Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.755.359 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 624 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Doświadczenie - nazwa jaką nadajemy naszym błędom.

Dodaj swój komentarz…
Irracja - Witam i smacznego
... rzeczywiście, słowa "witam" nie należy nadużywać, gdyż nie tyle jest paternalizmem, co jest powitaniem zapraszającym do wizyty. I właśnie w tym kontekście, jednoczesnego powitania i zaproszenia powinno się ten zwrot używać. W każdym innym przypadku jest nietaktem. W mailach, czy listach można tę formę potraktować jako zachętę do przeczytania maila/listu...

... słowo "smacznego" rzeczywiście można odebrać jako nacisk na chwalenie czyichś potraw. Niemniej, jest to zwrot typu życzeniowego, tak jak "dzień dobry", "dobry wieczór", czy "do widzenia". Forma "smacznego" (jak i pozostałe) jest formą skróconą. Najlepiej i najbezpieczniej używać pełnej formy, a więc "życzę smacznego", zaś odpowiadać "na wzajem". Tak, lata temu, uczyła mnie prababcia...
Autor: Irracja  Dodano: 27-11-2017
Reklama
Irracja - Kobieta i kobierzec
... źródła słowa "kobieta" należy szukać tam gdzie i słowa "kobierzec", a więc w Persji, Turcji, lub innych krajach arabskich. Trudno chyba kojarzyć "kobierzec" z chlewem, kobyłą, czy wróżbami. Oba słowa posiadają wspólny rdzeń słowotwórcz "kob(i)" prawdopodobnie odnoszący się do czegoś "włochatego i miękkiego", do czego można się przytulić, itp. Pewną część ciała kobiecego (dziś nagminnie golonego przez "płeć piękną") można skojarzyć z kobiercem. Natomiast końcówka "eta" oraz "ata" służyły kiedyś do tworzenia form rodzaju żeńskiego. Stąd np. "Elżbieta i Beata", stąd "(c)habeta" (obie formy spotykane), "kołata" (zdrobniale "kołatka"), czy właśnie "kobieta". Stąd też niegdysiejszy negatywny wydźwięk tego słowa (odniesienie do intymnej części ciała i jego udostępniania męskiej płci)...
Autor: Irracja  Dodano: 27-11-2017
Arminius - Fraternizowanie
"Nie jest prawdą, że Witam konotuje paternalizm."

Raczej fraternizację, która w określonych sytuacjach i kontekstach nie jest wskazana czy też wręcz jest dużym faux pas. Zwrot ów jest charakterystyczny dla młodszego pokolenia. Starsze raczej trzyma się bardziej trdycyjnych form. I chyba nie należy owego "Witam" nadużywać - bo w w wielu wypadkach takie błyskawiczne narzucanie partnerskich relacji w kontakcie bywa niestosowne.
Autor: Arminius  Dodano: 27-11-2017
Irracja - O kutasikach i kuśkach
... przy okazji, słowo "kutas" oznaczał kiedyś rodzaj frędzla, wisiorka. Negatywny wydźwięk tego słowa można wywodzić z dwóch stron. Nadmierne ozdabianie "kutasami/kutasikami" prowadziło niekiedy do sytuacji w których te ozdoby przeszkadzały, np. przy szabli gdy dochodziło do walki. A więc "kutas" to osoba niby pożyteczna, lecz w sumie szkodliwa. Z drugiej strony można to słowo skojarzyć z pewną częścią męską, od pewnego wieku już nieużyteczną (w kontekście seksualnym) i tylko wiszącą. Za tą drugą opcją przemawia staropolskie słowo "kuśka" odnoszące się do tego męskiego (raczej chłopięcego) narządu...
Autor: Irracja  Dodano: 27-11-2017
ScarletA
Ciekawy tekst. Co do "Witam" w e-mail'ach to Autor ma, moim zdaniem rację, że nie należy go na siłę wykluczać. Oczywiście będzie raził przy pierwszym kontakcie z daną osobą lub w bardziej oficjalnych sytuacjach ale do większości sytuacji się nadaje.
Wydaje mi się, że Autor się myli co do "tykania" w językach anglosaskich.
O ile wiem nie ma tam czegoś takiego. "You" znaczy "Wy". "Ty" w angielskim prawie zanikło i można je znaleźć najwyżej w archaicznych tekstach (religijnych :)).
U innych "ty" nie znikło ale oficjalnie Francuzi też mówią "Wy" a Niemcy używają 3-ciej osoby :)
Autor: ScarletA  Dodano: 27-11-2017
cmos
Serio ktoś przejmuje się poradami językowymi jakiejś blogerki? A może jeszcze szuka porad medycznych na jakimś forum? No bez jaj.
Autor: cmos  Dodano: 27-11-2017
Mariusz Agnosiewicz - Odp.
Słowo Witam nie jest paternalizmem. Używam go od lat, zawsze w neutralnym sensie. Podobnie, jak tysiące innych osób. Wielu uważa, że jest paternalistyczne tylko dlatego, że od paru lat mielą to różne gazety. Uzus inaczej to ukształtował i popieram tę ewolucję.

Witam nie oznacza także fraternizacji. Do kogoś z kim jestem na ty najczęściej nie piszę witam. Tak piszę do osób do których zwracam się per pan, pani. Witam jest neutralne.

Kobieta i przytulanie. Nawiązujesz widzę do hipotezy prof. Miodka, który głosi, że kobieta wywodzi się z toskańskiego dialektu, ze słowa conbitta, które miało przybyć do Polski z Boną. Hipoteza ta jest znacznie lepsza niż majaki Brucknera. Problem z nią mam taki, że nie znam żadnego argumentu, który by za nią przemawiał, nie znam żadnego śladu słowa conbitta ani w Polsce ani we Włoszech. Głównym obszarem występowania słowa conbitta jest współczesny polski internet i demotywatory. Ty widzę twórczo to rozwijasz, odnosząc do Persji i Turcji. problem z tym jest taki, że zupełnie nie wiadomo o czym mówisz.

Z kutasem i kuśką też się raczej mylisz. Raczej zwisy nazwano za zwisem męskim a nie na odwrót. Z tego co kojarzę ze słownika Pokornego, to kutas będzie miał starsze płciowe znaczenie. Kuśka też, ale w językach indoeuropejskich występowało wobec kobiecych narządów albo obu. Trzeba by poszperać u Pokornego.

Tekst nie odnosi się jedynie do wynurzeń blogerki. Opierają się one na jakichś poradnikach Savoir-Vivre, czyli istnieje spora szansa, że jest to wirus, który się będzie rozwijał.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 27-11-2017
Irracja - Kutas i kuśka
... co do słowa "kutas" to bezsprzecznie jest to staropolska nazwa rodzaju ozdobnego frędzla, wisora. Czy ma wcześniejsze konotacje falistyczne to trudno rozstrzygnąć, gdyż nigdzie nie spotkałem na ten temat informacji. Być może nikt się tym nie zajmował, przyjmując brak takiej potrzeby skoro znaczenie (co do frędzla) jest dostatecznie udokumentowane w staropolskich źródłach pisanych. Trudniejsza jest sprawa ze słowem "kuśka". Tutaj słowo to występuje również w odniesieniu do żeńskiego narządu. Niemniej za kojarzeniem tego słowa z fallusem przemawiają również inne przesłanki. Np. w regionalnym języku polskim (niektórych regionach) słowem "kuśka" określa się osełkę do ostrzenia kosy. A osełka zdecydowanie ma kształt fatalistyczny... Co do słowa "kobieta" wypowiem się później. Teraz brak mi czasu...
Autor: Irracja  Dodano: 28-11-2017
voodoosch
Zgadzam sie, ze slowo "witam" nie powinno razic w mailach. Jest to najlatwiejsze i najbardziej neutrealne powitanie. Nie zgodze sie natomiast, jakoby "dzien dobry" bylo niestosowne ze wzgledu na pore dnia, o jakiej mail zostanie przeczytany. Jest data i godzina wyslania maila. W Wielkiej Brytanii powitanie to przewaznie "good morning/afternoon/evening". Jest to mniej oficjalne ale jak najbardziej uzywane.
Ad. ScarletA: Co do slowa "you" to jak najbardziej jest w uzytku codziennym i oznacza "ty", "ciebie", "tobie", oczywiscie w zaleznosci od konstrukcji zdania ("wy" tez): "How are you", "Are you alright?" i odnosi sie do osoby pojedynczej, nawet swiezo poznanej i duzo straszej. Nie rozumiem wiec skad pomysl, ze nie jest w uzyciu?
Autor: voodoosch  Dodano: 06-12-2017
ojciec_tadeusz
Nie wyobrażam sobie bym pisząc do nieznanej mi osoby, użył na wstępnie
słowa "Witaj". Niezależnie od innych powodów, to zwyczajnie
niekulturalne.
Wrzucanie do jednego "worka" rojeń blogerki i wyjaśnień np prof. Bralczyka jest nadużyciem. "Witam" jest w takim miejscu słowem nieodpowiednim. Dlaczego? Wspomniany Bralczyk napisał, że e-mail to dalej list. W liście, pisanym ręcznie, obowiązują pewne formy (kiedyś uczono ich nawet w szkołach, nie wiem jak jest teraz) - pisząc do kogoś, z kim nie jesteśmy w relacji koleżeńskiej używamy określeń "Szanowny/a/i Pan/Pani/Państwo. Nie jestem grammar nazi. Nie idę tak daleko jak prof Bralczyk, który napisał, że nie czyta e-maila zaczynającego się od "Witam". Uważam jednak, że dyscyplina i precyzja słowa (która, jak się powszechnie uważa, jest odbiciem precyzji i dyscypliny myśli) wymaga stosowania słów/wyrażeń/określeń odpowiednich dla danego pojęcia czy sytuacji.
Autor: ojciec_tadeusz  Dodano: 27-12-2017

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365