Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.653.438 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Bez bogów można żyć normalnie. BEZ ROZUMU - NIE!

Dodaj swój komentarz…
CHOLEWA - Jestem pod wielkim   2 na 2
wrażeniem treści zawartych w tekście. Trzeba przyznać, że Autor pięknie pisze na temat milości. Szkoda, ze wspominając o Żeromskim, Autor przemilczal częste pobyty Jana Koterli w domacxh publicznych; wiemy z jego "Pamiętników" jakie były koszty takiej ekskursji.
Jesli chodzi o mnie, to ani idea kobiety, ani kobieta-idea. Kochałem w życiu wiele kobiet; od kiludziesięciu lat kocham tylko swoją Żonę na kształt chyba Andre'Bretona, przywódcy i teoretyka surrealizmu, ateisty z kodeksem moralnym: bezinteresowność, spontaniczność, bezkompromisowość, "odmowa" sprzedawania się. Breton wolnośc widział w sztuce i w miłości, która jest absolutną komunia, calkowitym oddaniem się drugiemu czlowiekowi. Miłośc jest sacrum, nie ma w niej zła, upadku i grzechu, oddanie się miłości jest aktem całkowitego wyzwolenia. Osoba kochana jest przedmiotem kultu i adoracji; ma ona pochodzić z wyboru, monogamiczna i absolutna. Jest ona przeciwstawieniem miłości chrześcijańskiej a tym bardziej tomistycznej. Do Autora: nosi Pan nazwisko przedwojennego tenora, pięknego aksamitnego i glebokiego timbru; na imię mial Tadeusz; słysdzalem go raz w życiu z płyty gramofonowej pół wieku temu.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 06-08-2011
Reklama
aljen - Ach, ten Brzozowski…   1 na 1
"Płomieni" już na studiach przeczytać nie byłem w stanie - były mi zbyt sperrig. Prawie polałem rok przez to cholerstwo ;-) Artykuł o tej powieści siłą rzeczy nie może być inny. Mimo to, a raczej dlatego właśnie, dziękuję i respekt, Przybliżać takie budowle to wielka robota.

A jeśli chodzi – @ CHOLEWA - o Bretona, to absolutna zgoda z mojej strony, ale Breton to już zupełnie inna strona rzeczywistości. Mnie osobiście bliższa. Rewolucje i polityki przepadają i po kilkunastu latach nikt już ich nie rozumie albo przekręca sens o 180 stopni. Wartości tak skrupulatnie i bezlitośnie bronione przez Bretona są do dziś ważne i zrozumiałe.
Autor: aljen  Dodano: 07-08-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365