Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.135.761 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 164 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Między osobistą trwogą egzystencjalną a władzą nad ciałem i duszą innych ludzi rozciąga się obszar, gdzie czają się metafizyczni rozbójnicy, czerpiący profity z duchowej i intelektualnej nędzy swych bliźnich.

Dodaj swój komentarz…
coreless - Odpowiedź politycznie uświadomiona
Dlaczego irracjonalizm nazywać zaraz „alternatywną racjonalnością"? Bo taka jest logika strategii przejęcia dyskursu.
Autor: coreless  Dodano: 06-08-2011
Reklama
CHOLEWA - Lubię skondensowane   4 na 4
teksty, choć dla wielu są mniej komunikatywne ze wzgledu na redundację. Oczywiście, razem z Autorem rozumiemy, że tzw. racjonalność alternatywna wchodzi w skład jednego bitu, którego operatorem jest spójnik albo wykluczający automatycznie jeden z możliwych stanów: jesli pierwszy z nich jest prawdziwy, to drugi musi być fałszywy; i vice versa. I stąd manipulacja między innymi przez PiS, manipulacja będaca znakiem wspakkultury ale i nieuctwa również.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 06-08-2011
mieczysławski - pseudonauka   3 na 3
fanatycy religijni próbują wszelkimi sposobami pozyskać nowych wyznawców. Pseudonauka lub "racjonalność alternatywana" (kojarzy mi się z medycyną alternatywną) to narzędzie walki. Przykładem jest np. KRK. W młodośći, kiedy chodziłem na lekcje religii słuchałem opowiadań o autentyczności całunu turyńskiego popartego naukowymi autorytetami, o istnieniu duszy popartej odkryciem przez fizyków tajemniczych cząstek, o działaniu bioenergoterapełtów itd. Spotkałem też różdźkarzy z wyższym wykształceniem z pseudonaukowym tłumaczeniem jak to działa.
Współcześnie w Racjonaliście było sporo artykułów o metodach pseudonaukowych i niepokojący jest wzrost poparcia w państwowym szkolnictwie np. studia medyczne ze specjalnością homeopatia.
Ogólnie przywódcy religijni są wrogo nastawieni do rzetelnej nauki, prowadzą wojnę ideologiczną próbując zastąpić solidne wykształcenie "racjonalnością alternatywną".
Autor: mieczysławski  Dodano: 06-08-2011
CHOLEWA - Polecam link poniższy   2 na 2

<a> PiS Factor </a></h3>

Autor: CHOLEWA  Dodano: 06-08-2011
brzezińska43
Jeśli więc religia ma być zwornikiem atomizującego się spoleczeństwa, należy pilnie opracować alternatywną koncepcję takiego zwornika.Poczucie wspólnoty jest - jak sądzę - immanentną potrzebą ludzi.Koniecznością jest opis procesów doprowadzających do rozpadu wspólnoty i proponującego środki zaradcze, albo wykazanie, że procesy takie już zachodzą, a perspektywy oferowane przez religie wszelkiego autoramentu dają jedynie zludne poczucie zachowania wspólnoty, rozumianej tak sielsko-anielsko, jak wiejska np.Osobiście optuję za zachodzeniem procesów tworzących wspólnoty, jednak powrotu do tej minionej już nie ma i nigdy nie będzie. Jedynym zwornikiem calości spoleczeństwa są - na obecnym etapie - wybory parlamentarne i ich owoc - nasi wladcy. A to znaczy, że jakośc prawa zyskuje szczególne znaczenie, że prawo wlaśnie daje poczucie wspólnego losu, lub wręcz przeciwnie, jeśli prawo jest niedoskonale i panuje przekonanie o nierównym traktowaniu przez nie osób o różnym statusie spolecznym. Pozostaje więc jego doskonalenie, by nie wspomagalo zachodzących procesów atomizacji.
Autor: brzezińska43  Dodano: 09-08-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365