Racjonalista - Strona głównaDo treści
Postęp, a ludzkość.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
15-11-2014 20:27Masław Wielki (9 punktów)Postęp, a ludzkość.
Ocena 6 na 6
Witam drogich racjonalistów! Jest to mój pierwszy post na tym forum. Chciałbym poznać wasze zdanie na temat postępu i ogólnego poziomu naszej cywilizacji. W czasie ostatnich 100 lat poczyniliśmy ogromne postępy. Latamy w kosmos, badamy początki wszechświata, rozszczepiamy atomy, leczymy ciężkie choroby. Zabraliśmy się nawet za grzebanie w genach.
To wszystko ogromne osiągnięcia i tu właśnie pojawia się paradoks. Cała ludzkość (oprócz kilku pozostałych tradycyjnych plemnion w tropikalnych dżunglach) uznaje te zdobycze nauki i z nich korzysta na codzień. Mimo tego miliardy ludzi ciągle wyznaje tego samego boga, którego wyznawali żydowscy pastuchowie tysiące lat temu. Nauka dała nam niezbite dowody na to, że "prawdy objawione" z ich książek mają z prawdami tylke wspólnego co historia o wróżce zębuszce. Mimo tego religia ma się dobrze jak zawsze. Mówię tu o wszystkich religiach abrahamowych, ale skupię się teraz na chrześcijaństwie. Czy chrześcijaństwo samo doszczętnie sie nie zdyskredytowało w ciągu swojego panowania? Europa i Ameryki spłynęły przez chrześcijan krwią niewinnych. Dzisiaj o zbrodnie nazistowskie oskarżamy nie tylko samego Hitlera ale całą jego ideologie. To czemu nie oskarżamy chrześcijaństwa o zbrodnie popełniane na milionach pogan i ofiar świętej inkwizycji? Przecież to właśnie chrześcijaństwo było motywem tych niezliczonych zbrodni.
Sprawa ta dotyczy nie tylko religii. XIX i XX wiek nauczyły nas, że nacjonalizm to bezpodstawna i zła ideologia. Czy ludzkość wyciągnęła wnioski z wojen światowych? Nie! Dziś podróże są tanie i popularne, a dzięki internetowi możemy komunikować się z ludzimi z całego świata i przekonać się, że to tacy sami ludzie jak my. I co z tego wynika? Nic! Nadal w Europie gnieździ się nacjonalizm, faszyzm i rasizm.
Więc taki mamy świat.Nauka i technologia idą do przodu, a społeczeństwo od wieków stoi w miejscu. Czy macie jakieś przemyślenia na ten temat? Wiecie jak można to logicznie wyjaśnić?
Pozrawiam!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej..
#376
31-12-2014 11:53
 Ocena 2 na 2
niestadny (2492 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy

>Bezinteresowna Miłość nie polega na tym, czy coś dostaniesz w zamian, czy nie, ale na tym, że czynisz Dobro, dla samego czynienia, nie dla nagrody.
I znów wracamy do kwestii tzw. wolnej woli.
Istnieje? Nie istnieje? Jest ograniczona?

Szczęśliwego Nowego Roku! I już mam satysfakcję, poprawiam sobie samopoczucie...



stado czyni myślących bezmyślnymi
/Zbyszek Bryłowski/

#377
31-12-2014 11:55
 Ocena 5 na 5
darkside (7775 punktów)
(zablokowany)
Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy
>Bezinteresowna Miłość nie polega na tym, czy coś dostaniesz w zamian, czy nie, ale na tym, że czynisz Dobro, dla samego czynienia, nie dla nagrody.

Owo samo czynienie też wynika z czegoś i nie bierze się z powietrza. Jest wolą zaspokojenia swojego pragnienia, popędu. Nagrodą jest choćby poczucie czynienia dobra albo przyczyniania się do realizacji woli Boga, albo własnej idei czy Prawdy, albo tylko czyjś uśmiech, albo poczucie współtworzenia lepszego świata. Tak jest nawet wówczas, kiedy jest to sytuacja niby zupełnie niekorzystna i do tego jeszcze skrajnie niebezpieczna. Dajmy na to ukrywanie biednej, żydowskiej rodziny podczas wojny przez kogoś, kto ma sam rodzinę i dzieci i zdaje sobie doskonale sprawę z ogromnego zagrożenia. Wbrew pozorom tutaj też będzie zawsze interes. Nawet jeżeli nie będzie żadnego materialnego, nawet jeżeli nie będzie stała za tym żadna religia z wiecznością i Bogami, nawet jeżeli nie będzie tutaj jakiejś idei dobra, to będzie choćby sumienie. Będzie choćby niemożliwość odmówienia, popędowo uwarunkowany przymus takiego postępowania, który będzie mocniej zakodowany niż bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Czasami tak się może zdarzyć, ale ta potrzeba zaspokojenia w tak radykalnej, ryzykownej i wydaje się nieegoistycznej formie wynika również z jakiegoś, wewnętrznie uwarunkowanego interesu. Masz przymus zaspokojenia czegoś w sobie. Z tego samego powodu ludzie potrafią milczeć torturowani. Bo coś jest mocniejsze w nich, niż ich nawet najżywotniejszy interes. I muszą, inaczej nie potrafią. Chcą i muszą to coś w sobie zaspokoić, to jest ten ich interes, który możemy z boku oceniać różnie. I zrobią to, nawet jeżeli śmierć na horyzoncie.

#378
31-12-2014 12:18
 Ocena 2 na 2
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi farmer
>Twoja religia twoje problemy. Takie sobie reguły wymyśliłeś trudno. Nie są one za ciekawe. Typowo niewolniczy system.
Nie dość, że niewolniczy to jeszcze próbujący przerzucić winę na ofiarę - krwawy, zaborczy i w gruncie rzeczy żałosny bożek po ukaraniu swojego jakoby dysponującego prawem wyboru wyznawcy krzyczy "to Ty mnie do tego zmusiłeś". Ot zwykła patologia, gdzie przemoc jest objawem miłości.


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.

farmer (22440 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Iwan Denisowicz
>>Twoja religia twoje problemy. Takie sobie reguły wymyśliłeś trudno. Nie są one za ciekawe. Typowo niewolniczy system.
>Nie dość, że niewolniczy to jeszcze próbujący przerzucić winę na ofiarę - krwawy, zaborczy i w gruncie rzeczy żałosny bożek po ukaraniu swojego jakoby dysponującego prawem wyboru wyznawcy krzyczy "to Ty mnie do tego zmusiłeś". Ot zwykła patologia, gdzie przemoc jest objawem miłości.

Tak, bo życie przeciętnego "Janusza i Grażyny" to samo zło.
Janusz oglądał pornole a Grażyna siała ploty pod klatką. Normalnie Bonnie i Clyde zła.
Degeneraci.





Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi farmer
>Tak, bo życie przeciętnego "Janusza i Grażyny" to samo zło.
Czyżbym coś takiego napisał? Musiałem to przeoczyć.
>Janusz oglądał pornole a Grażyna siała ploty pod klatką. Normalnie Bonnie i Clyde zła.
>Degeneraci.
Jeśli postępowanie Janusza i Grażyny jest według Ciebie tak złe, to zaprawdę kryształową postacią być musisz. Chyba, że wysokie standardy to tylko wobec innych? Względnie się nie zrozumieliśmy.


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.

farmer (22440 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Iwan Denisowicz
>>Tak, bo życie przeciętnego "Janusza i Grażyny" to samo zło.
>Czyżbym coś takiego napisał? Musiałem to przeoczyć.
>>Janusz oglądał pornole a Grażyna siała ploty pod klatką. Normalnie Bonnie i Clyde zła.
>>Degeneraci.
>Jeśli postępowanie Janusza i Grażyny jest według Ciebie tak złe, to zaprawdę kryształową postacią być musisz. Chyba, że wysokie standardy to tylko wobec innych? Względnie się nie zrozumieliśmy.

Ich życie jest tak złe że muszą się spowiadać z tego "bogowi" i prosić o wybaczenie.
Choć tak naprawdę liczy się tylko to czy w niego wierzą.

Ja mam takie standardy że przestałem opowiadać o nich obcym facetom (tu napiszę: księżom)


Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi farmer
>Ich życie jest tak złe że muszą się spowiadać z tego "bogowi" i prosić o wybaczenie.
Powiedziałbym raczej, że wmówiono im, iż ich życie jest takie złe, że muszą się z niego spowiadać i o wybaczenie prosić.
>Choć tak naprawdę liczy się tylko to czy w niego wierzą.
Raczej to ile dają na tacę.
>Ja mam takie standardy że przestałem opowiadać o nich obcym facetom (tu napiszę: księżom)
Słuszny wybór.


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.

farmer (22440 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Iwan Denisowicz
>>Ich życie jest tak złe że muszą się spowiadać z tego "bogowi" i prosić o wybaczenie.
>Powiedziałbym raczej, że wmówiono im, iż ich życie jest takie złe, że muszą się z niego spowiadać i o wybaczenie prosić.

Oto mi chodziło. Duch tu łazi i robi dokładnie to samo tyle że na swój sposób.
Bóg dobry ludzie mieć wybór a jak nie kochać bóg to źle.

>>Choć tak naprawdę liczy się tylko to czy w niego wierzą.
>Raczej to ile dają na tacę.

No i jeszcze za opłatą.

Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi farmer
>Oto mi chodziło. Duch tu łazi i robi dokładnie to samo tyle że na swój sposób.
Szczęśliwie skutecznością dalece od konkurencji odbiega.
>Bóg dobry ludzie mieć wybór a jak nie kochać bóg to źle.
Nie dziwi mnie takie jego podejście.


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.

#385
31-12-2014 14:59
 Ocena 4 na 4
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Hejtibeats

>Racjonalizm jest sam w sobie dowodem ?

Oczywiscie, ze jest dowodem. Tak jak dowodem jest Twoj racjonalizm przy kasie w Tesco, ze pomidory nie kosztuja milion zl za kilo

>Inne dowody też widzę są MOCNE, ale na ich podstawie ja mogę mieć przeczucie graniczące z pewnością, że istnieje jakiś inteligenty byt przez który jest to co jest i nie jest to mniej racjonalne, choć nie antyreligijne.

Kazdy inteligentny byt, ktoremu przypisuje sie stworzenie swiata jest iracjonalny i rajce bytu ma tylko na podlozu religijno-urojeniowym. Zaden zdrowo myslacy czlowiek nie bedzie majaczyl o inteligentnych bytach stwarzajacych swiaty i ludzi

>W kwestii Jezusa mówi się o cudzie, wierzący uznają, że ten który jest początkiem wszystkiego przywraca życie Jezusowi, zbędne są tu obliczenia prawdopodobieństwa woli tego boga, no i tu nie ma co dyskutować. Ja po prostu byłem ciekawy, jakie są te racjonalne argumenty, że z takim przekonaniem tu się jeździ po jego zwolennikach, szału nie ma jak widzę.

To, ze ktos swoj belkot ubierze w cudzyslow "cud" nie sprawi, ze iracjonalny belkot przestanie byc iracjonalnym belkotem.


>Elementarna kultura i pokaz pogardy dla innych poglądów choćby mało prawdopodobnych z ludzkiego punktu widzenia w tym przypadku ponownie skłania mnie do zastanawiania się nad słusznością tego, co nazywa się racjonalizmem.

Poglad to jest na przyklad "Lamborghini jest ladniejsze niz Polonez".
Pogladem nie jest p*****lenie o ozywieniu trzydniowego trupa.
Nie pomoze nawet blaganie p*****lacego, ze "to przeciez cud, wiec nie patrz na to z racjonalnego punktu widzenia. Przyznaj mi prosze, ze nie p*****le. No prosze Cie. Ja wiem, ze zdrowy rozsadek, empiria (miliardy do tej pory umarlych ludzi i ani jednego zmartwychwstania) i biologia nie pozwala nawet na zartobliwe zastanowienie sie nad czyms tak idiotycznym jak zmartwychwstanie, mo ale wiesz cud i te klocki"

To nie ja przychodze do wierzacego z moim racjonalizmem tylko wierzacy przychodzi do mnie ze swoim p*****leniem o cudach, zmartwychwstaniach, boskich prawach i mojej brakujacej moralnosci bo w te p*****lenie nie wierze

#386
31-12-2014 15:17
 Ocena 2 na 2
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy

>Do "nieba". To co nam wydaje się niemożliwe, dla Boga jest możliwe.

A skad masz informacje, ze jest jakies niebo? Tez sobie to wywierzyles pewnego ranka czy przejales z innych religii??????
Wiara w niebo nie jest wiedza=pseudowiara?????

#387
31-12-2014 17:18
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi setarkos
>W innym miejscu piszesz, że "droga do Boga, to droga za Słowem".
>[Prawdopodobnie chodzi Ci o przestrzeń słowną, a nie materialną.]
Moja wypowiedź odnosiła się do cytatu z Ewangelii: "Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie."
Uważam taką naukę za fałszywą, ponieważ nikt nie jest autorytetem i za nikim nie powinno się iść, lecz należy słuchać Słów, które ludzie mówią i iść za Słowem, które wg nas jest właściwe, twórcze, mądre. Ja się zapieram "Jezusa", wiele "jego" słów jest błędnych, prowadzą na manowce.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#388
31-12-2014 17:35
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy
> Bezinteresowna Miłość nie polega na tym, czy coś dostaniesz
> w zamian, czy nie, ale na tym, że czynisz Dobro, dla samego czynienia, nie dla nagrody.

Wiele rzeczy - nawet z większym rozmachem niż Bezinteresowna Miłość - wymyślono i z uporem lepszej sprawy wprowadzano. Nie jesteś pierwszym Głosicielem, nie ostatnim.
Czas wszystko weryfikuje.
Spokojnie poczekam na przykłady z życia, jak ona u Ciebie wygląda.
I jeszcze to:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,642667#w649214
Okazuje się, że nie jesteś nudnawy tylko dla mnie.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi setarkos
>[Zresztą podobne zalecenie można podać dla nauki - nie należy ślepo iść za autorytetem, lecz uczyć się rozpoznawać mądre treści (ktokolwiek by ich nie głosił).]

Strasznie podniośle i filozoficznie się zrobiło..
Duch-Prawdy-Mądraliński

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#390
31-12-2014 17:48
 Ocena-1 na 1
Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi rafal73
>>Do "nieba". To co nam wydaje się niemożliwe, dla Boga jest możliwe.
>A skad masz informacje, ze jest jakies niebo?
Z lekcji astronomii.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej..

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365