Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.142.518 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3597 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Religia nie jest fundamentem moralności, to nasza intuicja moralna tworzy grunt dla religii. Religia nie tłumaczy obecności cierpienia, lecz sposób, w jaki ludzie postrzegają nieszczęście sprawia, że łatwiej przyjmujemy religię.
Komentarze do strony Kres kresu historii

Dodaj swój komentarz…
Klopton   7 na 9
Moim skromnym zdaniem współczesny kryzys tzw zderzenia cywilizacji jest właśnie spowodowany i nakręcany przez model ekonomiczny i to ten model uniemożliwia rozwiązanie. Wielkim korporacjom i rekinom finansowym terroryści z maczetami na ulicach Europy są na rękę, bo to odwraca uwagę, raz, dwa, umożliwia wielkie ustępstwa ze strony społeczeństwa. W tle tych zdarzeń dokonują się wielkie przetasowania, bo obecną drogą korporacje już iść nie mogą gdyż osiągają szczyty swoich możliwości (a warto pamiętać, że dla wielkiego biznesu celem nie jest zysk tylko ekspansja). Dodatkowo zyskują służby (które są w jednych fotelach z korporacjami) większą kontrolą a i politycy mają swoje interesy ideologiczne. lewicy np na rękę będzie to jeśli radykałowie z prawicy będą się wzajemnie wybijać, dlatego nagle taka moda na upominanie się o dawne ludobójstwa i wyciąganie brudów z początku XX wieku, gdzie u jego końca
wydawać by się mogło, wszyscy już o tych brudach pozapominali.

Proszę też poczytać o tech. mind-control. To nie jest trudno dziś impulsem wyłączyć radykałowi pewne funkcje mózgu odp. np za współczucie czy strach przed śmiercią. Terroryści mogą być kontrolowani i nakręcani przez same służby.
Autor: Klopton  Dodano: 25-07-2016
Reklama
jaskotel - zdziwienie   11 na 17
dawno nie byłem na portalu racjonalisty ale to co prezentuje autor w ostatnich artykułach to jest dla mnie political fiction.
Autor: jaskotel  Dodano: 25-07-2016
darzec - To dopiero początek   3 na 3
To się tak nie skończy. Znaczna część społeczeństwa tureckiego jest laicka i prozachodnia. W niedługim czasie może dojść do starć, szczególnie w wielkich miastach. Bo prowincja tak jak i w Polsce jest pod wpływem religijnego narkotyku. Tak jak i u nas oni chcą, żeby wszyscy żyli tak jak oni. W rezultacie wojna domowa jest niewykluczona. Druga armia NATO może rozpętać piekło.
Autor: darzec  Dodano: 25-07-2016
michalik77 - do jaskotel  -3 na 5
W 1939 II wojna i holocaust to też dla wielu były political fiction...
Autor: michalik77  Dodano: 25-07-2016
urgo - do Michalik77   3 na 3
Bzdury Pan piszesz. W 1939 wojna wisiała w powietrzu.
Autor: urgo  Dodano: 25-07-2016
Lipiński - trzeba powtarzać jak mantrę   3 na 5
Nie wiem jak wiele osób czytających ten tekst zwróciło uwagę na poniższy akapit:
Zachód musiałby odejść od monokratycznego kapitalizmu, ku bardziej inkluzywnym, humanistycznym i upodmiotowiającym formom systemowym (m.in. zamiast korporacji powinny dominować spółdzielnie i spółki pracownicze).

To jedyna droga pozwalająca na dalszy rozwój cywilizacji. Na nieszczęście ludzi którzy rozumieją tę zależność jest bardzo mało i raczej trudno uwierzyć aby kolejne pokolenia polityków mogły coś zmienić w tym zakresie.
Autor: Lipiński  Dodano: 25-07-2016
chbw - Re: korporacje   5 na 5
pracuje dla kolejnej korporacji - dobrze placa, elastyczne godziny itd. Wczesniej, pewnie przez prawo stada, rowniez mowilem: "korporacja to .. korporacja tamto". I dobrze, ze nikt nie pytal co to jest to i tamto, bo na dobra sprawe motalbym sie "w zeznaniach".

Czy ktos moze wytlumaczyc przynowo-skutkowo (co nie ma miejsca nie w korporacjach) dlaczego korporacje sa niedobre?
Autor: chbw  Dodano: 25-07-2016
Celecrin - Lipiński   4 na 4
"To jedyna droga pozwalająca na dalszy rozwój cywilizacji."
Rozwój cywilizacji odbywa się samorzutnie i związany jest z ściśle z rozwojem techniki.
To rozwój fabryk zmusił do upadku systemu feudalnego. W taki sam sposób rozwój techniki zmusi do zmiany systemów produkcji czy wymusi zmiany społeczne. Reszta to ideologia.
Autor: Celecrin  Dodano: 25-07-2016
Klopton - @Lipiński   4 na 4
Ludzi którzy rozumieją tą zależność jest bardzo dużo, może nie tyle rozumiejących co wyczuwających tą zależność. Problem w tym żeby nie wierzyć już w żadne pokolenia polityków, bo politycy są murem za którym skrywa się rzeczywista władza. Mur jak na razie nie do przeskoczenia i my sobie możemy tylko pisać, tylko protestować a władza i tak zrobi co zechce. Wymienianie przebrań na murze co wybory to przecież żaden problem, mur pozostaje a ludziom zmienia się tylko farbę która zaczynała działać już na nerwy.
W Europie zachodniej dojdzie teraz do takiego przemalowania, w USA pewnie też z lewa na prawo lub odwrotnie, i tak jest to zmianą którą każdy cwaniak mógł przewidzieć już dawno temu, dlatego z pewnością po części kontrolowana i po części wszyscy niby przegrani są na nią jakoś gotowi.
Tutaj jedyne co można zdziałać to angażować się w edukacje mas. Może kiedyś dorośniemy aby zburzyć mur.

Prawdziwą władzę ma ten kto ma mas-media, bo za pomocą mediów można zniszczyć każdego i szantażować każdego, właściwie kontrolować jego ruchy, tutaj żadna armia tej władzy nie pokona, tutaj po prostu lud musi dojrzeć i wiedzieć jak jest się programowanym przez media każdego dnia.
Autor: Klopton  Dodano: 25-07-2016
Klopton - @chbw   5 na 7
Każdy biznes kontrolowany przez człowieka może zatrzymać się na pewnym poziomie i działać cyklicznie jak natura przynosząc każdego roku podobne plony. Czyli rolnik który sieje pole i zbiera plony i tak w koło bez przerwy. Rolnik z korporacji musi mieć większe plony każdego roku więc będzie albo powiększał pole albo grzebał w samym plonie aby robił wrażenie bogatszego i liczebniejszego i tak bez umiaru.

Korporacja itp twory to zjawiska na wzór wirusa komputerowego albo nowotworu. One są poza czyjąkolwiek kontrolą, muszą rosnąć i tyć i nie mogą się nigdy zatrzymać bo to jest wpisane w sam charakter budulca. Tym nikt nie zarządza, tym kieruje ZJAWISKO a nie człowiek, to zjawisko jest dokarmiane przez wszystkich, od góry do samego dołu. Tego nie da się powstrzymać żadną polityczną regulacją. To mogą zrobić tylko ludzie zmieniając swoją świadomość względem pracy, własności, konsumpcji jak i samej materii.
Autor: Klopton  Dodano: 25-07-2016
Lipiński - do Chbw   4 na 4
Ja również wielokrotnie pracowałem dla różnych korporacji.
Wyjaśnienie dlaczego system korporacyjny jest zły jest bardzo proste.
Korporacja jest ponad państwowością więc nie obowiązują jej żadne zobowiązania oprócz generowania zysku. W ten sposób powstaje globalna "gospodarka" oszustwa. Czego efekty widzimy codziennie. Jedzenie , urządzenia czy usługi są tak tworzone aby bez względu na rzeczywiste koszty społeczne maksymalizować zysk korporacji. A koszty będzie ponosić społeczeństwo. Proszę poczytać na przykład o Monsanto.
Działania korporacji powodują utratę miejsc pracy a tym samym ubożenie dużych grup społecznych.
Czy to wystarczające wyjaśnienie ?
Autor: Lipiński  Dodano: 25-07-2016
Lipiński - do Celerin   4 na 6
.......
"Rozwój cywilizacji odbywa się samorzutnie i związany jest z ściśle z rozwojem techniki".
Może inaczej rozumiemy słowo Cywilizacja. Kolejne poziomy rozwoju techniki i technologii mają się nijak do rozwoju Cywilizacji. Chyba że mówimy o cywilizacji EGOIZMU.
Feudalizm i niewolnictwo istnieją do tej pory we wszystkich krajach świata.
Nazywają się tylko inaczej. Człowiek pracujący za wynagrodzenie pozwalające tylko przeżyć jest nadal niewolnikiem.
Szansą na to aby nie powtórzył się kolejny wiek wojen klasowych jest właśnie to o czym napisał M.A. w cytowanym akapicie.
I rację ma Klopton pisząc że jedyną drogą jest EDUKACJA.
Autor: Lipiński  Dodano: 26-07-2016
klaio   6 na 6
Jeśli Turcja odejdzie od wartości Zachodu, zacznie więdnąć, jak to się dziś dzieje w RPA, a wcześniej stało się w Rodezji/Zimbabwe. Wiem, że wygląda to na imperializm kulturowy, ale póki co nic lepszego niż Zachód człowiek nie wymyślił. Nawet sukces Japonii czy dziś Korei czy Chin wynikał z westernizacji, a nie z wartości lokalnych (nie neguję ich wartości, np. buddyzm niesie ze sobą inne spojrzenie które może inspirować, ale nie ma on wielkiego wpływu na sukces tak jak się zdaje definiuje go M.Agnosiewicz). Neoosmańska Turcja jako arbiter muzułmańskiego Bliskiego Wschodu uwikła się w arabskie bagno, zderzy się z Iranem a potem z Izraelem. Szejkowie z nad Zatoki Perskiej też dołożą kasy, by Osmanom żyło się trudniej. Jak Zachód odetnie im dostęp do nowoczesnych technologii, po 20 latach ich armia też zwiędnie. Dlatego nie martwiłbym się zawczasu, chociaż szkoda pierwszego, zwesternizowanego narodu muzułmańskiego, bo tacy Turcy cywilizowaliby przykładem Bliski Wschód.
Autor: klaio  Dodano: 26-07-2016
Klopton   3 na 3
Może też być odwrotnie bo Arabia Saudyjska czy Emiraty nie więdną bez wartości Zachodu, wręcz odwrotnie. Turcja nie potrzebuje Europy bo tam jest kula u nogi zwana państwem opiekuńczym, po co komu to? Po co też komuś z władzy swobody obywatelskie skoro można kontrolować szariatem?
Erdogan może być psychopatą ale za nim na pewno kryje się ktoś kto myśli a wymyślać to można i plany na stulecia. Ropa ma nakręcać świat jeszcze przez około 50 lat, potem wszyscy musem przerzucą się na energie słoneczną bo wiatraki są niestabilne. Gdzie świeci cały czas słońce? Wszędzie tam gdzie żyją muzułmanie i na zachodzie USA, reszta będzie musiała kupować (Chińczycy się zabezpieczają podbijając Afrykę, Indie nie muszą bo słońca nie brakuje ale reszta...) Teraz wystarczy tylko zalać demograficznie tereny "swoimi" aby kiedyś wyrośli na grupę wyborczą i aby mieli swój głos w negocjacjach. Odegrają rolę takich samych kolaborantów jak nasi polscy postkomuniści przy prywatyzacji PRL'u. Przepłacamy za gaz głównie z tego powodu.
Autor: Klopton  Dodano: 26-07-2016
klaio - @Klopton   4 na 4
Żaden z nas nie ma dowodu na przeważenie swoich racji, ale ja będę obstawał przy swoim. Arabia Saudyjska czy Emiraty mi nie imponują, nie potrafią przekuć swoich atutów na trwałą przewagę, bo ich cywilizacja jest marna. Zobacz na Węgrów - kraj bez surowców, populacyjnie mały, otoczony przez wrogów i wewnątrz wrogiej UE, a mimo to osiąga wysoką pozycję niewspółmierną do swoich możliwości. Dlaczego? Bo cywilizacyjnie są do przodu. A Erdogan chce Turków ściągnąć z tej ścieżki na manowce, jakby nie zdawał sobie sprawy, że potęga jego kraju wynika nie z muzułmańskiej cywilizacji, a właśnie z tego, że zostali chociaż trochę zwesternizowani. O przyszłości decyduje to "coś", co ma Zachód, a inni nie mają.
Ilustracją moich intencji niech będzie zjazd narodów ugrofińskich, który miał miejsce kilka lat temu. Obok prezydentów Węgier, Finlandii i Estonii w kongresie wzięli udział kacykowie plemienni Mordwinów, Udmurtów, Lapończyków etc.etc. Dlaczego losy tych ludów potoczyły się tak kompletnie inaczej? Wiemy dlaczego, tylko poprawność polityczna zakazuje wartościowania cywilizacji/kultur. Zachód, nawet jeśli przechodzi kryzys swoich wartości, ma cały czas to "coś", czego Erdogan dobrowolnie się pozbywa.
Autor: klaio  Dodano: 26-07-2016
Klopton - @klaio   2 na 2
Nie staram się tutaj niczego udowadniać. To są tylko luźne spekulacje, wiele opcji jest możliwych.

Bliski Wschód i płn Afryka to pustynie i robi się coraz to bardziej sucho. Tam się nie da przenieść żadnych modeli z Europy bo tam gospodarki nigdy nie będą takie różnorodne a konsumpcjonizm i mieszczański styl życia tak rozbudowany.
Tamtejszy lud to głównie chłopi, pasterze i straganowi handlarze, karmią się Koranem a nie Iphonem. Jeżeli to się odwróci to cała kultura wyparuje w moment, konsumpcjonizm i korporacje pożrą taki materiał w sekundę.
Na pustyniach mieszczanin to nie ten co kosi sobie trawnik na ogródku i jedzie na wieś biwakować, tylko ten który marzy o palmie i basenie pod domem czyli o wodzie, która tam będzie z roku na rok kosztowała coraz to więcej. Dla tych ludzi szansą na przetrwanie jest odbudowa Imperium Islamu i sprzedaż energii słonecznej (o ile świat będzie w przyszłości od niej uzależniony). Jeśli to nie wypali to zachodni kapitalizm w dwie dekady zdegraduje ich do pozycji IV świata.

Turcja akurat jest graniczna, musi wybrać po której stronie chce stanąć i będą o to jeszcze długo walczyć między sobą.
Autor: Klopton  Dodano: 26-07-2016
kobieta - Po wykorzystaniu alternatyw nastepuja..   5 na 5
zmiany. Od strony ekonomii, banki ze skorumpowanym systemem finanansowym, gdzie politycy sa na pasku wladzy bankow. To zaczelo sie od globalizacji i ktos to zaplanowal wczesniej, ma juz niewiele wspolnego ze wspanialymi ideami cywilizacji zachodniej. Muzea, parki i wszystkie przedsiewziecia sponsoruja banki  na ktore politycy wyrazaja zgode - chca miec prace, sa kreowane w zgodzie z prawem, bo prawo jest zle, przedsiebiorcy nie placa podatkow, podatnicy i emeryci sa okradani i wszyscy jestesmy zakladnikami bankow. Moralnosc nie istnieje, mowi sie tylko o zyskach bankow, ktore wspolnie ucztuja z politykami. Tak, to jest bledne kolo. Spoleczenstwa sa karmione klamstwami i sztucznie wywolanymi sensacjami, zeby odwrocic uwage od rzeczywistych faktow. W systemach spolecznych nic nie zdarza sie szybko, wiec jeszcze troche czasu uplynie i banki dalej beda wykorzystywaly system. Zeby dokonaly sie jakies zmiany, to wszystko musi sie zawalic i sie zawali. Wyksztalceni ludzie musza dac spoleczenstwom radykalne rozwiazania, zeby ci mogli  zmierzyc sie z systemem finansowym. Byc moze swiat orientu ma tego wszystkiego dosyc i szuka swojej drogi. Dzialanie mediow i bankow opisal  w swoich ksiazkach Joris Luyendijk.
Autor: kobieta  Dodano: 26-07-2016
kobieta - c.d.
https://www.youtube.com/watch?v=tvLaDnQtdoM

Na youtube jest duzo filmow i w roznych jezykach
Temat nieustannie dyskutowany w naszych mediach.
Autor: kobieta  Dodano: 26-07-2016
urgo - @kobieta  -1 na 1
"Wyksztalceni ludzie musza dac spoleczenstwom radykalne rozwiazania..." - czyżby Marks i Engels? Radykalnych zmian już chyba próbowano. W efekcie dały nam plany pięcioletnie, puste półki, eksperymenty Pol Pota, rewolucję kulturalną w Chinach i w efekcie miliony ofiar.
Autor: urgo  Dodano: 26-07-2016
kobieta - @urgo   3 na 3
O Marksie i Engelsie kiedys slyszalam, ale to bylo dawno temu. Mnie i spoleczenstwo w ktorym zyje, kraje, gdzie wczesniej funkcjonowal dawny kapitalizm interesuja wydarzenia aktualne. Pan natomiast widzi swiat przez pryzmat komunizmu i kapitalizmu, tego, ktorego w Polsce nie bylo, dalej nie ma bo sie zdezaktualizowal. Obecny wolny rynek nie ma nic wspolnego z kapitalizmem o ktory walczyli Polacy, nie ma go tez w panstwach Europy. Prosze sobie wyobrazic sytuacje, ze np. za rok wybierze sie pan po pieniadze do banku, a tam nic nie ma, poniewaz zawalil sie system, ktory jest tylko nadmuchana banka. Prosze obejrzec film, przeczytac ksiazke autora, ktory wyjasnia, ze bank jest pusty, ma minusowa rente i uzupelnia swoje zasoby pieniedzmi podatnikow. To zupelnie nowe zjawisko w dziedzinie finansow, ktore wywolalo kryzys w 2008 roku, teraz mozemy sie spodziewac groznego tapniecia. Jest gorzej niz nam sie wydaje mowi autor.  Lepiej byc swiadomym takich katastrof finansowych, zeby sie z nimi oswoic. Radykalne rozwiazania, to znaczy zebysmy mieli wplyw i wglad na to co sie dzieje z naszymi pieniedzmi. Ciekawi mnie dlaczego pan skojarzyl temat komentarza z dawna forma komunizmu Stalina, Mao, Pol Pota i innych mordercow?
Autor: kobieta  Dodano: 26-07-2016
Czesław Szymoniak - Klopton   1 na 1
"Gdzie świeci cały czas słońce?" W nocy też świeci? A w czasie monsumu? Póki nie powstanie tania technologia magazynowania energii na dłuższy okres czasu (a na to sie poki co nie zanosi) to bez energetyki konwencjonalnej sie nie obędzie nawet w takich nasłonecznionych regionach.
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 26-07-2016
Klopton - @Czesław Szymoniak   3 na 3
Mam brata fizyka. Technologie to mamy już o jakieś 100lat do przodu jak nie więcej. Są w szufladach bo po co je wyciągać skoro można pieniądz jeszcze zarabiać na rozwiązaniach konwencjonalnych. Nauka oficjalna, mainstreamowa to zwykła ściema, ta rzeczywista jest dużo dużo bardziej zaawansowana. Zresztą pisałem wyżej, to są tylko takie spekulacje, political-fiction, świat wcale nie musi być uzależniony od energii słonecznej. Warto jednak mieć na uwadze, że zarówno w USA jak i u Arabów wydaje się na te sprawy ogromne pieniądze i czyni się daleko idące plany. Z pewnością nie bez powodu.
Autor: Klopton  Dodano: 26-07-2016
kobieta - Solar Impulse 2   1 na 1
Zdaje sie, ze wczoraj samolot z panelami slonecznymi okrazyl Ziemie, nie zapamietalam czy raz czy wiecej razy.
Oczywiscie, ze w goracym klimacie instaluje sie panele. Energia z Sahary bedzie dostarczana do Europy.
Politycy europejscy i USA maja coraz mniejsze notowania wsrod wyborcow. Najwyzszy czas, zeby nauczyli sie dyplomacji, ladnej retoryki, dialogu z wszystkimi wladcami swiata zeby poprawic sytuacje swoich poddanych, bo moze byc zmiana miejsc.
Autor: kobieta  Dodano: 26-07-2016
urgo - @kobieta   3 na 3
Już odpowiadam, skojarzyłem dlatego bo to były rozwiązania radykalne, a o takich Pani pisze. A co do współczesnych zagrożeń, to jestem ich świadomy. Sam trzymam pieniądze w banku. Któregoś dnia mogę się obudzić i dowiedzieć że nic nie mam, a na inwestowanie w nieruchomości niestety mnie nie stać. Boję się także radykalnych rozwiązać i eksperymentów na społeczeństwie. Historia uczy, że mogą się skończyć bardzo źle.
Autor: urgo  Dodano: 26-07-2016
Czesław Szymoniak - Klopton   1 na 1
"Mam brata fizyka. Technologie to mamy już o jakieś 100lat do przodu jak nie więcej. Są w szufladach"

Jasne - czyli wiem ale nie powiem. A tak w ogóle to jest to jest spisek koncernów od energetyki.

@kobieta
"Zdaje sie, ze wczoraj samolot z panelami slonecznymi okrazyl Ziemie, nie zapamietalam czy raz czy wiecej razy."
I to ma byc na coś dowód? A jak brzmi teza?
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 26-07-2016
kobieta - @urgo   1 na 1
Zadne nieruchomosci: domy, mieszkania itd. Caly system finansowy zawieszony jest na nieruchomosciach, tapniecie pociagnie w pierwszym rzedzie ceny nieruchomosci. W 2008 roku w USA ludzie popelniali samobojstwa wyskakujac z pieter. Tysiace ludzi wyladowalo doslownie na ulicy, oszczednosci calego zycia rozplynely sie w paszczy bankow. Zaden bank, dyrektor banku nie zostal ukarany. Tragedia. W Szwecji jest to samo, ktoregos dnia domy za miliony moga kosztowac np. 300 tysiecy. A przeciez my sami nosimy pieniadze do banku, nikt nas do tego nie zmusza. Bardzo madra odpowiedz.
Pozdrawiam
Autor: kobieta  Dodano: 26-07-2016
urgo - @kobieta  0 na 2
Nikt nie każe Pani trzymać pieniędzy w banku, może je Pani trzymać w skarpecie.
Pozdrawiam.
Autor: urgo  Dodano: 26-07-2016
Czesław Szymoniak   2 na 2
Nigdy nie pracowalem w korporacjach i nie bardzo rozumiem dlaczego one mialyby być takim złem? Są inne formy przedsiebiorczości, choćby spółki albo spółdzielnie. W czym te ostatnie na przykład sa lepsze? Że niby tam pracownicy mogą (nie muszą) mieć udziały. Wydaje mi sie że w tej formie współwłasnosci  jest więcej fikcji niz faktycznego posiadania. Kiedyś były w Izraelu modne kibuce (taka specyficzna forma spóldzielczosci) to jakoś sie tam porozpadało. Mimo wszystko stawiam na zachodni styl i system gospodarowania. Choć niektore kraje moim zdaniem poszły zbyt daleko w kierunku redystrybucji - zbyt duze obciążenia podatkowe i nadmierny socjał.
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 26-07-2016
Klopton - @Czesław Szymoniak   2 na 4
Pisałem wyżej, ten kto ma mas-media ma władzę nad światem (a 70% mediów jest w rękach USA). Wystarczy dotować nie te badania co trzeba oraz dyskredytować i ośmieszać medialnie każdego kto myśli zbyt odważnie...reszta sama się zrobi (w sieci jest od groma blogów fizyków odrzuconych przez establishment naukowy którzy publikują teorie o rewolucyjnych technologiach, nie mają tylko pieniędzy na weryfikacje empiryczną). Dzieje się to nie tylko w fizyce, w medycynie to powszechne zjawisko. Za chwilę UE zakaże ziołolecznictwa i w mediach pojawi się tysiące artykułów o tym jakie to może być niebezpieczne, do tego będą dotacje i wysokie granty na badania wszystkiego tylko nie dla alternatywnych i tanich metod wspomagania leczenia. Cała nauka funkcjonuje w taki właśnie sposób, jest zarządzana odgórnie przez tych samych co zarządzają polityką i ekonomią czy religią.
Autor: Klopton  Dodano: 26-07-2016
kobieta - kres a dalej...   1 na 1
Wracajac do artykulu p. Mariusza. Ostatnio (ktorys kolejny raz) obejrzalam film dok. w 3 odcinkach prowadzony przez Simona Sebaga Montefiore wlasnie o miescie 3 cywilizacji: Bizancjum, Konstantynopol, Istambul. Rozne idee, historia, polityka, rozwoj i wojny, upadek Osmanow, Turcy. Pomyslalam, jaka szkoda ze to piekne miasto nie nalezy do Europy. Miasto pieknych budowli, tetniace zyciem roznych kultur, miejsce swiete, dla kazdej cywilizacji miasto najpiekniejsze. Miasto, ktore jest swiadkiem przemijajacego, zmieniajacego sie obrazu swiata. Teraz tez czekaja nas zmiany. Gdyby Turcja pozostala w UE, przynalezalaby do wspolnoty europejskiej, mozna byloby pomyslec, ze terytorium ponownie znalazlo sie w Europie, juz nie ciazy ku Azji.
Zmiany na dzisiaj.  Mysle, ze Zachod odbuduje to co zniszczyl, ludzie wroca do domu, i zacznie sie ta nowa historia ludzkosci.

P.S. Moze byc jeszcze tak, ze Rosja nastepczyni Rzymu Wsch. odbierze Turkom dawny Konstantynopol  dla siebie. Scenariusze przyszlosci sa roznorodne.
Autor: kobieta  Dodano: 26-07-2016
Czesław Szymoniak - Klopton  -1 na 3
Zgadzam sie z tym ze media kręcą, manipilują ludźmi w tym media sterowane przez rządy (politykow) kręcą. Ale tylko do pewnego stopnia...
Może pan sobie wierzyć w spiski.
Ja nie wierzę w to. Jeśli ktoś wymyśli tanią technologię magazynowania energii elektrycznej na skalę przemysłową to bedzie rewolucja, projekt  nie poleży u niego ani dnia w szufladzie bo zainteresują się nim setki bogatych indywiduów, banków czy korporacji, ktore będą chcialy na tym (jeszcze więcej) zarobić i nic ich przed tym, żadne spiski światowe nie powstrzyma.
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 26-07-2016
Klopton - @Czesław Szymoniak   3 na 5
To idiotyczne wierzyć w teorie spiskowe, bo to tylko psuje zdrowie. Jeszcze bardziej idiotyczne jest jednak wykluczać takie opcje. Ludzie największej władzy i największego pieniądza nie mogą sobie pozwolić aby media, edukacja, nauka czy polityka szły własnymi ścieżkami poza ich kontrolą. Jaki przecież byłby pożytek z władzy skoro nie można mieć nad niczym władzy? Oni nie żyją dla willi z basenem i 10 ferrari w garażu, bo mogą mieć to w tysiącach, tym się karmią tylko płotki.

Żadna korporacja ani żadne państwo nie będzie miało interesu w tym, że coś jest tanie, przecież to głupie takie rzeczy wspierać i rozwijać bo na tym nikt nie zarabia, wszyscy dostają po równo. Zarabia się tylko na tym, że technologia lub surowiec jest drogi, ale na tyle aby był dostępny. Nigdy nikt na tym świecie nie dostanie pieniędzy na badania nad perpetuum mobile ani żadną tanią technologią. Wiara w taką opcje jest jeszcze bardziej naiwna od wiary w t. spiskowe.
Autor: Klopton  Dodano: 26-07-2016
urgo - @Klopton  0 na 2
"Nigdy nikt na tym świecie nie dostanie pieniędzy na badania nad perpetuum mobile..." - i całe szczęście, nikt rozsądny nie będzie wyrzucał pieniędzy w błoto.
Autor: urgo  Dodano: 27-07-2016
Czesław Szymoniak - Klopton   2 na 2
"Żadna korporacja ani żadne państwo nie będzie miało interesu w tym, że coś jest tanie."

Doprawdy ciężko się porozumieć.
Pisząc tania technologia  magazynowania energii zastosowałem skrót  myślowy by nie wypisywać elaboratów a znaczy to tyle że powinna to być technika uzasadniona ekonomicznie, to znaczy że wspomniany koszt produkcji i magazynowania nie przekracza kosztu energii konwencjonalnej.
Poza tym biznes nie polega tylko na tym że zarabia sie na rzeczach drogich  na które stac niewielu. Równiez nieźle mozna zarabiać na rzeczach tanich , dostępnych ogólowi niezamożnych odbiorców.
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 27-07-2016
Klopton   2 na 4
@urgo
Czy to takie szczęście to wątpię. Podobno Chińczycy chcieli stworzyć eliksir długowieczności a proch strzelniczy im wyszedł. Wolny umysł zawsze sięga poza granicę tego co znane. Ludzie do dziś w garażach próbują stworzyć perpetuum mobile przez co przypadkiem wychodzą im inne cuda. Niestety nikt się tym nie interesuje bo cała edukacja a zatem i nauka jest kontrolowana. Tych tzw "uczonych" indoktrynuje się od małego dziecka po ostatni szczebel uniwersytecki (nas wszystkich zresztą), nakręcając tylko na jeden lewo-półkulowy sposób rozumowania i odrzucając oraz ośmieszając za pomocą mediów wszystko co pobudza wyobraźnie i wizjonerstwo. Naukowcy to dosłowne półgłówki, bardzo łatwo nimi sterować, wystarczy na odpowiednich stołkach posadzić tych najmniej inteligentnych.

@Czesław Szymoniak
To ogromna naiwność tak myśleć. Niektórzy są tak potężni, że muszą myśleć w stuleciach i muszą dbać o swoje rodziny/klany na wiele pokoleń do przodu, więc każdą technologie muszą mieć pod kontrolą na wiele dekad do przodu. Rewolucje w nauce są tylko wtedy kiedy stary model przestaje już przynosić zyski.
Autor: Klopton  Dodano: 27-07-2016
urgo - @Klopton  -1 na 5
Ależ Pan bzdury wypisujesz, szkoda na dalszą dyskusję. Proszę iść do piwnicy budować perpetuum mobile, skoro praw fizyki Pan nie pojmuje. Może przez przypadek powstanie gwiazda śmierci.
Pozdrawiam
Autor: urgo  Dodano: 27-07-2016
Klopton   2 na 4
Prawa fizyki pojąć łatwo, ale już nie mogę pojąć dlaczego miałyby być święte? Proszę spróbować poznać kogoś o zdolnościach psychokinetycznych, może to ułatwi nabranie dystansu do wszystkiego co uznaje i nie uznaje nauka.
Autor: Klopton  Dodano: 27-07-2016
Czesław Szymoniak - Klopton  -1 na 3
"To idiotyczne wierzyć w teorie spiskowe, bo to tylko psuje zdrowie"

No? A przeczy pan sam sobie kolejnymi wpisami dajac dowody na spiskowe myslenie. Pewnie wierzy Pan w to co niektórzy wypisują, że rządy rozpylają w przestworzach trujące substancje by zaszkodzić ludziom?
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 27-07-2016
Klopton - @Czesław Szymoniak   5 na 7
Ale ja tu w nic nie wierzę i nie piszę o żadnych spiskach. Piszę o mechanizmach jakie funkcjonują na samym szczycie. Tam jest władza a władza oznacza kontrolę, może nie pełną ale z pewnością maximum starań o kontrolę.
Teraz mamy internet i wszystko widać jak na dłoni, bo ludzie mogą zakładać własne profile i kanały, kręcić własne filmy czy pisać własne blogi bez dotacji dużego biznesu czy polityki a mimo to docierać do całego świata. Wszyscy ci którzy działają w strefie tzw alternatywnej mówią przeciwne rzeczy do tzw mainstreamu, nie bez powodu i nieprzypadkowo.

Proszę sobie wyobrazić, że ktoś teraz odkrywa jakieś tanie rozwiązanie energetyczne na które będzie stać najbiedniejsze gospodarki świata. Co się dzieje? Wszelkie dominacje oparte o kontrolę i zarządzanie energią się rozsypują, wszelkie czyli właściwie cały świat i każde państwo i każda korporacja, i tutaj nie potrzeba teorii spiskowej aby domyśleć się, że oni nigdy na to nie pozwolą, bo wywoływano wojny o mniej istotne sprawy, niszczono całe narody tylko dla kontroli jakiegoś kanału przepływu surowca, więc dlaczego nie mieliby uciszyć lub kontrolować jakiejś garstki uczonych i jakiś ich odkryć?
Nie wszystko się udaje, to fakt, ale mainstream jest nakręcany jak w zegarku, to jest banalnie proste.
Autor: Klopton  Dodano: 27-07-2016
Klopton - @Czesław Szymoniak c.d.   4 na 4
Proszę zwrócić uwagę, że zarówno fizyka jak i biologia rozpoznaje, iż podstawą wszechrzeczy jest informacja i nic więcej, albo matematyczna albo pod postacią kodu DNA. Kto ma więcej informacji, ma więcej kontroli bo tutaj tylko o kontrolę i przewidywalność chodzi. Cały ten domniemany "spisek" tajemnych sił polega na próbie kontrolowania przepływu informacji. Wystarczy dobrze znać się na psychologii zarówno indywidualnej jak i społecznej aby wiedzieć jakie informacje wywołują określone reakcje. Takiemu ministrowi obrony jak Macierewicz wystarczy podsuwać odpowiednie informacje wywiadowcze aby wytworzyć w jego głowie odpowiednie wrażenia zagrożenia przez co on sam będzie podejmował przewidywalne decyzje. Na tym polega cała kontrola, nikt nie przykłada nikomu pistoletu do głowy (choć może i to się zdarza), wystarczy mieć media i mieć pieniądze z podatków na działanie służb wywiadowczych i badania wojskowe.

Ten wysyp głosów alternatywnych który ostatnio obserwujemy w sieci, jest w rzeczywistości odsłonięciem zbiorów informacji które przez dekady były zakrywane przez tzw mainstream. Nie mowa więc tutaj o prawdzie kontra nieprawda (bo mainstream nie kłamie, mówi tylko półprawdy), tylko o uzupełnieniu o brakujące elementy.
Autor: Klopton  Dodano: 28-07-2016
urgo - @Klopton   1 na 3
"Prawa fizyki pojąć łatwo, ale już nie mogę pojąć dlaczego miałyby być święte?" - chyba wybitny umysł nam się tu trafił. ;) Wybitni fizycy mają problemy ze zrozumieniem niektórych praw fizyki. Pan się tu marnuje, proszę pisać do "Nature". Inna sprawa, że prawa fizyki są "święte", czyli niezmienne, za to nasze ich rozumienie zmienia się w czasie. Każdy opis zjawiska fizycznego jest tylko pewnym przybliżeniem, lepszym lub gorszym, zazwyczaj pełnym uproszczeń.
Autor: urgo  Dodano: 28-07-2016
Klopton - @urgo   2 na 2
Jak ktoś nie może czegoś pojąć to znaczy, że jeszcze nie ma prawa a tylko domysł.

Podobno nic nie może poruszać się szybciej niż prędkość światła, ale to tylko podobno, bo poza mainstreamem wielu którzy zajmują się fizyką alternatywnie uważa, że to bzdura. Nie wnikam w to kto tutaj ma racje, fizykiem nie jestem, wiem tylko że wszystkie prawa zdefiniowane przez naukę są ludzką interpretacją a nie żadną świętością, sam czas i przestrzeń to wynik kreacji naszej świadomości i zmysłów. Stąd też kibicuje każdemu kto ma na tyle odwagi i otwarty umysł, aby próbować stworzyć coś domniemanie niemożliwego, np to perpetuum mobile. Zamknięte umysły będą zajmować się schematem, tylko tym co wydaje się być wysoce prawdopodobne, dlatego łatwo przewidywać wyniki, łatwo ich wyprzedzać i bardzo ale to bardzo łatwo kontrolować.
Autor: Klopton  Dodano: 28-07-2016
kobieta - do Klopton   2 na 2
Panie Klopton, dziekuje za ostatni komentarz odnoszacy sie do informacji. Z tego typu informacja spotkalam sie gdzies przed dwoma laty, czytajac artykuly zwiazane z obecna polityka, nawet zrobilam notatki. Na uniwersytecie mowil o tym profesor na kursie metodologi, ale wtedy jeszcze tego zjawiska tak dobrze nie zrozumialam.
Uwielbiam ten portal za wspaniale artykuly i komentarze, niektore wypowiedzi na Forum.

Szkoda tylko, ze te SMUTNE, GNIEWNE "dzieciaczki" co nie moga odnalezc swojego miejsca po utracie "idola" redaktora portalu, wprowadzaja straszny chaos. A przeciez wystarczy powiedziec "TAK" dla zycia i wszystko ulozy sie w calosc w naszym umysle, staniemy sie swiadomi. Walcza sami ze soba, a maja  zludzenie ze prowadza walke z czytelnikami albo jakas wyimaginowana ideologia, nie przyswajaja INFORMACJI.

Walka punktami wprowadza dezorientacje np. madre komentarze Lipinskiego utracily swoj ciezar. Komentrz drugi na gorze to jakis wybryk , kilka innych tez. Mozna prowadzic dyskusje zarowno z artykulem jak i komentarzami argumentujac swoja wizja, bez punktow, zeby pozbyc sie na jakis czas walki "dzieciaczkow". Pozdrawiam
Autor: kobieta  Dodano: 28-07-2016
Klopton - @kobieta   1 na 1
Takie komentarze to żadna profesjonalna polemika, bardziej pogaduszki dla rozrywki wiec nie ma też co się za bardzo przejmować " swoją racją" czy też niemerytoryczną reakcją innych. Ja się dużo nauczyłem w takich luźnych dyskusjach na forach, bo trudne pytania przeciwników zawsze testują siłę mojego poglądu, czasami też szukając kontrargumentu wpada się na ciekawe tropy poznawcze. Warto to traktować jako rozrywkę i pewien mini trening intelektualny, żadne zmienianie świata na lepsze itp.
Autor: Klopton  Dodano: 28-07-2016
Czesław Szymoniak - Klopton  0 na 4
"Cały ten domniemany "spisek" tajemnych sił polega na próbie kontrolowania przepływu informacji. Wystarczy dobrze znać się na psychologii zarówno indywidualnej jak i społecznej aby wiedzieć jakie informacje wywołują określone reakcje."

Panie, pana pogięło.
Przypusćmy ze jestem w posiadaniu wynalazku "magazym energii elektrycznej". Załóżmy że rozwiązanie jest oparte na znanych, oczywistych prawach przyrody, zostało sprawdzone w małej skali, działa, nie budzi watpliwosci technicznych ani ekonomicznych.  Urzadzenie jest bezpieczne dla srodowiska. Mozna go podłączyć do wielkiej fermy wiatrakowej, fotowoltaicznej itp

Prosze mi napisac:

-kto i jak mi zabroni uruchomić biznes pod tytułem "magazyny energii elektrycznej"
- co tu ma do rzeczy jakaś tajemna i manipulowana informacja? Skoro to własnie ja jestem w posiadaniu  informacji?
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 28-07-2016
r4aven   4 na 4
Artykuł jak artykuł, natomiast komentarze po nim... to palce lizać ;-)

Super się czyta ścieranie różnych poglądów, bo wszystkie wydają mi się rozsądne. To nad czym się zawsze zastawiam przy okazji takiej dyskusji to to, kto na jakich źródłach opiera swoje poglądy i wiedzę i co sprawia, ze akurat to źródło jest bardziej wartościowe niż inne; ile jest w tym własnego doświadczenia życiowego i własnych obserwacji rzeczywistości, bo ludzie mają naturalną tendencję do kumulowania wiedzy podpierającej do doświadczenie; oraz np ile w tym zwyczajnej chęci wygrania w sporze w tezie, która jest przedmiotem retoryki.
Autor: r4aven  Dodano: 28-07-2016
Klopton - @Czesław Szymoniak   2 na 4
A jak doszło do stworzenia takiego wynalazku? Jeżeli prywatnie, alternatywnie to jest mała szansa, że się uda. Patentuje się cudo i potem nagłaśnia jego funkcjonowanie. Jeżeli żaden koncern energetyczny lub wywiad nie uciszy lub nie sprawi, że przydarzy się "nieszczęśliwy wypadek" albo "samobójstwo" to może coś się powiedzie, wszystko zależy od skali zburzenia statusu quo na świecie. Bo jeżeli ma to pozbawić dochodu kraje OPEC, i zlikwidować cały światowy przemysł energetyczny, i zrównać energetycznie Zimbabwe z USA, to prędzej "meteoryt" spadnie na takie laboratorium niż do tego dojdzie, a w mediach na pewno ruszy kampania dezinformacji i głoszenia jakie to szkodliwe i niebezpieczne.
Mainstreamową drogą natomiast dotuje się tylko takie badania co do których efekty są przewidywalne, więc niespodzianki nie będzie. Przecież Bozonu Higgsa nikt nie odkrył, oni założyli jego istnienie i go szukali.
Do tego trzeba pamiętać o laboratoriach wojskowych gdzie wyniki badań są tajne.


Hitler był okultystą nie dlatego, że wierzył w pozytywistyczną naukę która okultyzm uważała za zabobon. Wiedział dużo więcej, choć i tak był kontrolowany przez tych co wiedzą jeszcze więcej.
Autor: Klopton  Dodano: 28-07-2016
urgo - @Klopton  0 na 2
A podobno nie jest Pan zwolennikiem teorii spiskowych. W powyższym komentarzu było ich co najmniej kilka. :-) I powtarzam raz jeszcze, nikt nie stworzy perpetuum mobile. Na tworzenie czegoś z niczego monopol ma Bóg -choć póki co to kwestia wiary, bo nikt tego nie udowodnił.
Autor: urgo  Dodano: 28-07-2016
Klopton - @urgo   5 na 5
Perpetuum mobile tutaj to taka metafora czegoś co wydaje się być nieosiągalne. Są tacy co i wierzą i coś tam w garażach tworzą i czasami coś mądrego im wychodzi. Być może kiedyś dla Kolumba wyprawa do Indii była takim perpetuum mobile.

Co do teorii spiskowych to nigdzie nie ma spisku o którym bym pisał, bo sugerowałbym konkretnie kto i co. Piszę tylko o mechanizmach działania które łatwo wywnioskować. Tak działa biznes i służby wywiadowcze i nigdy nie było inaczej.
Ktoś tych tubylców wymordował za czasów kolonialnych, ktoś stawiał łagry i obozy koncentracyjne, ktoś dziś ciężarówkami rozjeżdża przechodniów. Czas dorosnąć, scenariusze z filmów dzieją się na prawdę, czarne charaktery nie istnieją tylko w książkach od historii, są wszędzie naokoło nas i nie ma żadnej przesłanki aby wierzyć w to, że istnieje coś takiego jak MY-ludzie i wspólnie działamy na rzecz naszego wspólnego dobra. Nie ma czegoś takiego jak ludzkość, wszyscy ci którzy kiedyś palili dzieci żywcem dla swoich zysków przekazali geny dalej i żyją po czasy współczesne, będą żyli też nadal.
Autor: Klopton  Dodano: 28-07-2016
Klopton - c.d.   5 na 5
W naukach hermetycznych istnieje pewne prawo - podobne przyciąga podobne. Należy to rozumieć w ten sposób: nigdy nie przyciągniesz do siebie wydarzenia ani osoby która by jakoś nie odzwierciedlała twego wnętrza.
Teraz, jeżeli zdecydowana większość ludzi nie posiada w sobie cech, nazwijmy je a-moralne albo nie tyle co nie posiada ale została tak wychowana/indoktrynowana lub te cechy wraz z ewolucją i biegiem historii przeszły w stan uśpienia, to ta większość będzie doświadczać kontaktów ze zdarzeniami/ludźmi o podobnej skali moralności. Przez co tworzy się wrażenie, że wszyscy jesteśmy ludźmi i chcemy tego samego. Tworzy się też wrażenie, iż każdy akt bestialstwa jest czymś okropnym i niepojętym.
Z drugiej strony, kierując się tą samą zasadą, ktoś kto posiada w sobie a-moralne cechy będzie przyciągał do siebie podobnych ludzi i zdarzenia. W ten sposób tworzą się dwa światy które się nie stykają bezpośrednio. Dla jednego świata wojna jest czymś niepojętym, dla drugiego świata opór społeczeństw względem wojny jest czymś wybitnie irytującym.

Proszę nie czekać aż się pozna i zobaczy tych "złych" bo to się może nigdy nie zdarzyć, a mimo to cios z którejś strony spadnie jak grom z jasnego nieba.
Autor: Klopton  Dodano: 28-07-2016
Jużnieborek - Panie Klopton   2 na 2
Z [URL=https://pl.wikipedia.org/wiki/Dychotomia_my%C5%9Blenia]tą zmorą, która opanowała wszelkie dyskursy w naszym kraju[/URL] Pan nie wygra, ale jestem pod wrażeniem Pańskiej cierpliwości. :)
Autor: Jużnieborek  Dodano: 28-07-2016
Czesław Szymoniak - Klopton  -2 na 2
"Jeżeli żaden koncern energetyczny lub wywiad nie uciszy lub nie sprawi, że przydarzy się "nieszczęśliwy wypadek" albo "samobójstwo""

Bez komentarza. Dziekuję. 
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 29-07-2016
Robert Grzeszczyk - inna geopolityka   1 na 1
Być może Turcja dryfuje w kierunku odbudowy Imperium. Jednak świat dzisiejszy różni się od wczarajszego nie tylko zmianami organizacyjnymi i strukturalnymi kapitału.
Nie mam też pojęcia by Turcy brali je pod rozwagę próbując odbudować dawne idee.
Jeśli nowe Imperium nie będzie oznaczać zmian w geografii tylko zmiany wewnątrz Turcji, to mogę przyjąć, że Turcy rzeczywiście wrócili w kierunku im bliskim. Rewolucja Ataturka to była rewolucja. I jak każda radykalna zmiana nie uwzględniała rzeczywistych potrzeb społecznych. Z pewnością odcisnęła piętno na społeczeństwie, ale nie do końca go przeobraziła.
Turcja ze względu na potencjał gospodarczy, militarny i demograficzny oraz możliwości zewnętrznego oddziaływania walczy by ta pozycja odpowiadała jej potencjałowi.
Uważam, że ma pełne prawo do tego.
Jednak zakres tej walki już niekoniecznie może mi się podobać (Syria!)
Autor: Robert Grzeszczyk  Dodano: 29-07-2016
Klopton - @Czesław Szymoniak   5 na 5
Uwierzył pan w jedną bajkę scenariuszy filmowych, w tą, że służby i rządy zbierają się wspólne aby pomóc ludzkości zbudować świat pokoju i dobrobytu, a już nie chce pan uwierzyć w bajkę z innych filmów o tajemniczych facetach w czerni i chciwym knuciu jak tą ludzkość wyzyskać lub zgładzić? To jest bardzo typowe, większość wierzy w dobre scenariusze a te złe uważa tylko za kreacje fikcji artystycznej albo political fiction. Do czasu.
Pewnie dlatego też głosują na polityków co dużo obiecują choć od czasów feudalizmu albo nawet i niewolnictwa, los przeciętnego szaraka nie poprawił się ani trochę. Walczy z groźbą ubóstwa albo z samym ubóstwem od zawsze i od zawsze wierzy, że władza robi wszystko co może aby go z tego stanu wyrwać, choć władza jakoś nigdy sama ubóstwa nie doświadcza.
Ta historia ma już tysiące lat, ale z historią tak to już jest, że jak nie pouczy, to trzeba ją przeżywać ponownie.
Autor: Klopton  Dodano: 29-07-2016
Robert Grzeszczyk - inna geopolityka cd   1 na 1
Z pewnością barierę na miejscu, w regionie, stanowić może Izrael.Choć z drugiej strony może też być odwrotnie. Turcja moż być gwarantem Izraela i wowczas rzeczywiście może się pojawić ciekawa altrnatywa.
Nie sądzę by Turcję interesowały idee neoliberalizmu i niszczenia demokracji przez tą ideologię w Europie czy Ameryce. To tylko wzmacnia Turcję, Rosję czy Chiny. Globalne zadłużenie nie jest do ogarnięcia, lecz jego rozmiar uderzy najmocniej w społeczeństwa Zachodu, które go wygenerowały.
Autor: Robert Grzeszczyk  Dodano: 29-07-2016
urgo - @Robert Grzeszczyk
"Nie sądzę by Turcję interesowały idee neoliberalizmu i niszczenia demokracji przez tą ideologię w Europie czy Ameryce. To tylko wzmacnia Turcję...". Skoro twierdzi Pan, że to wzmacnia Turcję, to dlaczego Turcja miałaby tego nie robić.
Autor: urgo  Dodano: 30-07-2016
Frank Holman - niby lepiej mieć przyjaciela
zamiast wroga, ale jak długo islamizująca się w postępie geometrycznym Turcja ma mieć dostęp do tajemnic i systemu obronnego NATO
ostatecznie i tak się ona stanie wrogiem i czy będziemy w stanie zareagować w ostatniej chwili, przed tym jak będzie to wróg wewnętrzny, który z całą mocą zaatakuje nas od środka, nie dając żadnych szans na obronę? Ja w to nie wierzę.
Moim zdaniem proces deportacji Turcji z NATO należy rozpocząć już...
Autor: Frank Holman  Dodano: 30-07-2016
kobieta - Sygnal dla panstw Europy
 Kres kresu historii, pewnie sie zaczyna...
Zmiany na swiecie sprawiaja, ze dawna wizja Nordyckiej Federacji jest bardziej aktualna niz kiedykolwiek. Scalenie panstw gwarantuje stabilnosc waluty i silniejsza odpornosc na naciski ekonomiczne z zewnatrz, wiekszy i bardziej elestyczny rynek pracy, wspolprace w zakresie dobrobytu, wiekszy wplyw na polityke miedzynarodowa. Wspolpraca nordycka jest koniecznoscia, poniewaz UE jest zachwiana po wyjsciu WB, a moga tez byc inne kraje, wsparcie dla wolnego handlu jest ograniczone, unia walutowa moze stac sie przeszloscia, ruch migracyjny kontrolowany (paszporty). Federacja jako jednosc bedzie silniejsza wobec agresywnej polityki Rosji. Kontynuacja prob stworzenia globalizacji nie moze byc prowadzona przez pojedyncze panstwo narodowe.
Krotka analiza (moja) ksiazki, ktorej red. jest historyk.

Teraz jestem na 100% pewna, ze czesc czytelnikow portalu chce sobie tylko pogadac, komus podokuczac i popisac sie, nie majac zielonego pojecia o sprawach waznych dla przyszlosci kraju.
Pozdrawiam
Autor: kobieta  Dodano: 30-07-2016
Marius Apostata - Wróżenie z fusów
Stawianie prognoz wybiegających tak daleko do przodu to jak wróżenie z fusów. Zbyt wiele czynników ma wpływ na rozwój wydarzeń, aby móc trafnie przewidzieć przyszłość.
Autor: Marius Apostata  Dodano: 31-07-2016
kobieta - Apostata
Nauki spoleczne badaja strukture i funkcje UE - ekonomie i gospodarke oraz prawidlowosc rozwoju.
Czy jakies inne czynniki mial Pan na mysli? Prosze podac jakies przyklady. Jestem ciekawa panskiej wiedzy w temacie: agenda UE.
Autor: kobieta  Dodano: 01-08-2016
ekognom   2 na 2
Sprytnie przemycona legenda o między morzu. Do tego political fiction warto dorzucic Węgrów z imperium austro-wegierskim. Nasz nacjonalistyczny rzad nie potrafi zadbac o nasza pozycje w ramach UE, a będzie w stanie budować jakas mityczna unie miedzymorska z kim? Kazde z Panstw regionu ma inne interesy od nas, czesto sprzeczne (np Wegry-Rosja), na Ukrainie czy Litwie pamietaja polskiego pana, Czesi pamietaja Zaolzie, Litwini Wilno, Ukraincy Lwow i dewastacje cerkwii czy polonizacje tak jak my Wołyń. Nasza wladza na szczeblu miedzynarodowym podkopuje nieustannie swoj autorytet kwestia trybunalu konstytucyjnego, stosunkiem do kwestii uchodzcow co innego mowiac na spotkaniach na szczeblu miedzynarodowym a co innego robiac w kraju, ale co tam propagande mozna lykac bez popity.
Autor: ekognom  Dodano: 01-08-2016
Marius Apostata - kobieta   1 na 1
Mój komentarz dotyczy tekstu, a on w głównej mierze odnosi się do Turcji, a nie UE. Mówienie o odrodzeniu Imperium Osmańskiego na podstawie ostatnich wydarzeń jest moim zdaniem przedwczesne. Najdalej jednak Autor tekstu idzie, gdy łączy obecną potęgę Chin i zmiany nad Bosforem z Polską i Międzymorzem. Historia lubi się powtarzać, ale nie zawsze.
Autor: Marius Apostata  Dodano: 01-08-2016

Pokazuj komentarze od najnowszego

« Wróć do strony
Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365