Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
177.107.723 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 1362 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Naród przykuty do pilota reaguje zmianą kanału na najsłabszą nawet aktywację mózgu."
Komentarze do strony David Lynch i Maharishi

Dodaj swój komentarz…
myprecious   6 na 6
Bardzo bym sobie życzył by czytający to katolicy wyraźili swe opinie - dlaczego nie zaufaliby takiemu guru; a następnie zastosowali te same obiektywne kryteria w stosunku do papieża:) Jest to ćwiczenie umysłowe promowane przez Johna Loftusa debunkingchristianity.blogspot.com/ jako Outsider's Test of Faith. (polecam książki tego pana - przydałyby się polskie tłumaczenia).
Autorowi dziękuję za ciekawy tekst i przy okazji spytam, czy odzywała  się już prokuratura:)? hehe;) 
Autor: myprecious  Dodano: 30-06-2011
Reklama
Jacek Tabisz - jeszcze nie   5 na 5
Jeszcze się nie odzywała. Ciekaw jestem, czy jakiemukolwiek katolikowi zdarzyło się kiedyś napisać coś obraźliwego, albo niewinnego choć bez szacunku i namaszczenia (choćby słowo "pajac"), na temat Maharishiego, czy Sathya Sai Baby? Z pewnością, gdybym teraz pogrzebał w sieci, to na pewno nie znalazłbym nic obraźliwego, a już zwłaszcza na przykład z ust zakonników, choćby takich dominikanów...   
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 30-06-2011
Rafał Poniecki   4 na 4
Wprawdzie KRK ma swoje sposoby na ciągnięcie kasy, ale dołożenie lewitacji do swojego repertuaru mogłoby zwiekszyć dochody.
Ciekawe by było, gdyby taki Glemp, albo Dziwisz podskakiwali w pozycji lotosu. Albo gdyby JPII spłynął by w pozycji lotosu z papa-aeroplanu, zamiast: images.davidema(*)pics3/2011/04/Papa-Wojtyla.jpg
Autor: Rafał Poniecki  Dodano: 30-06-2011
myprecious   3 na 3
Powiedzmy sobie szczerze - KRK oczernia różne ugrupowania religijne, które nazywa sektami (choć sam spełnia kryteria sekciarstwa przez siebie ustanowione, o ironio). To byłby ostateczny test OTF Loftusa, gdyby KRK stosując własne kryteria nazwał siebie sektą i zakazał swojej własnej działalności;)
Autor: myprecious  Dodano: 30-06-2011
Amai - @Jacek Tabisz   5 na 5
 Podejrzewam, że zakonnicy mogli akurat te tematy ominąć. Dzielni specjaliści walczący z sektami są zbyt zajęci przyglądaniem się szkołom jogi i tym podobnym szatańskim organizacjom działającym "na ich podwórku" 
A swoją drogą, jak się na to patrzy, to naprawdę opadają ręce. Zwłaszcza kiedy ludzie śmieją się z latających joginów, a przed innym pajacem w złocie padają na kolana ze łzami w oczach.
 
@myprecious
A jak myślisz, skąd ta zaciętość? KK zaczynał jako sekta, wie, do czego to może doprowadzić.
Autor: Amai  Dodano: 30-06-2011
Jacek Tabisz - sekta a religia   4 na 4
Oczywiście nie ma żadnej znaczącej różnicy między sektą a religią. Ta ostatnia czuje się po prostu pewniej na danym "rynku duchowym", niekiedy ma też starannie kultywowany od stuleci monopol. Kultywacja często polega na usuwaniu i torturowaniu nie nadających się do indoktrynacji klientów.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 30-06-2011
RyszardW   2 na 2
Dziękuję za artykuł. Przypomniał mi, że jako nastolatek sam się fascynowałem Maharishim i ogólnie hinduskim "mistycyzmem", pożerając łapczywie wątłe przecieki z PRL-owskiej prasy. Wtedy też zacząłem wątpić w mój katolicyzm. Eh.. łza się w oku kręci.
Autor: RyszardW  Dodano: 01-07-2011
RyszardW - dokończenie   1 na 1
Przypomniałem sobie, że zaczęło się od natchnionej płyty Beatlesów, którą nagrali po wpadnięciu w łapy "śrilli" Prabhupady i Maharishiego.
Autor: RyszardW  Dodano: 01-07-2011
Jacek Tabisz - @RyszardW   3 na 3
Ja też zwracam uwagę w tym moim eseju na fakt, iż dziwaczne i głupie zjawiska mogą być inspirujące dla osób obdarzonych wyobraźnią (przez jakiś czas najczęściej). Na tej samej zasadzie wielcy europejscy artyści tworzyli dzieła religijne o wybitnych walorach estetycznych. Potrzebowali podniety. W jej obrębie wszystko idealizowali i tworzyli, nie bacząc na to, iż swoim talentem legitymują okropnych ludzi i chore ideologie. Tak z innej beczki, to jednym z najwspanialszych utworów Prokofiewa jest kantata na dzień urodzin Stalina - inna beczka, ta sama kapusta... Na szczęście po jakimś czasie guru, papieże, chrystusy odchodzą w niepamięć, zaś sztuka zostaje. Nie mamy już wiele info o religiach i mecenasach Akadu. A sztuka tej cywilizacji jest piękna...
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 01-07-2011
Rafał Poniecki   2 na 2
" A sztuka tej cywilizacji jest piękna... "
Oglądałem piękny film o Marjoe (to od Mary i Joseph). Jego rodzice "odkryli" talent (i źródło kapuchy) w swoim synku. Nie dość, że nazwali go Marjoe, to zrobili z niego ewangelistę. I to chyba w wieku 4-5 lat. Nie bez pomocy pasa itp. rekwizytów. W końcu, po wielu latach, Marjoe uznał, że dość ma tego bullshitu (i pieniędzy) i nakręcił film eksponujący kulisy tego biznesu. W końcowej scenie błogosławi psa.
en.wikipedia.org/wiki/Marjoe
Podobnie pewnie jest w KRK, tylko że odchodzący z tego biznesu są raczej nieliczni i z niewielką kapuchą, więc odchodzą bez fanfar.
Autor: Rafał Poniecki  Dodano: 02-07-2011
Kaja Bryx   1 na 1
Dziękuję za kolejny ciekawy artykuł! Cenię sobie talent reżyserski Lyncha, ale zawsze uważałam, że nadmiar nadprzyrodzonych dziwactw psuje jego filmy. Szczególnie dało się to zauważyć w produkcjach z ostatnich kilku lat. Niestety wiara nasila się zwykle na starość... Ciekawe, czy uda mu się nakręcić jeszcze jakiś dobry film.

Ja też bym chętnie popatrzyła na latających księży ;-)
Autor: Kaja Bryx  Dodano: 04-07-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365