowy, znacznie lepszy od poprzedników. W 3 minuty i 20 sekund dokonał tylu obliczeń, ile najpotężniejszy superkomputer mógłby dokonać w ciągu 10 tysięcy lat. >> > No to jest ten komputer kwantowy czy go nie ma?> Po co w tym kontekście mówić o superkomputerach skoro to wolny kalkulator w obliczu komputerów kawntowych?Skoro już jesteśmy w temacie science fiction, to ja nadmienię, że w porównaniu do koncepcji komputera kwantowego bardziej przyszłościowa wydaje się koncepcja hiperkomputera: en.wikipedia.org/wiki/HypercomputationPotencjalnie będzie to komputer zdolny do rozwiązywania całych klas problemów nierozstrzygalnych (takich jak problem stopu), co w ogólności wykracza poza możliwości komputerów klasycznych i kwantowych. Hiperobliczenia wymagają odpowiedzi na pytanie czy dana maszyna Turinga działając na określony argument zakończy pracę w skończonej liczbie kroków. W związku z tym przewidywane przez OTW zamknięte krzywe czasopodobne lub inne podobne zjawiska fizyczne pozwalające na zebranie danych z nieskończonej linii świata w skończonym czasie są bardzo obiecujące dla rozwoju tej technologii. Grupa węgierskich naukowców już nad tym pracuje: www.resear(*)es_in_Relativistic_ComputationXD |
#521 1 na 1 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | > >Wprawdzie nie jestem wyznawcą propagandy PiS-u (nota bene jest słaba) ale Szwecja de facto dokonała eutanazji na swoich wiekowych obywatelach> Proszę o dane statystyczne o umieralnośći w Szwecji w 2020r.www.polsat(*)-ekspert-o-sytuacji-w-szwecji/
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#522 1 na 1 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | |
| Paolo Monstro (6146 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | > >Wprawdzie nie jestem wyznawcą propagandy PiS-u (nota bene jest słaba) ale Szwecja de facto dokonała eutanazji na swoich wiekowych obywatelach> Proszę o dane statystyczne o umieralnośći w Szwecji w 2020r.Polacy na liczby i fakty nie patrzą - możemy mieć umieralność najgorszą w UE i jedną z najgorszych służb zdrowia, wystarczy, że 'ekspert' powie co trzeba myśleć i już ciżba krzyczy. Pozdrawiam Paolo Monstro |
#524 2 na 2 | Paolo Monstro (6146 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? | > www.polsat(*)-ekspert-o-sytuacji-w-szwecji/Dzięki za wypowiedź, pokazujesz jaki efekt przynosi propaganda z TVP: Cytat:Konowal: Szwecja de facto dokonała eutanazji na swoich wiekowych obywatelach Paolo: Możesz rozwinąć temat - podać na przykład refernecje do podpisanych zgód na przeprowadzenie eutanazji? Konowal: Według eksperta podstawowe leczenie w przypadku Covid-19 powinno polegać na stosowaniu... To jest aktywna eutanazja, jeśli nie coś gorszego - twierdzi Yngve Gustafson.
Nie bądźmy dziećmi. Opinia eksperta to nie fakt ani referencja do podpisanych zgód, tylko opinia, nic więcej. To podstawy prowadzenia dyskusji - opinia to nie fakt. Za dużo oglądasz TVP, w której Ci sami eksperci potrafią rozporządzenie o praworządności uznać za atak na Polskę by potem uznać to za największy sukces w historii ... bez ani jednej zmiany w rozporządzeniu. Prawodpodobnie ekspert2 stosujący leczenie, które ekspert1 uznaje za zabójstwo, nie zgadza się z ekpsertem1 i co teraz - liczymy średnią z opinii ekspertów? Podążając tą logiką wykazujesz, że Polska, z jedną z najgorszych służb zdrowia w UE i jedynym krajem w którym średnia życia zaczęła się skracać, dokonuje aktywnej na swoich obywatelach. Trzymajmy się faktów - dopóki nie podasz faktów, albo wyroków sądowych czy choćby oskarżeń prokuratorskich wobec decydentów - rozpowszechniasz plotki i znieważasz Szwedów.
Co ciekawe jak 'ekspert' z Izraela powie, że Polacy to najwięksi antysemici, to w Polsce jest wielkie oburzenie, ale jak rządowa TVP krzyczy na Szwedów, Niemców czy Francuzów - na podstawie plotek często jaskrawie przeczących faktom to jest OK. Pozdrawiam Paolo Monstro |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Jak się czujecie wyznawcy propagandy PiS? |
> Trzymajmy się faktów - dopóki nie podasz faktów, albo wyroków sądowych czy choćby oskarżeń prokuratorskich wobec decydentów - rozpowszechniasz plotki i znieważasz Szwedów.To jest kneblowanie przeciwnikom ust - nie występuję tutaj jako ekspert tylko prowadzę luźną dyskusję i wyrażam swoje opinie - nie mam obowiązku ich popierać czymkolwiek. Czytałem informacje o Szwecji i taka jest moja opinia a jak się Szwedzi chcą obrażać to niech się obrażają, zaś tobie nic do tego. No chyba że jesteś Szwedem. Takie teksty to w przedszkolu możesz sprzedawać.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|